ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW
z dnia 19 kwietnia 2005 r.
w sprawie zakresu zadań objętych mecenatem państwa wykonywanych przez samorządowe instytucje filmowe i instytucje kultury oraz udzielania dotacji na te zadania
(Dz.U. z 2006 r., Nr 12, poz. 68; Dz.U. z 2006 r., Nr 221, poz. 1617; Dz.U. z 2007 r., Nr 247, poz. 1824;ostatnia zmiana: Dz.U. z 2008 r., Nr 139, poz. 878)
Na podstawie art. 43 ust. 2 ustawy z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (Dz. U. Nr 203, poz. 1966) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Dotacje na dofinansowanie zadań objętych mecenatem państwa w dziedzinie kultury] 1. Jednostki samorządu terytorialnego, będące organami założycielskimi instytucji filmowych lub organizatorami instytucji kultury, mogą otrzymywać dotacje z budżetu państwa na dofinansowanie zadań objętych mecenatem państwa w dziedzinie kultury:
1) wykonywanych w ramach programów realizowanych przez instytucje filmowe i instytucje kultury, które zostały przejęte przez jednostki samorządu terytorialnego w dniu 1 stycznia 1999 r.;
2) określonych w programach ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, zwanego dalej „Ministrem”, ogłaszanych przez tego Ministra.
2. Programy, o których mowa w ust. 1 pkt 1, określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
3. Zadania, które będą realizowane w ramach programów, o których mowa w ust. 1 pkt 2, określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§ 2.[Wniosek o przyznanie dotacji] 1. [1] Jednostki samorządu terytorialnego w terminach do dnia: 30 listopada roku poprzedzającego rok realizacji zadania i 31 marca roku, w którym dotacja ma być udzielona, składają Ministrowi wnioski o przyznanie dotacji na dofinansowanie zadań, o których mowa w § 1 ust. 1, wraz z uzasadnieniem oraz informacjami dotyczącymi jednostki samorządu terytorialnego, według wzoru stanowiącego załącznik nr 3 [2] do rozporządzenia, a także instytucji filmowych i instytucji kultury, według wzoru stanowiącego załącznik nr 4 [3] do rozporządzenia.
1a. Wnioski są rozpatrywane w terminie 2 miesięcy od dnia zakończenia naboru wniosków określonego w ust. 1.
1b. Minister może ogłosić dodatkowy termin naboru wniosków.
2. Minister może upoważnić, na podstawie pełnomocnictwa, dyrektora instytucji kultury, której jest organizatorem, zwanego dalej „podmiotem upoważnionym”, do przyjmowania wniosków o przyznanie dotacji na dofinansowanie zadań, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 2, oraz do przygotowywania wstępnej oceny wniosku.
3. Wniosek, o którym mowa w ust. 1 i 2, powinien zawierać:
1) nazwę jednostki samorządu terytorialnego wraz z oznaczeniem (województwo, nr NIP, nr REGON), adres urzędu jednostki samorządu terytorialnego, imię i nazwisko osoby upoważnionej do reprezentowania jednostki samorządu terytorialnego, nazwę programu lub zadania realizowanego w ramach programu, nazwę instytucji filmowej lub instytucji kultury wykonującej program lub zadanie;
2) opis programu lub zadania, uwzględniający termin, cykl i miejsce realizacji, cel, zasięg terytorialny, liczbę uczestników i inne ważne zdaniem wnioskodawcy informacje;
3) preliminarz całkowitych kosztów programu lub zadania, uwzględniający źródła finansowania wraz z harmonogramem realizacji;
4) podpis osoby wskazanej w pkt 1 oraz skarbnika jednostki samorządu terytorialnego.
§ 3.[Rozpatrywanie wniosków] 1. Minister, rozpatrując wnioski, bierze pod uwagę wstępną ocenę wniosku przygotowaną przez właściwą merytorycznie komórkę organizacyjną urzędu obsługującego Ministra lub podmiot upoważniony, wysokość środków określonych w ustawie budżetowej na dany rok, znaczenie proponowanych do realizacji programów lub zadań dla polityki kulturalnej państwa, w tym szczególnie znaczenie programów realizowanych przez instytucje filmowe i instytucje kultury przejęte przez jednostki samorządu terytorialnego w dniu 1 stycznia 1999 r., uwzględnia terminy i warunki realizacji, a także sytuację finansową jednostki samorządu terytorialnego i instytucji filmowej albo instytucji kultury.
2. [4] (uchylony).
2a. [5] (uchylony).
3. Po rozpatrzeniu wniosków Minister informuje jednostki samorządu terytorialnego o przyznaniu dotacji w układzie klasyfikacji budżetowej wraz z kwotami oraz podziałem na poszczególne instytucje filmowe i instytucje kultury, a także wyznacza termin zawarcia porozumienia.
4. [6] (uchylony).
§ 4.[Podstawa udzielania dotacji] 1. Dotacje na programy lub zadania, o których mowa w § 1, są udzielane na podstawie porozumień zawieranych przez jednostki samorządu terytorialnego z Ministrem.
2. Porozumienie, o którym mowa w ust. 1, powinno określać:
1) szczegółowy opis programu lub zadania oraz termin jego wykonania;
2) kwotę dotacji przyznanej jednostce samorządu terytorialnego oraz tryb i terminy jej przekazania;
3) sposób kontroli wykonania programu lub zadania, o których mowa w § 1;
4) sposób rozliczenia udzielonej dotacji, zasady zwrotu niewykorzystanej części dotacji oraz zasady zwrotu dotacji pobranej w nadmiernej wysokości.
