Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2006-01-01 do 2012-07-02
Wersja archiwalna od 2006-01-01 do 2012-07-02
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ŚRODOWISKA1)
z dnia 20 grudnia 2005 r.
w sprawie szczegółowych warunków i trybu sporządzania planu urządzenia lasu, uproszczonego planu urządzenia lasu oraz inwentaryzacji stanu lasu
Na podstawie art. 25 pkt 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz. U. z 2005 r. Nr 45, poz. 435, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Sporządzanie planu urządzenia lasu, uproszczonego planu urządzenia lasu i inwentaryzacji stanu lasu] 1. Przy sporządzaniu planu urządzenia lasu, uproszczonego planu urządzenia lasu oraz inwentaryzacji stanu lasu uwzględnia się:
1) wymogi hodowli, ochrony, urządzania, ochrony przeciwpożarowej i użytkowania lasu;
2) wymogi ochrony przyrody i krajobrazu oraz ochrony różnorodności biologicznej;
3) potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa;
4) zasady prowadzenia gospodarki leśnej w lasach ochronnych;
5) istniejący i planowany w aktach prawa miejscowego sposób zagospodarowania lasu i jego otoczenia;
6) potrzeby racjonalnego kształtowania i ochrony zasobów wodnych.
2. Uproszczony plan urządzenia lasu i inwentaryzację stanu lasu sporządza się na okres 10 lat.
§ 2.[Plan urządzenia lasu dla lasów stanowiących własność Skarbu Państwa] W przypadku lasów stanowiących własność Skarbu Państwa plan urządzenia lasu sporządza się dla:
1) wszystkich lasów nadleśnictwa;
2) każdego lasu będącego w użytkowaniu wieczystym na mocy odrębnych przepisów,
3) każdego innego lasu niż te, o których mowa w art. 4 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach i dla którego istnieje obowiązek jego sporządzenia.
§ 3.[Zlecenie sporządzenia planu urządzenia lasu] 1. Dyrektor regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych, na terenie której znajduje się nadleśnictwo, o którym mowa w § 2 pkt 1, zleca do Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej sporządzenie planu urządzenia lasu.
2. Zlecenie, o którym mowa w ust. 1, następuje nie później niż na 15 miesięcy przed upływem okresu obowiązywania dotychczasowego planu urządzenia lasu.
3. Wynagrodzenie z tytułu sporządzenia planu urządzenia lasu, ustalone w umowie zawartej pomiędzy Lasami Państwowymi a Biurem Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej, powinno uwzględniać rzeczywiste koszty ponoszone przez to przedsiębiorstwo państwowe przy sporządzaniu planu urządzenia lasu.
§ 4.[Tryb sporządzania planu urządzenia lasu] Tryb sporządzania planu urządzenia lasu obejmuje przeprowadzenie czynności:
1) inwentaryzacyjnych;
2) analitycznych;
3) programowych.
§ 5.[Czynności inwentaryzacyjne] W ramach czynności inwentaryzacyjnych, o których mowa w § 4 pkt 1, sporządzający plan urządzenia lasu przygotowuje:
1) opis siedlisk leśnych wynikający z analizy glebowej i fitosocjologicznej, mający stanowić podstawę planowania hodowlanego;
2) opis taksacyjny lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia, według stanu na dzień 1 stycznia pierwszego roku obowiązywania sporządzanego planu urządzenia lasu, zawierający:
a) dokładną lokalizację drzewostanu z podaniem:
– nazwy nadleśnictwa, obrębu leśnego, leśnictwa, numeru oddziału, litery pododdziału, województwa, powiatu i gminy – w przypadku lasów, o których mowa w § 2 pkt 1,
– nazwy urządzanego lasu, numeru oddziału, litery pododdziału, województwa, powiatu i gminy – w przypadku lasów, o których mowa w § 2 pkt 2 i 3,
b) informację o rodzaju użytku gruntowego i jego powierzchni,
c) opis siedlisk leśnych uwzględniający informacje o terenie, glebie, pokrywie gleby i runie leśnym,
d) cele gospodarowania:
– hodowlany – w postaci gospodarczego typu drzewostanu lub typu lasu,
– techniczny – w postaci wieku dojrzałości rębnej drzewostanu,
e) opis funkcji lasu,
f) opis drzewostanu, w szczególności udział gatunkowy, wiek, stan i budowę drzewostanu, stopień pokrycia powierzchni, występujące osobliwości przyrodnicze oraz inne cechy charakterystyczne dla środowiska przyrodniczego lub ważne dla gospodarki leśnej.
