Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Ustaw rok 2006 nr 86 poz. 597
Wersja archiwalna od 2008-01-24 do 2008-12-06
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 2006 nr 86 poz. 597
Wersja archiwalna od 2008-01-24 do 2008-12-06
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ

z dnia 12 maja 2006 r.

w sprawie mianowania na wyższy stopień wojskowy osób niepodlegających obowiązkowi czynnej służby wojskowej oraz byłych żołnierzy zawodowych

(ostatnia zmiana: Dz.U. z 2008 r., Nr 3, poz. 14)  

Na podstawie art. 76 ust. 15 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2004 r. Nr 241, poz. 2416 i Nr 277, poz. 2742 oraz z 2005 r. Nr 180, poz. 1496) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1.Rozporządzenie określa tryb i sposób mianowania na wyższe stopnie wojskowe:

1) osób, które z racji ukończonego wieku lub stanu zdrowia nie podlegają obowiązkowi czynnej służby wojskowej, jeżeli mianowanie to jest uznaniem ich zasług z tytułu udziału w:

a) walkach o niepodległość państwa,

b) misjach pokojowych;

2) byłych żołnierzy zawodowych, którzy:

a) działając jako wolontariusze w stowarzyszeniach zrzeszających byłych żołnierzy zawodowych, wykonują świadczenia o charakterze obronnym lub edukacyjno-wychowawczym albo w zakresie bezpieczeństwa publicznego,

b) są zatrudnieni w organach władzy publicznej albo w podmiotach posiadających osobowość prawną, wykonując zadania związane z obronnością państwa

– jeżeli mianowanie to jest uznaniem ich zasług z tytułu wykonywania działalności związanej z obronnością państwa.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.Z wnioskiem o mianowanie na wyższy stopień wojskowy osób, o których mowa w § 1 pkt 1:

1) [1] występuje wojskowy komendant uzupełnień właściwy ze względu na miejsce pobytu stałego (zamieszkania) lub pobytu czasowego trwającego ponad trzy miesiące tych osób;

2) występuje attaché obrony (wojskowy, morski, lotniczy) w polskim przedstawicielstwie dyplomatycznym w stosunku do osób posiadających obywatelstwo polskie, stale zamieszkujących za granicą w obszarze właściwości danego polskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego;

3) lit. a – występują stowarzyszenia zrzeszające osoby, które brały udział w walkach o niepodległość państwa, wobec osób zrzeszonych w tych stowarzyszeniach;

4) lit. b – występują stowarzyszenia zrzeszające osoby, które brały udział w misjach pokojowych, wobec osób zrzeszonych w tych stowarzyszeniach.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.Attaché obrony (wojskowy, morski, lotniczy) w polskim przedstawicielstwie dyplomatycznym przesyła wnioski o mianowanie na wyższy stopień wojskowy osób, o których mowa w § 1 pkt 1, do Wojskowego Komendanta Uzupełnień Warszawa Śródmieście.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.Stowarzyszenia zrzeszające osoby, które brały udział w walkach o niepodległość państwa, przesyłają wnioski o mianowanie na wyższy stopień wojskowy osób, o których mowa w § 1 pkt 1 lit. a, do dyrektora departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego do spraw kadr.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5.[2] Stowarzyszenia zrzeszające osoby, które brały udział w misjach pokojowych, przesyłają wnioski o mianowanie na wyższy stopień wojskowy osób, o których mowa w § 1 pkt 1 lit. b, do wojskowego komendanta uzupełnień właściwego ze względu na miejsce pobytu stałego (zamieszkania) lub pobytu czasowego trwającego ponad trzy miesiące tych osób.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6.Z wnioskiem o mianowanie na wyższy stopień wojskowy byłych żołnierzy zawodowych, o których mowa w § 1 pkt 2:

1) [3] występuje wojskowy komendant uzupełnień właściwy ze względu na miejsce pobytu stałego (zamieszkania) lub pobytu czasowego trwającego ponad trzy miesiące byłego żołnierza zawodowego;

2) lit. a – występują stowarzyszenia zrzeszające byłych żołnierzy zawodowych, wobec żołnierzy zrzeszonych w tych stowarzyszeniach;

3) lit. b – występują organy władzy publicznej albo podmioty posiadające osobowość prawną, zatrudniające byłych żołnierzy zawodowych, wobec żołnierzy zatrudnionych w urzędach tych organów lub w tych podmiotach.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7.[4] Stowarzyszenia zrzeszające byłych żołnierzy zawodowych oraz organy władzy publicznej i podmioty posiadające osobowość prawną przesyłają wnioski o mianowanie na wyższy stopień wojskowy byłych żołnierzy zawodowych, o których mowa w § 1 pkt 2, do wojskowego komendanta uzupełnień właściwego ze względu na miejsce pobytu stałego (zamieszkania) lub pobytu czasowego trwającego ponad trzy miesiące tych żołnierzy.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8.1. Wnioski o mianowanie na wyższy stopień wojskowy, o których mowa w § 2 pkt 1, § 3 i 5, wojskowy komendant uzupełnień przesyła do dyrektora departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego do spraw kadr, za pośrednictwem szefa wojewódzkiego sztabu wojskowego.

