ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW1)
z dnia 19 kwietnia 2004 r.
w sprawie dokumentacji związanej z przemieszczaniem wyrobów akcyzowych zharmonizowanych
(Dz.U. z 2004 r., Nr 170, poz. 1790;ostatnia zmiana: Dz.U. z 2005 r., Nr 94, poz. 792)
Na podstawie art. 36 ust. 7 oraz art. 54 ust. 2 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 i Nr 68, poz. 623) zarządza się, co następuje:
Rozdział 1
Przepisy ogólne
§ 1.[Zakres regulacji] Rozporządzenie określa:
1) wzór formularza administracyjnego dokumentu towarzyszącego stosowanego przy przemieszczaniu wyrobów akcyzowych zharmonizowanych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy;
2) wzór formularza uproszczonego dokumentu towarzyszącego stosowanego przy przemieszczaniu wyrobów akcyzowych zharmonizowanych z zapłaconą akcyzą;
3) sposób obiegu kart administracyjnego dokumentu towarzyszącego i uproszczonego dokumentu towarzyszącego oraz terminy zwrotu poszczególnych kart administracyjnego dokumentu towarzyszącego, sposób potwierdzenia ich odbioru oraz sposób postępowania w przypadku braku zwrotu administracyjnego dokumentu towarzyszącego;
4) przypadki, w których urząd celny potwierdza nabycie wewnątrzwspólnotowe;
5) sposób prowadzenia ewidencji administracyjnego dokumentu towarzyszącego;
6) sposób prowadzenia ewidencji ilościowej lub ilościowo-wartościowej wyrobów akcyzowych zharmonizowanych przez prowadzącego skład podatkowy.
§ 2.[Definicje] Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1) wysyłający - skład podatkowy dokonujący wysyłki wyrobów akcyzowych zharmonizowanych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy;
2) odbiorca:
a) w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego - skład podatkowy oraz zarejestrowanego lub niezarejestrowanego handlowca, którzy odbierają wyroby akcyzowe zharmonizowane w procedurze zawieszenia poboru akcyzy,
b) w przypadku obrotu na terytorium kraju wyrobami akcyzowymi zharmonizowanymi - skład podatkowy lub podmiot upoważniony do nabywania wyrobów akcyzowych zwolnionych od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, którzy odbierają wyroby akcyzowe zharmonizowane w procedurze zawieszenia poboru akcyzy.
Rozdział 2
Administracyjny dokument towarzyszący
§ 3.[Wzór administracyjnego dokumentu towarzyszącego] 1. Wzór administracyjnego dokumentu towarzyszącego stosowanego przy przemieszczaniu wyrobów akcyzowych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy na podstawie art. 27 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym, wraz z wyjaśnieniami co do jego wypełnienia i przeznaczenia, określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2. W przypadku przemieszczania wyrobów akcyzowych zharmonizowanych na terytorium kraju w dokumencie, o którym mowa w ust. 1, nie wypełnia się rubryk 12, 13 i 14.
3. Dopuszcza się stosowanie administracyjnego dokumentu towarzyszącego uzyskanego elektronicznie przez prowadzącego skład podatkowy. Dokument powinien być zgodny z wzorem, o którym mowa w ust. 1.
4. W przypadku uzyskania administracyjnego dokumentu towarzyszącego w inny sposób niż elektroniczny, przepis § 4 ust. 1 stosuje się odpowiednio.
§ 4.[Wymogi dotyczące dokumentu towarzyszącego] 1. Administracyjny dokument towarzyszący przed jego wypełnieniem powinien zostać zewidencjonowany i opieczętowany urzędowymi pieczęciami przez właściwego naczelnika urzędu celnego.
2. W przypadku administracyjnego dokumentu towarzyszącego uzyskanego elektronicznie przez prowadzącego skład podatkowy, dopuszczalne jest wypełnienie tego dokumentu przed jego zewidencjonowaniem i opieczętowaniem urzędowymi pieczęciami przez właściwego naczelnika urzędu celnego.
3. W przypadku, o którym mowa w ust. 2, zewidencjonowanie i opieczętowanie urzędowymi pieczęciami administracyjnego dokumentu towarzyszącego przez właściwego naczelnika urzędu celnego jest wymagane przed wysłaniem dokumentu z wyrobami.
4. Administracyjny dokument towarzyszący może być stosowany wyłącznie po spełnieniu warunków, o których mowa w ust. 1 i 2.
