Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2007-10-12
Wersja aktualna od 2007-10-12
obowiązujący
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI
z dnia 13 lipca 2006 r.
w sprawie udzielania pomocy finansowej funduszom kapitału zalążkowego1)
(ostatnia zmiana: Dz.U. z 2007 r., Nr 178, poz. 1259)
Na podstawie art. 31 ust. 3 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o Narodowym Planie Rozwoju (Dz. U. Nr 116, poz. 1206 oraz z 2005 r. Nr 90, poz. 759 i Nr 267, poz. 2251) zarządza się, co następuje:
Rozdział 1
Przepisy ogólne
§ 1.Rozporządzenie określa szczegółowe warunki i tryb udzielania pomocy finansowej funduszom kapitału zalążkowego, o których mowa w § 3 ust. 1, z przeznaczeniem na dokonywanie inwestycji w spółki będące mikroprzedsiębiorcami, małymi lub średnimi przedsiębiorcami, zwanej dalej „wsparciem”, w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw, lata 2004–2006, przyjętego rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 1 lipca 2004 r. w sprawie przyjęcia Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw, lata 2004–2006 (Dz. U. Nr 166, poz. 1744 oraz z 2006 r. Nr 7, poz. 43).
§ 2.1. Przez mikroprzedsiębiorcę, małego lub średniego przedsiębiorcę rozumie się mikroprzedsiębiorcę, małego lub średniego przedsiębiorcę spełniającego warunki określone w załączniku I do rozporządzenia Komisji (WE) nr 70/2001 z dnia 12 stycznia 2001 r. w sprawie zastosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw (Dz. Urz. WE L 10 z 13.01.2001) zmienionego rozporządzeniem nr 364/2004 z dnia 25 lutego 2004 r. rozszerzającym jego zakres w celu włączenia pomocy dla badań i rozwoju (Dz. Urz. UE L 63 z 28.02.2004).
2. Przez mikroprzedsiębiorcę, małego lub średniego przedsiębiorcę znajdującego się we wczesnej fazie rozwoju rozumie się mikroprzedsiębiorcę, małego lub średniego przedsiębiorcę, który realizuje fazę badań lub rozwoju produktu lub usługi albo fazę tę ukończył, jednak od dnia podjęcia działalności gospodarczej nie rozpoczął komercyjnej produkcji i sprzedaży produktu lub usługi.
3. Przez wydatki kwalifikujące się do objęcia wsparciem rozumie się wydatki, o których mowa w § 5 ust. 1, pomniejszone o naliczony podatek od towarów i usług z wyjątkiem, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podmiotowi ubiegającemu się o wsparcie nie przysługuje prawo do jego zwrotu lub odliczenia.
4. Przez dokonywanie inwestycji przez fundusz kapitału zalążkowego w spółkę będącą mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą rozumie się obejmowanie przez fundusz kapitału zalążkowego akcji albo udziałów nowej emisji w tej spółce w celu osiągnięcia zysku, poprzez wniesienie przez fundusz kapitału zalążkowego wkładów pieniężnych, wykorzystanie praw z obligacji zamiennych wyemitowanych przez inwestobiorcę lub w wyniku zamiany zobowiązań inwestobiorcy wobec funduszu kapitału zalążkowego na akcje albo udziały tego inwestobiorcy, a także obejmowanie akcji albo udziałów nowej emisji w celu osiągnięcia zysku wraz z jednoczesnym obejmowaniem instrumentów dłużnych.
5. Przez obejmowanie instrumentów dłużnych rozumie się w szczególności udzielenie kredytu, pożyczki oraz zakup obligacji.
6. Przez inwestora funduszu rozumie się każdy podmiot niebędący przedsiębiorcą publicznym w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U. Nr 123, poz. 1291).
