Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2004-05-01 do 2008-10-21
Wersja archiwalna od 2004-05-01 do 2008-10-21
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA KULTURY1)
z dnia 23 kwietnia 2004 r.
w sprawie stażu adaptacyjnego i testu umiejętności odbywanych w toku postępowania o uznanie nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania niektórych zawodów filmowych
Na podstawie art. 15 ustawy z dnia 26 kwietnia 2001 r. o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych (Dz. U. Nr 87, poz. 954, z 2002 r. Nr 71, poz. 655, z 2003 r. Nr 190, poz. 1864 oraz z 2004 r. Nr 96, poz. 959) zarządza się, co następuje:
Rozdział 1
Przepisy ogólne
§ 1. Rozporządzenie określa:
1) warunki, sposób i tryb odbywania stażu adaptacyjnego, sposób i tryb wykonywania nadzoru nad odbywaniem stażu oraz oceny nabytych przez wnioskodawcę umiejętności, a także sposób ustalania kosztów odbywania stażu adaptacyjnego oraz tryb ich ponoszenia,
2) warunki, sposób i tryb przeprowadzania testu umiejętności oraz oceny wykazanych przez wnioskodawcę umiejętności, a także sposób ustalania kosztów przeprowadzania testu umiejętności oraz tryb ich ponoszenia
- w zawodach regulowanych kaskadera filmowego i kaskadera filmowego - koordynatora.
§ 2.Ilekroć w rozporządzeniu bez bliższego określenia jest mowa o:
1) stażu adaptacyjnym - oznacza to staż, o którym mowa w art. 2 pkt 16 ustawy z dnia 26 kwietnia 2001 r. o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych, zwanej dalej „ustawą”;
2) teście umiejętności - oznacza to test, o którym mowa w art. 2 pkt 17 ustawy;
3) postępowaniu - oznacza to postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji prowadzone na podstawie przepisów ustawy;
4) wnioskodawcy - oznacza to wnioskodawcę w rozumieniu ustawy;
5) organie prowadzącym postępowanie - oznacza to ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego lub organ wskazany w trybie określonym w art. 4a ustawy z dnia 4 września 1997 r. o działach administracji rządowej (Dz. U. z 2003 r. Nr 159, poz. 1548, Nr 162, poz. 1568 i Nr 190, poz. 1864 oraz z 2004 r. Nr 19, poz. 177, Nr 69, poz. 624, Nr 91, poz. 873 i Nr 96, poz. 959),
6) Biuletynie Informacji Publicznej - oznacza to Biuletyn w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198 oraz z 2002 r. Nr 153, poz. 1271);
7) zawodzie filmowym - oznacza to zawód kaskadera filmowego i kaskadera filmowego - koordynatora, określony w rozporządzeniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 19 maja 2000 r. w sprawie wykonywania niektórych zawodów filmowych (Dz. U. Nr 51, poz. 610 oraz z 2001 r. Nr 135, poz. 1524).
§ 3.Jeżeli wnioskodawca wnosi o uznanie kwalifikacji zawodowych dla więcej niż jednego zawodu filmowego, staż adaptacyjny albo test umiejętności przeprowadza się osobno dla każdego zawodu.
§ 4.1. Staż adaptacyjny albo test umiejętności prowadzi się zgodnie z postanowieniem wydanym w toku postępowania w sprawie uznania kwalifikacji.
2. Wnioskodawca po otrzymaniu postanowienia, o którym mowa w ust. 1, zobowiązującego do odbycia stażu adaptacyjnego albo przystąpienia do testu umiejętności, występuje z wnioskiem o odbycie stażu adaptacyjnego albo przeprowadzenie testu umiejętności.
§ 5.Organ prowadzący postępowanie upowszechnia w Biuletynie Informacji Publicznej, na stronach podmiotowych ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, informacje o wymogach kwalifikacyjnych dla regulowanych zawodów filmowych.
§ 6.Organ prowadzący postępowanie przekazuje postanowienie, o którym mowa w § 4 ust. 1, wraz z kopią dokumentacji zawierającej informacje o posiadanych kwalifikacjach, w tym o wykształceniu i doświadczeniu zawodowym wnioskodawcy:
1) przedsiębiorcy bądź jednostce, w której ma być odbywany staż adaptacyjny albo
2) komisji egzaminacyjnej, która przygotowuje i przeprowadza test umiejętności.