5. Podmiotem uprawnionym do otrzymania i wypełnienia administracyjnego dokumentu towarzyszącego jest prowadzący skład podatkowy.
6. Naczelnik urzędu celnego prowadzi ewidencję wydanych administracyjnych dokumentów towarzyszących, która powinna zawierać:
1) kolejny numer rejestracyjny administracyjnego dokumentu towarzyszącego;
2) dane podmiotu, któremu administracyjny dokument towarzyszący został wydany;
3) informacje o ewentualnym zniszczeniu, uszkodzeniu lub zaginięciu administracyjnego dokumentu towarzyszącego.
7. Błędnie wypełnione lub uszkodzone administracyjne dokumenty towarzyszące zwracane są do właściwego naczelnika urzędu celnego. Zwrot należy odnotować w ewidencji, o której mowa w ust. 6.
8. Zniszczenie lub zaginięcie zewidencjonowanego administracyjnego dokumentu towarzyszącego należy odnotować w prowadzonych ewidencjach, zarówno we właściwym urzędzie celnym, jak i u podatnika.
§ 5.[Ewidencja wyrobów wysyłanych] 1. Prowadzący skład podatkowy prowadzi ewidencję administracyjnych dokumentów towarzyszących, na podstawie których wysyła wyroby akcyzowe zharmonizowane.
2. Ewidencja, o której mowa w ust. 1, zawiera:
1) numer administracyjnego dokumentu towarzyszącego;
2) dane odbiorcy wyrobów akcyzowych zharmonizowanych;
3) kod PKWiU oraz CN wyrobów i ich ilość;
4) środek transportu, którym wysłano wyroby;
5) datę zakończenia procedury zawieszenia poboru akcyzy;
6) informacje o ewentualnym zniszczeniu, uszkodzeniu lub zaginięciu administracyjnego dokumentu towarzyszącego.
3. W przypadku wysyłania wyrobów do podmiotów upoważnionych do nabywania wyrobów akcyzowych zharmonizowanych zwolnionych od akcyzy, prowadzi się odrębną ewidencję; przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§ 6.[Ewidencja wyrobów otrzymywanych] 1. Prowadzący skład podatkowy, zarejestrowany i niezarejestrowany handlowiec oraz podmioty upoważnione do nabywania wyrobów akcyzowych zharmonizowanych zwolnionych od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, prowadzą ewidencję administracyjnych dokumentów towarzyszących, na podstawie których otrzymują wyroby akcyzowe zharmonizowane.
2. Ewidencja, o której mowa w ust. 1, zawiera:
1) numer administracyjnego dokumentu towarzyszącego;
2) dane wysyłającego wyroby akcyzowe zharmonizowane;
3) kod PKWiU oraz CN wyrobów i ich ilość;
4) środek transportu, którym dostarczono wyroby;
5) datę otrzymania administracyjnego dokumentu towarzyszącego;
6) informacje o ewentualnym zniszczeniu, uszkodzeniu lub zaginięciu administracyjnego dokumentu towarzyszącego.
§ 7.[Forma dokumentu towarzyszącego] 1. Administracyjny dokument towarzyszący składa się z pięciu kart.
2. Przeznaczenie kart 1-4 administracyjnego dokumentu towarzyszącego określone jest w notach wyjaśniających zamieszczonych na odwrocie karty 1 w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
3. Karta 0 jest przeznaczona dla właściwego w stosunku do wysyłającego wyroby akcyzowe zharmonizowane naczelnika urzędu celnego.
§ 8.[Procedura zawieszenia poboru akcyzy] 1. W przypadku wyprowadzenia wyrobów akcyzowych zharmonizowanych przez prowadzącego skład podatkowy w procedurze zawieszenia poboru akcyzy:
1) karta 0 jest niezwłocznie, po wyprowadzeniu wyrobów akcyzowych zharmonizowanych ze składu podatkowego, przesyłana faksem do właściwego naczelnika urzędu celnego, a następnie, w terminie 3 dni od dnia wyprowadzenia ze składu wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, jej oryginał jest dostarczany właściwemu naczelnikowi urzędu celnego;
2) karty 2, 3 i 4 są załączane do przemieszczanych wyrobów akcyzowych zharmonizowanych;
3) karta 1 jest pozostawiana w składzie podatkowym dokonującym wysyłki i dołączana do prowadzonej ewidencji, o której mowa w § 5.
