Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2010-01-01 do 2011-04-01
Wersja archiwalna od 2010-01-01 do 2011-04-01
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)
z dnia 21 maja 2004 r.
w sprawie wysokości i warunków przyznawania funkcjonariuszowi Straży Granicznej równoważnika pieniężnego w zamian za umundurowanie
(ostatnia zmiana: Dz.U. z 2009 r., Nr 213, poz. 1654) Pokaż wszystkie zmiany
Na podstawie art. 65 ust. 4 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. z 2002 r. Nr 171, poz. 1399, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Zakres regulacji] Rozporządzenie określa wysokość i warunki przyznawania funkcjonariuszowi Straży Granicznej równoważnika pieniężnego w zamian za umundurowanie, podstawę obliczania równoważnika pieniężnego, przedmioty, za które równoważnik ten przysługuje, przypadki, w których równoważnik nie przysługuje lub w których wypłata równoważnika jest zawieszana, warunki zwrotu i termin wypłaty równoważnika oraz podmioty właściwe w tych sprawach.
§ 2.[Równoważnik pieniężny w zamian za przedmioty umundurowania niewydane w naturze] 1. Funkcjonariuszowi Straży Granicznej w służbie stałej lub przygotowawczej, zwanemu dalej „funkcjonariuszem", przyznaje się równoważnik pieniężny w zamian za przedmioty umundurowania niewydane w naturze, zwany dalej „równoważnikiem pieniężnym".
2. Wysokość równoważnika pieniężnego określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§ 3.[Okres, za który wypłaca się równoważnik pieniężny] 1. Równoważnik pieniężny wypłaca się za okres od dnia 1 kwietnia danego roku kalendarzowego do dnia 31 marca następnego roku, zwany dalej „rokiem zaopatrzeniowym", w terminie nie dłuższym niż dwa miesiące od dnia powstania uprawnienia do równoważnika pieniężnego.
2. Funkcjonariuszowi mianowanemu do służby w Straży Granicznej w okresie od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia danego roku kalendarzowego, któremu wydaje się z dniem mianowania przedmioty umundurowania w naturze, przyznaje się równoważnik pieniężny z dniem 1 kwietnia następnego roku kalendarzowego.
§ 4.[Podstawa obliczania równoważnika] Podstawę obliczania równoważnika pieniężnego stanowią normy umundurowania określone w przepisach w sprawie umundurowania funkcjonariuszy Straży Granicznej, wartość pieniężna poszczególnych przedmiotów umundurowania i ryczałtu na pranie umundurowania oraz renowację oporządzenia, określone w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§ 6.[Przypadki jednorazowego podwyższenia równoważnika] Równoważnik pieniężny podwyższa się jednorazowo w przypadku:
1) mianowania funkcjonariusza po raz pierwszy na stopień w korpusie podoficerów, chorążych, oficerów oraz na wyższy stopień – o kwotę w wysokości określonej w załączniku nr 3 do rozporządzenia;
2) przedłużenia, o każdy zakończony rok zaopatrzeniowy, okresu używalności munduru wyjściowego i kurtki służbowej Straży Granicznej z podpinką lub kurtki zimowej nieprzemakalnej z podpinką – o kwotę w wysokości określonej w załączniku nr 4 do rozporządzenia;
3) braku możliwości wydania przedmiotów umundurowania wyjściowego i polowego, należnych w naturze w związku z mianowaniem funkcjonariusza do służby w Straży Granicznej – o kwotę stanowiącą wartość pieniężną niewydanych przedmiotów umundurowania, o której mowa w § 4;
4) zwolnienia funkcjonariusza ze służby stałej w Straży Granicznej, któremu nie wydano w naturze należnych: munduru wyjściowego i kurtki służbowej Straży Granicznej z podpinką lub kurtki zimowej nieprzemakalnej z podpinką – o kwotę stanowiącą wartość pieniężną niewydanych przedmiotów umundurowania, o której mowa w § 4.
§ 7.[Obniżenie równoważnika] Równoważnik pieniężny obniża się o kwotę stanowiącą wartość pieniężną przedmiotów umundurowania wydanych funkcjonariuszowi w poprzednim roku zaopatrzeniowym, obowiązującą w dniu ich wydania, z wyjątkiem przedmiotów umundurowania wydanych funkcjonariuszowi po raz pierwszy w związku z jego mianowaniem do służby w Straży Granicznej.
