Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2006-02-21 do 2008-05-04
Wersja archiwalna od 2006-02-21 do 2008-05-04
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA TRANSPORTU I BUDOWNICTWA1)
z dnia 19 stycznia 2006 r.
w sprawie warunków i trybu wykonywania kontroli w zakresie przewozu drogowego
Na podstawie art. 89 ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2004 r. Nr 204, poz. 2088, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§ 1.1. Rozporządzenie określa:
1) warunki i tryb wykonywania kontroli w zakresie przewozu drogowego przez funkcjonariuszy Policji, inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego, funkcjonariuszy organów celnych i Straży Granicznej, upoważnionych pracowników zarządców dróg publicznych, inspektorów Państwowej Inspekcji Pracy oraz upoważnionych pracowników właściwego organu wydającego zezwolenia na przewozy regularne lub regularne specjalne;
2) wzory dokumentów stosowanych przez uprawnionych do kontroli, o których mowa w pkt 1.
2. W ramach kontroli w zakresie przewozu drogowego dokonuje się kontroli dokumentów, o których mowa w art. 87 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym, zwanej dalej „ustawą”, oraz warunków w nich określonych.
§ 2.1. Inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy dokonują kontroli w zakresie przewozu drogowego na warunkach i w trybie określonych w przepisach o Państwowej Inspekcji Pracy.
2. Inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego dokonują kontroli na warunkach i w trybie określonych w ustawie, z uwzględnieniem przepisów, o których mowa w ust. 3.
3. Funkcjonariusze Policji, organów celnych i Straży Granicznej oraz upoważnieni pracownicy zarządców dróg dokonują kontroli na warunkach i w sposób określonych w przepisach o kontroli ruchu drogowego, z uwzględnieniem przepisów niniejszego rozporządzenia.
4. Upoważnieni pracownicy organu wydającego zezwolenia na przewozy regularne lub regularne specjalne dokonują kontroli dokumentów na warunkach i w trybie określonych w przepisach niniejszego rozporządzenia.
§ 3.1. Rozpoczęcie kontroli przez uprawnionych, o których mowa w § 2 ust. 3 i 4, zwanych dalej „kontrolującymi”, poprzedza się okazaniem kontrolowanemu dokumentu uprawniającego do dokonywania czynności kontrolnych, w szczególności legitymacji służbowej lub upoważnienia do wykonywania kontroli ruchu drogowego, z wyłączeniem funkcjonariuszy Policji.
2. Kontrolujący ma obowiązek zapoznać kontrolowanego z jego prawami i obowiązkami wynikającymi z ustawy.
3. Kontrolujący wykonuje czynności kontrolne w obecności kontrolowanego, osoby zastępującej kontrolowanego lub przez niego zatrudnionej.
§ 4.1. Kontrolujący, w zakresie posiadanych uprawnień, ma prawo:
1) wstępu do pojazdu;
2) kontroli dokumentów;
3) kontroli znajdujących się w pojeździe urządzeń pomiarowo-kontrolnych lub tachografu cyfrowego;
4) kontrolowania masy, nacisków osi i wymiarów pojazdu przy użyciu przyrządu pomiarowego;
5) żądania od przedsiębiorcy i jego pracowników pisemnych lub ustnych wyjaśnień, okazania dokumentów i innych nośników informacji oraz udostępnienia wszelkich danych mających związek z przedmiotem kontroli.
2. W toku kontroli kontrolujący może:
1) legitymować kierowców i inne osoby w celu ustalenia tożsamości, jeżeli jest to niezbędne na potrzeby kontroli;
2) badać dokumenty i inne nośniki informacji objęte zakresem kontroli;
3) dokonywać oględzin i zabezpieczać zebrane dowody;
4) przesłuchiwać świadków i zasięgać opinii biegłych;
5) przesłuchiwać kontrolowanego w charakterze strony, jeżeli po wyczerpaniu środków dowodowych lub z powodu ich braku pozostały niewyjaśnione fakty istotne dla ustaleń kontroli.
§ 5.Kontrolowany jest obowiązany umożliwić kontrolującemu przeprowadzenie czynności kontrolnych, a w szczególności:
1) udzielać wyjaśnień;
2) okazać dokumenty lub inne nośniki informacji objęte zakresem kontroli;
3) udostępnić dane mające związek z przedmiotem kontroli;
4) udostępnić pojazd w zakresie objętym kontrolą;
5) umożliwić sporządzenie kopii dokumentów wskazanych przez kontrolującego;
6) umożliwić sporządzenie dokumentacji filmowej lub fotograficznej, jeżeli może ona stanowić dowód lub przyczynić się do utrwalenia dowodu w sprawie będącej przedmiotem kontroli;
7) przekazać kopie dokumentów oraz oryginałów zapisów urządzenia samoczynnie rejestrującego prędkość jazdy, czas jazdy i postoju.
§ 6.Ustaleń stanu faktycznego dokonuje się na podstawie zebranych w toku kontroli dowodów.