Rozdział 2
Szczegółowe warunki udzielania wsparcia funduszowi kapitału zalążkowego
§ 3.1. Wsparcie na powiększenie funduszu, przeznaczonego wyłącznie na dokonywanie inwestycji w spółki będące mikroprzedsiębiorcami, małymi lub średnimi przedsiębiorcami, o których mowa w § 4 ust. 1, może otrzymać osoba prawna albo jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, zwana dalej „funduszem kapitału zalążkowego”, która:
1) na podstawie statutu, umowy spółki, uchwały właściwego organu albo uchwały wspólników nie prowadzi innej działalności poza dokonywaniem inwestycji, o których mowa w § 4 ust. 1;
2) posiada podmiot zarządzający funduszem.
2. Przez podmiot zarządzający funduszem rozumie się niezależny, w stosunku do instytucji udzielającej wsparcia, podmiot działający w imieniu i na rzecz funduszu kapitału zalążkowego oraz zarządzający jego działalnością, uprawniony do reprezentowania i prowadzenia spraw funduszu kapitału zalążkowego lub podmiot zewnętrzny uprawniony do reprezentowania funduszu i prowadzenia spraw funduszu kapitału zalążkowego na podstawie umowy i pełnomocnictwa. Podmiot zarządzający musi posiadać doświadczenie w dokonywaniu inwestycji oraz podnoszeniu wartości spółek inwestobiorców. Wynagrodzenie podmiotu zarządzającego musi być uzależnione od wyników ekonomicznych funduszu kapitału zalążkowego.
§ 4.1. Fundusz kapitału zalążkowego może dokonać inwestycji w spółkę będącą mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, działającą w formie spółki kapitałowej, w tym spółki kapitałowej będącej w organizacji, w rozumieniu Kodeksu spółek handlowych, która:
1) prowadzi działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez okres nie dłuższy niż trzy lata,
2) znajduje się we wczesnej fazie rozwoju,
3) nie spełnia kryteriów przedsiębiorcy w trudnej sytuacji ekonomicznej, określonych w przepisach prawa Unii Europejskiej2), lub nie znajduje się w okresie restrukturyzacji przeprowadzanej z wykorzystaniem pomocy publicznej
– zwaną dalej „inwestobiorcą”.
2. Wysokość oprocentowania obejmowanych przez fundusz kapitału zalążkowego instrumentów dłużnych ustalana będzie przez podmiot zarządzający funduszem na podstawie identyfikowanego poziomu ryzyka dokonywanej inwestycji oraz przy uwzględnieniu obowiązujących aktualnie rynkowych stóp procentowych dla kredytów i pożyczek oferowanych przez banki komercyjne.
3. Wysokość oprocentowania instrumentów dłużnych obejmowanych przez fundusz kapitału zalążkowego będzie nie niższa niż aktualnie obowiązująca stopa referencyjna określana przez Komisję Europejską, publikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. W przypadku pożyczek niezabezpieczonych oprocentowanie nie będzie niższe niż stopa referencyjna powiększona o 400 punktów bazowych lub więcej, jeśli stopa rynkowa, która zależy od ryzyka rynkowego, będzie wyższa.
§ 5.1. [1] Wydatkami kwalifikującymi się do objęcia wsparciem są wydatki poniesione przez fundusze kapitału zalążkowego na:
1) dokonywanie inwestycji, o których mowa w § 2 ust. 4,
2) pokrycie kosztów administracji i zarządzania funduszem kapitału zalążkowego w związku z dokonywaniem inwestycji, o których mowa w § 2 ust. 4
– określone w umowie o dofinansowanie projektu, o której mowa w § 8 ust. 3.
2. [2] Warunkiem zakwalifikowania wydatków, o których mowa w ust. 1, do objęcia wsparciem jest ich poniesienie w okresie od dnia następującego po dniu złożenia wniosku o dofinansowanie realizacji projektu, o którym mowa w § 7 ust. 2, do dnia określonego w umowie o dofinansowanie projektu, nie później jednak niż do dnia 31 grudnia 2008 r., z zastrzeżeniem § 13 ust. 1.
