Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2004-10-19 do 2005-11-12
Wersja archiwalna od 2004-10-19 do 2005-11-12
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA1)
z dnia 28 września 2004 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów2)
Na podstawie art. 16 ust. 2 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz. U. z 2002 r. Nr 21, poz. 204, z późn. zm.3)) zarządza się, co następuje:
§ 1.W rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 6 sierpnia 2001 r. w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów (Dz. U. Nr 83, poz. 905 i Nr 148, poz. 1661 oraz z 2003 r. Nr 85, poz. 784 i Nr 205, poz. 1992) wprowadza się następujące zmiany:
1) w § 11:
a) ust. 2 otrzymuje brzmienie:
„2. W celu przystąpienia do postępowania kwalifikacyjnego lekarz, lekarz dentysta składa wniosek o rozpoczęcie specjalizacji w danej dziedzinie medycyny do działającej na podstawie odrębnych przepisów jednostki organizacyjnej podległej wojewodzie - wojewódzkiego centrum zdrowia publicznego, zwanego dalej „wojewódzkim ośrodkiem”, na którego obszarze zamierza odbywać specjalizację, w terminie do dnia 31 maja lub dnia 31 grudnia każdego roku.”,
b) uchyla się ust. 8;
2) § 12 otrzymuje brzmienie:
„§ 12. 1. Postępowanie kwalifikacyjne przeprowadza wojewódzki ośrodek dwa razy do roku w terminach: od dnia 1 czerwca do dnia 15 lipca oraz od dnia 1 stycznia do dnia 15 lutego.
2. Postępowanie kwalifikacyjne obejmuje ocenę formalną wniosku o rozpoczęcie specjalizacji oraz postępowanie konkursowe.
3. Postępowanie konkursowe obejmuje i uwzględnia:
1) w przypadku lekarza, który występuje o rozpoczęcie specjalizacji w podstawowej dziedzinie medycyny:
a) jeżeli nie posiada specjalizacji l lub II stopnia bądź tytułu specjalisty albo jeżeli ubiega się o rozpoczęcie specjalizacji w ramach rezydentury - rozmowę kwalifikacyjną oraz wynik Lekarskiego Egzaminu Państwowego lub, w przypadku lekarza dentysty, Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Państwowego,
b) w innym trybie niż rezydentura, jeżeli posiada l lub II stopień specjalizacji lub tytuł specjalisty - rozmowę kwalifikacyjną oraz wynik egzaminu w zakresie odpowiedniej specjalizacji l, II stopnia lub państwowego egzaminu specjalizacyjnego;
2) w przypadku lekarza, który występuje o rozpoczęcie specjalizacji w szczegółowej dziedzinie medycyny - rozmowę kwalifikacyjną, udokumentowanie osiągnięć zawodowych lekarza oraz liczbę punktów w ewidencji doskonalenia zawodowego.
4. Wynik postępowania kwalifikacyjnego jest sumą:
1) w postępowaniu kwalifikacyjnym dotyczącym specjalizacji podstawowej - liczby punktów uzyskanych z rozmowy kwalifikacyjnej i Lekarskiego Egzaminu Państwowego lub Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Państwowego albo egzaminu specjalizacyjnego;
2) w postępowaniu kwalifikacyjnym dotyczącym specjalizacji szczegółowej - liczby punktów uzyskanych z rozmowy kwalifikacyjnej, liczby punktów z oceny osiągnięć zawodowych lekarza oraz liczby punktów w ewidencji doskonalenia zawodowego.
5. Maksymalna liczba punktów z rozmowy kwalifikacyjnej wynosi 30, a z oceny osiągnięć zawodowych lekarza wynosi 10.
6. Do odbywania specjalizacji zostają zakwalifikowani lekarze, lekarze dentyści, których liczba odpowiada liczbie wolnych miejsc w danej dziedzinie medycyny w danym województwie, w kolejności od najwyższej uzyskanej łącznej liczby punktów.
7. W przypadku uzyskania przez dwóch lub więcej lekarzy jednakowej liczby punktów kwalifikujących ich do odbywania specjalizacji, postępowanie obejmuje dodatkową rozmowę kwalifikacyjną.