§ 5.[Wnioski złożone i nierozpatrzone] Wnioski złożone i nierozpatrzone do dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia będą rozpatrywane i rozliczane na podstawie tego rozporządzenia.
§ 6.[Przepisy uchylone] Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 8 czerwca 2004 r. w sprawie zakresu zadań objętych mecenatem państwa wykonywanych przez samorządowe instytucje filmowe i instytucje kultury oraz udzielania dotacji na te zadania (Dz. U. Nr 144, poz. 1518).
§ 7.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Załączniki do rozporządzenia Rady Ministrów
z dnia 19 kwietnia 2005 r. (poz. 646)
Załącznik nr 1
PROGRAMY, W RAMACH KTÓRYCH INSTYTUCJE FILMOWE I INSTYTUCJE KULTURY, przejęte PRZEZ JEDNOSTKI SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO W DNIU 1 STYCZNIA 1999 R., REALIZOWAĆ będą ZADANIA objęte MECENATEM PAŃSTWA W DZIEDZINIE KULTURY
Załącznik nr 2
ZADANIA PRZEWIDZIANE DO REALIZACJI W RAMACH PROGRAMÓW
1. Promocja czytelnictwa poprzez rozbudowę zbiorów bibliotecznych, poprawę dostępności zbiorów, zwiększanie zainteresowania książką. Publikacja książek i czasopism dotyczących szeroko pojętej tematyki kulturalnej.
2. Podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej i państwowej, edukacja patriotyczna, badania na temat historii kultury polskiej, tradycji i świadomości historycznej Polaków.
3. Konserwacja, rewaloryzacja obiektów i zespołów zabytkowych, renowacja i zachowanie miejsc pamięci i martyrologii; ochrona dziedzictwa archeologicznego, rozwój instytucji muzealnych. Ochrona polskiego dziedzictwa narodowego w kraju i za granicą.
4. Edukacja i aktywizacja kulturalna, podnoszenie kompetencji kulturalnych społeczeństwa, kształcenie kadr instytucji kultury.
5. Ochrona dziedzictwa kultury ludowej, popularyzacja twórczości ludowej.
6. Wspieranie wydarzeń artystycznych, promocja twórczości amatorskiej i profesjonalnej, wspieranie i promocja zatrudnienia studentów i absolwentów szkół artystycznych oraz kierunków związanych z kulturą.
7. Rozwój infrastruktury kultury, budowa, modernizacja, adaptacja nieruchomości na cele kulturalne i filmowe. Zakup i modernizacja wyposażenia na prowadzenie działalności kulturalnej i filmowej.
8. Realizacja prac badawczych i dokumentacyjnych oraz analiz z zakresu uczestnictwa w kulturze, ochrony i zachowania dziedzictwa kulturowego. Budowa i rozbudowa sieci i systemów informatycznych, specjalistycznych baz danych obejmujących różne dziedziny kultury.
9. Prezentacja dorobku polskiej kultury poza granicami Polski, promocja polskich twórców poza granicami kraju.
10. Promocja i udostępnianie sztuki współczesnej, w tym poprzez zakup dzieł sztuki współczesnej i tworzenie regionalnych kolekcji dzieł sztuki.
11. Utrwalenie i udostępnianie wiedzy o życiu i twórczości Fryderyka Chopina, popularyzacja problematyki chopinologicznej, rozwój turystyki kulturalnej związanej ze śladami obecności Fryderyka Chopina. Zakup i konserwacja archiwaliów związanych z ochroną dziedzictwa Fryderyka Chopina, budowa i modernizacja obiektów związanych z utworzeniem Centrum Chopinowskiego, rewitalizacja, konserwacja i adaptacja obiektów związanych z Fryderykiem Chopinem.
Załącznik nr 3
Załącznik nr 4
[1] § 2 ust. 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 lipca 2008 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zakresu zadań objętych mecenatem państwa wykonywanych przez samorządowe instytucje filmowe i instytucje kultury oraz udzielania dotacji na te zadania (Dz.U. Nr 139, poz. 878). Zmiana weszła w życie 16 sierpnia 2008 r.
[2] Załącznik nr 3 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 lipca 2008 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zakresu zadań objętych mecenatem państwa wykonywanych przez samorządowe instytucje filmowe i instytucje kultury oraz udzielania dotacji na te zadania (Dz.U. Nr 139, poz. 878). Zmiana weszła w życie 16 sierpnia 2008 r.
[3] Załącznik nr 4 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 lipca 2008 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zakresu zadań objętych mecenatem państwa wykonywanych przez samorządowe instytucje filmowe i instytucje kultury oraz udzielania dotacji na te zadania (Dz.U. Nr 139, poz. 878). Zmiana weszła w życie 16 sierpnia 2008 r.
[4] § 3 ust. 2 uchylony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 lipca 2008 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zakresu zadań objętych mecenatem państwa wykonywanych przez samorządowe instytucje filmowe i instytucje kultury oraz udzielania dotacji na te zadania (Dz.U. Nr 139, poz. 878). Zmiana weszła w życie 16 sierpnia 2008 r.
[5] § 3 ust. 2a uchylony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 lipca 2008 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zakresu zadań objętych mecenatem państwa wykonywanych przez samorządowe instytucje filmowe i instytucje kultury oraz udzielania dotacji na te zadania (Dz.U. Nr 139, poz. 878). Zmiana weszła w życie 16 sierpnia 2008 r.
[6] § 3 ust. 4 uchylony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 lipca 2008 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zakresu zadań objętych mecenatem państwa wykonywanych przez samorządowe instytucje filmowe i instytucje kultury oraz udzielania dotacji na te zadania (Dz.U. Nr 139, poz. 878). Zmiana weszła w życie 16 sierpnia 2008 r.
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00