Rozdział 2
Staż adaptacyjny
§ 7. 1. Staż adaptacyjny, zwany dalej „stażem”, może być odbywany u przedsiębiorców w rozumieniu art. 2 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 19 listopada 1999 r. - Prawo działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 101, poz. 1178, z późn. zm.2)) oraz w państwowych jednostkach organizacyjnych posiadających osobowość prawną, których przedmiot działania obejmuje produkcję filmów, zwanych dalej „jednostkami”.
2. Wnioskodawca wraz z wnioskiem o odbycie stażu składa formularz zgłoszeniowy. W formularzu zgłoszeniowym wnioskodawca wskazuje przedsiębiorcę lub jednostkę gotową do nawiązania z wnioskodawcą stosunku prawnego, w celu odbywania przez niego stażu.
3. Wnioskodawca przedstawia organowi prowadzącemu postępowanie formularz zgłoszeniowy wraz z dokumentem zawierającym zobowiązanie przedsiębiorcy lub jednostki do nawiązania z nim stosunku prawnego.
4. W dokumencie, o którym mowa w ust. 3, przedsiębiorca lub jednostka określa:
1) rodzaj stosunku prawnego;
2) termin, w jakim nawiąże stosunek prawny;
3) okres, na jaki nawiąże stosunek prawny;
4) informację o obowiązkach, jakie powierzy wnioskodawcy;
5) koszty odbywania przez wnioskodawcę stażu.
§ 8.1. Koszty odbywania przez wnioskodawcę stażu są ustalane kwotowo przez przedsiębiorcę lub kierownika jednostki, na podstawie rzeczywistych wydatków związanych z odbywaniem stażu, z uwzględnieniem długości okresu i obowiązków, o których mowa w § 7 ust. 4 pkt 3 i 4.
2. Rzeczywiste wydatki związane z odbywaniem stażu obejmują:
1) wydatki techniczno-organizacyjne jednostki, w której staż jest odbywany;
2) wynagrodzenie opiekuna stażu.
3. Opłata z tytułu kosztów odbywania przez wnioskodawcę stażu jest wnoszona jednorazowo albo miesięcznie w równych częściach na konto wskazane przez przedsiębiorcę lub jednostkę. W przypadku odbywania stażu w ramach stosunku pracy albo na podstawie odpłatnej umowy cywilnoprawnej, opłata z tytułu odbywania przez wnioskodawcę stażu może być, za zgodą wnioskodawcy wyrażoną na piśmie, potrącana z jego wynagrodzenia.
§ 9.1. Staż adaptacyjny odbywa się pod nadzorem opiekuna, którym może być osoba posiadająca kwalifikacje co najmniej równorzędne z kwalifikacjami, o uznanie których występuje wnioskodawca.
2. Opiekuna stażu wnioskodawcy wyznacza przedsiębiorca bądź kierownik jednostki, o których mowa w § 7 ust. 1, w porozumieniu z organem prowadzącym postępowanie.
3. Zmiana opiekuna stażu przez przedsiębiorcę lub kierownika jednostki, w której staż jest odbywany, może nastąpić z powodu:
1) braku możliwości dalszego pełnienia czynności przez opiekuna stażu;
2) umotywowanego wniosku wnioskodawcy złożonego nie później niż na 3 miesiące przed zakończeniem stażu;
3) umotywowanej prośby opiekuna stażu, złożonej nie później niż na 3 miesiące przed zakończeniem stażu.
4. W przypadku zaistnienia okoliczności, o których mowa w ust. 3, przedsiębiorca lub kierownik jednostki, w której staż jest odbywany, niezwłocznie dokonuje zmiany opiekuna stażu, informując o tym wnioskodawcę i organ prowadzący postępowanie.
5. Opiekun stażu sporządza raport z przebiegu stażu i opinię o jego przebiegu.
§ 10.Staż odbywa się zgodnie z programem stażu, ustalanym przez organ prowadzący postępowanie.
§ 11.1. Program stażu określa się w postanowieniu, o którym mowa w § 4 ust. 1.
