Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Ustaw rok 2005 nr 129 poz. 1084
Wersja archiwalna od 2005-07-29 do 2008-10-20
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 2005 nr 129 poz. 1084
Wersja archiwalna od 2005-07-29 do 2008-10-20
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

Od redakcji: Rozporządzenie zostało uchylone na podstawie art. 39 ustawy z dnia 18 marca 2008 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej (Dz.U. Nr 63, poz. 394) oraz zastapione przez rozporządzenie Mnistra Środowiska z dnia 23 grudnia 2008 r. w sprawie stażu adaptacyjnego i testu umiejętności w toku postępowania o uznanie kwalifikacji do więcej …

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ŚRODOWISKA1)

z dnia 28 czerwca 2005 r.

w sprawie stażu adaptacyjnego i testu umiejętności w toku postępowania w sprawie o uznanie kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych w dziedzinie leśnictwa

Na podstawie art. 15 ustawy z dnia 26 kwietnia 2001 r. o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych (Dz. U. Nr 87, poz. 954, z 2002 r. Nr 71, poz. 655, z 2003 r. Nr 190, poz. 1864 oraz z 2004 r. Nr 96, poz. 959) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Rozdział 1

Przepisy ogólne

§ 1. Rozporządzenie określa:

1) warunki, sposób i tryb odbywania stażu adaptacyjnego, sposób i tryb wykonywania nadzoru nad odbywaniem stażu adaptacyjnego oraz oceny nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej lub w państwach członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stronach umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym przez wnioskodawcę umiejętności;

2) warunki, sposób i tryb przeprowadzania testu umiejętności oraz oceny wykazanych przez wnioskodawcę umiejętności nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej lub w państwach członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stronach umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym;

3) sposób ustalania kosztów odbywania stażu adaptacyjnego oraz kosztów przeprowadzania testu umiejętności, a także tryb ich ponoszenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.Ilekroć w rozporządzeniu bez bliższego określenia jest mowa o:

1) organie prowadzącym postępowanie - oznacza to ministra właściwego do spraw środowiska lub organ wskazany w trybie określonym w art. 4a ust. 3 ustawy z dnia 4 września 1997 r. o działach administracji rządowej (Dz. U. z 2003 r. Nr 159, poz. 1548, z późn. zm.2));

2) ustawie - oznacza to ustawę z dnia 26 kwietnia 2001 r. o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych;

3) postępowaniu - oznacza to postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji prowadzone na podstawie ustawy;

4) stażu adaptacyjnym - oznacza to staż, o którym mowa w art. 2 pkt 16 ustawy;

5) stronach podmiotowych ministra właściwego do spraw środowiska - oznacza to strony podmiotowe Biuletynu Informacji Publicznej w rozumieniu ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198, z 2002 r. Nr 153, poz. 1271, z 2004 r. Nr 240, poz. 2407 oraz z 2005 r. Nr 64, poz. 565);

6) teście umiejętności - oznacza to test, o którym mowa w art. 2 pkt 17 ustawy;

7) wnioskodawcy - oznacza to wnioskodawcę w rozumieniu ustawy;

8) zawodach regulowanych w dziedzinie leśnictwa - oznacza to zawody regulowane: inżyniera leśnictwa, technika leśnictwa, operatora maszyn leśnych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.1. Staż adaptacyjny albo test umiejętności prowadzi się zgodnie z postanowieniem zobowiązującym do odbycia stażu adaptacyjnego albo do przystąpienia do testu umiejętności wydanym w toku postępowania w sprawie uznania kwalifikacji.