§ 8.[Wypłata kwoty jednorazowego podwyższenia równoważnika] Kwotę, o której mowa w § 6:
1) pkt 1 – wypłaca się w terminie nie dłuższym niż dwa miesiące od dnia mianowania funkcjonariusza po raz pierwszy na stopień w korpusie podoficerów, chorążych, oficerów oraz na wyższy stopień;
2) pkt 2 – wypłaca się za każdy zakończony rok zaopatrzeniowy przedłużenia okresu używalności munduru wyjściowego i kurtki służbowej Straży Granicznej z podpinką lub kurtki zimowej nieprzemakalnej z podpinką do końca roku zaopatrzeniowego, w którym powstała należność;
3) pkt 3 – wypłaca się do dnia zwolnienia funkcjonariusza ze służby w Straży Granicznej;
4) pkt 4 – wypłaca się do dnia zwolnienia funkcjonariusza ze służby stałej w Straży Granicznej.
§ 9.[Funkcjonariusz w stopniu generała (admirała)] Funkcjonariuszowi w stopniu generała (admirała), który zajmuje stanowisko Komendanta Głównego Straży Granicznej albo zastępcy Komendanta Głównego Straży Granicznej, wypłaca się równoważnik pieniężny w wysokości przewidzianej dla funkcjonariusza w stopniu generała (admirała).
§ 10.[Funkcjonariusz, który nabył uprawnienie do umundurowania typu wojskowego innego rodzaju] Funkcjonariuszowi, który nabył uprawnienie do umundurowania typu wojskowego innego rodzaju Sił Zbrojnych, wypłaca się równoważnik pieniężny w wysokości przewidzianej dla funkcjonariusza noszącego ten rodzaj umundurowania.
§ 11.[Przypadki, gdy równoważnik nie przysługuje lub przysługuje w niepełnej wysokości] 1. Równoważnik pieniężny oraz kwota, o której mowa w § 6 pkt 2, nie przysługuje funkcjonariuszowi za okres:
1) korzystania z urlopu wychowawczego;
2) korzystania z urlopu bezpłatnego;
3) zawieszenia w czynnościach służbowych lub tymczasowego aresztowania, jeżeli w tym okresie nastąpiło zwolnienie funkcjonariusza ze służby.
2. Równoważnik pieniężny oraz kwota, o której mowa w § 6 pkt 2, nie przysługuje funkcjonariuszowi od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zaistniał jeden z przypadków określonych w ust. 1.
3. W przypadku wypłaty równoważnika pieniężnego przed rozpoczęciem urlopu, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, funkcjonariusz zwraca część tego równoważnika liczoną w pełnych miesiącach za okres przebywania na urlopie wychowawczym lub bezpłatnym, w terminie miesiąca od dnia rozpoczęcia urlopu.
4. W przypadku wypłaty równoważnika pieniężnego przed zawieszeniem funkcjonariusza w czynnościach służbowych lub tymczasowym aresztowaniem, jeżeli w tym okresie nastąpiło zwolnienie funkcjonariusza ze służby, funkcjonariusz zwraca część tego równoważnika liczoną w pełnych miesiącach za okres zawieszenia lub tymczasowego aresztowania, nie później niż w ostatnim dniu pełnienia służby.
5. Jeżeli po zwolnieniu funkcjonariusza ze służby nastąpiło umorzenie postępowania karnego albo uniewinnienie prawomocnym orzeczeniem sądu, wypłaca się część równoważnika, o której mowa w ust. 4. Do terminu wypłaty stosuje się przepisy § 12 ust. 3 pkt 2 i 3.
§ 12.[Zawieszenie wypłaty równoważnika oraz kwoty jednorazowego podwyższenia równoważnika] 1. Wypłatę równoważnika pieniężnego oraz kwoty, o której mowa w § 6 pkt 2, zawiesza się funkcjonariuszowi w przypadkach:
1) zawieszenia w czynnościach służbowych;
2) tymczasowego aresztowania.
2. Wypłatę równoważnika pieniężnego oraz kwoty, o której mowa w § 6 pkt 2, zawiesza się od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zaistniał jeden z przypadków, o których mowa w ust. 1.
