Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Ustaw rok 2004 nr 238 poz. 2398
Wersja archiwalna od 2004-11-04 do 2006-12-31
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 2004 nr 238 poz. 2398
Wersja archiwalna od 2004-11-04 do 2006-12-31
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA POLITYKI SPOŁECZNEJ

z dnia 28 października 2004 r.

w sprawie udzielania pomocy de minimis na szkolenia dla pracodawców zatrudniających lub zamierzających zatrudnić osoby niepełnosprawne, ich pracowników współpracujących z osobami niepełnosprawnymi oraz organizatorów pracy w przedsiębiorstwach

Na podstawie art. 31 ust. 3 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o Narodowym Planie Rozwoju (Dz. U. Nr 116, poz. 1206) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Rozdział 1

Przepisy ogólne

§ 1. 1. Rozporządzenie określa szczegółowe warunki i tryb udzielania w ramach Działania 1.4 Integracja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich 2004-2006, przyjętego rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 1 lipca 2004 r. w sprawie przyjęcia Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich 2004-2006 (Dz. U. Nr 166, poz. 1743), pomocy de minimis na szkolenia dla pracodawców zatrudniających lub zamierzających zatrudnić osoby niepełnosprawne, ich pracowników współpracujących z osobami niepełnosprawnymi oraz organizatorów pracy w przedsiębiorstwach, zgodnie z rozporządzeniem 69/2001 z dnia 12 stycznia 2001 r. w sprawie zastosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy w ramach zasady de minimis (Dz. Urz. WE L 10 z 13.01.2001), zwanej dalej „pomocą".

2. Rozporządzenia nie stosuje się do pomocy:

1) udzielanej w sektorze transportu oraz w zakresie działalności związanej z produkcją, przetwarzaniem i wprowadzaniem do obrotu produktów wymienionych w załączniku l do Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską (Dz. Urz. WE C 235 z 24.12.2002);

2) udzielanej na działalność związaną z eksportem, jeżeli pomoc jest bezpośrednio związana z ilością eksportowanych produktów, utworzeniem i funkcjonowaniem sieci dystrybucyjnej lub innymi wydatkami bieżącymi związanymi z prowadzeniem działalności eksportowej;

3) uwarunkowanej pierwszeństwem użycia towarów produkcji krajowej.

3. Dofinansowanie realizacji projektu jest udzielane w ramach środków przewidzianych w art. 47 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776, z późn. zm.1)).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.Pomoc może być udzielana, jeżeli kwota przyznana pracodawcom, o których mowa w § 1 ust. 1, wraz z inną pomocą de minimis otrzymaną w różnych formach i z różnych źródeł w okresie trzech kolejnych lat poprzedzających dzień jej udzielenia, nie przekracza równowartości w złotych kwoty brutto 100 000 euro.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.Pomoc jest udzielana za pośrednictwem:

1) instytucji rynku pracy, w rozumieniu art. 6 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. Nr 99, poz. 1001),

2) jednostek samorządu terytorialnego i ich jednostek organizacyjnych,

3) organizacji pozarządowych działających na rzecz osób niepełnosprawnych,

4) pracodawców,

5) jednostek naukowych, w rozumieniu art. 3 pkt 4 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o Komitecie Badań Naukowych (Dz. U. z 2001 r. Nr 33, poz. 389 oraz z 2003 r. Nr 39, poz. 335),

6) szkół, ich organów założycielskich oraz szkół wyższych,

7) Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych,

zwanych dalej „beneficjentami".

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.1. Beneficjanci składają wnioski o dofinansowanie realizacji projektu, sporządzone zgodnie z wzorem określonym w załączniku do rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 8 października 2004 r. w sprawie trybu składania i wzoru wniosku o dofinansowanie realizacji projektu oraz wzoru umowy o dofinansowanie projektu w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich 2004-2006 (Dz. U. Nr 234, poz. 2348).