2. Wnioskodawca po otrzymaniu postanowienia, o którym mowa w ust. 1, występuje z wnioskiem o odbycie stażu adaptacyjnego albo o przeprowadzenie testu umiejętności.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.Organ prowadzący postępowanie przekazuje odpowiednio jednostce, w której ma być odbywany staż adaptacyjny, albo placówce przeprowadzającej test umiejętności, postanowienie, o którym mowa w § 3 ust. 1, wraz z kopią dokumentacji zgromadzonej w toku postępowania w sprawie uznania kwalifikacji, o której mowa w art. 7 ust. 3 pkt 4 ustawy. Przekazanie może być dokonane również drogą elektroniczną lub za pomocą elektronicznych nośników informacji.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5.Organ prowadzący postępowanie, na stronach podmiotowych ministra właściwego do spraw środowiska, upowszechnia informacje o wymaganiach kwalifikacyjnych zawodów w dziedzinie leśnictwa, informacje o kształceniu w tym zakresie, wykazy literatury pomocnej przy uzupełnianiu wiedzy niezbędnej do spełnienia tych wymogów, a także przykłady testów umiejętności dla wybranych zakresów, jednostki, w których mogą być odbywane staże adaptacyjne, oraz wnioski z odbytych staży adaptacyjnych - z zachowaniem zasad ochrony danych osobowych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Rozdział 2

Staż adaptacyjny

§ 6.1. Staż adaptacyjny może być odbywany w jednostkach organizacyjnych Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, w parkach narodowych i w innych jednostkach organizacyjnych, których przedmiot działania obejmuje gospodarkę leśną, zwanych dalej „jednostkami”.

2. Dyrektorzy regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych i dyrektorzy parków narodowych przekazują ministrowi właściwemu do spraw środowiska raz w roku w terminie do dnia 15 grudnia na rok następny wykaz jednostek, w których mogą być odbywane staże adaptacyjne.

3. W postanowieniu, o którym mowa w § 3 ust. 1, wskazuje się odpowiednią jednostkę spośród jednostek umieszczonych w wykazie, o którym mowa w ust. 2.

4. Wnioskodawca we wniosku, o którym mowa w § 3 ust. 2, może wskazać jednostkę, która jest gotowa nawiązać z nim stosunek prawny, o którym mowa w art. 2 pkt 16 ustawy, w celu odbycia przez niego stażu adaptacyjnego.

5. Wnioskodawca do wniosku, o którym mowa w § 3 ust. 2, dołącza dokument zawierający zobowiązanie jednostki do nawiązania z nim stosunku prawnego.

6. W dokumencie, o którym mowa w ust. 5, jednostka określa:

1) rodzaj stosunku prawnego;

2) termin nawiązania stosunku prawnego;

3) okres, na jaki nawiąże stosunek prawny, który nie może być krótszy niż długość stażu adaptacyjnego;

4) informację o obowiązkach, których wykonanie powierzy wnioskodawcy;

5) koszty odbywania przez wnioskodawcę stażu adaptacyjnego.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7.Wnioskodawca odbywający staż adaptacyjny w jednostce na podstawie umowy cywilnoprawnej może odbywać go bez wynagrodzenia, na warunkach określonych między wnioskodawcą a jednostką.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8.1. Staż adaptacyjny jest odbywany w języku polskim pod nadzorem opiekuna stażu, którym jest osoba posiadająca kwalifikacje do wykonywania właściwego zawodu regulowanego w dziedzinie leśnictwa, co najmniej równorzędne z kwalifikacjami, o uznanie których występuje wnioskodawca.

2. Opiekuna stażu, na cały okres odbywania stażu adaptacyjnego, wyznacza kierownik jednostki, w której odbywany jest staż adaptacyjny.

3. Zmiana opiekuna stażu może nastąpić z powodu:

1) braku możliwości dalszego pełnienia nadzoru;

2) umotywowanego wniosku wnioskodawcy złożonego nie później niż na trzy miesiące przed zakończeniem stażu adaptacyjnego;

3) umotywowanego wniosku opiekuna stażu złożonego nie później niż na trzy miesiące przed zakończeniem stażu adaptacyjnego.

4. Zmiany opiekuna stażu dokonuje kierownik jednostki, w której staż adaptacyjny jest odbywany.

5. Kierownik jednostki informuje niezwłocznie wnioskodawcę i organ prowadzący postępowanie o zmianie opiekuna stażu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 9.1. W postanowieniu, o którym mowa w § 3 ust. 1, organ prowadzący postępowanie ustala program stażu adaptacyjnego oraz określa czas jego trwania.

