ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ1)
z dnia 2 kwietnia 2004 r.
w sprawie prawnej kontroli metrologicznej przyrządów pomiarowych2)
Na podstawie art. 9 pkt 1, 2, 4 i 5 ustawy z dnia 11 maja 2001 r. - Prawo o miarach (Dz. U. Nr 63, poz. 636, z późn. zm.3)) zarządza się, co następuje:
Rozdział 1
Przepisy ogólne
§ 1. Rozporządzenie określa:
1) warunki i tryb zgłaszania przyrządów pomiarowych do prawnej kontroli metrologicznej;
2) szczegółowy tryb wykonywania prawnej kontroli metrologicznej przyrządów pomiarowych;
3) wzory znaków zatwierdzenia typu;
4) wzory oraz okresy ważności dowodów prawnej kontroli metrologicznej.
§ 2.Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1) ustawie - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 11 maja 2001 r. - Prawo o miarach;
2) przyrządach pomiarowych - należy przez to rozumieć przyrządy pomiarowe wymienione w rozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 20 lutego 2003 r. w sprawie przyrządów pomiarowych podlegających prawnej kontroli metrologicznej oraz rodzajów przyrządów pomiarowych, które są legalizowane bez zatwierdzenia typu (Dz. U. Nr 41, poz. 351).
§ 3.Prawna kontrola metrologiczna przyrządów pomiarowych może być przeprowadzana w:
1) siedzibie organu administracji miar;
2) punkcie legalizacyjnym;
3) miejscu zainstalowania przyrządu pomiarowego, jeżeli wynika to z wymagań metrologicznych;
4) miejscu wykonywania legalizacji ponownej przez podmiot, któremu Prezes Głównego Urzędu Miar, zwany dalej „Prezesem”, udzielił upoważnienia do wykonywania legalizacji ponownej.
Rozdział 2
Zatwierdzenie typu
§ 4. Z wnioskiem do Prezesa o zatwierdzenie typu przyrządu pomiarowego, zwane dalej „zatwierdzeniem typu”, może wystąpić producent lub jego upoważniony przedstawiciel.
§ 5.Wniosek o zatwierdzenie typu powinien zawierać w szczególności:
1) nazwę wnioskodawcy, jego siedzibę i adres;
2) numer identyfikacji podatkowej i numer ewidencyjny REGON wnioskodawcy;
3) dane identyfikujące rodzaj przyrządu pomiarowego;
4) nazwę lub znak handlowy przyrządu pomiarowego;
5) przewidywany zakres zastosowania typu przyrządu pomiarowego;
6) charakterystyki metrologiczne typu przyrządu pomiarowego;
7) określenie warunków normalnych użytkowania przyrządu pomiarowego;
8) wykaz załączników;
9) datę i miejsce sporządzenia wniosku;
10) podpis wnioskodawcy.
§ 6.1. Do wniosku o zatwierdzenie typu dołącza się dokumentację niezbędną do przeprowadzenia badania typu, a w szczególności dokumentację techniczno-konstrukcyjną typu przyrządu pomiarowego.
2. Dokumentacja techniczno-konstrukcyjna typu przyrządu pomiarowego powinna obejmować:
1) szczegółowy opis:
a) budowy i działania przyrządu pomiarowego,
b) zabezpieczeń zapewniających prawidłowe działanie przyrządu pomiarowego,
c) urządzeń regulacyjnych lub adiustacyjnych,
d) miejsc na przyrządzie pomiarowym przewidzianych do umieszczania cech legalizacji oraz cech zabezpieczających, jeżeli są stosowane;
2) rysunki zestawieniowe przyrządu pomiarowego lub szczegółowe rysunki konstrukcyjne podstawowych elementów, zespołów oraz obwodów przyrządu pomiarowego;
3) schematy lub fotografie objaśniające zasadę działania przyrządu pomiarowego oraz jego połączenia wewnętrzne i zewnętrzne;
4) opisy i objaśnienia do rysunków i schematów.
