Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2006-04-12 do 2011-02-12
Wersja archiwalna od 2006-04-12 do 2011-02-12
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 18 października 2005 r.
w sprawie wymagań w zakresie zdolności fizycznej i psychicznej do Służby Więziennej
(ostatnia zmiana: Dz.U. z 2006 r., Nr 61, poz. 434)
Na podstawie art. 26 ust. 2 ustawy z dnia 26 kwietnia 1996 r. o Służbie Więziennej (Dz. U. z 2002 r. Nr 207, poz. 1761, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Ustalanie zdolności fizycznej i psychicznej do służby w Służbie Więziennej] 1. Komisje lekarskie podległe ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych, zwane dalej "komisjami lekarskimi", ustalają zdolność fizyczną i psychiczną do służby w Służbie Więziennej, zwaną dalej "zdolnością do służby", w stosunku do:
1) kandydatów do Służby Więziennej, zwanych dalej "kandydatami";
2) funkcjonariuszy Służby Więziennej, zwanych dalej "funkcjonariuszami".
2. Komisja lekarska ustala zdolność do służby, biorąc pod uwagę:
1) badanie lekarskie;
2) badanie psychologiczne oraz konieczne konsultacje specjalistyczne;
3) wymagania w zakresie zdolności do służby oraz kategorie zdolności do służby kandydatów i funkcjonariuszy;
4) wyniki testu sprawności fizycznej;
5) wyniki niezbędnych badań laboratoryjnych;
6) inne dokumenty medyczne istotne dla dokonania oceny.
3. Wymagania w zakresie zdolności do służby oraz kategorie zdolności do służby kandydatów i funkcjonariuszy określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
4. Test sprawności fizycznej kandydatów określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
5. Test sprawności fizycznej funkcjonariuszy określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§ 2.[Stopień zdolności do służby kandydata] 1. Stopień zdolności do służby kandydata ustala się przez zaliczenie go do jednej z następujących kategorii zdolności do służby:
1) kategoria "Z" - "zdolny do służby", co oznacza, że stan zdrowia nie budzi żadnych zastrzeżeń albo że stwierdzone schorzenia lub ułomności fizyczne, lub psychiczne nie stanowią przeszkody do przyjęcia do służby;
2) kategoria "N" - "niezdolny do służby", co oznacza, że stwierdzone schorzenia lub ułomności fizyczne, lub psychiczne stanowią przeszkodę do przyjęcia do służby.
2. Jeżeli w skierowaniu kandydata do komisji lekarskiej, w celu ustalenia zdolności do służby, określono dodatkowo stanowisko, na którym kandydat ma pełnić służbę, orzeczenie komisji lekarskiej, oprócz zaliczenia do kategorii określonych w ust. 1, powinno zawierać jedno z następujących określeń:
1) "zdolny do pełnienia służby na stanowisku określonym w skierowaniu";
2) "niezdolny do pełnienia służby na stanowisku określonym w skierowaniu".
§ 3.[Stopień zdolności do służby funkcjonariusza] 1. Stopień zdolności do służby funkcjonariusza ustala się przez zaliczenie go do jednej z następujących kategorii zdolności do służby:
1) kategoria "A" - "zdolny do służby", co oznacza, że stan zdrowia nie budzi żadnych zastrzeżeń albo że stwierdzone schorzenia lub ułomności fizyczne, lub psychiczne nie stanowią przeszkody do pełnienia służby;
2) kategoria "C" - "zdolny do służby z ograniczeniem", co oznacza, że stwierdzono przewlekłe schorzenia lub ułomności fizyczne, lub psychiczne, które trwale lub czasowo zmniejszają zdolność fizyczną lub psychiczną do pełnienia służby, ale nie stanowią przeszkody do pełnienia służby na określonych stanowiskach;
3) kategoria "D" - "niezdolny do służby", co oznacza, że stwierdzone schorzenia lub ułomności fizyczne, lub psychiczne nie pozwalają na pełnienie służby.
2. Jeżeli w skierowaniu funkcjonariusza do komisji lekarskiej, w celu ustalenia zdolności do służby, określono dodatkowo stanowisko, na którym funkcjonariusz pełni służbę albo ma pełnić służbę, orzeczenie komisji lekarskiej, oprócz zaliczenia do kategorii określonych w ust. 1, powinno zawierać jedno z następujących określeń:
1) "zdolny do pełnienia służby na stanowisku określonym w skierowaniu";
2) "niezdolny do pełnienia służby na stanowisku określonym w skierowaniu".