§ 7.Z przeprowadzonych czynności kontrolnych sporządza się protokół, zwany dalej „protokołem kontroli”, według wzoru określonego w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
§ 8.Jeżeli podczas kontroli nie stwierdzono nieprawidłowości uzasadniającej nałożenie kary pieniężnej, sporządza się protokół kontroli, w którym wypełnia się wyłącznie następujące dane: miejsce i datę kontroli, nazwę lub firmę przedsiębiorcy lub podmiotu wykonującego przewóz drogowy, imię i nazwisko kierowcy oraz jego obywatelstwo, numer rejestracyjny pojazdu, jego typ, rodzaj przewozu, przepisy, których przestrzeganie zostało skontrolowane, oraz skontrolowane dokumenty.
§ 9.1. Protokół kontroli podpisują kontrolujący i kontrolowany.
2. Odmowę podpisania protokołu przez kontrolowanego kontrolujący odnotowuje w protokole kontroli.
3. Do protokołu kontroli kontrolowany może wnieść zastrzeżenia.
4. Oryginał protokołu kontroli zatrzymuje kontrolujący, a kopię doręcza się kontrolowanemu kierowcy, przedsiębiorcy lub podmiotowi wykonującemu przewóz drogowy.
§ 10.1. Jeżeli podczas przeprowadzania kontroli stwierdzono co najmniej jedną nieprawidłowość uzasadniającą nałożenie kary pieniężnej, sporządza się protokół kontroli, o którym mowa w § 7, a następnie decyzję o nałożeniu kary pieniężnej.
2. Oryginał decyzji doręcza się kontrolowanemu przedsiębiorcy lub podmiotowi wykonującemu przewóz drogowy. W przypadku ukaranego niebędącego przedsiębiorcą krajowym kopię decyzji wręcza się również kierowcy.
3. Decyzję, o której mowa w ust. 1, sporządza się według wzoru określonego w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§ 11.1. Jeżeli podczas kontroli nie stwierdzono nieprawidłowości uzasadniającej nałożenie kary pieniężnej, kontrolujący przekazuje protokół kontroli, o którym mowa w § 8, do centralnej ewidencji naruszeń, za pośrednictwem właściwego miejscowo Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego, nie później niż w terminie 14 dni od dnia przeprowadzenia kontroli.
2. Kserokopię wydanej decyzji, o której mowa w § 10, wraz z protokołem kontroli kontrolujący przekazuje w sposób określony w ust. 1, nie później niż w terminie 14 dni od dnia wydania decyzji.
§ 12.Inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego przekazują do centralnej ewidencji naruszeń drogą elektroniczną kopię decyzji o nałożeniu kary pieniężnej wraz z protokołem kontroli, a w przypadku jeżeli nie stwierdzono nieprawidłowości uzasadniających nałożenie kary pieniężnej - tylko protokół kontroli.
§ 13.1. Nałożoną karę pieniężną uiszcza się w formie przekazu na właściwy rachunek bankowy wskazany w decyzji, o której mowa w § 10 ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.
2. W przypadku ukaranego niebędącego przedsiębiorcą krajowym uiszczenie kary, o której mowa w ust. 1, w formie gotówkowej bezpośrednio kontrolującemu, odbywa się za pokwitowaniem zapłaty, którego wzór określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
3. W przypadku nałożenia kary pieniężnej przez inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego możliwe jest jej uiszczenie w formie bezgotówkowej, za pomocą karty płatniczej.
§ 14.[1] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia3).
Minister Transportu i Budownictwa: J. Polaczek
|
1) Minister Transportu i Budownictwa kieruje działem administracji rządowej - transport, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 października 2005 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Transportu i Budownictwa (Dz. U. Nr 220, poz. 1900).
2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 273, poz. 2703 oraz z 2005 r. Nr 141, poz. 1184, Nr 155, poz. 1297, Nr 163, poz. 1362, Nr 172, poz. 1440, Nr 175, poz. 1462 i Nr 180, poz. 1494 i 1497.
3) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 16 maja 2002 r. w sprawie warunków i sposobu wykonywania kontroli dokumentów związanych z wykonywaniem transportu drogowego i przewozu na potrzeby własne oraz dokumentów stosowanych przez uprawnionych do kontroli, a także wzorów tych dokumentów (Dz. U. Nr 120, poz. 1025 i Nr 205, poz. 1735), które zgodnie z art. 14 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 149, poz. 1452) utraciło moc z dniem 29 września 2004 r.
Załączniki do rozporządzenia Ministra Transportu i Budownictwa
z dnia 19 stycznia 2006 r (poz. 153)
Załącznik nr 1
WZÓR PROTOKOŁU KONTROLI
Załącznik nr 2
WZÓR FORMULARZA DECYZJI
Załącznik nr 3
WZÓR POKWITOWANIA ZAPŁATY
[1] Rozporządzenie wchodzi w życie 21 lutego 2006 r.