Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2008-04-15
Wersja aktualna od 2008-04-15
obowiązujący
USTAWA
z dnia 1 lipca 2005 r.
o ustanowieniu programu wieloletniego „Narodowy program zwalczania chorób nowotworowych"
(ostatnia zmiana: Dz.U. z 2008 r., Nr 54, poz. 325)
Art. 1. [Ustanowienie i czas realizacji Programu] 1. Ustanawia się program wieloletni „Narodowy program zwalczania chorób nowotworowych", zwany dalej „Programem".
2. Program jest programem wieloletnim w rozumieniu art. 80 ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2003 r. Nr 15, poz. 148, z późn. zm.1)) i jest realizowany w latach 2006–2015.
Art. 2. [Cele Programu] Celem Programu jest:
1) zahamowanie wzrostu zachorowań na nowotwory;
2) osiągnięcie średnich europejskich wskaźników w zakresie wczesnego wykrywania nowotworów;
3) osiągnięcie średnich europejskich wskaźników skuteczności leczenia;
4) stworzenie warunków do wykorzystania w praktyce onkologicznej postępu wiedzy o przyczynach i mechanizmach rozwoju nowotworów złośliwych;
5) utworzenie systemu ciągłego monitorowania skuteczności zwalczania nowotworów w skali kraju i poszczególnych regionach kraju.
Art. 3. [Działania podejmowane w ramach Programu] W ramach Programu podejmuje się działania dotyczące w szczególności:
1) rozwoju profilaktyki pierwotnej nowotworów złośliwych, w tym zwłaszcza zależnych od palenia tytoniu i niewłaściwego żywienia;
2) wdrożenia populacyjnych programów wczesnego wykrywania, a w szczególności raka szyjki macicy, piersi, jelita grubego oraz wybranych nowotworów u dzieci;
3) zwiększenia dostępności do metod wczesnego rozpoznawania oraz wdrożenia procedur zapewnienia jakości diagnostyki i terapii nowotworów;
4) standaryzacji procedur leczenia napromienianiem;
5) uzupełnienia oraz wymiany wyeksploatowanych urządzeń do radioterapii i diagnostyki nowotworów;
6) upowszechnienia metod leczenia skojarzonego;
7) rozwoju i upowszechniania współczesnych metod rehabilitacji chorych, ograniczania odległych następstw leczenia oraz opieki paliatywnej w onkologii;
8) rozwoju i upowszechnienia nauczania onkologii w kształceniu przeddyplomowym i podyplomowym lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarek, położnych i przedstawicieli innych zawodów medycznych;
9) poprawy działania systemu zbierania danych o stopniu zaawansowania nowotworów;
10) upowszechniania wiedzy w społeczeństwie na temat profilaktyki, wczesnego rozpoznawania i leczenia nowotworów.
Art. 4. [Organ wykonujący Program] Program jest wykonywany przez ministra właściwego do spraw zdrowia, który:
1) określa wysokość środków finansowych przeznaczonych na realizację Programu w kolejnych trzech latach;
2) opracowuje projekt harmonogramu zadań wykonywanych w ramach Programu na kolejny rok budżetowy oraz kierunki realizacji zadań Programu na następne dwa lata;
3) koordynuje współpracę między wszystkimi podmiotami realizującymi poszczególne działania wynikające z Programu;
4) dokonuje wyboru realizatorów działań wynikających z Programu;
5) kontroluje jakość świadczeń finansowanych w ramach Programu;
6) opracowuje roczne sprawozdania z realizacji Programu;
7) zapewnia obsługę administracyjną realizacji Programu.
Art. 5. [Harmonogram zadań wykonywanych w ramach Programu] 1. Minister właściwy do spraw zdrowia przedstawia Radzie Ministrów projekt harmonogramu zadań wykonywanych w ramach Programu na kolejny rok budżetowy oraz kierunki realizacji Programu na następne dwa lata, a także roczne sprawozdanie z realizacji Programu.
2. Rada Ministrów przyjmuje, w drodze uchwały, harmonogram zadań wykonywanych w ramach Programu na kolejny rok budżetowy oraz kierunki realizacji Programu na następne dwa lata.
Art. 6. [Rada do Spraw Zwalczania Chorób Nowotworowych] 1. Tworzy się Radę do Spraw Zwalczania Chorób Nowotworowych, zwaną dalej „Radą", jako organ opiniodawczo-doradczy ministra właściwego do spraw zdrowia, w sprawach dotyczących Programu.
