ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI I PRACY1)
z dnia 25 lipca 2005 r.
w sprawie stażu adaptacyjnego i testu umiejętności przeprowadzanych w toku postępowania o uznanie kwalifikacji do podejmowania lub wykonywania działalności pilota wycieczek
Na podstawie art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 10 maja 2002 r. o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do podejmowania lub wykonywania niektórych działalności (Dz. U. Nr 71, poz. 655, z 2003 r. Nr 190, poz. 1864 oraz z 2004 r. Nr 96, poz. 959) zarządza się, co następuje:
Rozdział 1
Przepisy ogólne
§ 1.Rozporządzenie określa:
1) warunki, sposób i tryb odbywania stażu adaptacyjnego, sposób i tryb wykonywania nadzoru nad odbywaniem stażu oraz oceny nabytych przez wnioskodawcę umiejętności, a także sposób ustalania kosztów odbywania stażu adaptacyjnego oraz tryb ich ponoszenia;
2) warunki, sposób i tryb przeprowadzania testu umiejętności oraz oceny wykazanych przez wnioskodawcę umiejętności, a także sposób ustalania kosztów przeprowadzania testu umiejętności oraz tryb ich ponoszenia.
§ 2.1. Konieczność odbycia stażu adaptacyjnego albo przeprowadzenia testu umiejętności stwierdza się w postanowieniu wydanym w toku postępowania prowadzonego przez ministra właściwego do spraw turystyki, zwanego dalej „organem prowadzącym postępowanie”.
2. Wnioskodawca po otrzymaniu postanowienia występuje do organu prowadzącego postępowanie z wnioskiem o odbycie stażu adaptacyjnego albo przeprowadzenie testu umiejętności.
§ 3.Po otrzymaniu wniosku, o którym mowa w § 2 ust. 2, organ prowadzący postępowanie przekazuje postanowienie, o którym mowa w § 2 ust. 1, wraz z kopią dokumentacji zawierającej informację o posiadanych przez wnioskodawcę kwalifikacjach, w tym o wykształceniu i praktyce zawodowej wnioskodawcy, odpowiednio:
1) przedsiębiorcy, o którym mowa w § 6 ust. 1;
2) zespołowi przygotowującemu i przeprowadzającemu test umiejętności.
§ 4.Organ prowadzący postępowanie podaje do publicznej wiadomości w Biuletynie Informacji Publicznej na stronach podmiotowych ministra właściwego do spraw turystyki:
1) informacje o wymogach kwalifikacyjnych dla pilotów wycieczek;
2) zakres programowy szkolenia dla pilota wycieczek.
§ 5.Staż adaptacyjny i test umiejętności przeprowadza się w języku polskim.
Rozdział 2
Staż adaptacyjny
§ 6.1. Staż adaptacyjny, zwany dalej „stażem”, może odbywać się u przedsiębiorców posiadających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, prowadzących w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki komandytowo-akcyjnej lub spółki akcyjnej przez co najmniej trzy lata działalność gospodarczą polegającą na organizowaniu imprez turystycznych oraz na pośredniczeniu na zlecenie klientów w zawieraniu umów o świadczenie usług turystycznych, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych (Dz. U. z 2004 r. Nr 223, poz. 2268 i Nr 273, poz. 2703).
2. Organ prowadzący postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji podaje do publicznej wiadomości w Biuletynie Informacji Publicznej na stronach podmiotowych ministra właściwego do spraw turystyki, nie rzadziej niż raz na dwa lata, listę przedsiębiorców uprawnionych do przeprowadzenia stażu.
§ 7.1. Wnioskodawca wraz z wnioskiem o odbycie stażu składa:
1) formularz zgłoszeniowy;
2) dokument zawierający zobowiązanie przedsiębiorcy, o którym mowa w § 6 ust. 1, do nawiązania z wnioskodawcą stosunku prawnego, określonego w art. 2 pkt 16 ustawy z dnia 26 kwietnia 2001 r. o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych (Dz. U. Nr 87, poz. 954, z 2002 r. Nr 71, poz. 655, z 2003 r. Nr 190, poz. 1864 oraz z 2004 r. Nr 96, poz. 959), zwanej dalej „ustawą”.
2. W formularzu zgłoszeniowym wnioskodawca wskazuje przedsiębiorcę, który zobowiązał się nawiązać z nim stosunek prawny w celu odbycia stażu.
