Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2004-05-01 do 2016-08-20
Wersja archiwalna od 2004-05-01 do 2016-08-20
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW1)
z dnia 22 kwietnia 2004 r.
w sprawie postępowania z wnioskami o zaliczenie towarów na poczet kontyngentu taryfowego oraz trybu przekazywania informacji w zakresie rejestrowania i sprawowania kontroli przywozu towarów objętych procedurą nadzoru przywozu
Na podstawie art. 13 ustawy z dnia 19 marca 2004 r. – Prawo celne (Dz. U. Nr 68, poz. 622) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Zakres regulacji] Rozporządzenie określa:
1) procedury przyjmowania i przekazywania wniosków o zaliczenie towarów na poczet kontyngentu taryfowego, o którym mowa w art. 308a–308c rozporządzenia Komisji (EWG) nr 2454/93 z dnia 2 lipca 1993 r. ustanawiającego przepisy w celu wykonania rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz. Urz. WE L 253 z 11.10.1993), ostatnio zmienionego rozporządzeniem Komisji (WE) nr 2286/2003 z dnia 18 grudnia 2003 r. zmieniającym rozporządzenie Komisji (EWG) nr 2454/93 ustanawiające przepisy w celu wykonania rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz. Urz. UE L 343 z 31.12.2003), zwanego dalej „Rozporządzeniem Wykonawczym"
2) tryb przekazywania informacji w zakresie rejestrowania i sprawowania kontroli przywozu towarów objętych procedurą nadzoru przywozu, o której mowa w art. 308d Rozporządzenia Wykonawczego.
§ 2.[Wniosek o zaliczenie towarów na poczet kontyngentu taryfowego] Wnioskiem o zaliczenie towarów na poczet kontyngentu taryfowego jest zgłoszenie celne na Jednolitym Dokumencie Administracyjnym (SAD) z wypełnionym polem 39 (Kontyngent).
§ 3.[Rejestr wniosków, treść wniosku] 1. Organy celne prowadzą, z zastosowaniem systemu elektronicznego przetwarzania danych, rejestry wniosków o zaliczenie towarów na poczet kontyngentu taryfowego, oddzielnie dla każdego: numeru porządkowego kontyngentu taryfowego i dnia.
2. System elektronicznego przetwarzania danych powinien zapewnić wgląd do treści dokonywanych zapisów i przechowywanie danych w sposób chroniący je przed zatarciem lub zniekształceniem oraz uniemożliwić usuwanie dokonanych zapisów, a także pozwolić na dokonywanie zapisów w sposób chronologiczny.
3. Wniosek o zaliczenie towarów na poczet kontyngentu taryfowego zawiera, w szczególności, następujące dane:
1) numer porządkowy kontyngentu taryfowego;
2) kod kraju pochodzenia towaru;
3) datę przyjęcia zgłoszenia celnego;
4) kod określony w Zintegrowanej Taryfie Celnej Wspólnot Europejskich, zwanej dalej „Taric", o której mowa w art. 2 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej (Dz. Urz. WE L 256 z 7.09.1987);
5) wnioskowaną ilość towaru w jednostkach miary określonych dla danego towaru w Taric;
6) wnioskowaną wartość statystyczną towaru;
7) wnioskowaną ilość towaru w jednostkach miary określonych dla danego towaru w rozporządzeniu otwierającym i ustalającym zarządzanie wspólnotowymi kontyngentami taryfowymi;
8) numer ewidencyjny wniosku;
9) informację o pobraniu zabezpieczenia.
§ 4.[Termin przekazania danych] Dane, o których mowa w § 3 ust. 3, zawierające informacje dotyczące wniosków złożonych danego dnia między godziną 000 a godziną 2400, są przekazywane ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych do godziny 800 dnia następującego po dniu, w którym wnioski zostały przyjęte.
§ 5.[Zbiorcze zestawienie danych] 1. Minister właściwy do spraw finansów publicznych dokonuje każdego dnia roboczego, oddzielnie dla każdego numeru porządkowego kontyngentu taryfowego, zbiorczego zestawienia danych, o których mowa w § 3 ust. 3 pkt 1–8, zwanego dalej „zestawieniem".
2. Zestawienie jest prowadzone z zastosowaniem systemu elektronicznego przetwarzania danych. Przepis § 3 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
3. Minister właściwy do spraw finansów publicznych przekazuje Dyrekcji Generalnej do spraw Podatków i Unii Celnej w Komisji Europejskiej, zwanej dalej „DG TAXUD", każdego dnia roboczego do godziny 900, zestawienia uporządkowane chronologicznie według kolejności przyjmowania zgłoszeń celnych.
4. Jeżeli zestawienie zostało zwrócone przez DG TAXUD z powodu wystąpienia w nim błędów, minister właściwy do spraw finansów publicznych przekazuje do DG TAXUD poprawione zestawienie do godziny 1400 w dniu, w którym zostało ono zwrócone do skorygowania.
§ 6.[Przekazanie informacji o dokonaniu zaliczenia albo o odmowie] 1. Minister właściwy do spraw finansów publicznych, otrzymane z DG TAXUD, informacje o dokonaniu zaliczenia, w całości lub w części, wnioskowanej ilości lub wartości towaru na poczet kontyngentu taryfowego albo o odmowie dokonania zaliczenia towaru na poczet kontyngentu taryfowego, przekazuje właściwym organom celnym do godziny 1000 w dniu następującym po dniu, w którym otrzymał te informacje z DG TAXUD.
2. Organy celne przekazują niezwłocznie wnioskodawcy, składającemu zgłoszenie celne, informacje w zakresie, w jakim dotyczą one danej osoby.
§ 7.[Przekazanie informacji o dokonaniu przywozu towarów objętych procedurą nadzoru przywozu] 1. Organy celne przekazują ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych, z zastosowaniem systemu elektronicznego przetwarzania danych, informacje o dokonaniu przywozu towarów objętych procedurą nadzoru przywozu. Przepis § 3 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
2. Informacje, o których mowa w ust. 1, obejmują w szczególności następujące dane:
1) numer porządkowy nadzoru, określony dla danego towaru w rozporządzeniu wprowadzającym obowiązek nadzoru przywozu;
2) kod typu środka objętego nadzorem;
3) kod kraju pochodzenia towaru;
4) datę przyjęcia zgłoszenia celnego;
5) ilość towaru w jednostkach miary określonych dla danego towaru w Taric;
6) wartość statystyczną towaru;
7) kod Taric.
§ 8.[Zestawienie danych z zakresu rejestrowania i sprawowania kontroli przywozu towarów objętych procedurą nadzoru przywozu] 1. Minister właściwy do spraw finansów publicznych, oddzielnie dla każdego typu nadzoru, dokonuje zestawienia danych z zakresu rejestrowania i sprawowania kontroli przywozu towarów objętych procedurą nadzoru przywozu, obejmujących w szczególności dane, o których mowa w § 7 ust. 2.
2. Minister właściwy do spraw finansów publicznych przekazuje DG TAXUD dane, o których mowa w ust. 1, z częstotliwością określoną w rozporządzeniu, o którym mowa w § 7 ust. 2 pkt 1.
§ 9.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 maja 2004 r.
Minister Finansów: w z. W. Ciesielski
|
1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej – finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 32, poz. 301, Nr 43, poz. 378 i Nr 93, poz. 834).