2. W skład Rady wchodzą:
1) przedstawiciel ministra właściwego do spraw zdrowia jako Przewodniczący;
2) przedstawiciel Narodowego Funduszu Zdrowia;
3) przedstawiciel uczelni medycznych;
4) czterech przedstawicieli nauki i praktyki w dziedzinie onkologii o uznanym autorytecie naukowym i etycznym.
3. Członków Rady powołuje i odwołuje minister właściwy do spraw zdrowia.
4. Do zadań Rady należy:
1) opiniowanie wysokości środków finansowych przeznaczonych na realizację Programu, o których mowa w art. 4 pkt 1;
2) coroczna analiza realizacji Programu;
3) opiniowanie projektu harmonogramu i sprawozdania, o których mowa w art. 4 pkt 2 i 6;
4) opracowanie zakresu działań niezbędnych do realizacji Programu;
5) opiniowanie projektów rozwiązań związanych z realizacją Programu;
6) opiniowanie działań podejmowanych przez realizatorów działań wynikających z Programu;
7) opiniowanie dokumentacji dotyczącej wymagań związanych z konkursami ofert.
5. Rada działa na podstawie uchwalonego przez siebie regulaminu pracy zatwierdzonego przez ministra właściwego do spraw zdrowia.
6. Członkom Rady przysługuje zwrot kosztów przejazdu i zakwaterowania oraz dieta na warunkach stosowanych przy podróżach służbowych pracowników zatrudnionych w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 775 § 2 Kodeksu pracy.
7. Koszty funkcjonowania Rady są finansowane z budżetu państwa z części, której dysponentem jest minister właściwy do spraw zdrowia.
Art. 7. [Finansowanie Programu] 1. Program jest finansowany z budżetu państwa i środków pozabudżetowych, a łączne nakłady na finansowanie Programu w całym okresie jego realizacji wyniosą 3 000 000 tys. zł.
2. Planowane nakłady z budżetu państwa na realizację działań przewidzianych w ramach Programu nie mogą być w poszczególnych latach mniejsze niż 250 000 tys. zł.
3. [1] Planowane nakłady na realizację działań z zakresu wczesnego wykrywania chorób nowotworowych muszą stanowić rocznie nie mniej niż 10 % nakładów na Program.
Art. 8. [Realizatorzy działań wynikających z Programu] 1. Realizatorami działań wynikających z Programu mogą być wszystkie podmioty prawa funkcjonujące w systemie ochrony zdrowia.
2. Wyboru realizatorów działań wynikających z Programu, finansowanych z budżetu państwa, dokonuje się w trybie konkursu ofert przeprowadzonego przez ministra właściwego do spraw zdrowia.
3. O przeprowadzeniu konkursu ofert, o którym mowa w ust. 2, minister do spraw zdrowia ogłasza w swojej siedzibie i na swojej stronie internetowej, co najmniej 30 dni przed wyznaczonym upływem terminu składania ofert.
4. W ogłoszeniu, o którym mowa w ust. 3, określa się w szczególności:
1) przedmiot konkursu ofert;
2) wymagania stawiane oferentom, niezbędne do realizacji działań wynikających z Programu;
3) termin i miejsce składania ofert.
5. W zakresie nieuregulowanym w ustawie do trybu przeprowadzenia konkursu ofert i zawarcia umów o realizację Programu stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące przetargu.
6. Do wyboru realizatora działań wynikających z Programu nie stosuje się przepisów o zamówieniach publicznych.
Art. 9. [Roczne sprawozdanie z realizacji Programu] Minister właściwy do spraw zdrowia przedstawia Sejmowi Rzeczypospolitej Polskiej, nie później niż do dnia 31 maja, roczne sprawozdanie z realizacji Programu za poprzedni rok kalendarzowy, harmonogram zadań wykonywanych w ramach Programu na kolejny rok budżetowy oraz kierunki realizacji Programu na następne dwa lata.
Art. 10. [Wejście w życie] [2] Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
|
1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2003 r. Nr 45, poz. 391, Nr 65, poz. 594, Nr 96, poz. 874, Nr 166, poz. 1611 i Nr 189, poz. 1851, z 2004 r. Nr 19, poz. 177, Nr 93, poz. 890, Nr 121, poz. 1264, Nr 123, poz. 1291, Nr 210, poz. 2135 i Nr 273, poz. 2703 oraz z 2005 r. Nr 14, poz. 114 i Nr 64, poz. 565.
[1] Art. 7 ust. 3 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 ustawy z dnia 7 lutego 2008 r. o zmianie ustawy o ustanowieniu programu wieloletniego „Narodowy program zwalczania chorób nowotworowych” (Dz.U. Nr 54, poz. 325). Zmiana weszła w życie 15 kwietnia 2008 r.
[2] Ustawa wchodzi w życie 17 sierpnia 2005 r.