3. W przypadku gdy wybór podmiotu zarządzającego funduszem nie jest dokonywany na podstawie przepisów o zamówieniach publicznych, wydatki, o których mowa w ust. 1 pkt 2, nie mogą przekroczyć w okresie dysponowania środkami przez fundusz kapitału zalążkowego średniorocznie 5 % środków wniesionych do funduszu kapitału zalążkowego przez inwestorów funduszu i instytucję udzielającą wsparcia łącznie.
§ 6.1. Maksymalna intensywność wsparcia nie może przekroczyć 50 % wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem, odrębnie dla każdej kategorii wydatków, o których mowa w § 5 ust. 1.
2. Wielkość wsparcia dla funduszu kapitału zalążkowego nie może być niższa niż 3 000 000 zł i nie może być wyższa niż 50 000 000 zł.
§ 7.[3] 1. Instytucja udzielająca wsparcia ogłasza terminy rozpoczęcia i zakończenia składania wniosków o dofinansowanie realizacji projektu.
2. Podmiot zarządzający funduszem składa wniosek o dofinansowanie realizacji projektu, sporządzony zgodnie ze wzorem, o którym mowa w art. 28 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o Narodowym Planie Rozwoju.
3. Podmiot zarządzający funduszem wraz z wnioskiem o dofinansowanie realizacji projektu składa dokumenty organizacyjne funduszu kapitału zalążkowego oraz jego biznesplan, zawierający w szczególności:
1) wskazanie rynku lub rynków docelowych, na których podmiot zarządzający funduszem zamierza dokonywać inwestycji;
2) kryteria i warunki dokonywania inwestycji;
3) budżet operacyjny funduszu kapitału zalążkowego;
4) określenie struktury prawnej i własnościowej funduszu kapitału zalążkowego;
5) wykaz osób kluczowych podmiotu zarządzającego funduszem, wraz ze wskazaniem sposobu ich związania z podmiotem zarządzającym funduszem oraz szczegółowym określeniem ich kwalifikacji, doświadczenia w dokonywaniu inwestycji oraz sposobu ich motywowania;
6) opis trybu podejmowania decyzji dotyczących dokonywania inwestycji;
7) wskazanie okresu dokonywania inwestycji, w tym inwestycji dokonywanych przy udziale środków pochodzących ze wsparcia;
8) wskazanie wymaganej przez inwestora funduszu minimalnej składanej rocznie stopy zwrotu funduszu kapitału zalążkowego, zwanej dalej „stopą minimalną”;
9) określenie wymaganego procentowego udziału w zysku podmiotu zarządzającego funduszem, zwanego dalej „premią motywacyjną”;
10) uzasadnienie planowanego sposobu wykorzystania środków finansowych przeznaczonych na dokonywanie inwestycji, w tym środków finansowych pochodzących ze wsparcia;
11) określenie polityki wychodzenia z dokonanych inwestycji;
12) proponowany tryb i warunki dokonywania wypłat ze środków pochodzących z tytułu sprzedaży lub innego sposobu wyjścia z inwestycji, zgodnie z trybem określonym w rozdziale 4, dla inwestora funduszu oraz instytucji udzielającej wsparcia;
13) warunki likwidacji funduszu.
4. Warunkiem udzielenia wsparcia jest potwierdzenie przez podmiot zarządzający funduszem, że dysponuje środkami finansowymi, które stanowią wkład własny w gotówce inwestorów funduszu, które obejmują co najmniej 50 % wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem oraz obejmują pozostałe wydatki.
5. Wsparcie finansowe nie może być udzielone funduszom kapitału zalążkowego, które we wniosku o dofinansowanie realizacji projektu i biznesplanie uzależnią dokonywanie inwestycji w przedsiębiorców wyłącznie od:
1) prowadzenia przez przedsiębiorców działalności eksportowej, w szczególności od ilości eksportowanych produktów, utworzenia i funkcjonowania zagranicznej sieci dystrybucyjnej;
2) pierwszeństwa wykorzystania przez przedsiębiorców produktów krajowych.
