Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2006-02-25 do 2011-05-25
Wersja archiwalna od 2006-02-25 do 2011-05-25
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW
z dnia 31 stycznia 2006 r.
w sprawie nakładania kary grzywny w drodze mandatu karnego za wykroczenia skarbowe
Na podstawie art. 136 § 2 ustawy z dnia 10 września 1999 r. - Kodeks karny skarbowy (Dz. U. Nr 83, poz. 930, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:
§ 1.Rozporządzenie określa:
1) szczegółowe zasady i sposób wydawania funkcjonariuszom finansowych organów postępowania przygotowawczego i niefinansowych organów postępowania przygotowawczego upoważnień do nakładania kary grzywny w drodze mandatu karnego za wykroczenia skarbowe;
2) szczegółowe zasady nakładania kary grzywny i sposobu jej uiszczania;
3) sposób ewidencjonowania grzywien nałożonych w drodze mandatu karnego;
4) organy właściwe w sprawach rozliczania formularzy mandatu karnego;
5) wzory formularzy mandatu karnego.
§ 2.Do nakładania kary grzywny w drodze mandatu karnego za wykroczenia skarbowe są uprawnieni:
1) upoważnieni pracownicy urzędów skarbowych,
2) inspektorzy kontroli skarbowej,
3) upoważnieni pracownicy urzędów celnych i funkcjonariusze celni,
4) upoważnieni funkcjonariusze Policji,
5) upoważnieni funkcjonariusze Straży Granicznej,
6) upoważnieni żołnierze Żandarmerii Wojskowej
- zwani dalej „funkcjonariuszami”.
§ 3.Upoważnienie do nakładania kary grzywny w drodze mandatu karnego wydaje funkcjonariuszom, o których mowa w:
1) § 2 pkt 1 - naczelnik właściwego urzędu skarbowego;
2) § 2 pkt 3 - naczelnik właściwego urzędu celnego;
3) § 2 pkt 4, pełniącym służbę w:
a) Komendzie Głównej Policji - Komendant Główny Policji,
b) komendach wojewódzkich Policji - komendanci wojewódzcy Policji,
c) komendach powiatowych Policji - komendanci powiatowi Policji,
d) komendach miejskich Policji - komendanci miejscy Policji;
4) § 2 pkt 5, pełniącym służbę w:
a) Komendzie Głównej Straży Granicznej - Komendant Główny Straży Granicznej,
b) oddziałach Straży Granicznej - komendanci oddziałów Straży Granicznej;
5) § 2 pkt 6, pełniącym służbę w:
a) Komendzie Głównej Żandarmerii Wojskowej - Komendant Główny Żandarmerii Wojskowej,
b) oddziałach Żandarmerii Wojskowej - komendanci oddziałów Żandarmerii Wojskowej.
§ 4.1. Upoważnienie do nakładania kary grzywny w drodze mandatu karnego powinno zawierać oznaczenie podmiotu wydającego upoważnienie, numer upoważnienia, datę wydania i termin ważności, podstawę prawną jego wydania, imię i nazwisko upoważnionego funkcjonariusza, numer ewidencyjny funkcjonariusza określony w legitymacji służbowej, określenie obszaru, na którym upoważnienie jest ważne.
2. Upoważnienie powinno być podpisane przez organ, który je wydał, oraz opatrzone odciskiem pieczęci urzędowej.
§ 5.1. Pobrana kara grzywny, nałożona w drodze mandatu karnego, o którym mowa w art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 10 września 1999 r. - Kodeks karny skarbowy, jest wpłacana przez funkcjonariusza finansowego organu postępowania przygotowawczego do:
1) kasy lub na rachunek bankowy:
a) właściwego urzędu skarbowego, jeżeli karę grzywny nałożył funkcjonariusz, o którym mowa w § 2 pkt 1,
b) właściwego urzędu kontroli skarbowej, jeżeli karę grzywny nałożył funkcjonariusz, o którym mowa w § 2 pkt 2;
2) kasy właściwego urzędu celnego albo do kasy lub na rachunek bankowy właściwej izby celnej, jeżeli karę grzywny nałożył funkcjonariusz, o którym mowa w § 2 pkt 3.
2. Wzór formularza mandatu karnego określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§ 6.1. Mandat karny kredytowany funkcjonariusz finansowego organu postępowania przygotowawczego wydaje ukaranemu za pokwitowaniem odbioru.