3. W dokumencie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, przedsiębiorca określa:
1) rodzaj stosunku prawnego, który zostanie nawiązany z wnioskodawcą;
2) termin, w jakim zostanie nawiązany stosunek prawny;
3) okres, na jaki zostanie nawiązany stosunek prawny;
4) obowiązki, jakie zostaną powierzone wnioskodawcy;
5) koszty odbywania przez wnioskodawcę stażu.
§ 8.1. Koszt odbywania przez wnioskodawcę stażu ustalany jest przez przedsiębiorcę, o którym mowa w § 6 ust. 1, na podstawie rzeczywistych kosztów odbywania stażu, z uwzględnieniem programu i czasu trwania stażu.
2. Do rzeczywistych kosztów odbywania stażu zalicza się w szczególności koszty:
1) organizacyjno-techniczne;
2) materiałów dydaktycznych i pomocy naukowych;
3) zajęć szkoleniowych zapewniających realizację programu stażu.
3. Koszt odbywania stażu nie może być wyższy niż 1000 złotych.
4. Opłata z tytułu kosztu odbywania stażu jest wnoszona jednorazowo albo miesięcznie w równych częściach, na rachunek bankowy wskazany przez przedsiębiorcę.
5. W przypadku odbywania stażu w ramach stosunku pracy albo na podstawie odpłatnej umowy cywilnoprawnej, opłata z tytułu odbywania przez wnioskodawcę stażu może być, za zgodą wnioskodawcy wyrażoną na piśmie, potrącana z jego wynagrodzenia.
§ 9.1. Staż odbywa się na podstawie programu ustalanego zgodnie z zakresem tematycznym szkolenia dla kandydatów na pilotów wycieczek, stosownie do przepisów rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 16 sierpnia 2004 r. w sprawie przewodników turystycznych i pilotów wycieczek (Dz. U. Nr 188, poz. 1944). Program i okres stażu określa się w postanowieniu, o którym mowa w § 2 ust. 1.
2. Program ustala indywidualnie dla każdego wnioskodawcy organ prowadzący postępowanie na podstawie:
1) świadectw i dyplomów oraz innych dokumentów potwierdzających posiadane przez wnioskodawcę kwalifikacje;
2) dokumentów potwierdzających okres praktyki zawodowej i nabytych przez wnioskodawcę umiejętności do wykonywania działalności pilota wycieczek;
3) zakresu wymagań egzaminacyjnych obejmujących wiadomości i umiejętności niezbędne do wykonywania działalności pilota wycieczek w Rzeczypospolitej Polskiej;
4) wymaganej znajomości prawa polskiego do wykonywania działalności pilota wycieczek;
5) różnic wynikających ze specyfiki wykonywania działalności pilota wycieczek w Rzeczypospolitej Polskiej i w państwie wnioskodawcy.
3. Okres stażu ustala indywidualnie dla każdego wnioskodawcy organ prowadzący postępowanie, z uwzględnieniem, że staż ma obejmować co najmniej 60 godzin zajęć teoretycznych i 3 dni zajęć praktycznych.
4. Organ prowadzący postępowanie może na uzasadniony wniosek złożony przez wnioskodawcę przedłużyć okres stażu na czas określony.
5. Staż rozpoczyna się w terminie uzgodnionym przez wnioskodawcę z opiekunem. O terminie rozpoczęcia stażu wnioskodawca zawiadamia organ prowadzący postępowanie.
§ 10.1. Staż odbywa się pod nadzorem opiekuna wskazanego przez przedsiębiorcę, o którym mowa w § 6 ust. 1, w porozumieniu z organem prowadzącym postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji.
2. Opiekun stażu powinien posiadać:
1) wyższe wykształcenie;
2) uprawnienia pilota wycieczek oraz wykazać się pięcioletnią czynną działalnością jako pilot wycieczek.
3. W przypadku gdy opiekun wskazany przez przedsiębiorcę nie będzie mógł sprawować tej funkcji lub w przypadku umotywowanej prośby wnioskodawcy, przedsiębiorca wyznacza kolejnego opiekuna, jeżeli czas odbytego dotychczas przez wnioskodawcę stażu nie przekroczył 40 % ustalonego okresu.