2. Program stażu adaptacyjnego jest przygotowywany dla każdego wnioskodawcy indywidualnie, po szczegółowej analizie dokumentacji, o której mowa w § 4, oraz w oparciu o zakres wiedzy, jaki jest niezbędny do spełnienia wymagań kwalifikacyjnych właściwego zawodu regulowanego w dziedzinie leśnictwa, dla których wnioskodawca występuje o uznanie.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 10.W programie stażu adaptacyjnego uwzględnia się:

1) dotychczasowe doświadczenie zawodowe wnioskodawcy i wymagania stawiane osobom wykonującym właściwy zawód regulowany w dziedzinie leśnictwa;

2) różnice w metodyce i technologiach zagospodarowania lasów i nadzoru nad parkami narodowymi;

3) potrzeby poznania organizacji, zadań i zasad funkcjonowania jednostki, w której staż adaptacyjny ma być odbywany;

4) potrzeby uczestniczenia przez wnioskodawcę w procesie popularyzacji wiedzy o zrównoważonej gospodarce leśnej i ochronie przyrody, prowadzonym przez jednostkę.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 11.Program stażu adaptacyjnego przewiduje w szczególności:

1) uczestnictwo wnioskodawcy w charakterze obserwatora w pracach prowadzonych w jednostce przez opiekuna stażu lub innych pracowników służby leśnej lub służby parków narodowych, co najmniej trzy razy w miesiącu;

2) opracowywanie przez wnioskodawcę planu prac związanych z kompleksową gospodarką leśną i ochroną przyrody oraz samodzielne ich prowadzenie;

3) samodzielne prowadzenie przez wnioskodawcę prac wykonawczych i nadzorujących związanych z gospodarką leśną i ochroną przyrody;

4) uczestnictwo przez wnioskodawcę w innych pracach jednostki, w której staż adaptacyjny jest odbywany.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 12.1. Na wniosek wnioskodawcy organ prowadzący postępowanie może przedłużyć czas trwania stażu adaptacyjnego.

2. Jeżeli wniosek, o którym mowa w ust. 1, został złożony w czasie odbywania stażu adaptacyjnego, organ prowadzący postępowanie przedłuża staż lub odmawia przedłużenia stażu po zapoznaniu się z opinią kierownika jednostki, w której staż adaptacyjny jest odbywany.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 13.Staż adaptacyjny rozpoczyna się w terminie określonym w postanowieniu, o którym mowa w § 3 ust. 1, lub w terminie uzgodnionym przez wnioskodawcę z jednostką.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 14.1. Prawidłowy przebieg stażu adaptacyjnego zapewnia kierownik jednostki, w której staż jest odbywany.

2. Opiekun stażu adaptacyjnego sprawuje nadzór nad przebiegiem stażu, w szczególności przez:

1) kontrolę realizacji programu stażu;

2) kontrolę obecności wnioskodawcy w okresie stażu;

3) gromadzenie informacji o przebiegu stażu.

3. Opiekun stażu informuje kierownika jednostki o realizacji przez wnioskodawcę programu stażu adaptacyjnego.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 15.W czasie odbywania stażu adaptacyjnego wnioskodawca jest informowany przez kierownika jednostki lub opiekuna stażu o przebiegu stażu adaptacyjnego.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 16.1. Oceny stażu adaptacyjnego dokonują wspólnie opiekun stażu i kierownik jednostki, w której staż adaptacyjny był odbywany, w terminie czternastu dni od dnia jego zakończenia.

2. Przy dokonywaniu oceny stażu adaptacyjnego uwzględnia się w szczególności:

1) poprawność merytoryczną wykonywania przez wnioskodawcę powierzonych mu prac objętych programem stażu;

2) zaangażowanie zawodowe wnioskodawcy i przestrzeganie porządku pracy ustalonego w jednostce, w której staż adaptacyjny był odbywany.

3. Oceny stażu adaptacyjnego dokonuje się w formie opinii jednostki, w której staż adaptacyjny był odbywany, i potwierdza się ją podpisami kierownika jednostki i opiekuna stażu.

4. Ocena stażu adaptacyjnego zawiera uzasadnione stwierdzenie o przygotowaniu do samodzielnego wykonywania właściwego zawodu regulowanego w dziedzinie leśnictwa albo jego braku.

