ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW
z dnia 24 sierpnia 2004 r.
w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania pomocy finansowej na pomoc techniczną dla jednostek organizacyjnych i organów realizujących zadania związane z rozwojem obszarów wiejskich
Na podstawie art. 3 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich ze środków pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej (Dz. U. Nr 229, poz. 2273 oraz z 2004 r. Nr 42, poz. 386, Nr 148, poz. 1551 i Nr 162, poz. 1709) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Zakres regulacji] Rozporządzenie określa szczegółowe warunki i tryb udzielania, wstrzymywania i zwracania pomocy finansowej na pomoc techniczną dla jednostek organizacyjnych i organów realizujących zadania związane z rozwojem obszarów wiejskich, zwanej dalej „pomocą techniczną”, oraz przestrzenny zasięg wdrażania tego działania.
§ 2.[Udzielenie pomocy technicznej] Pomoc techniczna jest udzielana:
1) do wysokości limitu stanowiącego równowartość w złotych kwoty w euro określonej w Planie Rozwoju Obszarów Wiejskich, zwanym dalej „Planem”;
2) jednostkom organizacyjnym i organom, realizującym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zadania związane z wdrażaniem Planu.
§ 3.[Forma pomocy technicznej] 1. Pomoc techniczna jest udzielana zgodnie z art. 3 rozporządzenia 2004/141 /WE z dnia 28 stycznia 2004 r. ustanawiającego zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 1257/1999 w odniesieniu do przejściowych środków rozwoju obszarów wiejskich stosowanych do Czech, Estonii, Cypru, Łotwy, Litwy, Węgier, Malty, Polski, Słowenii i Słowacji (Dz. Urz. UE L 24 z 29.1.2004 r., z późn. zm.)1).
2. Pomoc techniczna jest udzielana w formie refundacji kosztów poniesionych na przedsięwzięcia, które mogą być objęte tą pomocą, na zasadach określonych w rozporządzeniu, o którym mowa w ust. 1.
§ 4.[Wniosek o udzielenie pomocy technicznej] 1. Pomoc techniczna jest udzielana na pisemny wniosek o udzielenie pomocy technicznej, składany przez podmioty, o których mowa w § 2 pkt 2.
2. Wniosek o udzielenie pomocy technicznej składa się do Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, zwanej dalej „Agencją”, na formularzu udostępnionym przez Agencję.
3. Wnioski o udzielenie pomocy technicznej składa się przez cały rok.
§ 5.[Warunki udzielenia pomocy technicznej] Pomoc techniczna może być udzielona, jeżeli:
1) przedsięwzięcie, które ma być realizowane, jest zgodne z celami działania „Pomoc techniczna” określonymi w Planie;
2) koszty przedsięwzięcia mogą zostać uznane za koszty kwalifikowalne;
3) ocena wpływu przedsięwzięcia na zwiększenie efektywności wdrażania innych działań Planu w całym kraju oraz w danym województwie jest pozytywna;
4) ocena znaczenia przedsięwzięcia w odniesieniu do aktualnego stanu wdrożenia Planu jest pozytywna.
§ 6.[Ocena wniosku o udzielenie pomocy technicznej] 1. Prezes Agencji dokonuje oceny wniosku o udzielenie pomocy technicznej w terminie 30 dni od dnia jego złożenia, biorąc pod uwagę wymagania określone w § 5 pkt 1 i 2.
2. Prezes Agencji, po dokonaniu oceny wniosków, sporządza listę wniosków spełniających wymagania określone w § 5 pkt 1 i 2, uwzględniając kolejność złożenia wniosków, i przekazuje ją wraz z kopiami wniosków oraz ich opisem, co najmniej raz na kwartał, do zaopiniowania ministrowi właściwemu do spraw rozwoju wsi.
3. Minister właściwy do spraw rozwoju wsi rozpatruje wnioski, o których mowa w ust. 2, w terminie 3 miesięcy od dnia ich otrzymania, biorąc pod uwagę wymagania określone w § 5.