§ 8.1. [4] Instytucja udzielająca wsparcia albo podmiot wskazany przez nią na piśmie dokonuje oceny złożonych w wyznaczonym terminie wniosków o dofinansowanie realizacji projektu.
2. Oceny, o których mowa w ust. 1, dokonywane są w oparciu o kryteria oceny formalnej, techniczno-ekonomicznej i merytorycznej wskazane w załączniku do rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 6 sierpnia 2004 r. w sprawie przyjęcia Uzupełnienia Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw, lata 2004–2006 (Dz. U. Nr 197, poz. 2023, z późn. zm.3)).
3. [5] Wsparcie jest udzielane na podstawie umowy zawartej przez instytucję udzielającą wsparcia z podmiotem zarządzającym funduszem, sporządzonej zgodnie ze wzorem, o którym mowa w art. 28 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o Narodowym Planie Rozwoju.
4. Wsparcie dla funduszu kapitału zalążkowego może być udzielane najpóźniej do dnia 31 grudnia 2007 r.
5. Fundusz kapitału zalążkowego dysponuje środkami wsparcia w okresie nie dłuższym niż 10 lat. W uzasadnionych przypadkach podyktowanych względami ekonomicznymi, w tym w szczególności związanymi z zapewnieniem możliwości zyskownego zakończenia inwestycji dokonanej przez fundusz kapitału zalążkowego, dopuszcza się przedłużenie okresu dysponowania środkami wsparcia, nie dłużej jednak niż o dwa lata.
Rozdział 3
Szczegółowe warunki dokonywania inwestycji
§ 9.1. Podmiot zarządzający funduszem, przed podjęciem decyzji o dokonaniu inwestycji w inwestobiorcę, dokonuje analizy przedstawionego przez inwestobiorcę biznesplanu zawierającego w szczególności:
1) dane organizacyjne inwestobiorcy oraz informacje o zakresie jego działania;
2) dane dotyczące wytwarzanych produktów lub usług świadczonych przez inwestobiorcę oraz planowanych działań w tym zakresie;
3) dane dotyczące rynku, na którym inwestobiorca działa lub zamierza działać;
4) dane dotyczące strategii marketingu i sprzedaży produktów lub usług świadczonych przez inwestobiorcę oraz planowanych działań w tym zakresie;
5) informacje dotyczące osób zatrudnionych na stanowiskach kierowniczych w przedsiębiorstwie inwestobiorcy dotyczące wykształcenia, doświadczenia zawodowego, stażu pracy na stanowiskach kierowniczych oraz innych kwalifikacji;
6) dane finansowe inwestobiorcy dotyczące okresów sprzed dnia złożenia biznesplanu oraz prognozy finansowe;
7) informacje dotyczące prognozy przepływów finansowych inwestobiorcy, z uwzględnieniem źródeł ich finansowania.
2. Jeżeli analiza biznesplanu, o której mowa w ust. 1, wskazuje na ekonomiczną zasadność dokonania inwestycji oraz prawdopodobieństwo osiągnięcia zysku, podmiot zarządzający funduszem dokonuje analizy sytuacji prawnej, ekonomicznej, finansowej i rynkowej inwestobiorcy.
3. W przypadku nieposiadania przez inwestobiorcę, z uwagi na krótki okres prowadzenia działalności gospodarczej, danych, o których mowa w ust. 1, dotyczących okresów sprzed dnia złożenia biznesplanu, inwestobiorca zawiera w składanym biznesplanie informacje dotyczące działalności planowanej.
