Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Ustaw rok 2004 nr 101 poz. 1052
Wersja archiwalna od 2004-05-01 do 2008-10-21
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 2004 nr 101 poz. 1052
Wersja archiwalna od 2004-05-01 do 2008-10-21
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

Od redakcji: Rozporządzenie zostało uchylone na podstawie art. 39 ustawy z dnia 18 marca 2008 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej (Dz.U. Nr 63, poz. 394) oraz zastąpione przez rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 31 października 2008 r. w sprawie stażu adaptacyjnego i testu umiejętności w toku postępowania o więcej …

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA KULTURY1)

z dnia 23 kwietnia 2004 r.

w sprawie stażu adaptacyjnego i testu umiejętności odbywanych w toku postępowania o uznanie nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodu konserwatora zabytków ruchomych, konserwatora zabytków nieruchomych, konserwatora zabytkowej zieleni i archeologa

Na podstawie art. 15 ustawy z dnia 26 kwietnia 2001 r. o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych (Dz. U. Nr 87, poz. 954, z 2002 r. Nr 71, poz. 655, z 2003 r. Nr 190, poz. 1864 oraz z 2004 r. Nr 96, poz. 959) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Rozdział 1

Przepisy ogólne

§ 1. Rozporządzenie określa:

1) warunki, sposób i tryb odbywania stażu adaptacyjnego, sposób i tryb wykonywania nadzoru nad odbywaniem stażu adaptacyjnego oraz oceny nabytych przez wnioskodawcę umiejętności, a także sposób ustalania kosztów odbywania stażu adaptacyjnego oraz tryb ich ponoszenia,

2) warunki, sposób i tryb przeprowadzania testu umiejętności oraz oceny wykazanych przez wnioskodawcę umiejętności, a także sposób ustalania kosztów przeprowadzania testu umiejętności oraz tryb ich ponoszenia

- w zawodzie konserwatora zabytków ruchomych, konserwatora zabytków nieruchomych, konserwatora zabytkowej zieleni i archeologa.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:

1) ustawa - ustawę z dnia 26 kwietnia 2001 r. o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych;

2) staż adaptacyjny - staż, o którym mowa w art. 2 pkt 16 ustawy;

3) test umiejętności - test, o którym mowa w art. 2 pkt 17 ustawy;

4) postępowanie - postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji prowadzone na podstawie przepisów ustawy;

5) wnioskodawca - wnioskodawcę w rozumieniu ustawy;

6) organ prowadzący postępowanie - ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego lub podmiot wskazany w trybie określonym w art. 4a ustawy z dnia 4 września 1997 r. o działach administracji rządowej (Dz. U. z 2003 r. Nr 159, poz. 1548, Nr 162, poz. 1568 i Nr 190, poz. 1864 oraz z 2004 r. Nr 19, poz. 177, Nr 69, poz. 624, Nr 91, poz. 873 i Nr 96, poz. 959);

7) Biuletynie Informacji Publicznej - Biuletyn w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198 oraz z 2002 r. Nr 153, poz. 1271);

8) jednostka - przedsiębiorcę w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 19 listopada 1999 r. - Prawo działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 101, poz. 1178, z późn. zm.2)), oraz państwowe jednostki organizacyjne posiadające osobowość prawną, które prowadzą działalność w zakresie objętym zawodem konserwatora zabytków ruchomych, konserwatora zabytków nieruchomych, konserwatora zabytkowej zieleni i archeologa, gdzie wnioskodawca może odbywać staż adaptacyjny.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.Organ prowadzący postępowanie upowszechnia w Biuletynie Informacji Publicznej oraz na stronach podmiotowych ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego:

1) informacje o wymogach kwalifikacyjnych odpowiednio dla zawodu konserwatora zabytków ruchomych, konserwatora zabytków nieruchomych, konserwatora zabytkowej zieleni i archeologa;

2} wykaz literatury przedmiotu odpowiednio dla zawodu konserwatora zabytków ruchomych, konserwatora zabytków nieruchomych, konserwatora zabytkowej zieleni i archeologa.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.Jeżeli wnioskodawca wnosi o uznanie kwalifikacji zawodowych dla więcej niż jednego z zawodów: konserwatora zabytków ruchomych, konserwatora zabytków nieruchomych, konserwatora zabytkowej zieleni i archeologa, staż adaptacyjny albo test umiejętności przeprowadza się osobno dla każdego zawodu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5.1. Konieczność odbycia stażu adaptacyjnego albo przeprowadzenia testu umiejętności stwierdza w postanowieniu organ prowadzący postępowanie.