§ 4.[Przeprowadzanie testów sprawności fizycznej kandydatów] Dyrektor okręgowy Służby Więziennej wyznacza podległe zakłady karne, areszty śledcze, ośrodki szkolenia lub doskonalenia kadr Służby Więziennej właściwe do przeprowadzania testów sprawności fizycznej kandydatów zgłaszających się do tych jednostek.
§ 5.[Test sprawności fizycznej funkcjonariuszy w wieku do 50 lat] 1. Kierownik jednostki organizacyjnej Służby Więziennej, co najmniej raz na cztery lata, przeprowadza test sprawności fizycznej funkcjonariuszy w wieku do 50 lat.
2. Testowi, o którym mowa w ust. 1, podlegają również funkcjonariusze w wieku powyżej 50 lat, którzy wykonują zadania z zakresu ochrony aresztów śledczych lub zakładów karnych.
3. Za przeprowadzenie testu sprawności fizycznej funkcjonariuszy odpowiada kierownik jednostki organizacyjnej Służby Więziennej, w której funkcjonariusze pełnią służbę.
4. Test sprawności fizycznej funkcjonariuszy przeprowadza się w terminie:
1) od dnia 1 czerwca do dnia 30 lipca;
2) od dnia 15 września do dnia 30 października - dla funkcjonariuszy, którzy nie uzyskali pozytywnej oceny w terminie, o którym mowa w pkt 1, lub z powodu usprawiedliwionej nieobecności nie uczestniczyli w teście sprawności fizycznej, w terminie, o którym mowa w pkt 1.
5. Test sprawności fizycznej funkcjonariuszy powinien być przeprowadzony w godzinach pełnienia służby.
6. Funkcjonariusze, którzy z powodu nieusprawiedliwionej nieobecności nie uczestniczyli w teście sprawności fizycznej w terminie, o którym mowa w ust. 4 pkt 2, uzyskują ocenę negatywną z testu sprawności fizycznej.
§ 6.[Indywidualna karta sprawności fizycznej] Wyniki testu sprawności fizycznej oraz ogólną ocenę sprawności fizycznej kandydata i funkcjonariusza wpisuje się do "Indywidualnej karty sprawności fizycznej kandydata do Służby Więziennej i funkcjonariusza Służby Więziennej", której wzór określa załącznik nr 4 [1] do rozporządzenia.
§ 7.[Wejście w życie] [2] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.2)
|
1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2003 r. Nr 90, poz. 844, Nr 142, poz. 1380, Nr 166, poz. 1609 i Nr 210, poz. 2036 oraz z 2004 r. Nr 273, poz. 2703.
2) Z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia utraciło moc zarządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 1 września 1997 r. w sprawie określenia wymagań w zakresie zdolności fizycznej i psychicznej do Służby Więziennej (Dz. Urz. Min. Sprawiedl. Nr 4, poz. 34), zachowane w mocy na podstawie art. 15 ustawy z dnia 6 lipca 2001 r. o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, ustawy o odszkodowaniach przysługujących w razie wypadków i chorób pozostających w związku ze służbą w Milicji Obywatelskiej, ustawy o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin, ustawy o uposażeniu żołnierzy, ustawy o Policji, ustawy o Urzędzie Ochrony Państwa, ustawy o Państwowej Straży Pożarnej, ustawy o kontroli skarbowej, ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin, ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin, ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, ustawy o Służbie Więziennej oraz ustawy o Inspekcji Celnej (Dz. U. Nr 81, poz. 877).
Załączniki do rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości
z dnia 18 października 2005 r. (poz. 1986)
Załącznik nr 1
WYMAGANIA W ZAKRESIE ZDOLNOŚCI FIZYCZNEJ I PSYCHICZNEJ DO SŁUŻBY W SŁUŻBIE WIĘZIENNEJ ORAZ KATEGORIE ZDOLNOŚCI DO SŁUŻBY KANDYDATÓW DO SŁUŻBY WIĘZIENNEJ I FUNKCJONARIUSZY SŁUŻBY WIĘZIENNEJ
Załącznik nr 4
INDYWIDUALNA KARTA SPRAWNOŚCI FIZYCZNEJ KANDYDATA DO SŁUŻBY WIĘZIENNEJ I FUNKCJONARIUSZA SŁUŻBY WIĘZIENNEJ
[1] Załącznik nr 4 w brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 marca 2006 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wymagań w zakresie zdolności fizycznej i psychicznej do Służby Więziennej (Dz.U. Nr 61, poz. 434). Zmiana weszła w życie 12 kwietnia 2006 r.
[2] Rozporządzenie wchodzi w życie 15 grudnia 2005 r.