3. Dodatkowe informacje, charakterystyczne dla określonych rodzajów przyrządów pomiarowych, jakie powinny być dołączone do wniosku, określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§ 7.1. Wnioskodawca powinien:
1) dołączyć do wniosku:
a) egzemplarz przyrządu pomiarowego reprezentujący typ, który ma zostać zatwierdzony, oraz jego elementy i wyposażenie dodatkowe niezbędne do przeprowadzenia badania typu,
b) większą liczbę egzemplarzy przyrządu pomiarowego reprezentujących typ, w ilości określonej w załącznikach nr 3, 4, 6, 10-13, 20 i 24 do rozporządzenia albo
2) wskazać we wniosku miejsce zainstalowania egzemplarza przyrządu pomiarowego reprezentującego typ, jeżeli wynika to z wymagań metrologicznych.
2. Jeżeli jest to niezbędne dla przeprowadzenia badania typu, do wniosku powinna być dołączona instrukcja obsługi przyrządu pomiarowego.
3. Przyrządy pomiarowe, do których powinny być dołączone instrukcje obsługi oraz zakres danych, jakie powinny zawierać, określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
4. Jeżeli jest to niezbędne dla prawidłowego przeprowadzenia badania typu. Prezes może zażądać dostarczenia dodatkowych egzemplarzy reprezentujących typ przyrządu pomiarowego.
§ 8.Upoważniony przedstawiciel producenta powinien dołączyć do wniosku upoważnienie do reprezentowania producenta w sprawach związanych z zatwierdzeniem typu.
§ 9.1. Wnioskodawca może dołączyć do wniosku protokoły z wynikami badań, przeprowadzonych przez kompetentne instytucje metrologiczne lub laboratoria, wykazującymi, że typ przyrządu pomiarowego spełnia wymagania metrologiczne.
2. W zakresie niezbędnym do rozpatrzenia wniosku Prezes może wezwać wnioskodawcę do przedstawienia dodatkowych dokumentów dotyczących przyrządu pomiarowego, niezbędnych do zatwierdzenia typu.
§ 10.1. Jeżeli wniosek o zatwierdzenie typu jest kompletny, przeprowadzane jest badanie typu.
2. Badanie typu przeprowadza się w celu wykazania, że przyrząd pomiarowy reprezentujący dany typ spełnia wymagania metrologiczne, oraz stwierdzenia na tej podstawie, że ten typ przyrządu pomiarowego może być zatwierdzony i obejmuje analizę dokumentów i badanie, w warunkach odniesienia, konstrukcji, materiałów i wykonania oraz charakterystyk metrologicznych określonej liczby egzemplarzy reprezentujących typ przyrządu pomiarowego.
3. Jeżeli wnioskodawca przedstawił protokoły z wynikami badań, przeprowadzonych przez kompetentne instytucje metrologiczne lub laboratoria, wykazującymi, że typ przyrządu pomiarowego spełnia wymagania metrologiczne, badanie typu może być ograniczone do analizy przedłożonych dokumentów.
4. Szczegółowy zakres badań przeprowadzanych podczas badania typu dla poszczególnych rodzajów przyrządów pomiarowych określają załączniki nr 3-29 do rozporządzenia.
§ 11.Prezes może zwrócić się do wnioskodawcy o udostępnienie posiadanego przez niego sprzętu specjalistycznego i środków technicznych oraz personelu pomocniczego w zakresie niezbędnym do przeprowadzenia badania typu.
§ 12.Z przeprowadzonego badania typu sporządza się protokół badań, który powinien zawierać w szczególności:
1) dane identyfikujące wnioskodawcę i producenta przyrządu pomiarowego;
2) dane identyfikujące wykonawcę badania;
3) dane identyfikujące typ przyrządu pomiarowego;
4) wskazanie zakresu przeprowadzonego badania;
5) wynik badania, w szczególności charakterystykę metrologiczną danego typu przyrządu pomiarowego;
6) informację o czasie trwania badania;
7) pieczęć i podpis wykonawcy badania.
§ 13.1. W wyniku przeprowadzonego badania typu Prezes może wydać odpowiednio decyzję:
1) zatwierdzenia typu;
2) zatwierdzenia typu z ograniczeniami;
3) odmawiającą zatwierdzenia typu, gdy przyrząd pomiarowy nie spełnia wymagań metrologicznych.
