Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2005-08-27 do 2015-11-28
Wersja archiwalna od 2005-08-27 do 2015-11-28
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA NAUKI I INFORMATYZACJI1)
z dnia 29 lipca 2005 r.
w sprawie kwalifikacji osób nadzorujących doświadczenie na zwierzętach, przeprowadzających doświadczenie i uczestniczących w doświadczeniu oraz wzoru zezwolenia indywidualnego dla osób przeprowadzających doświadczenia
Na podstawie art. 16 ust. 5 ustawy z dnia 21 stycznia 2005 r. o doświadczeniach na zwierzętach (Dz. U. Nr 33, poz. 289) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Kwalifikacje wymagane od osoby nadzorującej przeprowadzanie doświadczeń] 1. Osoba nadzorująca doświadczenia na zwierzętach przeprowadzane w jednostkach doświadczalnych, o których mowa w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 21 stycznia 2005 r. o doświadczeniach na zwierzętach, zwanej dalej „ustawą", powinna posiadać następujące kwalifikacje:
1) stopień naukowy doktora w dziedzinie nauk biologicznych, farmaceutycznych, medycznych, weterynaryjnych lub rolniczych oraz
2) co najmniej czteroletni staż pracy umożliwiający uzyskanie praktycznych umiejętności w zakresie przeprowadzania doświadczeń na zwierzętach.
2. Doświadczenia na zwierzętach przeprowadzane w jednostkach doświadczalnych, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 4–6 ustawy, może nadzorować również osoba posiadająca:
1) stopień naukowy doktora w dziedzinie nauki innej niż wymieniona w ust. 1 pkt 1 albo tytuł zawodowy magistra lub równorzędny w dziedzinie nauk biologicznych, farmaceutycznych, medycznych, weterynaryjnych lub rolniczych oraz udokumentowane ukończenie studiów podyplomowych lub szkolenia z zakresu przeprowadzania doświadczeń na zwierzętach oraz
2) co najmniej pięcioletni staż pracy umożliwiający uzyskanie praktycznych umiejętności w zakresie przeprowadzania doświadczeń na zwierzętach.
3. Za szkolenie, o którym mowa w ust. 2 pkt 1, uznaje się szkolenie lub kursy prowadzone przez jednostkę doświadczalną wymienioną w art. 16 ust. 1 pkt 1–3 ustawy, obejmujące programem:
1) utrzymywanie zwierząt laboratoryjnych;
2) planowanie i przeprowadzanie doświadczeń na zwierzętach, z uwzględnieniem zasad etycznego postępowania ze zwierzętami;
3) metody usypiania i znieczulania zwierząt;
4) metody alternatywne w zakresie przeprowadzania doświadczeń na zwierzętach;
5) metody zabezpieczania przed zagrożeniami ze strony zwierząt doświadczalnych.
§ 2.[Kwalifikacje wymagane od osoby przeprowadzającej doświadczenia] Osoba przeprowadzająca doświadczenie na zwierzętach powinna posiadać kwalifikacje określone w § 1 albo następujące kwalifikacje:
1) dyplom ukończenia szkoły wyższej na kierunku studiów z dziedziny nauk biologicznych, farmaceutycznych, medycznych, weterynaryjnych lub rolniczych i co najmniej przez rok uczestniczyć w doświadczeniach na zwierzętach oraz uzyskać praktyczne umiejętności w tym zakresie, albo
2) dyplom ukończenia szkoły wyższej na kierunku studiów innym niż wymieniony w pkt 1 i dyplom ukończenia studiów podyplomowych lub dokument potwierdzający ukończenie szkolenia z zakresu przeprowadzania doświadczeń na zwierzętach, o którym mowa w § 1 ust. 3, i co najmniej przez dwa lata uczestniczyć w doświadczeniach na zwierzętach oraz uzyskać praktyczne umiejętności w tym zakresie.
§ 3.[Osoba uczestnicząca w doświadczeniach] W doświadczeniach na zwierzętach może uczestniczyć osoba, która została przeszkolona w jednostce doświadczalnej w zakresie postępowania ze zwierzętami doświadczalnymi:
1) posiadająca wykształcenie średnie i przygotowanie zawodowe zgodne z przedmiotem lub rodzajem przeprowadzanych doświadczeń na zwierzętach lub
2) będąca studentem szkoły wyższej, lub
3) będąca pracownikiem jednostki doświadczalnej, przeszkolonym w zakresie czynności technicznych w postępowaniu ze zwierzętami w czasie przeprowadzania doświadczeń.
§ 4.[Wzór zezwolenia indywidualnego] Ustala się wzór zezwolenia indywidualnego dla osób przeprowadzających doświadczenia na zwierzętach, który jest określony w załączniku do rozporządzenia.
§ 5.[Wejście w życie] [1] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Minister Nauki i Informatyzacji: M. Kleiber
|
1) Minister Nauki i Informatyzacji kieruje działem administracji rządowej – nauka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Nauki i Informatyzacji (Dz. U. Nr 134, poz. 1431).
Załącznik do rozporządzenia Ministra Nauki i Informatyzacji
z dnia 29 lipca 2005 r. (poz. 1273)
[1] Rozporządzenie wchodzi w życie 27 sierpnia 2005 r.