2. Program stażu przygotowywany jest dla każdego wnioskodawcy indywidualnie, po przeprowadzeniu analizy kwalifikacji wnioskodawcy z uwzględnieniem zakresu dotychczasowego doświadczenia zawodowego, okresu stażu niezbędnego do nabycia umiejętności do wykonywania zawodów filmowych na terenie Rzeczypospolitej Polskiej oraz różnic wynikających ze specyfiki zawodów filmowych w Rzeczypospolitej Polskiej i państwie wnioskodawcy.
§ 12.1. Długość stażu określa się w postanowieniu, o którym mowa w § 4 ust. 1.
2. Na wniosek wnioskodawcy organ prowadzący postępowanie może przedłużyć długość stażu.
3. Organ prowadzący postępowanie przedłuża lub odmawia przedłużenia stażu, po zapoznaniu się z opinią o dotychczasowym jego przebiegu, sporządzoną przez opiekuna oraz przedsiębiorcę lub kierownika jednostki, w której odbywa się staż.
§ 13.1. Staż rozpoczyna się w terminie określonym w postanowieniu, o którym mowa w § 4 ust. 1, lub w terminie uzgodnionym przez wnioskodawcę z przedsiębiorcą lub z jednostką.
2. Wnioskodawca zawiadamia organ prowadzący postępowanie o terminie rozpoczęcia odbywania stażu.
§ 14.1. Prawidłowy przebieg stażu zapewnia przedsiębiorca lub kierownik jednostki, w której odbywa się staż.
2. Opiekun stażu informuje przedsiębiorcę albo kierownika jednostki o realizacji przez wnioskodawcę zadań wynikających z zatwierdzonego programu stażu.
§ 15.1. Zaliczenia stażu dokonuje się na podstawie oceny nabytych przez wnioskodawcę umiejętności.
2. Oceny stażu w formie opinii jednostki potwierdzonej podpisami dokonują wspólnie opiekun stażu i przedsiębiorca albo kierownik jednostki, w której staż był odbywany, nie później niż w terminie 14 dni od dnia zakończenia stażu.
3. Ocena stażu jest przekazywana wnioskodawcy oraz organowi prowadzącemu postępowanie w terminie 7 dni od dnia jej sporządzenia.
4. Wnioskodawca, który uzyskał negatywną ocenę, może ponownie wystąpić z wnioskiem o odbycie stażu.
Rozdział 3
Test umiejętności
§ 16. 1. Test umiejętności, zwany dalej „testem”, przeprowadzany jest przez komisję egzaminacyjną, powoływaną przez organ prowadzący postępowanie w trybie i na zasadach określonych w rozporządzeniu, o którym mowa w § 2 pkt 7.
2. Do zadań komisji egzaminacyjnej należy w szczególności:
1) opracowanie zakresu testu;
2) przeprowadzenie testu;
3) dokonanie oceny wyników testu;
4) sporządzenie protokołu.
3. Za prawidłowe przygotowanie i przeprowadzenie testu odpowiada przewodniczący komisji egzaminacyjnej.
4. Terminy przeprowadzania testu organ prowadzący postępowanie wyznacza dwa razy do roku.
5. Terminy przeprowadzania testu podawane są do publicznej wiadomości w Biuletynie Informacji Publicznej, na stronach podmiotowych ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.
§ 17.Wnioskodawca jest obowiązany złożyć wniosek o przeprowadzenie testu nie później niż na trzy miesiące przed ustalonym terminem testu.
§ 18.O terminie, miejscu przeprowadzenia, formie i kryteriach oceny testu zawiadamia wnioskodawcę przewodniczący komisji egzaminacyjnej nie później niż na 30 dni przed wyznaczonym terminem przeprowadzenia testu.
§ 19.1. W zawiadomieniu, o którym mowa w § 18, wskazuje się wysokość opłaty z tytułu kosztów przeprowadzenia testu.
2. Koszty przeprowadzenia testu ustala organ prowadzący postępowanie na podstawie rzeczywistych wydatków techniczno-organizacyjnych ponoszonych przez organ prowadzący postępowanie w związku z przeprowadzeniem testu, w tym wynagrodzenia komisji egzaminacyjnej i kosztów przygotowania testu.