2. Wniosek, o którym mowa w ust. 1, jest składany w trybie:

1) konkursowym, w przypadku beneficjentów, o których mowa w § 3 pkt 1-6;

2) zatwierdzenia wniosku na podstawie opinii i rekomendacji właściwego komitetu sterującego, o którym mowa w art. 23 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o Narodowym Planie Rozwoju, zwanej dalej „ustawą", w przypadku beneficjenta, o którym mowa w § 3 pkt 7.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Rozdział 2

Tryb konkursowy

§ 5. 1. Beneficjenci, o których mowa w § 3 pkt 1-6, składają wnioski o dofinansowanie realizacji projektu do instytucji wdrażającej, która dokonuje oceny poprawności wniosków pod względem formalnym oraz oceny merytorycznej, zgodnie z zasadami wyboru projektów zawartymi w rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 11 sierpnia 2004 r. w sprawie przyjęcia Uzupełnienia Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich 2004-2006 (Dz. U. Nr 197, poz. 2024). W przypadku stwierdzenia we wnioskach braków formalnych, wzywa się beneficjenta do ich usunięcia w terminie określonym przez instytucję wdrażającą.

2. Instytucja wdrażająca informuje beneficjentów o wynikach oceny formalnej, w terminie 14 dni od dnia upływu terminu składania wniosków, w przypadku gdy instytucja wdrażająca wyznaczyła termin nadsyłania wniosków oraz w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosków, w przypadku gdy termin składania wniosków nie został wyznaczony przez instytucję wdrażającą.

3. Wnioski, które nie zawierają braków formalnych, podlegają ocenie merytorycznej, która jest dokonywana przez przedstawicieli instytucji wdrażającej zgodnie z zasadami wyboru projektów zawartymi w rozporządzeniu, o którym mowa w ust. 1.

4. Instytucja wdrażająca informuje beneficjentów o zatwierdzeniu ich wniosków do realizacji lub o ich odrzuceniu, w terminie 60 dni od dnia upływu terminu składania wniosków, w przypadku gdy instytucja wdrażająca wyznaczyła termin nadsyłania wniosków, oraz w terminie 7 dni od dnia dokonania oceny merytorycznej wniosku zgodnie z terminem podanym do publicznej wiadomości w ogłoszeniach instytucji wdrażającej o naborze wniosków.

5. Instytucja wdrażająca, po zatwierdzeniu wniosków do realizacji, podpisuje z beneficjentem umowę, sporządzoną zgodnie z wzorem zawartym w załączniku do rozporządzenia, o którym mowa w § 4 ust. 1, oraz udziela dofinansowania na realizację projektu.

6. Instytucja wdrażająca może w uzasadnionych przypadkach zażądać od beneficjenta złożenia dodatkowego zabezpieczenia prawidłowej realizacji umowy, w szczególności w formie gwarancji bankowej.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Rozdział 3

Tryb zatwierdzenia wniosku na podstawie opinii i rekomendacji komitetu sterującego

§ 6. 1. Beneficjent, o którym mowa w § 3 pkt 7, składa wniosek do właściwej instytucji pośredniczącej.

2. Instytucja pośrednicząca dokonuje oceny formalnej wniosku i przekazuje go do zaopiniowania i rekomendacji właściwemu komitetowi sterującemu.

3. Instytucja pośrednicząca dokonuje oceny wniosku pod względem formalnym, w terminie 14 dni od dnia jego złożenia.

4. W przypadku stwierdzenia we wniosku braków formalnych, wzywa się beneficjenta, o którym mowa w § 3 pkt 7, do ich usunięcia, w terminie wyznaczonym przez instytucję pośredniczącą.

5. Wniosek złożony w terminie, o którym mowa w ust. 4, który nadal nie spełnia wymogów formalnych, podlega odrzuceniu.

6. Komitet sterujący rekomenduje instytucji zarządzającej:

1) zatwierdzenie wniosku;

2) zwrócenie wniosku w celu dokonania zmiany pod względem merytorycznym w wyznaczonym terminie;

3) odrzucenie wniosku.