2. Karty 1 i 3 administracyjnego dokumentu towarzyszącego powinny być przechowywane przez wysyłającego przez okres 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym wyroby akcyzowe zharmonizowane zostały wyprowadzone ze składu podatkowego.
§ 9.[Nabycie wewnątrzwspólnotowe] 1. W przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów akcyzowych zharmonizowanych przez odbiorcę w procedurze zawieszenia poboru akcyzy:
1) karta 2 administracyjnego dokumentu towarzyszącego jest pozostawiana u odbiorcy i dołączana do prowadzonej ewidencji, o której mowa w § 6;
2) karta 3 administracyjnego dokumentu towarzyszącego, po potwierdzeniu prawidłowości odpowiednich wpisów przez odbiorcę i opieczętowaniu pieczęcią urzędową przez właściwego dla odbiorcy naczelnika urzędu celnego lub pracownika szczególnego nadzoru podatkowego, jest przesyłana faksem niezwłocznie do wysyłającego; dodatkowo oryginał karty 3 administracyjnego dokumentu towarzyszącego jest przekazywany do wysyłającego najpóźniej w terminie do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dostarczono wyroby akcyzowe zharmonizowane;
3) karta 4 jest niezwłocznie przekazywana właściwemu dla odbiorcy naczelnikowi urzędu celnego.
2. W przypadku odbioru wyrobów akcyzowych zharmonizowanych przemieszczanych ze składu podatkowego na terytorium kraju w procedurze zawieszenia poboru akcyzy do odbiorcy na terytorium kraju:
1) do karty 2 i 4 przepisy ust. 1 pkt 1 i 3 stosuje się odpowiednio;
2) karta 3 administracyjnego dokumentu towarzyszącego, po potwierdzeniu prawidłowości odpowiednich wpisów przez odbiorcę i opieczętowaniu pieczęcią urzędową przez właściwego dla odbiorcy naczelnika urzędu celnego lub pracownika szczególnego nadzoru podatkowego, jest przesyłana faksem niezwłocznie do wysyłającego; dodatkowo oryginał karty 3 administracyjnego dokumentu towarzyszącego jest przekazywany do wysyłającego najpóźniej w terminie dwóch tygodni od dnia, w którym dostarczono wyroby akcyzowe zharmonizowane.
3. Odbiór wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, o którym mowa w ust. 1 i 2, powinien być potwierdzony na kartach 2, 3 i 4 administracyjnego dokumentu towarzyszącego przez właściwego naczelnika urzędu celnego lub pracownika szczególnego nadzoru podatkowego, zgodnie z przepisami dotyczącymi szczególnego nadzoru podatkowego.
4. W przypadku gdy odbiorcą jest podmiot upoważniony do nabywania wyrobów akcyzowych zharmonizowanych zwolnionych od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, potwierdzenie odbioru wyrobów dokonywane jest bezpośrednio przez ten podmiot na kartach 2, 3 i 4 administracyjnego dokumentu towarzyszącego.
5. Karta 2 administracyjnego dokumentu towarzyszącego powinna być przechowywana przez odbiorcę przez okres 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym wyroby akcyzowe zharmonizowane zostały odebrane.
§ 10.[Niedostarczenie dokumentów] W przypadku przemieszczania wyrobów akcyzowych zharmonizowanych na terytorium kraju i nieotrzymania przez wysyłającego potwierdzonej przez odbiorcę karty 3 administracyjnego dokumentu towarzyszącego w terminie jednego miesiąca od dnia wysłania tych wyrobów, wysyłający niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 3 dni po upływie tego terminu, zawiadamia właściwego naczelnika urzędu celnego.
§ 11.[Dostawa wewnątrzwspólnotowa] W przypadku dostawy wewnątrzwspólnotowej wyrobów akcyzowych zharmonizowanych i nieotrzymania przez wysyłającego potwierdzonej przez odbiorcę karty 3 administracyjnego dokumentu towarzyszącego w terminie dwóch miesięcy od dnia wysłania tych wyrobów, wysyłający niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 3 dni po upływie tego terminu, zawiadamia właściwego naczelnika urzędu celnego.
§ 12.[Zaginięcie lub zniszczenie karty] [1] 1. W przypadku zaginięcia lub zniszczenia karty 3 administracyjnego dokumentu towarzyszącego, w związku z dostawą wewnątrzwspólnotową wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, kopie karty 2 lub 4 administracyjnego dokumentu towarzyszącego, potwierdzone przez właściwe dla odbierającego władze celne lub podatkowe, mogą być wykorzystane jako dowód potwierdzający zakończenie procedury zawieszenia poboru akcyzy.