3. Wnioskodawca wnosi opłatę z tytułu kosztów przeprowadzenia testu na rachunek bankowy organu prowadzącego postępowanie.
§ 20.1. Zakres testu opracowuje komisja egzaminacyjna, a zatwierdza organ prowadzący postępowanie.
2. Do opracowania testu przepisy § 11 ust. 2 stosuje się odpowiednio a jego zakres przedmiotowy dostosowuje się do zawodu filmowego, w którym ma nastąpić uznanie kwalifikacji.
3. Test przeprowadzany jest w języku polskim.
§ 21.1. Test przeprowadza się w formie egzaminu praktycznego, mającego na celu sprawdzenie umiejętności poprawnego wykonania elementów technicznych z zakresu zawodu filmowego, wskazanych w postanowieniu, o którym mowa w § 4 ust. 1, Wnioskodawca ma prawo do jednokrotnego powtórzenia nieudanej próby.
2. Wykonanie testu ocenia się w zależności od stopnia prawidłowości jego wykonania.
3. Test uważa się za zdany, gdy poprawnie zostaną wykonane wszystkie elementy techniczne i wnioskodawca uzyska pozytywną ocenę wyrażoną przez większość składu komisji. W przypadku równej liczby głosów decyduje przewodniczący komisji.
4. Niezaliczenie jednego elementu testu eliminuje wnioskodawcę z dalszego przebiegu testu i powoduje niezaliczenie testu.
5. Z czynności testu sporządza się protokół, w którym podaje się datę przeprowadzenia testu, skład komisji egzaminacyjnej, imię i nazwisko osoby, która przystąpiła do testu, wyniki testu oraz podpisy członków komisji.
§ 22.1. Oceny testu komisja egzaminacyjna dokonuje w terminie nie dłuższym niż 14 dni od dnia jego przeprowadzenia.
2. Wynik testu przewodniczący komisji egzaminacyjnej przedkłada organowi prowadzącemu postępowanie oraz przekazuje wnioskodawcy w terminie 3 dni od dnia ustalenia wyniku testu.
§ 23.Na podstawie wyniku testu organ prowadzący postępowanie wydaje decyzję o uznaniu lub odmowie uznania kwalifikacji do wykonywania zawodu filmowego.
§ 24.1. Nieprzystąpienie do testu w wyznaczonym terminie bez uzasadnionej przyczyny uważa się za odstąpienie od testu.
2. Ponowne przystąpienie do testu wymaga złożenia nowego wniosku, chyba że nieprzystąpienie do testu nastąpiło z uzasadnionej przyczyny.
3. Oceny przyczyny usprawiedliwiającej nieprzystąpienie do testu w wyznaczonym terminie dokonuje przewodniczący komisji egzaminacyjnej, kierując się zasadami określonymi w przepisach o usprawiedliwianiu nieobecności w pracy.
4. W przypadku nieprzystąpienia do testu z uzasadnionej przyczyny organ prowadzący postępowanie wyznacza ponownie termin oraz miejsce przeprowadzenia tego testu.
5. Wnioskodawca, który uzyskał negatywny wynik testu, może ponownie przystąpić do testu dla danego zawodu filmowego nie wcześniej niż po upływie 3 miesięcy od dnia, w którym przeprowadzono test.
6. Do wnioskodawcy, o którym mowa w ust. 5, stosuje się przepis § 19 ust. 3.
Rozdział 4
Przepis końcowy
§ 25. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.
Minister Kultury: W. Dąbrowski
|
1) Minister Kultury kieruje działem administracji rządowej - kultura i ochrona dziedzictwa narodowego, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Kultury (Dz. U. Nr 32, poz. 303).
2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2000 r. Nr 86, poz. 958 i Nr 114, poz. 1193, z 2001 r. Nr 49, poz. 509, Nr 67, poz. 679, Nr 102, poz. 1115 i Nr 147, poz. 1643, z 2002 r. Nr 1, poz. 2, Nr 115, poz. 995 i Nr 130, poz. 1112, z 2003 r. Nr 86, poz. 789, Nr 128, poz. 1176 i Nr 217, poz. 2125 oraz z 2004 r. Nr 54, poz. 535 i Nr 91, poz. 870.