8. W zależności od liczby wnioskodawców postępowanie kwalifikacyjne przeprowadza komisja albo komisje powoływane i odwoływane przez właściwego wojewodę.
9. Wojewódzki ośrodek kieruje lekarza ubiegającego się o rozpoczęcie specjalizacji do odpowiedniej komisji, o której mowa w ust. 8, na podstawie losowania przeprowadzonego w obecności przedstawiciela właściwej okręgowej rady lekarskiej.
10. W skład komisji, o której mowa w ust. 8, wchodzą lekarze specjaliści w dziedzinie medycyny objętej postępowaniem kwalifikacyjnym lub, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, z pokrewnych dziedzin medycyny, a w szczególności:
- właściwy konsultant wojewódzki lub jego przedstawiciel, jako przewodniczący komisji,
- przedstawiciel właściwej okręgowej rady lekarskiej,
- przedstawiciel właściwego towarzystwa naukowego.”;
3) po § 12a dodaje się § 12b w brzmieniu:
„12b. 1. Lekarz, lekarz dentysta posiadający prawo wykonywania zawodu lekarza, lekarza dentysty, który zamierza przystąpić do egzaminu, o którym mowa w § 12 ust. 3 pkt 1 lit. a), składa w wojewódzkim ośrodku, najpóźniej na 30 dni przed egzaminem, wniosek o przystąpienie do egzaminu, zawierający imię i nazwisko, adres, numer PESEL albo datę i miejsce urodzenia w odniesieniu do lekarza cudzoziemca oraz numer prawa wykonywania zawodu.
2. Wojewódzki ośrodek przekazuje CEM listę lekarzy lub lekarzy dentystów, zawierającą dane, o których mowa w ust. 1, najpóźniej na 25 dni przed egzaminem.
3. Dyrektor CEM zawiadamia zdającego o terminie i miejscu egzaminu nie później niż 14 dni przed jego rozpoczęciem.”;
4) w § 32 ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. Liczbę wolnych miejsc szkoleniowych dla lekarzy, którzy mogą rozpocząć specjalizację w poszczególnych dziedzinach medycyny na obszarze województwa w danym postępowaniu kwalifikacyjnym, w tym liczbę rezydentur, minister właściwy do spraw zdrowia ogłasza przed rozpoczęciem postępowania kwalifikacyjnego, w oparciu o informację dotyczącą liczby wolnych miejsc szkoleniowych przekazaną przez wojewódzkie ośrodki, a także liczbę miejsc szkoleniowych ustalonych przez Ministra Obrony Narodowej i ministra właściwego do spraw wewnętrznych, z zastrzeżeniem § 42.”.
§ 2.Postępowanie kwalifikacyjne dla lekarzy dentystów od dnia 1 grudnia 2004 r. do dnia 31 stycznia 2005 r. jest przeprowadzane zgodnie z obowiązującymi dotychczas przepisami.
§ 3.W przypadku lekarza, który występuje o rozpoczęcie specjalizacji w szczegółowej dziedzinie medycyny w postępowaniu kwalifikacyjnym do czasu zakończenia pierwszego okresu rozliczeniowego, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 18 ust. 2 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty, postępowanie kwalifikacyjne obejmuje rozmowę kwalifikacyjną, udokumentowanie osiągnięć zawodowych lekarza oraz wynik egzaminu specjalizacyjnego w odpowiedniej podstawowej dziedzinie medycyny.
§ 4.Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 3 dni od dnia ogłoszenia.
Minister Zdrowia: M. Balicki
|
1) Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. Nr 134, poz. 1439).
2) Tytuł rozporządzenia został zmieniony w związku z art. 3 ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r. o zmianie ustawy o zawodzie lekarza oraz ustawy o zmianie ustawy o zawodzie lekarza oraz o zmianie innych ustaw (Dz. U. Nr 90, poz. 845).
3) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 691, Nr 152, poz. 1266 i Nr 153, poz. 1271, z 2003 r. Nr 90, poz. 845 oraz z 2004 r. Nr 92, poz. 882 i 885, Nr 173, poz. 1808 i Nr 210, poz. 2135.