2. Wnioskodawca po otrzymaniu postanowienia, o którym mowa w ust. 1, zobowiązującego do odbycia stażu adaptacyjnego albo przystąpienia do testu umiejętności, występuje do organu prowadzącego postępowanie z wnioskiem o odbycie stażu adaptacyjnego albo przeprowadzenie testu umiejętności.

3. Test umiejętności może być przeprowadzony w języku polskim, angielskim albo francuskim.

4. We wniosku o przeprowadzenie testu umiejętności wnioskodawca wskazuje język, w jakim ma być przeprowadzony test umiejętności.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6.Organ prowadzący postępowanie przekazuje postanowienie, o którym mowa w § 5 ust. 1, wraz z kopią dokumentacji zawierającej informacje o posiadanych kwalifikacjach, w tym o wykształceniu i doświadczeniu zawodowym wnioskodawcy, odpowiednio:

1) jednostce, w której ma być odbywany staż adaptacyjny, albo

2) komisji egzaminacyjnej, która przygotowuje i przeprowadza test umiejętności.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Rozdział 2

Staż adaptacyjny

§ 7. 1. Staż adaptacyjny odbywa się w jednostce.

2. Wnioskodawca wraz z wnioskiem o odbycie stażu adaptacyjnego składa formularz zgłoszeniowy oraz zobowiązanie jednostki do nawiązania z wnioskodawcą stosunku prawnego.

3. W zobowiązaniu, o którym mowa w ust. 2, jednostka określa:

1) rodzaj stosunku prawnego;

2) termin, w jakim nawiąże stosunek prawny;

3) okres, na jaki nawiąże stosunek prawny;

4) informację o obowiązkach, jakie powierzy wnioskodawcy;

5) koszty odbywania przez wnioskodawcę stażu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8.1. Koszty odbywania przez wnioskodawcę stażu adaptacyjnego są ustalane kwotowo przez jednostkę, na podstawie rzeczywistych wydatków związanych z odbywaniem stażu, z uwzględnieniem długości okresu i obowiązków, o których mowa w § 7 ust. 3 pkt 4.

2. Rzeczywiste wydatki związane z odbywaniem stażu obejmują:

1) wydatki techniczno-organizacyjne jednostki, w której staż jest odbywany;

2) wynagrodzenie opiekuna stażu.

3. Opłata z tytułu kosztów odbywania przez wnioskodawcę stażu jest wnoszona jednorazowo albo miesięcznie w równych częściach na konto wskazane przez jednostkę. W przypadku odbywania stażu w ramach stosunku pracy albo na podstawie odpłatnej umowy cywilnoprawnej, opłata z tytułu odbywania przez wnioskodawcę stażu może być, za zgodą wnioskodawcy wyrażoną na piśmie, potrącana z jego wynagrodzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 9.1. Staż adaptacyjny odbywa się pod nadzorem opiekuna stażu, którym może być osoba posiadająca co najmniej 5-letnie doświadczenie w wykonywaniu odpowiednio zawodu konserwatora zabytków ruchomych, konserwatora zabytków nieruchomych, konserwatora zabytkowej zieleni lub archeologa.

2. Opiekuna stażu wyznacza jednostka, w której odbywa się staż adaptacyjny.

3. W przypadku braku możliwości dalszego pełnienia czynności przez opiekuna stażu adaptacyjnego jednostka, w której staż jest odbywany, niezwłocznie dokonuje zmiany opiekuna, informując o tym wnioskodawcę i organ prowadzący postępowanie.