2. Wydając decyzję, o której mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, Prezes:
1) nadaje znak zatwierdzenia typu, jeżeli przyrząd pomiarowy podlega wyłącznie zatwierdzeniu typu;
2) może nadać znak zatwierdzenia typu, jeżeli przyrząd pomiarowy podlega zatwierdzeniu typu i legalizacji;
3) może określić miejsca umieszczania cech legalizacji oraz cech zabezpieczających na przyrządach pomiarowych zgodnych z zatwierdzonym typem;
4) może zamieścić inne informacje niezbędne dla zatwierdzenia typu, w szczególności wskazać typy i ogólne warunki działania przyrządów pomiarowych, z którymi może współpracować zatwierdzany typ przyrządu.
3. Jeżeli jest to niezbędne dla scharakteryzowania i identyfikacji typu przyrządu pomiarowego oraz objaśnienia jego działania, do decyzji mogą być dołączone opisy, rysunki, wykresy lub fotografie.
4. Wzór decyzji zatwierdzenia typu określa załącznik nr 30 do rozporządzenia, o ile przepisy odrębne nie stanowią inaczej.
§ 14.1. W przypadku wprowadzenia w danym typie przyrządów pomiarowych rozwiązań technicznych, które nie zostały przewidziane w wymaganiach metrologicznych. Prezes może wydać decyzję zatwierdzenia typu przyrządu pomiarowego, jeżeli nie są przekroczone charakterystyki metrologiczne, z ograniczeniami co do:
1) liczby przyrządów pomiarowych tego typu, które mogą być wprowadzone do obrotu;
2) konieczności informowania właściwych organów administracji miar o miejscu zainstalowania każdego egzemplarza przyrządu pomiarowego;
3) zakresu zastosowania danego typu przyrządów pomiarowych.
2. Jeżeli przedmiotem wniosku o zatwierdzenie typu są przyrządy pomiarowe określone w ust. 1 załącznika nr 31 do rozporządzenia, Prezes, przed wydaniem decyzji zatwierdzenia typu z ograniczeniami, zasięga w tej sprawie opinii instytucji metrologicznych państw członkowskich Unii Europejskiej, uprawnionych do dokonywania zatwierdzenia typu.
§ 15.Na wniosek producenta lub jego upoważnionego przedstawiciela Prezes może zmienić wydaną decyzję zatwierdzenia typu, w szczególności w przypadku modyfikacji lub wprowadzenia dodatkowych elementów do przyrządów pomiarowych, których typ został zatwierdzony, jeżeli mają one lub mogą mieć wpływ na:
1) wyniki pomiarów,
2) warunki właściwego stosowania lub
3) warunki techniczne użytkowania tych przyrządów
- po ponownym przeprowadzeniu w niezbędnym zakresie badania typu.
§ 16.1. Znak zatwierdzenia typu składa się z dużych liter „PL” i „T”, dwóch ostatnich cyfr roku, w którym wydana jest decyzja zatwierdzenia typu, oraz kolejnego numeru tego znaku nadanego w danym roku, o ile przepisy odrębne nie stanowią inaczej.
2. Jeżeli przedmiotem wniosku o zatwierdzenie typu są przyrządy pomiarowe, określone w ust. 1 załącznika nr 31 do rozporządzenia, na wniosek producenta lub jego upoważnionego przedstawiciela, Prezes nadaje zatwierdzonemu typowi przyrządu pomiarowego znak zatwierdzenia typu, którego wzory są określone w ust. 2-5 załącznika nr 31.
§ 17.1. Okres ważności decyzji zatwierdzenia typu wynosi dziesięć lat, o ile przepisy odrębne nie stanowią inaczej.
2. Okres ważności decyzji zatwierdzenia typu z ograniczeniami wynosi 2 lata.
3. Na wniosek producenta lub jego upoważnionego przedstawiciela, okres ważności:
1) decyzji zatwierdzenia typu może być przedłużany o kolejne okresy dziesięcioletnie;
2) decyzji zatwierdzenia typu z ograniczeniami może być przedłużony nie więcej niż o 3 lata.