5. W przypadku negatywnej oceny stażu adaptacyjnego staż może być odbyty ponownie po upływie 12 miesięcy.

6. Do ponownego odbywania stażu adaptacyjnego ust. 1-4, § 6-15 i 29 stosuje się odpowiednio.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 17.Kierownik jednostki, w której staż był odbywany, przekazuje ocenę stażu adaptacyjnego wnioskodawcy oraz organowi prowadzącemu postępowanie, w terminie siedmiu dni od dnia jej sporządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Rozdział 3

Test umiejętności

§ 18. Test umiejętności jest przeprowadzany przez wskazaną w postanowieniu, o którym mowa w § 3 ust. 1, komórkę organizacyjną odpowiedzialną za kształcenie i doskonalenie zawodowe w Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, dyrekcji regionalnej Lasów Państwowych albo parku narodowym, zwaną dalej „placówką przeprowadzającą test”.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 19.O terminie i miejscu przeprowadzenia testu umiejętności zawiadamia się wnioskodawcę co najmniej na 30 dni przed wyznaczonym dniem jego przeprowadzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 20.1. Test umiejętności opracowuje placówka przeprowadzająca test.

2. Test umiejętności jest przygotowywany dla każdego wnioskodawcy indywidualnie, po szczegółowej analizie dokumentacji, o której mowa w § 4, oraz w oparciu o zakres wiedzy, jaki jest niezbędny do spełnienia wymagań kwalifikacyjnych właściwego zawodu regulowanego w dziedzinie leśnictwa.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 21.1. Test umiejętności przeprowadza się w formie pisemnej z zachowaniem zasady anonimowości.

2. Jeżeli ze względu na chorobę lub niepełnosprawność wnioskodawcy nie jest możliwe przeprowadzenie testu umiejętności z zachowaniem zasady anonimowości, test umiejętności przeprowadza się w formie możliwej do wykonania przez wnioskodawcę, odnotowanej na arkuszu testu. Ocena takiego testu umiejętności jest dokonywana niezwłocznie po jego zakończeniu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 22.Test umiejętności przeprowadza się w języku polskim.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 23.1. Test umiejętności składa się z nie więcej niż stu pytań, w tym nie więcej niż 10 % o charakterze opisowym. Każde z pytań niemających charakteru opisowego zawiera nie mniej niż trzy możliwości odpowiedzi.

2. Co najmniej 90 % pytań niemających charakteru opisowego zawiera jedną odpowiedź poprawną. Więcej niż jedna odpowiedź poprawna lub brak odpowiedzi poprawnej może wystąpić w nie więcej niż 10 % pytań niemających charakteru opisowego.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 24.1. Test umiejętności przeprowadza komisja egzaminacyjna składająca się z co najmniej trzech osób powoływanych przez kierownika placówki przeprowadzającej test.

2. Pytania i możliwości odpowiedzi umieszczane są na jednostronnie zadrukowanych arkuszach testu ostemplowanych przez placówkę przeprowadzającą test.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 25.Z przebiegu testu umiejętności sporządza się protokół, w którym podaje się imiona i nazwiska członków komisji egzaminacyjnej, czas jego rozpoczęcia i zakończenia oraz ważniejsze okoliczności, jakie nastąpiły w jego trakcie.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 26.1. Ocena testu umiejętności jest dokonywana w terminie 14 dni od dnia jego przeprowadzenia.

2. Odpowiedzi na pytania są punktowane.

3. Oceny testu umiejętności dokonuje placówka przeprowadzająca test, uwzględniając w szczególności, że:

1) za każdą prawidłową odpowiedź na pytanie niemające charakteru opisowego ustala się jednakową liczbę punktów, z tym że w przypadku, gdy więcej niż jedna odpowiedź jest prawidłowa, w celu zdobycia punktów za takie pytanie należy wskazać wszystkie poprawne odpowiedzi;

2) za każdą prawidłową odpowiedź na pytanie o charakterze opisowym, ustala się jednakową maksymalną liczbę punktów;

3) zaliczenie testu następuje w przypadku, gdy wnioskodawca uzyska więcej niż 66 % punktów możliwych do uzyskania.