§ 10.1. Fundusz kapitału zalążkowego może ze środków wsparcia dokonać inwestycji pod warunkiem:
1) [6] dokonania inwestycji zgodnie z biznesplanem funduszu kapitału zalążkowego, przedstawionym wraz z wnioskiem o dofinansowanie realizacji projektu;
2) [7] równoczesnego dokonania inwestycji ze środków niepochodzących ze wsparcia, z zachowaniem proporcji finansowania inwestycji określonych w umowie o dofinansowanie projektu;
3) zawarcia pomiędzy funduszem kapitału zalążkowego a inwestobiorca umowy o dokonanie inwestycji, zwanej dalej „umową inwestycyjną”;
4) nieprzeznaczania przez inwestobiorcę środków otrzymanych z funduszu kapitału zalążkowego na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie:
a) usług finansowych, w tym faktoringu i leasingu,
b) usług w zakresie dzierżawy lub wynajmu aktywów,
c) usług prawnych,
d) usług księgowych,
e) pośrednictwa, handlu lub zarządzania nieruchomościami,
f) handlu hurtowego lub detalicznego;
5) nieprowadzenia przez inwestobiorcę działalności gospodarczej w zakresie:
a) produkcji żelaza i stali, sektora motoryzacyjnego oraz sektora włókien syntetycznych4),
b) produkcji, przetwarzania oraz marketingu produktów wymienionych w załączniku I do Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską,
c) górnictwa węgla5),
d) usług transportowych,
e) budownictwa okrętowego6),
f) produkcji lub obrotu bronią,
g) produkcji wyrobów tytoniowych,
h) produkcji napojów alkoholowych,
i) produkcji i wprowadzania do obrotu środków odurzających.
2. Fundusz kapitału zalążkowego nie może dokonać inwestycji, jeżeli:
1) osoba będąca członkiem organu zarządzającego lub wspólnikiem inwestobiorcy została skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo składania fałszywych zeznań, przestępstwo przeciwko mieniu, wiarygodności dokumentów, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, obrotowi gospodarczemu, systemowi bankowemu, przestępstwo karno-skarbowe albo inne przestępstwo związane z wykonywaniem działalności gospodarczej lub popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowych;
2) inwestobiorca posiada zaległości z tytułu należności publicznoprawnych;
3) przed dokonaniem pierwszej inwestycji udziałowcami lub akcjonariuszami inwestobiorcy są:
a) członkowie organów podmiotu zarządzającego funduszem,
b) osoby zatrudnione w podmiocie zarządzającym funduszem,
c) osoby pozostające w związku małżeńskim, w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia lub związane z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli z osobami, o których mowa w lit. a i b,
d) osoby umieszczone w rejestrze dłużników niewypłacalnych Krajowego Rejestru Sądowego.
3. Umowa inwestycyjna określa w szczególności:
1) przeznaczenie środków finansowych otrzymanych przez inwestobiorcę od funduszu kapitału zalążkowego w związku z dokonaną inwestycją;
2) [8] wielkość i formę zainwestowanych środków finansowych, ilość obejmowanych przez fundusz kapitału zalążkowego akcji albo udziałów, formę instrumentów dłużnych, terminy i wielkość planowanych kolejnych transz środków finansowych przekazywanych w ramach dokonywanych inwestycji, przy czym wielkość środków finansowych przeznaczonych na objęcie instrumentów dłużnych nie może przekroczyć, po upływie 2 lat od dnia dokonania inwestycji przez fundusz kapitału zalążkowego, oraz licząc na koniec okresu dysponowania środkami, 30 % wielkości zainwestowanych środków;
3) prawa, obowiązki i zasady współpracy pomiędzy akcjonariuszami albo udziałowcami inwestobiorcy;
4) [9] zobowiązanie przedsiębiorcy do ograniczenia o 20 % maksymalnych pułapów lub maksymalnych kwot kwalifikowanych przysługującej mu pomocy publicznej, innej niż przyznana na podstawie niniejszego rozporządzenia, przez okres trzech lat od dnia podpisania umowy inwestycyjnej; zobowiązanie to nie dotyczy pomocy publicznej udzielanej na podstawie wspólnotowych zasad ramowych dotyczących pomocy państwa na badania i rozwój lub innych zastępujących je zasad ramowych lub rozporządzenia o wyłączeniu grupowym w tej dziedzinie.