4. Okres ważności decyzji zatwierdzenia typu nie może być przedłużony po wejściu w życie zmian przepisów określających wymagania metrologiczne, jeżeli decyzja zatwierdzenia typu nie mogłaby być wydana na podstawie zmienionych przepisów.
5. W przypadku gdy okres ważności decyzji nie zostanie przedłużony, to zatwierdzenie typu uznaje się za ważne w odniesieniu do przyrządów pomiarowych wprowadzonych już do użytkowania.
§ 18.1. Po uprawomocnieniu się decyzji badane egzemplarze przyrządu pomiarowego są zwracane wnioskodawcy.
2. Prezes, wydając decyzje, o których mowa w § 13 ust. 1 pkt 1 i 2, może, jeżeli uzna to za niezbędne, zatrzymać w Głównym Urzędzie Miar badany egzemplarz typu przyrządu pomiarowego, jego część albo jego model w odpowiedniej skali.
Rozdział 3
Legalizacja pierwotna i jednostkowa
§ 19. Ilekroć w niniejszym rozdziale jest mowa o „legalizacji” bez dalszego określania, należy przez to rozumieć legalizację pierwotną i legalizację jednostkową.
§ 20.1. Legalizacja pierwotna przyrządów pomiarowych jest wykonywana na wniosek:
1) producenta lub jego upoważnionego przedstawiciela;
2) importera.
2. Legalizacja jednostkowa przyrządu pomiarowego jest wykonywana na wniosek producenta lub jego upoważnionego przedstawiciela.
3. Wniosek o przeprowadzenie legalizacji powinien zawierać:
1) oznaczenie wnioskodawcy, w szczególności:
a) imię i nazwisko lub nazwę oraz jego adres,
b) numer identyfikacji podatkowej lub numer ewidencyjny REGON;
2) dane identyfikujące zgłaszany przyrząd pomiarowy, w szczególności:
a) nazwę lub znak handlowy przyrządu pomiarowego,
b) oznaczenie lub nazwę producenta,
c) numer fabryczny albo zakres numerów fabrycznych przyrządu pomiarowego,
d) nadany znak zatwierdzenia typu lub numer decyzji zatwierdzenia typu;
3) datę i podpis wnioskodawcy.
4. W przypadku ustnego zgłoszenia przyrządów pomiarowych do legalizacji, w rejestrze zgłoszeń wpisuje się dane, o których mowa w ust. 3, potwierdzone własnoręcznym podpisem wnioskodawcy.
§ 21.Do wniosku o legalizację pierwotną przyrządu pomiarowego niepodlegającego zatwierdzeniu typu oraz do wniosku o legalizację jednostkową dołącza się dokumentację techniczno-konstrukcyjną przyrządu pomiarowego, o której mowa w § 6 ust. 2.
§ 22.1. Przyjmujący zgłoszenie wydaje pisemne potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia.
2. W przypadku prowadzenia rejestru zgłoszeń przy użyciu systemu informatycznego jako potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia wydawany jest wydruk z rejestru.
§ 23.Wnioskodawca wraz z wnioskiem powinien przedłożyć egzemplarz lub egzemplarze przyrządów pomiarowych, które mają być poddane legalizacji, albo wskazać miejsce przeprowadzenia legalizacji, w przypadku, o którym mowa w § 3 pkt 3.
§ 24.Organ administracji miar odmawia przystąpienia do czynności legalizacji, jeżeli:
1) zgłoszony przyrząd pomiarowy nie posiada wymaganego zatwierdzenia typu;
2) przyrząd pomiarowy jest uszkodzony, niekompletny lub nieodpowiednio przygotowany;
3) legalizacja ma być dokonywana w miejscu, o którym mowa w § 3 pkt 3, a wnioskodawca nie zapewnił właściwych warunków do jej przeprowadzenia.