4. Kryteria oceny testu umiejętności, ustalone zgodnie z ust. 3, są udostępniane wnioskodawcy w placówce przeprowadzającej test oraz są umieszczane na arkuszu testu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 27.Wynik testu umiejętności komisja egzaminacyjna przedkłada organowi prowadzącemu postępowanie oraz przekazuje wnioskodawcy w terminie trzech dni od ustalenia wyniku.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 28.1. Nieprzystąpienie do testu umiejętności w wyznaczonym terminie bez uzasadnionej przyczyny uważa się za odstąpienie od testu umiejętności.

2. Ponowne przystąpienie do testu umiejętności wymaga złożenia nowego wniosku, chyba że nieprzystąpienie do testu umiejętności nastąpiło z uzasadnionej przyczyny.

3. Oceny przyczyny usprawiedliwiającej nieprzystąpienie do testu umiejętności w wyznaczonym terminie dokonuje komisja egzaminacyjna, kierując się zasadami określonymi w przepisach o usprawiedliwianiu nieobecności w pracy.

4. Wnioskodawca, który uzyskał negatywny wynik testu umiejętności, może ponownie przystąpić do testu umiejętności nie wcześniej niż po upływie 12 miesięcy od dnia, w którym przeprowadzono test umiejętności.

5. Do ponownego przeprowadzania testu umiejętności ust. 1-3, § 18-27 i 30 stosuje się odpowiednio.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Rozdział 4

Koszty stażu adaptacyjnego i testu umiejętności oraz tryb ich ponoszenia

§ 29. 1. Wyliczenia kosztów stażu adaptacyjnego dokonuje jednostka, w której staż adaptacyjny ma być odbywany, nie później niż na 14 dni przed dniem jego rozpoczęcia, w oparciu o rzeczywiste wydatki ponoszone przez tę jednostkę, z uwzględnieniem w szczególności programu stażu, długości trwania stażu, wydatków techniczno-organizacyjnych i wynagrodzenia opiekuna stażu.

2. Wnioskodawca dokonuje wpłaty z tytułu kosztów, o których mowa w ust. 1, jednorazowo albo w równych ratach miesięcznych płatnych z góry do 10. dnia każdego miesiąca na rachunek bankowy jednostki wskazany przez jej kierownika.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 30.1. Placówka przeprowadzająca test dokonuje obliczenia kosztów związanych z przeprowadzeniem testu umiejętności, nie później niż na 14 dni przed dniem jego przeprowadzenia, na podstawie rzeczywistych wydatków ponoszonych przez nią, uwzględniających w szczególności wydatki związane z przygotowaniem testu umiejętności, powołaniem komisji egzaminacyjnej, wynagrodzeniem jej członków oraz wydatki techniczno-organizacyjne.

2. Wnioskodawca dokonuje wpłaty z tytułu kosztów, o których mowa w ust. 1, na rachunek bankowy placówki przeprowadzającej test wskazany przez jej kierownika.

3. Przystępując do testu umiejętności, wnioskodawca okazuje dowód dokonania wpłaty.

4. Niedokonanie wpłaty powoduje niedopuszczenie wnioskodawcy do odbycia testu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Rozdział 5

Przepis końcowy

§ 31[1] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.3)

Minister Środowiska: T. Podgajniak

1) Minister Środowiska kieruje działem administracji rządowej - środowisko, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Środowiska (Dz. U. Nr 134, poz. 1438).

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2003 r. Nr 162, poz. 1568 i Nr 190, poz. 1864, z 2004 r. Nr 19, poz. 177, Nr 69, poz. 624, Nr 91, poz. 873, Nr 96, poz. 959, Nr 116, poz. 1206, Nr 141, poz. 1492, Nr 238, poz. 2390, Nr 240, poz. 2408 i Nr 273, poz. 2702 oraz z 2005 r. Nr 17, poz. 141 i Nr 33, poz. 288.

3) Z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia traci moc rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 22 kwietnia 2004 r. w sprawie stażu adaptacyjnego i testu umiejętności w toku postępowania w sprawie o uznanie nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych w dziedzinie leśnictwa (Dz. U. Nr 89, poz. 863), zachowane w mocy na podstawie art. 111 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o zmianie i uchyleniu niektórych ustaw w związku z uzyskaniem przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej (Dz. U. Nr 96, poz. 959).

[1] Rozporządzenie wchodzi w życie 29 lipca 2005 r.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00