Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2004-11-30 do 2010-02-02
Wersja archiwalna od 2004-11-30 do 2010-02-02
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)
z dnia 28 października 2004 r.
w sprawie sposobu utrwalania przebiegu imprez masowych oraz minimalnych wymagań technicznych dla urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk
Na podstawie art. 15 ust. 8 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz. U. z 2001 r. Nr 120, poz. 1298, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Zakres regulacji] Rozporządzenie określa sposób rejestracji przebiegu imprez masowych przez ich organizatorów, a także minimalne wymagania techniczne dla urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk, umożliwiające wykorzystanie utrwalonego obrazu i dźwięku w postępowaniu dowodowym w stosunku do osób zakłócających porządek i bezpieczeństwo publiczne podczas imprez masowych.
§ 2.[Poszanowanie godności i prawa do intymności uczestników imprezy masowej] Utrwalanie obrazu i dźwięku powinno odbywać się z poszanowaniem godności i prawa do intymności uczestników imprezy masowej.
§ 3.[Miejsca obowiązkowej rejestracji obrazu i dźwięku] 1. Miejscami podlegającymi obowiązkowej rejestracji obrazu i dźwięku są:
1) ogrodzenie zewnętrzne obiektu, granica terenu, na którym odbywa się impreza masowa;
2) kasy biletowe na terenie imprezy masowej (w przypadku imprezy odpłatnej);
3) bramy, furtki i inne miejsca przeznaczone do wejścia uczestników na teren imprezy masowej;
4) ciągi komunikacyjne na terenie imprezy masowej, w tym drogi dla służb ratowniczych i drogi ewakuacyjne;
5) parkingi zorganizowane na terenie imprezy masowej;
6) sektory dla uczestników imprezy masowej;
7) płyta boiska, scena itp.
2. Miejsca, o których mowa w ust. 1, powinny znajdować się w zasięgu co najmniej dwóch urządzeń utrwalających obraz i dźwięk.
§ 4.[Urządzenia służące do utrwalania obrazu i dźwięku] 1. Do utrwalania obrazu i dźwięku mogą służyć przeznaczone do tego celu urządzenia mechaniczne i elektroniczne typu analogowego lub cyfrowego, przenośne lub wchodzące w skład systemu rejestracji obrazu (systemu dozorowego) oraz odpowiednie dla tych urządzeń nośniki informacji.
2. Utrwalenia obrazu i dźwięku można dokonywać na środkach technicznych przeznaczonych do utrwalania obrazu i dźwięku, a w szczególności na nośnikach magnetycznych, płytach CD oraz innych nośnikach – właściwych dla danego rodzaju urządzenia, zwanych dalej „nośnikami".
§ 5.[Wymogi wobec urządzeń] 1. Urządzenia utrwalające obraz powinny umożliwiać ich podłączenie do urządzeń pozwalających na natychmiastowe wydrukowanie zarejestrowanego obrazu z minimalną rozdzielczością 600 dpi.
2. Urządzenia utrwalające obraz wchodzące w skład systemu rejestracji obrazu na terenie, na którym odbywa się impreza masowa, powinny spełniać wymogi określone Polską Normą PN-EN 50132-7 dla systemów dozorowych CCTV stosowanych w zabezpieczeniach, przy czym urządzenia utrwalające obraz powinny rejestrować obraz z częstotliwością 25 klatek na sekundę dla każdej kamery, z rozdzielczością nie mniejszą niż 400 linii telewizyjnych.
3. Przenośne urządzenia, o których mowa w § 4 ust. 1, powinny rejestrować obraz z rozdzielczością nie mniejszą niż 400 linii telewizyjnych.
§ 6.[Jakość utrwalonego obrazu] 1. Jakość utrwalonego obrazu powinna pozwalać na identyfikację poszczególnych uczestników imprezy masowej, przy czym:
1) dla potrzeb identyfikacji obiekt, który podlega utrwaleniu, powinien zajmować przynajmniej 120 % wysokości ekranu;
2) dla potrzeb rozpoznania obiekt, który podlega utrwaleniu, powinien zajmować przynajmniej 50 % wysokości obrazu.
2. Wymagania, o których mowa w ust. 1, dotyczą także przedmiotów używanych przez uczestników imprezy masowej do popełnienia czynu zabronionego, w tym przedmiotów i substancji, o których mowa w art. 14 ust. 2 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o bezpieczeństwie imprez masowych.
3. Jakość obrazu, określona w ust. 1, dotyczy również utrwalania zachowania osób w sytuacjach dynamicznych, związanych z przemieszczaniem się tych osób na terenie imprezy masowej.
4. Urządzenia, o których mowa w § 4, powinny utrwalać obraz barwny.
§ 7.[Jakość utrwalonego dźwięku] 1. Utrwalony dźwięk powinien umożliwić identyfikację haseł, okrzyków i zachowań uczestników imprezy masowej w określonych strefach obiektu lub terenu, na którym odbywa się impreza masowa.
2. Urządzenia rejestrujące dźwięk powinny zapewniać możliwość rejestracji sygnału akustycznego w paśmie częstotliwości od 300 Hz do 6 000 Hz przy minimalnej dynamice 50 dB.
§ 8.[Obsługa urządzeń, system rejestracji obrazu (system dozorowy)] 1. Urządzenia utrwalające obraz i dźwięk powinny być obsługiwane przez organizatora imprezy masowej.
2. Utrwalania przebiegu imprez masowych organizowanych w stałych, specjalnie do tego celu przeznaczonych i przygotowanych miejscach dokonuje się przy użyciu urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk wchodzących w skład systemu rejestracji obrazu (systemu dozorowego).
3. Utrwalenia przebiegu imprez masowych organizowanych w innych miejscach niż określone w ust. 2 można dokonywać również przy użyciu przenośnych urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk.
§ 9.[Zaopatrzenie nośnika w metrykę informacyjną] 1. Po utrwaleniu obrazu i dźwięku użyty nośnik należy zaopatrzyć w metrykę informacyjną zawierającą w szczególności następujące dane:
1) datę, czas, miejsce oraz nazwę utrwalonej imprezy masowej;
2) imię i nazwisko osoby utrwalającej przebieg imprezy masowej;
3) typ i rodzaj użytego do utrwalenia urządzenia, wraz z charakterystyką techniczną jego oprzyrządowania;
4) warunki oświetleniowe panujące w trakcie rejestracji obrazu z podaniem w szczególności warunków atmosferycznych, pory dnia i rodzaju źródeł światła;
5) dane techniczne użytego nośnika;
6) informację o ewentualnej awarii urządzenia lub uszkodzeniu nośnika.
2. Nośnik powinien być należycie zabezpieczony przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych, przed uszkodzeniami oraz dostępem osób nieuprawnionych.
§ 10.[Urządzenia rejestrujące niespełniające wymogów] Dopuszcza się możliwość stosowania urządzeń rejestrujących niespełniających wymogów określonych w rozporządzeniu nie później niż do dnia 1 marca 2005 r.
§ 11.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji: R. Kalisz
|
1) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej – sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. Nr 134, poz. 1436).
2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2001 r. Nr 123, poz. 1353, z 2002 r. Nr 25, poz. 253, z 2003 r. Nr 124, poz. 1152 oraz z 2004 r. Nr 187, poz. 1922.