2. W przypadku zaginięcia lub zniszczenia kart 2, 3 i 4 administracyjnego dokumentu towarzyszącego w związku z dostawą wewnątrzwspólnotową wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, jako dowód potwierdzający zakończenie procedury zawieszenia poboru akcyzy mogą być wykorzystane duplikaty kart 2, 3 i 4 administracyjnego dokumentu towarzyszącego, zgodnie z warunkami określonymi w ust. 3 i 4.
3. Na wniosek prowadzącego skład podatkowy, właściwy naczelnik urzędu celnego po sprawdzeniu zgodności danych zawartych w duplikatach kart 2, 3 i 4 administracyjnego dokumentu towarzyszącego z danymi zawartymi w karcie 0 administracyjnego dokumentu towarzyszącego, w terminie 7 dni opieczętowuje urzędowymi pieczęciami duplikaty kart 2, 3 i 4 administracyjnego dokumentu towarzyszącego i nadaje tym duplikatom numer rejestracyjny, zgodny z numerem karty 0 administracyjnego dokumentu towarzyszącego.
4. Duplikaty kart 2, 3 i 4 administracyjnego dokumentu towarzyszącego muszą zawierać wyraz „DUPLIKAT”.
5. Przepisy ust. 1-4 stosuje się odpowiednio w przypadku przemieszczania wyrobów akcyzowych zharmonizowanych na terytorium kraju.
§ 12a.[Stosowanie dowodu potwierdzającego] [2] 1. W przypadku zaginięcia lub zniszczenia kart 2, 3 i 4 administracyjnego dokumentu towarzyszącego w związku z dostawą wewnątrzwspólnotową wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, o których mowa w § 2a ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 kwietnia 2004 r. w sprawie procedury zawieszenia poboru akcyzy i jej dokumentowania (Dz. U. Nr 89, poz. 849, Nr 181, poz. 1876 i Nr 248, poz. 2493), do których stosuje się stawkę 0 oraz wyrobów oznaczonych symbolem PKWiU 23.20.32 i kodem CN 2713, jako dowód potwierdzający zakończenie procedury zawieszenia poboru akcyzy może być wykorzystany dokument handlowy z potwierdzeniem odbioru przez odbiorcę tych wyrobów.
2. W przypadku dostawy wewnątrzwspólnotowej wyrobów, o których mowa w ust. 1, jako dowód potwierdzający zakończenie procedury zawieszenia poboru akcyzy mogą być wykorzystane duplikaty kart 2, 3 i 4 administracyjnego dokumentu towarzyszącego, zgodnie z przepisami § 12 ust. 3 i 4.
3. W przypadku zaginięcia lub zniszczenia kart 2, 3 i 4 administracyjnego dokumentu towarzyszącego w związku z przemieszczaniem na terytorium kraju wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, o których mowa w ust. 1, jako dowód potwierdzający zakończenie procedury zawieszenia poboru akcyzy mogą być wykorzystane duplikaty kart 2, 3 i 4 administracyjnego dokumentu towarzyszącego.
4. Przepisy ust. 1-3 stosuje się w przypadku, gdy wysyłka wyrobów akcyzowych zharmonizowanych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy nastąpiła w okresie od dnia 1 maja 2004 r. do dnia 19 sierpnia 2004 r.
§ 13.[Brak potwierdzenia zakończenia procedury] W przypadku braku potwierdzenia zakończenia procedury zawieszenia poboru akcyzy stosuje się przepisy dotyczące procedury zawieszenia poboru akcyzy i jej dokumentowania.
§ 13a.[Potwierdzenie karty przez władze państwa członkowskiego] [3] W przypadku dostawy wewnątrzwspólnotowej wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, karta 3 administracyjnego dokumentu towarzyszącego, poza potwierdzeniem jej przez odbiorcę, powinna być również potwierdzona przez właściwe władze państwa członkowskiego, gdy jest to zgodne z ustawodawstwem takiego państwa.