§ 25.W przypadku, o którym mowa w § 3 pkt 3, organ administracji miar może zwrócić się do wnioskodawcy o:
1) udostępnienie specjalistycznego sprzętu i środków technicznych oraz personelu pomocniczego w zakresie niezbędnym do dokonania legalizacji;
2) przedstawienia kopii decyzji zatwierdzenia typu.
§ 26.1. Organ administracji miar przeprowadza podczas legalizacji sprawdzenie przyrządu pomiarowego pod względem zgodności z wymaganiami metrologicznymi lub zatwierdzonym typem.
2. Podczas legalizacji pierwotnej sprawdzenie obejmuje:
1) zgodność konstrukcji, wykonania, materiałów i charakterystyk metrologicznych z zatwierdzonym typem lub wymaganiami;
2) wymagane oznaczenia i znaki;
3) zgodność konstrukcji z dokumentacją techniczno-konstrukcyjną, jeżeli zatwierdzenie typu nie jest wymagane.
3. Podczas legalizacji jednostkowej sprawdzenie:
1) obejmuje analizę dokumentów i badanie konstrukcji, wykonania, materiałów i charakterystyk metrologicznych przyrządu;
2) może być ograniczone do analizy dokumentów, jeżeli wnioskodawca przedstawił protokoły z wynikami badań przeprowadzonych przez kompetentne instytucje metrologiczne lub laboratoria, wykazującymi, że przyrząd pomiarowy spełnia wymagania.
4. Szczegółowy zakres sprawdzeń wykonywanych podczas legalizacji pierwotnej niektórych rodzajów przyrządów pomiarowych określają załączniki nr 3-25 do rozporządzenia, przy czym ilekroć w załącznikach jest mowa o „legalizacji”, bez dalszego określania, należy przez to rozumieć legalizację pierwotną i ponowną.
§ 27.1. Organ administracji, na podstawie przeprowadzonego sprawdzenia przyrządu pomiarowego, poświadcza, że przyrząd pomiarowy spełnia wymagania metrologiczne, poprzez:
1) wydanie świadectwa legalizacji lub
2) umieszczenie na przyrządzie cech legalizacji, które wskazują:
a) organ administracji miar, który przeprowadził legalizację,
b) rok albo miesiąc i rok legalizacji.
2. Na cechę legalizacji składa się:
1) cecha właściwego urzędu podległego organowi administracji miar oraz
2) cecha roczna albo cecha roczna i cecha miesięczna.
3. Cechę legalizacji pierwotnej odważników klasy dokładności F2, M1 i M2 bez jamy adiustacyjnej stanowi cecha legalizacyjna roczna.
§ 28.1. Cechy legalizacji są umieszczane na przyrządach pomiarowych sprawdzonych i spełniających wymagania metrologiczne.
2. Cechy właściwego urzędu podległego organowi administracji miar są dodatkowo umieszczane na przyrządach pomiarowych:
1) w przypadku gdy legalizacja przyrządu pomiarowego lub jego części wykonywana jest w kilku etapach i przyrząd pomiarowy lub jego część spełnia wymagania metrologiczne, sprawdzane podczas wykonywania czynności związanych z legalizacją, przed zainstalowaniem przyrządu pomiarowego;
2) jako cecha zabezpieczająca przed dostępem osób nieuprawnionych we wszystkich przypadkach i miejscach określonych w wymaganiach metrologicznych lub decyzji zatwierdzenia typu.
§ 29.1. Wzory cech legalizacji oraz miejsca ich umieszczenia na niektórych przyrządach pomiarowych określa załącznik nr 32 do rozporządzenia.
2. Na przyrządach pomiarowych, o których mowa w ust. 1 załącznika nr 31 do rozporządzenia, oraz na odważnikach klasy dokładności:
1) E1, E2, F1, F2 i M1 od 1 mg do 50 kg,
2) M2 prostopadłościennych od 5 kg do 50 kg i walcowych od 1 g do 10 kg
- na wniosek wnioskodawcy, mogą być umieszczane cechy legalizacji pierwotnej, których wzory określa załącznik nr 33 do rozporządzenia.