4. Umowa inwestycyjna zawiera również postanowienia dotyczące planowanego terminu i sposobu zbycia lub umorzenia przez fundusz kapitału zalążkowego akcji albo udziałów oraz spłaty instrumentów dłużnych.
5. Łączna kwota, na jaką fundusz kapitału zalążkowego dokona pojedynczej inwestycji, nie może przekroczyć:
1) w okresie inwestycyjnym funduszu 20 % zadeklarowanej całkowitej wielkości funduszu kapitału zalążkowego, a po zakończeniu okresu inwestycyjnego 20 % wartości opłaconego kapitału funduszu;
2) wyrażonej w złotych polskich równowartości kwoty 1 000 000 euro, obliczonej według średniego kursu złotego wobec euro ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski w dniu zawarcia umowy inwestycyjnej.
6. Inwestobiorca przeznacza środki otrzymane z tytułu dokonania inwestycji przez fundusz kapitału zalążkowego na wydatki związane z uruchomieniem lub rozwojem prowadzonej działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 1 pkt 4 i 5.
7. Środki pieniężne wypłacone na rzecz inwestobiorcy przez fundusz kapitału zalążkowego są każdorazowo przekazywane proporcjonalnie do wielkości wniesionego w gotówce wkładu własnego inwestora funduszu.
§ 11.Łączna wysokość środków otrzymanych przez inwestobiorcę z inwestycji dokonanej przez jeden lub więcej funduszy korzystających ze wsparcia przekazanego w ramach działań realizowanych z wykorzystaniem kapitału podwyższonego ryzyka nie może przekroczyć wyrażonej w złotych polskich równowartości kwoty 1 000 000 euro, obliczonej według średniego kursu złotego wobec euro ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski w dniu zawarcia umowy inwestycyjnej.
Rozdział 4
Szczegółowe warunki podziału środków finansowych uzyskanych z dokonanych inwestycji
§ 12.1. Wpływy pochodzące z tytułu sprzedaży lub innego sposobu zakończenia inwestycji dokonanych przez fundusz kapitału zalążkowego, w tym z tytułu spłaty odsetek od instrumentów dłużnych, dzielone są następująco:
1) w pierwszej kolejności wpływy wypłacane są inwestorom funduszu proporcjonalnie do wniesionych przez tych inwestorów wkładów, aż do otrzymania przez nich łącznej kwoty równej sumie wniesionych przez nich wkładów,
2) [10] w drugiej kolejności wpływy są wypłacane inwestorom funduszu, proporcjonalnie do wniesionych przez tych inwestorów na poczet kapitału wkładów, aż do otrzymania przez nich stopy minimalnej w wysokości ustalonej w umowie o dofinansowanie projektu,
3) w trzeciej kolejności wpływy wypłacane są instytucji udzielającej wsparcia, aż do otrzymania przez nią łącznej kwoty równej sumie wniesionych przez nią na poczet kapitału wkładów z tytułu wsparcia, o którym mowa w § 5 ust. 1 pkt 1,
4) w czwartej kolejności wpływy wypłacane są instytucji udzielającej wsparcia, aż do otrzymania przez nią stopy minimalnej ze wsparcia udzielonego z tytułu, o którym mowa w § 5 ust. 1 pkt 1,
5) [11] w piątej kolejności wpływy są wypłacane jako wynagrodzenie dla podmiotu zarządzającego funduszem, aż do momentu, kiedy wypłaty na jego rzecz stanowić będą ustalony w umowie o dofinansowanie projektu procent wszystkich dokonanych z funduszu wypłat dla inwestorów funduszu oraz instytucji udzielającej wsparcia,
6) [12] pozostałe wpływy są dzielone pomiędzy podmiot zarządzający, tytułem premii motywacyjnej, oraz instytucję udzielającą wsparcia i inwestorów funduszu, zgodnie z proporcjami ustalonymi w umowie o dofinansowanie projektu
– przy czym wpływy mogą być przeznaczane na dalszą kategorię zaspokojenia tylko wtedy, gdy wcześniejsze kategorie zostały zaspokojone w całości.