4. Jednostka może dokonać zmiany opiekuna stażu po złożeniu przez wnioskodawcę umotywowanego wniosku lub po złożeniu przez opiekuna stażu umotywowanej prośby, nie później niż na 3 miesiące przed zakończeniem stażu adaptacyjnego.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 10.1. Program i czas trwania stażu adaptacyjnego określa się w postanowieniu, o którym mowa w § 5 ust. 1.

2. Program stażu adaptacyjnego przygotowywany jest dla każdego wnioskodawcy indywidualnie, po przeprowadzeniu analizy kwalifikacji wnioskodawcy z uwzględnieniem zakresu dotychczasowego doświadczenia zawodowego, okresu stażu niezbędnego do nabycia umiejętności do wykonywania zawodu odpowiednio konserwatora zabytków ruchomych, konserwatora zabytków nieruchomych, konserwatora zabytkowej zieleni i archeologa na terenie Rzeczypospolitej Polskiej oraz różnic wynikających ze specyfiki tych zawodów w Rzeczypospolitej Polskiej i państwie wnioskodawcy.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 11.1. Na wniosek wnioskodawcy organ prowadzący postępowanie może przedłużyć okres stażu adaptacyjnego.

2. Organ prowadzący postępowanie przedłuża lub odmawia przedłużenia stażu po zapoznaniu się z opinią o dotychczasowym jego przebiegu, sporządzoną przez jednostkę, w której odbywa się staż adaptacyjny.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 12.1. Prawidłowy przebieg stażu adaptacyjnego zapewnia jednostka, w której odbywa się staż.

2. Opiekun stażu adaptacyjnego informuje jednostkę o realizacji przez wnioskodawcę zadań, wynikających z zatwierdzonego programu stażu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 13.1. Zaliczenie stażu adaptacyjnego dokonuje się na podstawie oceny nabytych przez wnioskodawcę umiejętności.

2. Oceny stażu adaptacyjnego, w formie opinii, dokonują wspólnie opiekun stażu i jednostka, w której staż był odbywany, nie później niż w terminie 14 dni od dnia zakończenia stażu.

3. Ocena stażu adaptacyjnego jest przekazywana wnioskodawcy oraz organowi prowadzącemu postępowanie, w terminie 7 dni od dnia jej sporządzenia.

4. Wnioskodawca, który uzyskał negatywną ocenę, może ponownie wystąpić z wnioskiem o odbycie stażu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 14.Na podstawie oceny, o której mowa w § 13 ust. 2, organ prowadzący postępowanie wydaje decyzję o uznaniu lub odmowie uznania kwalifikacji do wykonywania odpowiednio zawodu konserwatora zabytków ruchomych, konserwatora zabytków nieruchomych, konserwatora zabytkowej zieleni lub archeologa.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Rozdział 3

Test umiejętności

§ 15. 1. Test umiejętności, zwany dalej „testem”, przeprowadza komisja egzaminacyjna.

2. Członków komisji egzaminacyjnej, w liczbie od 3 do 5, powołuje organ prowadzący postępowanie spośród osób dysponujących wiedzą oraz doświadczeniem zawodowym w zakresie wykonywania odpowiednio zawodu konserwatora zabytków ruchomych, konserwatora zabytków nieruchomych, konserwatora zabytkowej zieleni, archeologa.

3. Organ prowadzący postępowanie spośród członków komisji egzaminacyjnej wyznacza przewodniczącego komisji egzaminacyjnej.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 16.O ustalonym zakresie wiedzy i umiejętności objętych testem, miejscu, terminie przeprowadzenia testu organ prowadzący postępowanie zawiadamia wnioskodawcę, co najmniej na 30 dni przed wyznaczonym dniem przeprowadzenia testu umiejętności.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 17.1. W zawiadomieniu, o którym mowa w § 16, wskazuje się wysokość opłaty z tytułu kosztów przeprowadzenia testu.

2. Koszty przeprowadzenia testu ustala organ prowadzący postępowanie na podstawie rzeczywistych wydatków techniczno-organizacyjnych ponoszonych przez organ prowadzący postępowanie w związku z przeprowadzeniem testu.

3. Wnioskodawca wnosi opłatę z tytułu kosztów przeprowadzenie testu na rachunek bankowy organu prowadzącego postępowanie.