3. Wzory świadectw legalizacji przyrządów pomiarowych określa załącznik nr 34 do rozporządzenia.
4. Wzorów określonych w załączniku nr 34 nie stosuje się przy legalizacji taksometrów elektronicznych.
§ 30.1. Rodzaje dowodów legalizacji, które są wydawane dla danych przyrządów pomiarowych, z wyłączeniem taksometrów elektronicznych, oraz okresy ważności tych dowodów określa załącznik nr 35 do rozporządzenia.
2. Okres ważności dowodu legalizacji wyrażony w:
1) miesiącach - liczy się od pierwszego dnia tego miesiąca, w którym legalizacja została dokonana;
2) latach - liczy się od pierwszego stycznia następnego roku po legalizacji.
§ 31.Świadectwo legalizacji oraz cechy legalizacji są ważne przez czas określony w załączniku nr 35 do rozporządzenia, jeżeli przyrząd pomiarowy spełnia wymagania metrologiczne i umieszczone na przyrządzie pomiarowym podczas legalizacji cechy legalizacji i zabezpieczające są nieuszkodzone.
Rozdział 4
Legalizacja ponowna
§ 32. W zakresie nieuregulowanym w niniejszym rozdziale do legalizacji ponownej stosuje się odpowiednio przepisy § 20 ust. 3 i 4 oraz § 22-24.
§ 33.Legalizacja ponowna przyrządów pomiarowych jest wykonywana na wniosek:
1) użytkownika;
2) wykonawcy naprawy lub instalacji przyrządu pomiarowego.
§ 34.Przyrządy pomiarowe powinny być zgłaszane do legalizacji ponownej:
1) nie później niż w ostatnim miesiącu ważności dowodu legalizacji poprzedniej, jeżeli okres ważności jest wyrażony w miesiącach;
2) nie później niż w ostatnim roku ważności dowodu legalizacji poprzedniej, jeżeli okres ważności jest wyrażony w latach;
3) po naprawie;
4) przed ich zainstalowaniem w przypadku, o którym mowa w § 3 pkt 3;
5) po uszkodzeniu cech legalizacji lub zabezpieczających nałożonych na przyrząd podczas poprzedniej legalizacji.
§ 35.1. Sprawdzenie przyrządu pomiarowego podczas legalizacji ponownej pod względem zgodności z wymaganiami metrologicznymi obejmuje w szczególności:
1) oględziny przyrządu, w celu stwierdzenia, czy przyrząd pomiarowy nie jest uszkodzony i czy istnieją wymagane oznaczenia i znaki;
2) sprawdzenie zgodności charakterystyk metrologicznych z wymaganiami metrologicznymi.
2. Szczegółowy zakres sprawdzeń wykonywanych podczas legalizacji ponownej niektórych rodzajów przyrządów pomiarowych określają załączniki nr 3-25 do rozporządzenia.
§ 36.1. Organ administracji miar albo podmiot upoważniony do wykonywania legalizacji ponownej poświadcza, na podstawie przeprowadzonego sprawdzenia przyrządu pomiarowego, że przyrząd pomiarowy spełnia wymagania metrologiczne, poprzez wydanie świadectwa legalizacji ponownej lub umieszczenie na przyrządzie pomiarowym cech legalizacji.
2. Na cechę legalizacji ponownej składa się:
1) cecha właściwego urzędu podległego organowi administracji miar albo jednostki upoważnionej oraz
2) cecha roczna albo cecha roczna i cecha miesięczna.
3. Wzory cech legalizacji ponownej określa załącznik nr 32 do rozporządzenia.
4. Wzór świadectwa legalizacji ponownej określa załącznik nr 36 do rozporządzenia.
5. Wzorów określonych w załączniku nr 36 do rozporządzenia nie stosuje się przy legalizacji ponownej taksometrów elektronicznych.
§ 37.1. Cechy legalizacji ponownej są umieszczane na przyrządach pomiarowych sprawdzonych i spełniających wymagania metrologiczne.