§ 7.[Umowa o udzielenie pomocy technicznej] 1. Po pozytywnym zaopiniowaniu przez ministra właściwego do spraw rozwoju wsi wniosków o udzielenie pomocy technicznej do realizacji, w całości lub w części, Prezes Agencji zawiera z wnioskodawcą, w formie pisemnej, umowę o udzielenie pomocy technicznej, zwaną dalej „umową”.
2. Prezes Agencji zawiera umowy, uwzględniając kolejność pozytywnie zaopiniowanych przez ministra właściwego do spraw rozwoju wsi wniosków o udzielenie pomocy technicznej na liście, o której mowa w § 6 ust. 2.
3. W przypadku gdy wnioskodawcą jest Agencja, umowę zawiera minister właściwy do spraw rozwoju wsi z Prezesem Agencji.
§ 8.[Treść umowy] Umowa zawiera w szczególności:
1) oznaczenie stron umowy;
2) przedmiot umowy, w tym zakres rzeczowy przedsięwzięcia;
3) termin i miejsce realizacji przedsięwzięcia lub jego części;
4) wysokość pomocy technicznej;
5) warunki i terminy składania wniosków o wypłatę pomocy technicznej;
6) warunki i terminy składania wniosków o zaliczkę;
7) sposób i warunki wypłacania pomocy technicznej;
8) postanowienia o wstrzymaniu pomocy technicznej w przypadku jej wykorzystania niezgodnie z przeznaczeniem lub pobrania w nadmiernej wysokości;
9) zobowiązanie do zwrotu pomocy technicznej w przypadku jej wykorzystania niezgodnie z przeznaczeniem lub pobrania w nadmiernej wysokości;
10) zobowiązanie do realizacji zadań z zakresu pomocy technicznej w trybie przepisów o zamówieniach publicznych.
§ 9.[Wypłata środków finansowych] 1. Wypłata środków finansowych w ramach pomocy technicznej następuje na wniosek podmiotów, o których mowa w § 2 pkt 2.
2. Wniosek o wypłatę pomocy technicznej składa się na formularzu udostępnionym przez Agencję, po zrealizowaniu przedsięwzięcia albo jego części zgodnie z warunkami określonymi w umowie.
3. Do wniosku o wypłatę pomocy technicznej dołącza się dokumenty potwierdzające poniesienie kosztów, o których mowa w § 3 ust. 2.
§ 10.[Kontrola] 1. Agencja, w terminie 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku o wypłatę pomocy technicznej, przeprowadza kontrolę w celu potwierdzenia, czy wnioskodawca zrealizował przedsięwzięcie lub jego część zgodnie z warunkami określonymi w umowie.
2. Środki finansowe w ramach pomocy technicznej są wypłacane, jeżeli wynik kontroli, o której mowa w ust. 1, jest pozytywny.
3. Środki finansowe w ramach pomocy technicznej są wypłacane przez Agencję w terminie 30 dni od dnia zakończenia kontroli, o której mowa w ust. 1.
§ 11.[Wniosek o zaliczkę] 1. Podmiot, o którym mowa w § 2 pkt 2, może złożyć do Agencji wniosek o zaliczkę na realizację przedsięwzięcia, zgodnie z umową.
2. Wniosek o zaliczkę składa się na formularzu udostępnionym przez Agencję.
§ 12.[Zwrot lub wstrzymanie pomocy technicznej] Zwrot albo wstrzymanie pomocy technicznej następuje w przypadku wykorzystania pomocy technicznej niezgodnie z przeznaczeniem lub pobrania jej w nadmiernej wysokości, zgodnie z warunkami określonymi w umowie.
§ 13.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 2004 r.
Prezes Rady Ministrów: M. Belka
|
1) Dane dotyczące ogłoszenia aktu prawa Unii Europejskiej, zamieszczone w niniejszym rozporządzeniu, dotyczą ogłoszenia tego aktu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej – wydanie specjalne.
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00