4. Wnioskodawca przedstawia dowód dokonania opłaty, o której mowa w ust. 1, przed przystąpieniem do testu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 18.1. Test opracowuje komisja egzaminacyjna. Przepisy § 10 ust. 2 stosuje się odpowiednio.

2. Test składa się z dwóch części: pisemnej i ustnej.

3. Część pisemna testu trwa 120 minut i składa się z 30 pytań, w tym 10 % o charakterze opisowym. Każde z pytań niemające charakteru opisowego powinno zawierać nie mniej niż 3 możliwości odpowiedzi, z których jedna może być prawidłowa.

4. Do ustnej części testu dopuszcza się osoby, które uzyskały więcej niż 80 % punktów możliwych do uzyskania z części pisemnej.

5. Część ustna testu składa się z nie więcej niż 10 pytań i trwa 30 minut. Część ustną testu uznaje się za zdaną, jeżeli osoba zdająca odpowiedziała poprawnie na co najmniej 80 % pytań.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 19.Przy ocenie testu uwzględnia się w szczególności następujące zasady:

1) za każdą prawidłową odpowiedź na pytanie, niemające charakteru opisowego, ustala się jednakową liczbę punktów;

2) za każde prawidłowe rozwiązanie pytania o charakterze opisowym ustala się jednakową liczbę punktów;

3) za każdą błędną odpowiedź lub brak odpowiedzi ustala się zero punktów;

4) zaliczenie testu następuje w przypadku, gdy wnioskodawca uzyska więcej niż 80 % punktów możliwych do uzyskania.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 20.1. Z przebiegu testu sporządza się protokół, w którym podaje się datę przeprowadzenia testu, skład komisji egzaminacyjnej, imię i nazwisko osoby, która przystąpiła do testu, wyniki testu oraz podpisy członków komisji egzaminacyjnej.

2. Protokół, o którym mowa w ust. 1, przewodniczący komisji egzaminacyjnej przedkłada organowi prowadzącemu postępowanie oraz przekazuje wnioskodawcy w terminie trzech dni od dnia przeprowadzenia testu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 21.Na podstawie wyniku testu organ prowadzący postępowanie wydaje decyzję o uznaniu lub odmowie uznania kwalifikacji do wykonywania odpowiednio zawodu konserwatora zabytków ruchomych, konserwatora zabytków nieruchomych, konserwatora zabytkowej zieleni i archeologa.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 22.1. Nieprzystąpienie do testu w wyznaczonym terminie bez uzasadnionej przyczyny uważa się za odstąpienie od testu.

2. Ponowne przystąpienie do testu wymaga złożenia nowego wniosku o przeprowadzenie testu, chyba że nieprzystąpienie do testu nastąpiło z uzasadnionej przyczyny.

3. W przypadku nieprzystąpienia do testu z uzasadnionej przyczyny, przepis § 15 stosuje się odpowiednio.

4. Oceny przyczyny usprawiedliwiającej nieprzystąpienie do testu w wyznaczonym terminie dokonuje przewodniczący komisji egzaminacyjnej.

5. Wnioskodawca, który uzyskał negatywny wynik z testu, może ponownie przystąpić do testu nie wcześniej niż po upływie 3 miesięcy od dnia, w którym przeprowadzono test.

6. Do wnioskodawcy, o którym mowa w ust. 5, stosuje się przepis § 17 ust. 3.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Rozdział 4

Przepis końcowy

§ 23. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.

Minister Kultury: W. Dąbrowski

1) Minister Kultury kieruje działem administracji rządowej - kultura i ochrona dziedzictwa narodowego, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Kultury (Dz. U. Nr 32, poz. 303).

2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2000 r. Nr 86, poz. 958 i Nr 114, poz. 1193, z 2001 r. Nr 49, poz. 509, Nr 67, poz. 679, Nr 102, poz. 1115 i Nr 147, poz. 1643, z 2002 r. Nr 1, poz. 2, Nr 115, poz. 995 i Nr 130, poz. 1112, z 2003 r. Nr 86, poz. 789, Nr 128, poz. 1176 i Nr 217, poz. 2125 oraz z 2004 r. Nr 54, poz. 535 i Nr 91, poz. 870.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00