4. Opiekun sprawuje nadzór nad przebiegiem stażu w szczególności przez:
1) kontrolę realizacji programu stażu;
2) kontrolę obecności wnioskodawcy w czasie odbywania stażu;
3) gromadzenie informacji o przebiegu stażu.
5. Opiekun sporządza raport oraz opinię o przebiegu stażu i umiejętnościach wnioskodawcy.
§ 11.W okresie odbywania stażu wnioskodawca jest zobowiązany do realizacji programu stażu.
§ 12.1. W terminie 7 dni od dnia zakończenia stażu opiekun przedstawia organowi prowadzącemu postępowanie:
1) raport z przebiegu stażu;
2) opinię o przebiegu stażu i umiejętnościach wnioskodawcy.
2. Na podstawie przedstawionych dokumentów organ prowadzący postępowanie dokonuje oceny stażu w terminie 7 dni od dnia ich otrzymania, a następnie wydaje decyzję o uznaniu lub odmowie uznania kwalifikacji do podejmowania lub wykonywania działalności pilota wycieczek. Informację o ocenie przekazuje się wnioskodawcy w terminie 3 dni od dnia jej dokonania.
3. Wnioskodawca, który otrzymał decyzję o odmowie uznania kwalifikacji do podejmowania lub wykonywania działalności pilota wycieczek, może ponownie przystąpić do odbycia stażu.
Rozdział 3
Test umiejętności
§ 13.1. Do przygotowania i przeprowadzenia testu umiejętności, zwanego dalej „testem”, organ prowadzący postępowanie powołuje trzyosobowy zespół składający się z przewodniczącego oraz dwóch członków. W skład zespołu wchodzą przedstawiciele stowarzyszeń zrzeszających pilotów wycieczek.
2. Do zadań zespołu należy:
1) przygotowanie zestawów pytań do części teoretycznej;
2) określenie zadań do realizacji w ramach części praktycznej i ich ocena;
3) przeprowadzenie testu;
4) ocena testu;
5) sporządzenie protokołu z przebiegu testu.
§ 14.1. Testy przeprowadzane są dwa razy do roku.
2. Zawiadomienie o terminie i miejscu przeprowadzenia testu organ prowadzący postępowanie przekazuje wnioskodawcy oraz podaje do publicznej wiadomości w Biuletynie Informacji Publicznej na stronach podmiotowych ministra właściwego do spraw turystyki, nie później niż na 3 miesiące przed terminem testu.
3. Nieprzystąpienie do testu w wyznaczonym terminie bez uzasadnionej przyczyny uważa się za odstąpienie od testu.
4. Ponowne przystąpienie do testu wymaga złożenia nowego wniosku, chyba że nieprzystąpienie do testu nastąpiło z uzasadnionej przyczyny.
5. W przypadku nieprzystąpienia do testu z uzasadnionej przyczyny, organ prowadzący postępowanie zawiadamia wnioskodawcę o terminie, w którym może on ponownie przystąpić do testu.
6. Oceny przyczyny nieprzystąpienia do testu w wyznaczonym terminie organ prowadzący postępowanie dokonuje, nie później niż w terminie 14 dni od dnia przeprowadzenia testu, kierując się przepisami o usprawiedliwianiu nieobecności w pracy.
§ 15.1. Koszty przeprowadzenia testu są ustalane kwotowo przez organ prowadzący postępowanie na podstawie rzeczywistych wydatków poniesionych przez ten organ w związku z przeprowadzeniem testu.
2. Na koszty postępowania w sprawie uznania kwalifikacji w związku z przeprowadzeniem testu składają się:
1) koszty podróży służbowych członków zespołu przeprowadzającego test umiejętności;
2) koszty wynajęcia pomieszczenia do przeprowadzenia części teoretycznej testu;
3) koszty opracowania pytań i zadań wraz z zestawem prawidłowych odpowiedzi i wymagań zespołu wobec wnioskodawcy do zaliczenia poszczególnych pytań i zadań;
4) druk materiałów egzaminacyjnych;
5) wynagrodzenie członków zespołu niebędących członkami korpusu Służby Cywilnej.
3. Koszty, o których mowa w ust. 2, nie mogą być wyższe niż 260 złotych.
4. Opłata za przeprowadzenie testu wnoszona jest przez wnioskodawcę na rachunek bieżący organu prowadzącego postępowanie.