3. Wypłatę równoważnika pieniężnego oraz kwoty, o której mowa w § 6 pkt 2, a także jego części za okres zawieszenia, wznawia się w terminie miesiąca od dnia:
1) uchylenia lub ustania z mocy prawa zawieszenia w czynnościach służbowych albo
2) umorzenia postępowania karnego, choćby umorzenie nastąpiło po zwolnieniu funkcjonariusza ze służby w Straży Granicznej, albo
3) uniewinnienia prawomocnym orzeczeniem sądu, choćby uniewinnienie nastąpiło po zwolnieniu funkcjonariusza ze służby w Straży Granicznej.
§ 13.[Funkcjonariusz zwolniony ze służby] 1. Funkcjonariusz zwolniony ze służby w Straży Granicznej na podstawie art. 45 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej przed upływem okresu, za który wypłacono równoważnik pieniężny, zwraca część równoważnika pieniężnego liczoną w pełnych miesiącach za okres niepozostawania w służbie, nie później niż w ostatnim dniu pełnienia służby.
2. Funkcjonariusz zwolniony ze służby przygotowawczej w Straży Granicznej, któremu wypłacono równoważnik pieniężny, zwraca część równoważnika pieniężnego liczoną w pełnych miesiącach za okres niepozostawania w służbie, nie później niż w ostatnim dniu pełnienia służby.
3. Funkcjonariusz zwolniony ze służby w Straży Granicznej przed wypłatą równoważnika pieniężnego zwraca kwotę stanowiącą wartość pieniężną wydanych mu przedmiotów umundurowania, o której mowa w § 4.
§ 14.[Organy wydające decyzje] [1] Decyzje w sprawach, o których mowa w § 11, 12 i 13 ust. 1 i 2, wydają:
1) minister właściwy do spraw wewnętrznych – w stosunku do:
a) Komendanta Głównego Straży Granicznej,
b) zastępców Komendanta Głównego Straży Granicznej;
2) Komendant Główny Straży Granicznej – w stosunku do:
a) kierowników komórek organizacyjnych Komendy Głównej Straży Granicznej,
b) komendantów oddziałów Straży Granicznej,
c) komendantów ośrodków szkolenia Straży Granicznej;
3) komendanci oddziałów Straży Granicznej, Komendant Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej oraz Komendant Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych – w stosunku do funkcjonariuszy pełniących służbę w podległych im jednostkach organizacyjnych;
4) Komendant Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej po zasięgnięciu opinii Komendanta Centrum Szkolenia Straży Granicznej – w stosunku do funkcjonariuszy pełniących służbę w tym Centrum;
5) Komendant Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej po zasięgnięciu opinii kierownika Archiwum Straży Granicznej – w stosunku do funkcjonariuszy pełniących służbę w tym Archiwum;
6) Komendant Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej – w stosunku do funkcjonariuszy pełniących służbę w komórkach organizacyjnych Komendy Głównej Straży Granicznej;
7) kierownik jednostki organizacyjnej Straży Granicznej, w której funkcjonariusz pełnił służbę przed oddelegowaniem – w stosunku do funkcjonariuszy oddelegowanych do pracy poza Strażą Graniczną.
§ 15.[Przepisy uchylone] Traci moc rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 27 marca 2002 r. w sprawie wysokości i warunków przyznawania funkcjonariuszom Straży Granicznej równoważnika pieniężnego w zamian za umundurowanie (Dz. U. Nr 31, poz. 298 oraz z 2003 r. Nr 55, poz. 492).
§ 16.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
|
1) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej – sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 4 maja 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. Nr 106, poz. 1128).
2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2003 r. Nr 90, poz. 844, Nr 113, poz. 1070, Nr 128, poz. 1175, Nr 137, poz. 1302, Nr 166, poz. 1609 i Nr 210, poz. 2036 oraz z 2004 r. Nr 29, poz. 257.
Załączniki do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych
i Administracji z dnia 21 maja 2004 r. (poz. 1467)
Załącznik nr 1
Załącznik nr 2
Załącznik nr 3
Załącznik nr 4
WYSOKOŚĆ RÓWNOWAŻNIKA PIENIĘŻNEGO ZA PRZEDŁUŻENIE OKRESU UŻYWALNOŚCI PRZEDMIOTÓW UMUNDUROWANIA
[1] § 14 w brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 23 listopada 2009 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości i warunków przyznawania funkcjonariuszowi Straży Granicznej równoważnika pieniężnego w zamian za umundurowanie (Dz.U. Nr 213, poz. 1654). Zmiana weszła w życie 1 stycznia 2010 r.