7. W przypadku, o którym mowa w ust. 6 pkt 1, instytucja zarządzająca zatwierdza wniosek i przekazuje rekomendację komitetu sterującego beneficjentowi, o którym mowa w § 3 pkt 7.

8. W przypadku gdy beneficjent, o którym mowa w § 3 pkt 7, nie zastosuje się do rekomendacji komitetu sterującego, o której mowa w ust. 6 pkt 2, wniosek zostaje odrzucony.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Rozdział 4

Tryb finansowania projektów

§ 7. 1. Środki na realizację projektu są przekazywane beneficjentom, o których mowa w § 3 pkt 1-6, w formie dofinansowania realizacji projektu i wypłacane beneficjentom na zasadach określonych w umowach, o których mowa w § 4 ust. 1.

2. Refundacja wydatków następuje na podstawie złożonych przez beneficjentów, o których mowa w § 3 pkt 1-6, wniosków o płatność, sporządzonych zgodnie z wzorem zawartym w załączniku do rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 22 września 2004 r. w sprawie trybu, terminów i zakresu sprawozdawczości dotyczącej realizacji Narodowego Planu Rozwoju, trybu kontroli realizacji Narodowego Planu Rozwoju oraz trybu rozliczeń (Dz. U. Nr 216, poz. 2206).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8.Beneficjent, o którym mowa w § 3 pkt 7, finansuje projekt ze środków własnych i występuje o refundację z Europejskiego Funduszu Społecznego.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Rozdział 5

Warunki uzyskiwania pomocy

§ 9. Beneficjenci zawierają z pracodawcami, o których mowa w § 1 ust. 1, umowy określające wysokość oraz warunki udzielenia pomocy uzyskanej ze środków publicznych,

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 10.Pracodawcy, o których mowa w § 1 ust. 1, są obowiązani:

1) przedłożyć beneficjentom:

a) zaświadczenia o pomocy de minimis otrzymanej w ciągu 3 ostatnich lat poprzedzających dzień złożenia wniosku, wydanych na podstawie przepisów o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej; jeżeli do daty otrzymania pomocy otrzymają oni inną pomoc de minimis, należy dodatkowo przedłożyć zaświadczenie określające wysokość tej pomocy,

b) dane o pomocy de minimis otrzymanej przed dniem 31 maja 2004 r.;

2) przechowywać dokumenty związane z udzieloną pomocą przez okres co najmniej 10 lat, licząc od dnia jej przyznania;

3) na każde żądanie instytucji wdrażającej lub uprawnionych organów kontrolnych udzielić informacji oraz udostępnić dokumentację związaną z uzyskaniem pomocy, przez okres jej przechowywania.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Rozdział 6

Przepisy końcowe

§ 11. 1. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

2. Rozporządzenie obowiązuje do dnia 31 grudnia 2006 r.

Minister Polityki Społecznej: K. Pater

1) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1997 r. Nr 160, poz. 1082, z 1998 r. Nr 99, poz. 628, Nr 106, poz. 668, Nr 137, poz. 887, Nr 156, poz. 1019 i Nr 162, poz. 1118 i 1126, z 1999 r. Nr 49, poz. 486, Nr 90, poz. 1001, Nr 95, poz. 1101 i Nr 111, poz. 1280, z 2000 r. Nr 48, poz. 550 i Nr 119, poz. 1249, 2 2001 r. Nr 39, poz. 459, Nr 100, poz. 1080, Nr 125, poz. 1368, Nr 129, poz. 1444 i Nr 154, poz. 1792 i 1800, z 2002 r. Nr 169, poz. 1387, Nr 200, poz. 1679 i 1683 i Nr 241, poz. 2074, z 2003 r. Nr 7, poz. 79, Nr 90, poz. 844, Nr 223, poz. 2217 i Nr 228, poz. 2262 oraz z 2004 r. Nr 96, poz. 959 i Nr 99, poz. 1001.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00