5. Wnioskodawca przedstawia dowód dokonania opłaty, o której mowa w ust. 1, przed przystąpieniem do testu.
§ 16.Zakres wiedzy i umiejętności objętych testem ustala dla wnioskodawcy zespół, o którym mowa w § 13, na podstawie:
1) świadectw i dyplomów oraz innych dokumentów potwierdzających posiadane przez wnioskodawcę kwalifikacje;
2) dokumentów potwierdzających okres praktyki zawodowej i nabytych przez wnioskodawcę umiejętności podczas wykonywania działalności pilota wycieczek;
3) zakresu wymagań egzaminacyjnych obejmujących wiadomości i umiejętności niezbędne do wykonywania działalności pilota wycieczek w Rzeczypospolitej Polskiej;
4) wymaganej znajomości prawa polskiego do wykonywania działalności pilota wycieczek;
5) różnic wynikających ze specyfiki wykonywania działalności pilota wycieczek w Rzeczypospolitej Polskiej i w państwie wnioskodawcy.
§ 17.O ustalonym zakresie wiedzy i umiejętności objętych testem oraz o wysokości opłaty z tytułu kosztów przeprowadzenia testu organ prowadzący postępowanie informuje wnioskodawcę nie później niż na 21 dni przed wyznaczonym terminem przeprowadzenia testu.
§ 18.1. Test przeprowadzany jest w formie pisemnej i trwa 120 minut.
2. Test składa się z nie więcej niż 50 zagadnień lub pytań, w tym nie więcej niż 10 % o charakterze opisowym. Każde z zagadnień lub pytań niemające charakteru opisowego powinno zawierać nie mniej niż trzy możliwości odpowiedzi, z których tylko jedna może być prawidłowa.
§ 19.1. Ocena testu jest dokonywana w terminie 7 dni od dnia jego przeprowadzenia.
2. Przy ocenie testu uwzględnia się następujące zasady:
1) za każdą prawidłową odpowiedź na pytanie niemające charakteru opisowego ustala się jednakową liczbę punktów;
2) za każdą prawidłową odpowiedź na pytanie o charakterze opisowym ustala się jednakową liczbę punktów;
3) za każdą błędną odpowiedź lub brak odpowiedzi ustala się zero punktów;
4) zaliczenie testu następuje, gdy wnioskodawca uzyska więcej niż 66 % punktów możliwych do uzyskania.
§ 20.1. Z przebiegu testu niezwłocznie po dokonaniu oceny, o której mowa w § 19, sporządza się protokół, który podpisują członkowie zespołu.
2. W protokole wskazuje się wnioskodawcę, skład zespołu, czas rozpoczęcia i zakończenia testu oraz podaje się ocenę testu.
3. Protokół, podpisany przez członków zespołu, przekazywany jest w terminie 3 dni od dnia jego sporządzenia organowi prowadzącemu postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji.
§ 21.Informację o ocenie testu przekazuje się wnioskodawcy w terminie 3 dni od dnia sporządzenia protokołu.
§ 22.1. Na podstawie protokołu z przebiegu testu organ prowadzący postępowanie wydaje decyzję o uznaniu lub odmowie uznania kwalifikacji do podejmowania lub wykonywania działalności pilota wycieczek.
2. W przypadku wydania przez organ prowadzący postępowanie decyzji o odmowie uznania kwalifikacji wnioskodawca może powtórnie przystąpić do testu w najbliższym terminie.
Rozdział 4
Przepis końcowy
§ 23.[1] Rozporządzenie wchodzi w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia.2)
Minister Gospodarki i Pracy: J. Piechota
|
1) Minister Gospodarki i Pracy kieruje działem administracji rządowej - turystyka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki i Pracy (Dz. U. Nr 134, poz. 1428).
2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 5 lutego 2004 r. w sprawie stażu adaptacyjnego i testu umiejętności przeprowadzanych w toku postępowania o uznanie nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do podejmowania lub wykonywania działalności pilota wycieczek (Dz. U. Nr 32, poz. 279), zachowane w mocy na podstawie art. 111 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o zmianie i uchyleniu niektórych ustaw w związku z uzyskaniem przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej (Dz. U. Nr 96, poz. 959).
[1] Rozporządzenie wchodzi w życie 25 sierpnia 2005 r.
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00