g) elementy charakterystyki lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia wyrażone w postaci liczbowej, uwzględniające:
– średnie wymiary drzew,
– bonitację drzewostanów,
– miąższość grubizny,
– przyrost miąższości grubizny,
h) planowane czynności gospodarcze;
3) dane dotyczące powierzchni i miąższości dla poszczególnych klas wieku drzewostanów ujęte tabelarycznie według:
a) gatunków drzew w drzewostanie,
b) typów siedliskowych lasu,
c) klas bonitacji drzewostanów,
d) funkcji lasów, w szczególności funkcji lasów ochronnych;
4) wykaz powierzchni lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia po ustaleniu stanu władania gruntami w urządzanym lesie, z podaniem rodzajów użytków gruntowych oraz województwa, powiatu i gminy;
5) mapę gospodarczą lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia, w skali nie mniejszej niż 1:5000, wykonaną na podstawie ewidencyjnej mapy numerycznej lub na podstawie kopii ewidencyjnej mapy analogowej gruntów i budynków nadleśnictwa lub innego urządzanego lasu wraz z wypisem z rejestru gruntów;
6) ogólny opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia według stanu na dzień 1 stycznia pierwszego roku obowiązywania sporządzanego planu urządzenia lasu, zawierający dane dotyczące:
a) ich lokalizacji,
b) dotychczasowej gospodarki leśnej,
c) warunków przyrodniczych produkcji leśnej, z uwzględnieniem rozpoznania siedlisk leśnych,
d) warunków ekonomicznych produkcji leśnej,
e) stanu zasobów leśnych, z uwzględnieniem analizy ekonomicznej;
7) zestawienia powierzchni wynikające z opisu, o którym mowa w pkt 2, w szczególności:
a) zestawienie powierzchni według rodzaju użytków gruntowych,
b) zastawienie powierzchni według czynności gospodarczych, o których mowa w pkt 2 lit. h.
§ 6.[Czynności analityczne] W ramach czynności analitycznych, o których mowa w § 4 pkt 2, dokonuje się analizy dotychczasowej gospodarki leśnej.
§ 7.[Czynności programowe] 1. W ramach czynności programowych, o których mowa w § 4 pkt 3, sporządzający plan urządzenia lasu przygotowuje program ochrony przyrody oraz wskazuje:
1) cele i zasady trwale zrównoważonej, wielofunkcyjnej gospodarki leśnej oraz przewidywane sposoby ich realizacji;
2) maksymalną ilość drewna przewidzianego do pozyskania w okresie obowiązywania sporządzanego planu urządzenia lasu, zwaną dalej „etatem cięć”;
3) zadania obejmujące pielęgnowanie upraw, młodników i drzewostanów średnich klas wieku oraz upraw projektowanych do założenia;
4) zadania dotyczące zalesień i odnowień, z uwzględnieniem obowiązku, o którym mowa w art. 13 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach;
5) zadania kierunkowe z zakresu ochrony lasu, w tym ochrony przeciwpożarowej;
6) zadania kierunkowe z zakresu gospodarki łowieckiej;
7) zadania kierunkowe z zakresu ubocznego użytkowania lasu;
8) potrzeby z zakresu infrastruktury technicznej, w szczególności dotyczące turystyki i rekreacji, w nawiązaniu do wielkości zadań gospodarczych oraz stanu infrastruktury technicznej istniejącej w urządzanym lesie.
2. Na etat cięć składa się:
1) ilość drewna przewidzianego do pozyskania w drzewostanach przeznaczonych do użytkowania rębnego, wyrażona w metrach sześciennych;
2) ilość drewna przewidzianego do pozyskania w drzewostanach przeznaczonych do użytkowania przedrębnego, wyrażona powierzchniowo oraz szacunkowo w metrach sześciennych;
3) ilość drewna przewidzianego do pozyskania w związku z wylesieniami z tytułu zmian przeznaczenia gruntu.
3. Przy określaniu etatu cięć uwzględnia się cele i warunki gospodarki leśnej, sposoby ich realizacji ustalane osobno dla każdego drzewostanu i urządzanego lasu oraz:
1) w przypadku, o którym mowa w ust. 2 pkt 1:
a) wiek rębności poszczególnych gatunków drzew, jako przeciętny wiek osiągania założonych celów,
b) potrzeby w zakresie przebudowy drzewostanów,
c) istnienie lasów ochronnych oraz ustanowionych form ochrony przyrody,
d) następstwa cięć drzewostanów,
e) wiek dojrzałości rębnej poszczególnych drzewostanów, jako faktyczny wiek osiągania założonych celów;
2) w przypadku, o którym mowa w ust. 2 pkt 2:
a) potrzeby hodowlane,
b) stan sanitarny lasu.