2. [13] Stopa minimalna, o której mowa w ust. 1 pkt 2 i 4, jest ustalana w umowie o dofinansowanie projektu, zgodnie z wymaganą przez inwestorów funduszu stopą minimalną określoną we wniosku o dofinansowanie realizacji projektu.
3. Wypłaty, o których mowa w ust. 1, dokonywane są po odliczeniu w szczególności: podatków, opłat oraz rezerw niezbędnych dla utrzymania płynności finansowej funduszu.
4. Wypłaty, o których mowa w ust. 1, są dokonywane po zakończeniu inwestycji dokonanej przez fundusz kapitału zalążkowego.
§ 13.1. [14] Koszty administracji i zarządzania funduszem kapitału zalążkowego, o których mowa w § 5 ust. 1 pkt 2, poniesione po dniu 31 grudnia 2008 r., są pokrywane z wypłat dla instytucji udzielającej wsparcia, o których mowa w § 12, w wysokości określonej w umowie o dofinansowanie projektu.
2. Odliczenia, o których mowa w ust. 1, powiększa się o odsetki w wysokości stopy minimalnej, naliczane za okres od dnia faktycznego poniesienia kosztów przez fundusz kapitału zalążkowego do dnia dokonania odliczenia, z uwzględnieniem kapitalizacji rocznej odsetek.
§ 14.Przepisy § 12 i 13 stosuje się przy likwidacji funduszu kapitału zalążkowego, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 1.
§ 15.1. Fundusz kapitału zalążkowego może przekazywać środki, o których mowa w § 12, przeznaczone na wypłaty dla instytucji udzielającej wsparcia, na specjalnie założony w tym celu przejściowy rachunek bankowy, należący do funduszu kapitału zalążkowego.
2. [15] Środki zgromadzone na rachunku, o którym mowa w ust. 1, fundusz kapitału zalążkowego może przeznaczyć wyłącznie na dokonywanie inwestycji, na warunkach, o których mowa w rozporządzeniu i w umowie o dofinansowanie projektu.
3. W przypadku dokonywania inwestycji, o których mowa w ust. 2, podmiot zarządzający funduszem nie przedkłada dokumentów, o których mowa w § 7 ust. 3.
Rozdział 5
Przepisy końcowe
§ 16.Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
|
1) Niniejsze rozporządzenie zostało notyfikowane do Komisji Europejskiej w dniu 15 listopada 2005 r. pod numerem N 599/2005 – Polska, zgodnie z art. 20 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U. Nr 123, poz. 1291).
2) W rozumieniu pkt 9–11 Wytycznych wspólnotowych dotyczących pomocy państwa w celu ratowania i restrukturyzacji zagrożonych przedsiębiorstw (Dz. Urz. UE C 244 z 01.10.2004).
3) Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. U. z 2005 r. Nr 9, poz. 63, Nr 108, poz. 906 i Nr 206, poz. 1716 oraz z 2006 r. Nr 7, poz. 44 i Nr 74, poz. 517.
4) W rozumieniu Wielosektorowych zasad ramowych w sprawie udzielania pomocy regionalnej dla dużych projektów inwestycyjnych (Dz. Urz. WE C 70 z 19.03.2002).
5) W rozumieniu rozporządzenia Komisji (WE) nr 1407/2002 z dnia 23 lipca 2002 r. w sprawie pomocy państwa dla przemysłu węglowego (Dz. Urz. WE L 205 z 02.08.2002, str. 1).