2. Pokwitowanie odbioru mandatu karnego kredytowanego przekazuje się niezwłocznie do:
1) właściwego urzędu skarbowego, jeżeli mandat został wydany przez funkcjonariusza, o którym mowa w § 2 pkt 1;
2) właściwego urzędu kontroli skarbowej, jeżeli mandat został wydany przez funkcjonariusza, o którym mowa w § 2 pkt 2;
3) właściwej izby celnej, za pośrednictwem właściwego urzędu celnego, jeżeli mandat został wydany przez funkcjonariusza, o którym mowa w § 2 pkt 3.
3. Wzór formularza mandatu karnego kredytowanego określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§ 7.1. Jeżeli przepisy szczególne nie stanowią inaczej, funkcjonariusz nakładający karę grzywny, na żądanie sprawcy wykroczenia skarbowego, jest obowiązany okazać dokument uprawniający go do nałożenia kary grzywny w drodze mandatu karnego.
2. Przed potwierdzeniem przez sprawcę wykroczenia skarbowego przyjęcia mandatu karnego, funkcjonariusz poucza go o prawie niewyrażenia zgody na przyjęcie mandatu karnego i o skutkach prawnych braku takiej zgody.
3. Jeżeli za wykroczenie skarbowe przewidziane jest obowiązkowe orzeczenie przepadku przedmiotów, funkcjonariusz poucza sprawcę wykroczenia skarbowego o konieczności wyrażenia zgody na ich przepadek; zgodę tę odnotowuje się w protokole przesłuchania lub na dokumencie mandatu karnego.
4. Funkcjonariusz poucza również sprawcę wykroczenia skarbowego o konsekwencjach określonych w przepisie art. 31 § 7 ustawy z dnia 10 września 1999 r. - Kodeks karny skarbowy, chyba że za wykroczenie skarbowe nie jest przewidziane orzeczenie przepadku przedmiotów.
5. Funkcjonariusz, wydając mandat karny kredytowany, poucza ukaranego o obowiązku uiszczenia nałożonej kary grzywny, w terminie 7 dni od daty przyjęcia tego mandatu, oraz o skutkach jej nieuiszczenia w tym terminie.
§ 8.Karę grzywny nałożoną w drodze mandatu karnego kredytowanego przez funkcjonariusza finansowego organu postępowania przygotowawczego ukarany jest obowiązany wpłacić w terminie, o którym mowa w § 7 ust. 5, na:
1) rachunek bankowy lub do kasy:
a) właściwego urzędu skarbowego, jeżeli karę grzywny w drodze mandatu karnego kredytowanego nałożył funkcjonariusz, o którym mowa w § 2 pkt 1,
b) właściwego urzędu kontroli skarbowej, jeżeli karę grzywny w drodze mandatu karnego kredytowanego nałożył funkcjonariusz, o którym mowa w § 2 pkt 2;
2) rachunek bankowy lub do kasy właściwej izby celnej albo do kasy właściwego urzędu celnego, jeżeli karę grzywny w drodze mandatu karnego kredytowanego nałożył funkcjonariusz, o którym mowa w § 2 pkt 3.
§ 9.1. Funkcjonariusz niefinansowego organu postępowania przygotowawczego karę grzywny nałożoną w drodze mandatu karnego wpłaca do kasy lub na rachunek bankowy tego organu.
2. Karę grzywny nałożoną w drodze mandatu karnego kredytowanego przez funkcjonariusza, o którym mowa w ust. 1, ukarany wpłaca, w terminie 7 dni od daty przyjęcia tego mandatu, do kasy właściwego niefinansowego organu postępowania przygotowawczego lub na rachunek bankowy tego organu.
3. Pokwitowanie odbioru mandatu karnego kredytowanego nałożonego przez funkcjonariusza, o którym mowa w ust. 1, przekazuje się niezwłocznie do właściwego niefinansowego organu postępowania przygotowawczego.
§ 10.1. Urzędy skarbowe, izby celne i urzędy kontroli skarbowej oraz niefinansowe organy postępowania przygotowawczego prowadzą ewidencje grzywien nałożonych w drodze mandatu karnego. Ewidencje te mogą być prowadzone w formie elektronicznej.