2. Wnioski o mianowanie na wyższy stopień wojskowy, o których mowa w § 6 pkt 1 i § 7, dotyczące byłych żołnierzy zawodowych:

1) niepodlegających obowiązkowi czynnej służby wojskowej – wojskowy komendant uzupełnień przesyła do dyrektora departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego do spraw kadr, za pośrednictwem szefa wojewódzkiego sztabu wojskowego;

2) podlegających obowiązkowi czynnej służby wojskowej – wojskowy komendant uzupełnień przesyła do dyrektora departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego do spraw kadr, za pośrednictwem szefa wojewódzkiego sztabu wojskowego i Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

3. Do wniosku, o którym mowa w ust. 1 i 2, wojskowy komendant uzupełnień i szef wojewódzkiego sztabu wojskowego, a do wniosku, o którym mowa w ust. 2 pkt 2, także Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, załącza własną opinię.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 9.Wzór wniosku, o którym mowa w § 2 i 6, określa załącznik [5] do rozporządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 10.1. Dyrektor departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego do spraw kadr przedstawia Ministrowi Obrony Narodowej projekt wniosku do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o:

1) mianowanie osób, o których mowa w § 1 pkt 1, na pierwszy stopień oficerski podporucznika (podporucznika marynarki) oraz na stopnie oficerskie generałów (admirałów);

2) mianowanie byłych żołnierzy zawodowych, o których mowa w § 1 pkt 2, na stopnie oficerskie generałów (admirałów).

2. Dyrektor departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego do spraw kadr przed przedstawieniem wniosku, o którym mowa w ust. 1, dotyczącego osób określonych w § 1 pkt 1 lit. a, przesyła ten wniosek do Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w celu wyrażenia opinii.

3. Dyrektor departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego do spraw kadr przedstawia Ministrowi Obrony Narodowej projekt decyzji o mianowaniu na wyższy stopień wojskowy inny niż określony w ust. 1 osób, o których mowa w § 1.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 11.W przypadku ujawnienia okoliczności powodujących niezasadność mianowania na wyższy stopień wojskowy, organ, który wystąpił z wnioskiem o mianowanie, niezwłocznie zawiadamia o tym bezpośrednio organ uprawniony do mianowania na dany stopień wojskowy.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 12.Akt mianowania sporządza organ, który mianuje osobę określoną w § 1 na wyższy stopień wojskowy, albo na jego polecenie, zgodnie z podległością służbową, organ, który wystąpił z wnioskiem o mianowanie.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 13.1. Mianowanym na wyższy stopień wojskowy wręcza się akt mianowania. W przypadku śmierci osoby mianowanej akt ten wręcza się najbliższemu członkowi jej rodziny.

2. Akt mianowania wręcza:

1) wojskowy komendant uzupełnień, a w przypadku oficerów mianowanych na stopień wojskowy od stopnia porucznika (porucznika marynarki) do stopnia pułkownika (komandora) – szef wojewódzkiego sztabu wojskowego albo żołnierz zawodowy upoważniony przez organ uprawniony do mianowania;

2) attaché obrony (wojskowy, morski, lotniczy);

3) w przypadku mianowania na stopnie oficerskie podporucznika (podporucznika marynarki) oraz stopnie oficerskie generałów (admirałów) – organ uprawniony do mianowania lub organ przez niego upoważniony.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 14.Wręczenie aktu mianowania następuje zgodnie z ceremoniałem wojskowym.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 15.Dyrektor departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego do spraw kadr prowadzi ewidencję osób mianowanych na wyższy stopień wojskowy w trybie niniejszego rozporządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 16.Przy mianowaniu osób, o których mowa w § 1, nie stosuje się warunków mianowania na wyższe stopnie wojskowe, określonych w rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z dnia 17 czerwca 2004 r. w sprawie mianowania na stopnie wojskowe (Dz. U. Nr 150, poz. 1584, z 2005 r. Nr 68, poz. 598 i Nr 133, poz. 1121 oraz z 2006 r. Nr 86, poz. 596).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 17.[6] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Załącznik do rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej
z dnia 12 maja 2006 r. (poz. 597)

infoRgrafika

infoRgrafika

[1] § 2 pkt 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 28 grudnia 2007 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie mianowania na wyższy stopień wojskowy osób niepodlegających obowiązkowi czynnej służby wojskowej oraz byłych żołnierzy zawodowych (Dz.U. z 2008 r. Nr 3, poz. 14). Zmiana weszła w życie 24 stycznia 2008 r.

[2] § 5 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 28 grudnia 2007 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie mianowania na wyższy stopień wojskowy osób niepodlegających obowiązkowi czynnej służby wojskowej oraz byłych żołnierzy zawodowych (Dz.U. z 2008 r. Nr 3, poz. 14). Zmiana weszła w życie 24 stycznia 2008 r.

[3] § 6 pkt 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 28 grudnia 2007 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie mianowania na wyższy stopień wojskowy osób niepodlegających obowiązkowi czynnej służby wojskowej oraz byłych żołnierzy zawodowych (Dz.U. z 2008 r. Nr 3, poz. 14). Zmiana weszła w życie 24 stycznia 2008 r.

[4] § 7 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 28 grudnia 2007 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie mianowania na wyższy stopień wojskowy osób niepodlegających obowiązkowi czynnej służby wojskowej oraz byłych żołnierzy zawodowych (Dz.U. z 2008 r. Nr 3, poz. 14). Zmiana weszła w życie 24 stycznia 2008 r.

[5] Załącznik w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 28 grudnia 2007 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie mianowania na wyższy stopień wojskowy osób niepodlegających obowiązkowi czynnej służby wojskowej oraz byłych żołnierzy zawodowych (Dz.U. z 2008 r. Nr 3, poz. 14). Zmiana weszła w życie 24 stycznia 2008 r.

[6] Rozporządzenie wchodzi w życie 7 czerwca 2006 r.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00