4. Zadania kierunkowe, o których mowa w ust. 1 pkt 5 i 6, przedstawia się na mapach w ujęciu tematycznym i przeglądowym.
§ 8.[Tryb sporządzania uproszczonego planu urządzenia lasu] 1. Tryb sporządzania uproszczonego planu urządzenia lasu obejmuje sporządzenie:
1) skróconego opisu lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia, zawierającego informację o:
a) powierzchni poszczególnych drzewostanów, gruntów przejściowo pozbawionych roślinności leśnej, a także gruntów przeznaczonych do zalesienia wynikającej z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,
b) gatunku drzewa dominującego w drzewostanie, zwanego dalej „gatunkiem głównym”, jego wieku i bonitacji,
c) miąższości i zadrzewieniu całego drzewostanu,
d) siedliskowym typie lasu,
e) gospodarczym typie drzewostanu
oraz zestawienie powierzchni lasów ochronnych;
2) ogólnego opisu drzewostanów wraz z zestawieniem powierzchni gruntów i miąższości drzewostanu według gatunków głównych i ich wieku;
3) rejestru zawierającego:
a) zestawienie powierzchni lasów według gatunków głównych oraz ich wieku,
b) zadania z zakresu gospodarki leśnej;
4) kopii lub wyrysu mapy ewidencyjnej gruntów z oznaczeniem działek ujętych w sporządzanym uproszczonym planie urządzenia lasu.
2. Rejestr, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, sporządza się według ewidencjonowanych podmiotów, osobno dla każdego numeru działki gruntu w ramach tych podmiotów.
3. Zadania w zakresie gospodarki leśnej, o których mowa w ust. 1 pkt 3 lit. b, zestawione oddzielnie z przeznaczeniem dla poszczególnych właścicieli lasów, powinny wskazywać:
1) etat cięć w drzewostanach przeznaczonych do użytkowania rębnego ustalony w oparciu o warunki, o których mowa w § 7 ust. 3 pkt 1 lit. b–d, oraz:
a) w drzewostanach zapewniających osiągnięcie celów gospodarki leśnej – przy przyjęciu dla gatunku głównego minimalnego wieku wyrębu w wysokości:
– 120 lat – dla dębu, jesionu, wiązu,
– 100 lat – dla buka, jodły,
– 80 lat – dla sosny, świerka, modrzewia, daglezji, klonu,
– 60 lat – dla brzozy, grabu, olchy czarnej,
– 40 lat – dla osiki,
– 30 lat – dla topoli, olchy szarej,
b) w drzewostanach niezapewniających osiągnięcia celów gospodarki leśnej (do przebudowy) – bez uwzględniania minimalnego wieku wyrębu;
2) etat cięć w drzewostanach przeznaczonych do użytkowania przedrębnego wynikający z potrzeb pielęgnacyjnych oraz stanu sanitarnego lasu, nieprzekraczający 20 % miąższości drzewostanu wskazanej w sporządzanym uproszczonym planie urządzenia lasu;
3) wskazania dotyczące:
a) ponownego wprowadzenia roślinności leśnej (upraw leśnych) w lasach w okresie dwóch lat od usunięcia drzewostanu,
b) zalesienia gruntów,
c) przebudowy drzewostanu,
d) pielęgnowania lasu,
e) ochrony lasu, w tym ochrony przeciwpożarowej,
f) ochrony gleb i wód.
§ 9.[Tryb sporządzania inwentaryzacji stanu lasu] 1. Tryb sporządzania inwentaryzacji stanu lasu obejmuje sporządzenie:
1) skróconego opisu lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia, zawierającego informację o:
a) powierzchni poszczególnych drzewostanów, gruntów przejściowo pozbawionych roślinności leśnej, a także gruntów przeznaczonych do zalesienia wynikającej z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,
b) gatunku głównym, jego wieku i bonitacji,
c) miąższości i zadrzewieniu całego drzewostanu,
d) siedliskowym typie lasu,
e) gospodarczym typie drzewostanu,
f) wskazaniach z zakresu gospodarki leśnej dotyczących użytkowania rębnego, zwłaszcza z zakresu przebudowy drzewostanów, dotyczących użytkowania przedrębnego oraz odnowienia, pielęgnowania i ochrony lasu, określanych szacunkowo z uwzględnieniem warunków obowiązujących przy sporządzaniu uproszczonego planu urządzenia lasu,
g) kategorii ochronności w przypadku lasu ochronnego;
2) rejestru zawierającego:
a) zestawienie powierzchni działek według gatunków głównych oraz ich wieku,
b) wskazania w zakresie gospodarki leśnej;
3) kopii lub wyrysu mapy ewidencyjnej z oznaczeniem działek gruntów ujętych w inwentaryzacji stanu lasu.
2. Rejestr, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, sporządza się według ewidencjonowanych podmiotów oraz z oznaczeniem numeru działki gruntu.
§ 10.[Przepisy uchylone] Traci moc rozporządzenie Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 28 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad sporządzania planu urządzenia lasu, uproszczonego planu urządzenia lasu oraz inwentaryzacji stanu lasu (Dz. U. z 1999 r. Nr 3, poz. 16).
§ 11.[Stosowanie przepisu rozporządzenia] Przepis § 3 ust. 2 stosuje się od dnia 1 stycznia 2007 r.
§ 12.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2006 r.
Minister Środowiska: J. Szyszko
|
1) Minister Środowiska kieruje działem administracji rządowej – środowisko, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 października 2005 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Środowiska (Dz. U. Nr 220, poz. 1899).
2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2005 r. Nr 157, poz. 1315, Nr 167, poz. 1399 i Nr 175, poz. 1460.