2. Ewidencje, o których mowa w ust. 1, zawierają w szczególności następujące dane:
1) serię i numer mandatu;
2) wysokość grzywny;
3) datę ukarania;
4) datę uiszczenia grzywny;
5) kwalifikację prawną czynu;
6) wysokość narażonych na uszczuplenie poszczególnych należności publicznoprawnych;
7) opis zajętych przedmiotów;
8) datę wystąpienia do sądu z wnioskiem o orzeczenie przepadku przedmiotów tytułem środka zabezpieczającego oraz numer wniosku;
9) datę i treść orzeczenia sądu oraz sygnaturę akt;
10) datę przekazania do wykonania orzeczenia sądu o przepadku przedmiotów;
11) sposób wykonania orzeczenia, o którym mowa w pkt 9, ze wskazaniem, czy nastąpiło to przez likwidację w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, czy przez zniszczenie przedmiotów;
12) datę wniosku o uchylenie mandatu;
13) datę i treść orzeczenia sądu w sprawie uchylenia mandatu;
14) kwotę grzywny do zwrotu.
3. W przypadku ewidencji prowadzonych przez urzędy kontroli skarbowej ewidencje te zawierają ponadto datę skierowania do organu egzekucyjnego tytułu wykonawczego wraz z określeniem organu i numeru tego tytułu.
4. Nadzór na ewidencjami sprawują naczelnicy urzędów skarbowych, dyrektorzy izb celnych i dyrektorzy urzędów kontroli skarbowej, zaś w odniesieniu do niefinansowych organów postępowania przygotowawczego podmioty, o których mowa w § 3 pkt 3-5.
§ 11.1. Urzędy skarbowe i urzędy celne oraz niefinansowe organy postępowania przygotowawczego rozliczają funkcjonariuszy z przekazanych im formularzy mandatów karnych i formularzy mandatów karnych kredytowanych.
2. W przypadku inspektorów kontroli skarbowej rozliczeń, o których mowa w ust. 1, dokonują dyrektorzy urzędów kontroli skarbowej.
3. Izby skarbowe oraz izby celne rozliczają odpowiednio urzędy skarbowe oraz urzędy celne z przekazanych im formularzy mandatów karnych i formularzy mandatów karnych kredytowanych.
§ 12.1. Mandaty karne używane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia mogą być stosowane do czasu wyczerpania zapasów, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2006 r.
2. Treść mandatów karnych, o których mowa w ust. 1, powinna być zgodna z wymogami określonymi w przepisach art. 136-140 ustawy z dnia 10 września 1999 r. - Kodeks karny skarbowy.
§ 13.[1] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.2)
Prezes Rady Ministrów: K. Marcinkiewicz
|
1) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2000 r. Nr 60, poz. 703 i Nr 62, poz. 717, z 2001 r. Nr 11, poz. 82 i Nr 106, poz. 1149, z 2002 r. Nr 41, poz. 365, Nr 74, poz. 676, Nr 89, poz. 804, Nr 141, poz. 1178 i Nr 213, poz. 1803, z 2003 r. Nr 84, poz. 774, Nr 137, poz. 1302 i Nr 162, poz. 1569, z 2004 r. Nr 29, poz. 257, Nr 68, poz. 623, Nr 93, poz. 894, Nr 97, poz. 963 i Nr 173, poz. 1808 oraz z 2005 r. Nr 130, poz. 1090, Nr 143, poz. 1199, Nr 177, poz. 1468 i Nr 178, poz. 1479.
2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 9 listopada 1999 r. w sprawie określenia szczegółowych zasad i sposobu wydawania funkcjonariuszom finansowych organów dochodzenia i niefinansowych organów dochodzenia upoważnień do wymierzania kary grzywny w drodze mandatu karnego za wykroczenia skarbowe oraz szczegółowych zasad ich wymierzania i sposobu uiszczania (Dz. U. Nr 96, poz. 1114 oraz z 2003 r. Nr 6, poz. 67), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
Załączniki do rozporządzenia Rady Ministrów
z dnia 31 stycznia 2006 r. (poz. 184)
Załącznik nr 1
WZÓR FORMULARZA MANDATU KARNEGO
Załącznik nr 2
WZÓR FORMULARZA MANDATU KARNEGO KREDYTOWANEGO
[1] Rozporządzenie wchodzi w życie 25 lutego 2006 r.