6) W rozumieniu Zasad ramowych dotyczących pomocy publicznej dla przemysłu stoczniowego (Dz. Urz. WE C 317 z 30.12.2003).
[1] § 5 ust. 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 7 września 2007 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie udzielania pomocy finansowej funduszom kapitału zalążkowego (Dz.U. Nr 178, poz. 1259). Zmiana weszła w życie 12 października 2007 r.
[2] § 5 ust. 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 7 września 2007 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie udzielania pomocy finansowej funduszom kapitału zalążkowego (Dz.U. Nr 178, poz. 1259). Zmiana weszła w życie 12 października 2007 r.
[3] § 7 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 7 września 2007 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie udzielania pomocy finansowej funduszom kapitału zalążkowego (Dz.U. Nr 178, poz. 1259). Zmiana weszła w życie 12 października 2007 r.
[4] § 8 ust. 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 7 września 2007 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie udzielania pomocy finansowej funduszom kapitału zalążkowego (Dz.U. Nr 178, poz. 1259). Zmiana weszła w życie 12 października 2007 r.
[5] § 8 ust. 3 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 7 września 2007 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie udzielania pomocy finansowej funduszom kapitału zalążkowego (Dz.U. Nr 178, poz. 1259). Zmiana weszła w życie 12 października 2007 r.
[6] § 10 ust. 1 pkt 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 lit. a) rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 7 września 2007 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie udzielania pomocy finansowej funduszom kapitału zalążkowego (Dz.U. Nr 178, poz. 1259). Zmiana weszła w życie 12 października 2007 r.
[7] § 10 ust. 1 pkt 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 lit. a) rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 7 września 2007 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie udzielania pomocy finansowej funduszom kapitału zalążkowego (Dz.U. Nr 178, poz. 1259). Zmiana weszła w życie 12 października 2007 r.
[8] § 10 ust. 3 pkt 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 lit. b) rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 7 września 2007 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie udzielania pomocy finansowej funduszom kapitału zalążkowego (Dz.U. Nr 178, poz. 1259). Zmiana weszła w życie 12 października 2007 r.
[9] § 10 ust. 3 pkt 4 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 lit. b) rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 7 września 2007 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie udzielania pomocy finansowej funduszom kapitału zalążkowego (Dz.U. Nr 178, poz. 1259). Zmiana weszła w życie 12 października 2007 r.
[10] § 12 ust. 1 pkt 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 5 lit. a) rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 7 września 2007 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie udzielania pomocy finansowej funduszom kapitału zalążkowego (Dz.U. Nr 178, poz. 1259). Zmiana weszła w życie 12 października 2007 r.
[11] § 12 ust. 1 pkt 5 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 5 lit. a) rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 7 września 2007 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie udzielania pomocy finansowej funduszom kapitału zalążkowego (Dz.U. Nr 178, poz. 1259). Zmiana weszła w życie 12 października 2007 r.
[12] § 12 ust. 1 pkt 6 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 5 lit. a) rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 7 września 2007 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie udzielania pomocy finansowej funduszom kapitału zalążkowego (Dz.U. Nr 178, poz. 1259). Zmiana weszła w życie 12 października 2007 r.
[13] § 12 ust. 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 5 lit. b) rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 7 września 2007 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie udzielania pomocy finansowej funduszom kapitału zalążkowego (Dz.U. Nr 178, poz. 1259). Zmiana weszła w życie 12 października 2007 r.
[14] § 13 ust. 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 7 września 2007 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie udzielania pomocy finansowej funduszom kapitału zalążkowego (Dz.U. Nr 178, poz. 1259). Zmiana weszła w życie 12 października 2007 r.
[15] § 15 ust. 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 7 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 7 września 2007 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie udzielania pomocy finansowej funduszom kapitału zalążkowego (Dz.U. Nr 178, poz. 1259). Zmiana weszła w życie 12 października 2007 r.