Rozdział 3
Uproszczony dokument towarzyszący
§ 14.[Uproszczony dokument towarzyszący] Wzór uproszczonego dokumentu towarzyszącego stosowanego w procedurze przemieszczania wyrobów akcyzowych z zapłaconą akcyzą na podstawie art. 54 ust. 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym, wraz z wyjaśnieniami co do jego wypełnienia i przeznaczenia, określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§ 15.[Dokumenty handlowe] 1. Dokumenty handlowe mogą być wykorzystane jako uproszczony dokument towarzyszący, jeżeli zawierają te same dane jak wzór, o którym mowa w § 14, i dane te są opatrzone numerem odpowiadającym numerowi właściwej rubryki w uproszczonym dokumencie towarzyszącym.
2. Jeżeli dokumenty handlowe stosowane są jako uproszczone dokumenty towarzyszące, powinny zawierać w dobrze widocznym miejscu napis: „Uproszczony dokument towarzyszący (wyroby akcyzowe) dla celów kontroli”.
§ 16.[Niestosowanie uproszczonego dokumentu towarzyszącego] Uproszczonego dokumentu towarzyszącego nie stosuje się w przypadku przemieszczania na terytorium kraju wyrobów akcyzowych zharmonizowanych z zapłaconą akcyzą.
§ 17.[Forma uproszczonego dokumentu towarzyszącego] 1. Uproszczony dokument towarzyszący składa się z trzech kart.
2. Przeznaczenie kart 1-3 uproszczonego dokumentu towarzyszącego określone jest w notach wyjaśniających zamieszczonych na odwrocie karty 1 w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§ 18.[Nabycie wewnątrzwspólnotowe] W przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego, przez podmiot prowadzący działalność gospodarczą lub przez osobę fizyczną w celach handlowych, wyrobów akcyzowych zharmonizowanych z akcyzą zapłaconą na terytorium państwa członkowskiego, właściwy dla odbiorcy wyrobów urząd celny potwierdza ich nabycie na karcie 3 uproszczonego dokumentu towarzyszącego.
§ 19.[Wysyłanie wyrobów] 1. Jeżeli wyroby akcyzowe zharmonizowane, od których akcyza została zapłacona na terytorium kraju, są wysyłane:
1) karta 1 uproszczonego dokumentu towarzyszącego jest pozostawiana u dostawcy - podmiotu dokonującego dostawy wewnątrzwspólnotowej;
2) karty 2 i 3 są załączane do wysyłanych wyrobów akcyzowych.
2. Karty 1 i 3 uproszczonego dokumentu towarzyszącego powinny być przechowywane przez wysyłającego przez okres 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym wyroby akcyzowe zharmonizowane zostały wysłane.
§ 20.[Odbieranie wyrobów] 1. Jeżeli wyroby akcyzowe zharmonizowane, od których akcyza została zapłacona, są odbierane:
1) karta 2 jest pozostawiana u odbiorcy;
2) karta 3, po potwierdzeniu odbioru, jest przekazywana przez odbiorcę do dostawcy.
2. Karta 2 uproszczonego dokumentu towarzyszącego powinna być przechowywana przez odbiorcę przez okres 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym wyroby akcyzowe zharmonizowane zostały otrzymane.
Rozdział 4
Sposób prowadzenia ewidencji wyrobów akcyzowych zharmonizowanych przez prowadzącego skład podatkowy
§ 21.[Prowadzenie ewidencji] 1. Prowadzący skład podatkowy obowiązany jest prowadzić ewidencję wyrobów akcyzowych zharmonizowanych:
1) wyprodukowanych lub przetworzonych w składzie podatkowym;
2) przyjętych do składu podatkowego;
3) wydanych ze składu podatkowego;
4) wykorzystanych na własny użytek.
2. Wpisów do ewidencji dokonuje się bezpośrednio po zakończeniu czynności podlegającej wpisaniu.
3. Ewidencja, o której mowa w ust. 1, może być prowadzona:
1) w formie książkowej;
2) z zastosowaniem technik elektronicznego przetwarzania danych.
4. Ewidencja, o której mowa w ust. 1, jest prowadzona w sposób ciągły i umożliwiający identyfikację przeprowadzonych operacji gospodarczych, zwłaszcza czynności produkcyjnych lub związanych z obrotem wyrobami oraz stanów zapasów wyrobów.
5. Ostatniego dnia każdego miesiąca podmiot prowadzący ewidencję dokonuje jej zamknięcia i miesięcznego podsumowania.
5a. Zamknięcie i podsumowanie ewidencji, o której mowa w ust. 3 pkt 2, polega na akceptacji przez właściwego naczelnika urzędu celnego odpowiedniego raportu uzyskanego z tej ewidencji.