2. Cechy właściwego urzędu podległego organowi administracji miar albo jednostki upoważnionej są dodatkowo umieszczane na przyrządach pomiarowych:
1) w przypadku gdy legalizacja przyrządu pomiarowego lub jego części wykonywana jest w kilku etapach i przyrząd pomiarowy lub jego część spełnia wymagania metrologiczne, sprawdzane podczas wykonywania czynności związanych z legalizacją, przed zainstalowaniem przyrządu pomiarowego w miejscu użytkowania;
2) jako cecha zabezpieczająca przed dostępem osób nieuprawnionych we wszystkich przypadkach i miejscach określonych w wymaganiach metrologicznych lub decyzji zatwierdzenia typu.
§ 38.1. Rodzaje dowodów legalizacji ponownej, które są wydawane dla danych przyrządów pomiarowych, z wyłączeniem taksometrów elektronicznych, oraz okresy ważności tych dowodów określa załącznik nr 35 do rozporządzenia.
2. Okres ważności dowodu legalizacji ponownej liczy się według sposobów określonych w § 30 ust. 2.
§ 39.Świadectwo legalizacji ponownej oraz cechy legalizacji ponownej są ważne przez czas określony w załączniku nr 35 do rozporządzenia, jeżeli przyrząd pomiarowy spełnia wymagania metrologiczne i umieszczone na przyrządzie pomiarowym podczas legalizacji ponownej cechy legalizacji i zabezpieczające są nieuszkodzone.
Rozdział 5
Warunki techniczne użytkowania przyrządów pomiarowych
§ 40. Warunki techniczne użytkowania niektórych rodzajów przyrządów pomiarowych określa załącznik nr 37 do rozporządzenia.
Rozdział 6
Przepisy końcowe
§ 41. Przepisy § 14 ust. 2, § 16 ust. 2 i § 29 ust. 2 stosuje się od dnia uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.
§ 42.Rozporządzenie wchodzi w życie w terminie 3 dni od dnia ogłoszenia.
Minister Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej: w z. J. Piechota
|
1) Minister Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej kieruje działem administracji rządowej - gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 7 stycznia 2003 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej (Dz. U. Nr 1, poz. 5).
2) Rozporządzenie wdraża przepisy następujących dyrektyw Unii Europejskiej:
a) dyrektywy Rady 71/316/EWG z dnia 26 lipca 1971 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich odnoszących się do wspólnych przepisów dotyczących przyrządów pomiarowych oraz metod kontroli metrologicznej, opublikowanej w Dz. Urz. WE nr L 202 z dnia 6 września 1971 r. (zmienionej dyrektywą 72/427/EWG, 83/575/ EWG, 87/355/EWG 88/665/EWG),
b) dyrektywy Rady 71/317/EWG z dnia 26 lipca 1971 r. w sprawie dostosowania ustawodawstw Państw Członkowskich dotyczących odważników prostopadłościennych od 5 do 50 kilogramów średniej klasy dokładności oraz odważników walcowych od 1 g do 10 kg średniej klasy dokładności, opublikowanej w Dz. Urz. WE nr L 202 z dnia 6 września 1971 r.,
c) dyrektywy Rady 71/318/EWG z dnia 26 lipca 1971 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich odnoszących się do gazomierzy, opublikowanej w Dz. Urz. WE nr L 202 z dnia 6 września 1971 r. (zmienionej dyrektywą 74/331/EWG, 78/365/ EWG i 82/623/EWG),
d) dyrektywy Rady 71/319/EWG z dnia 26 lipca 1971 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich odnoszących się do liczników do cieczy innych niż woda, opublikowanej w Dz. Urz. WE nr L 202 z dnia 6 września 1971 r.,
e) dyrektywy Rady 71/347/EWG z dnia 12 października 1971 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich odnoszących się do pomiaru gęstości zboża w stanie zsypnym, opublikowanej w Dz. Urz. WE nr L 239 z dnia 25 października 1971 r.,
