Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Ustaw rok 2006 nr 12 poz. 69
Wersja archiwalna od 2006-01-25 do 2007-03-21
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 2006 nr 12 poz. 69
Wersja archiwalna od 2006-01-25 do 2007-03-21
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW

z dnia 24 stycznia 2006 r.

zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad i trybu wprowadzania ograniczeń w sprzedaży paliw stałych lub ciekłych oraz w dostarczaniu i poborze paliw gazowych, energii elektrycznej lub ciepła

Na podstawie art. 11 ust. 6 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne (Dz. U. z 2003 r. Nr 153, poz. 1504, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1.W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 11 marca 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wprowadzania ograniczeń w sprzedaży paliw stałych lub ciekłych oraz w dostarczaniu i poborze paliw gazowych, energii elektrycznej lub ciepła (Dz. U. Nr 59, poz. 518) wprowadza się następujące zmiany:

1) § 2 otrzymuje brzmienie:

„§ 2. 1. Ograniczenia w sprzedaży paliw starych lub ciekłych mogą być wprowadzone po wyczerpaniu, przez wojewodów oraz podmioty wykonujące działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży paliw stałych lub ciekłych, wszelkich dostępnych środków służących zaspokojeniu potrzeb odbiorców na te paliwa - przy dołożeniu należytej staranności w zakresie zapewnienia maksymalnych ich dostaw z dostępnych źródeł.

2. Ograniczenia w dostarczaniu i poborze paliw gazowych i energii elektrycznej za pomocą sieci mogą być wprowadzone, po wyczerpaniu przez operatorów systemów gazowych lub operatorów systemów elektroenergetycznych, we współpracy z zainteresowanymi podmiotami, wszelkich dostępnych środków służących zapewnieniu prawidłowego funkcjonowania systemu gazowego lub systemu elektroenergetycznego - przy dołożeniu należytej staranności.

3. Ograniczenia w dostarczaniu ciepła za pomocą sieci ciepłowniczej mogą być wprowadzone po wyczerpaniu, przez przedsiębiorstwa energetyczne wykonujące działalność gospodarczą w zakresie zaopatrzenia w ciepło we współpracy z zainteresowanymi podmiotami, wszelkich dostępnych środków służących zaspokojeniu potrzeb odbiorców na to ciepło.

4. Ograniczenia w sprzedaży paliw stałych lub ciekłych oraz w dostarczaniu i poborze paliw gazowych, energii elektrycznej lub ciepła nie mogą powodować:

1) zagrożenia bezpieczeństwa osób oraz uszkodzenia lub zniszczenia obiektów technologicznych;

2) zakłóceń w funkcjonowaniu obiektów przeznaczonych do wykonywania zadań w zakresie:

a) bezpieczeństwa lub obronności państwa,

b) opieki zdrowotnej,

c) telekomunikacji,

d) edukacji,

e) wydobywania paliw kopalnych ze złóż, ich przeróbki i dostarczania do odbiorców,

f) wytwarzania i dostarczania energii elektrycznej i ciepła do odbiorców.”;

2) w § 4 pkt 1 otrzymuje brzmienie:

„1) paliw gazowych, dla których moc umowna określona w umowach, o których mowa w art. 5 ust. 2 pkt 1 i 2 oraz w ust. 3 ustawy, wynosi co najmniej 417 m3/godzinę;”;

3) w § 5:

a) ust. 1 i 2 otrzymują brzmienie:

„1. Operatorzy opracowują plany wprowadzania ograniczeń w dostarczaniu i poborze paliw gazowych oraz energii elektrycznej, a także w dostarczaniu ciepła z uwzględnieniem zasad określonych w art. 11 ust. 3 ustawy.

2. Plany wprowadzania ograniczeń w dostarczaniu i poborze paliw gazowych oraz energii elektrycznej, określające wielkości maksymalnego poboru dla poszczególnych odbiorców i stopni zasilania, podlegają corocznej aktualizacji w terminie do dnia 31 sierpnia.”,

b) po ust. 4 dodaje się ust. 5 w brzmieniu:

„5. Operatorzy systemów dystrybucyjnych gazowych lub systemów dystrybucyjnych elektroenergetycznych, na wniosek odpowiednio operatora systemu przesyłowego gazowego lub operatora systemu przesyłowego elektroenergetycznego, przekazują dane dotyczące mocy umownej, określonej w umowach z odbiorcami przyłączonymi do sieci dystrybucyjnej, objętymi planem ograniczeń.”;

4) § 7 otrzymuje brzmienie:

„§ 7. Dopuszczalne maksymalne ograniczenia w dostarczaniu i poborze paliw gazowych oraz energii elektrycznej, a także w dostarczaniu ciepła, ujęte w planach, o których mowa w § 5 ust. 1, uwzględnia się w umowach określonych w art. 5 ust. 2 pkt 1 i 2 oraz w ust. 3 ustawy.”;

5) w § 9 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

„1. Ograniczenia w poborze paliw gazowych oraz energii elektrycznej są realizowane przez odbiorców, stosownie do komunikatów operatorów o obowiązujących stopniach zasilania.”.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.Plany wprowadzania ograniczeń w poborze paliw gazowych oraz energii elektrycznej, uzgodnione przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, uznaje się za plany w rozumieniu § 5 rozporządzenia wymienionego w § 1, w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.[1] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Prezes Rady Ministrów: K. Marcinkiewicz

1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2003 r. Nr 203, poz. 1966, z 2004 r. Nr 29, poz. 257, Nr 34, poz. 293, Nr 91, poz. 875, Nr 96, poz. 959 i Nr 173, poz. 1808 oraz z 2005 r. Nr 62, poz. 552, Nr 163, poz. 1362 i Nr 175, poz. 1462.

[1] Rozporządzenie wchodzi w życie 25 stycznia 2006 r.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00