6. Prowadzący skład podatkowy udostępnia ewidencję na każde żądanie właściwego naczelnika urzędu celnego.
7. Ewidencja wyrobów akcyzowych powinna być przechowywana przez prowadzącego skład podatkowy przez okres 5 lat od końca roku, którego dotyczą dokonane w niej zapisy.
§ 22.[Wymogi dotyczące ewidencji] Ewidencja, o której mowa w § 21 ust. 1, zawiera:
1) nazwy wyrobów według kodów CN i PKWiU;
2) ilości w jednostkach miary;
3) datę przyjęcia wyrobów akcyzowych zharmonizowanych do składu podatkowego;
4) dane identyfikacyjne dostawcy;
5) dane identyfikacyjne osoby składającej zgłoszenie celne w przypadku importowanych wyrobów akcyzowych objętych procedurą zawieszenia poboru akcyzy;
6) datę produkcji lub przetworzenia wyrobów akcyzowych zharmonizowanych;
7) dokładne określenie miejsca w składzie, w którym wyroby się znajdują, i informacje o ich przemieszczaniu wewnątrz składu;
8) dane, które są wymienione w administracyjnym dokumencie towarzyszącym;
9) wartość podatku akcyzowego naliczonego;
10) datę złożenia deklaracji podatkowej;
11) datę wydania wyrobów oraz dane identyfikacyjne odbiorcy.
§ 23.[Ewidencja w formie książkowej] 1. W przypadku prowadzenia ewidencji w formie książkowej, przed rozpoczęciem jej wypełniania, karty ewidencji powinny być przeszyte, a strony ponumerowane i opatrzone pieczęcią prowadzącego skład podatkowy. Właściwy naczelnik urzędu celnego opatruje przeszycie plombą, a na ostatniej stronie ewidencji wpisuje liczbę jej stron.
2. Wpisów do ewidencji należy dokonywać w sposób trwały i wyraźny. Zmian i poprawek w ewidencji dokonuje się w taki sposób, aby przekreślony tekst pierwotny pozostał czytelny, a każdą zmianę lub poprawkę należy potwierdzić podpisem osoby dokonującej zmiany lub poprawki, z podaniem daty ich wprowadzenia, oraz w razie potrzeby należy je opisać w rubryce „uwagi”.
§ 24.[Ewidencja w formie elektronicznej] 1. Ewidencja prowadzona z zastosowaniem technik elektronicznego przetwarzania danych powinna zostać zatwierdzona przez właściwego naczelnika urzędu celnego.
2. Naczelnik urzędu celnego zatwierdza ewidencję, o której mowa w ust. 1, jeżeli:
1) prowadzący skład podatkowy posiada szczegółową pisemną instrukcję obsługi programu komputerowego wykorzystywanego do prowadzenia ewidencji;
2) stosowany program komputerowy zapewnia wgląd w treść dokonywanych zapisów i przechowywanie danych w sposób chroniący je przed zatarciem lub zniekształceniem, uniemożliwia usuwanie dokonanych zapisów i pozwala na drukowanie zapisów w porządku chronologicznym.
3. Prowadzący skład podatkowy, który prowadzi ewidencję z zastosowaniem technik elektronicznego przetwarzania danych, jest obowiązany do przechowywania kopii ewidencji zapisanej na nośnikach informacji lub w formie wydruku.
Rozdział 5
Przepis końcowy
§ 25.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 maja 2004 r.
|
1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 32, poz. 301, Nr 43, poz. 378 i Nr 93, poz. 834).
Załączniki do rozporządzenia Ministra Finansów
z dnia 19 kwietnia 2004 r. (poz. 744)
Załącznik nr 1
Załącznik nr 2
[1] § 12 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 17 maja 2005 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie dokumentacji związanej z przemieszczaniem wyrobów akcyzowych zharmonizowanych (Dz.U. Nr 94, poz. 792). Zmiana weszła w życie 14 czerwca 2005 r.
[2] § 12a dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 17 maja 2005 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie dokumentacji związanej z przemieszczaniem wyrobów akcyzowych zharmonizowanych (Dz.U. Nr 94, poz. 792). Zmiana weszła w życie 14 czerwca 2005 r.
[3] § 13a dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 17 maja 2005 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie dokumentacji związanej z przemieszczaniem wyrobów akcyzowych zharmonizowanych (Dz.U. Nr 94, poz. 792). Zmiana weszła w życie 14 czerwca 2005 r.
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00