f) dyrektywy Rady 71/348/EWG z dnia 12 października 1971 r. w sprawie dostosowania ustawodawstw Państw Członkowskich dotyczącego urządzeń pomocniczych do liczników do cieczy innych niż woda, opublikowanej w Dz. Urz. WE nr L 239 z dnia 25 października 1971 r.,
g) dyrektywy Rady 73/362/EWG z dnia 19 listopada 1973 r. w sprawie dostosowania ustawodawstw Państw Członkowskich odnoszących się do materialnych miar długości, opublikowanej w Dz. Urz. WE nr L 335 z dnia 5 grudnia 1973 r. (zmienionej dyrektywą 78/6297 EWG i 85/146/EWG),
h) dyrektywy Rady 74/148/EWG z dnia 4 marca 1974 r. w sprawie dostosowania ustawodawstw Państw Członkowskich dotyczących odważników od 1 mg do 50 kg dokładności wyższej niż średnia, opublikowanej w Dz. Urz. WE nr L 084 z dnia 28 marca 1974 r.,
i) dyrektywy Rady 75/33/EWG z dnia 17 grudnia 1974 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich odnoszących się do liczników do wody zimnej, opublikowanej w Dz. Urz. WE nr L 014 z dnia 20 stycznia 1975 r.,
j) dyrektywy Rady 75/410/EWG z dnia 24 czerwca 1975 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich odnoszących się do wag przenośnikowych, opublikowanej w Dz. Urz. WE nr L 183 z dnia 14 lipca 1975 r.,
k) dyrektywy Rady 76/765/EWG z dnia 27 lipca 1976 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich odnoszących się do alkoholomierzy i densymetrów do alkoholu, opublikowanej w Dz. Urz. WE nr L 262 z dnia 27 września 1978 r. (zmienionej dyrektywą 82/624/EWG),
l) dyrektywy Rady 76/891/EWG z dnia 4 listopada 1976 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich odnoszących się do liczników energii elektrycznej, opublikowanej w Dz. Urz. WE nr L 336 z dnia 4 grudnia 1976 r. (zmienionej dyrektywą 82/621/EWG),
m) dyrektywy Rady 77/313/EWG z dnia 5 kwietnia 1977 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich odnoszących się do instalacji pomiarowych do cieczy innych niż woda, opublikowanej w Dz. Urz. WE nr L 105 z dnia 28 kwietnia 1977 r. (zmienionej dyrektywą 82/625/EWG),
n) dyrektywy Rady 78/1031/EWG z dnia 5 grudnia 1978 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich odnoszących się do automatycznych wag kontrolnych i sortujących, opublikowanej w Dz. Urz. WE nr L 364 z dnia 27 grudnia 1978 r.,
o) dyrektywy Rady 79/830/EWG z dnia 11 września 1979 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich odnoszących się do liczników do wody ciepłej, opublikowanej w Dz. Urz. WE nr L 259 z dnia 15 października 1979 r.,
p).dyrektywy Rady 86/217/EWG z dnia 26 maja 1986 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich odnoszących się do manometrów do opon pojazdów silnikowych, opublikowanej w Dz. Urz. WE nr L 152 z dnia 6 czerwca 1986 r.
3) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2001 r. Nr 154, poz. 1800, z 2002 r. Nr 155, poz. 1286 i Nr 166, poz. 1360 oraz z 2003 r. Nr 170, poz. 1652.
Załączniki do rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej
z dnia 2 kwietnia 2004 r. (poz. 730)
Załącznik nr 1
DODATKOWE INFORMACJE, KTÓRE POWINNY BYĆ DOŁĄCZONE DO WNIOSKU O ZATWIERDZENIE TYPU NIEKTÓRYCH RODZAJÓW PRZYRZĄDÓW POMIAROWYCH
Załącznik nr 2
PRZYRZĄDY POMIAROWE, DO KTÓRYCH POWINNA BYĆ ZAŁĄCZONA INSTRUKCJA OBSŁUGI ORAZ ZAKRES DANYCH, JAKIE POWINNA ONA ZAWIERAĆ
Załącznik nr 3
SZCZEGÓŁOWY ZAKRES BADAŃ PRZEPROWADZANYCH PODCZAS PRAWNEJ KONTROLI METROLOGICZNEJ LICZNIKA ENERGII ELEKTRYCZNEJ CZYNNEJ PRĄDU PRZEMIENNEGO, INDUKCYJNEGO, DO PRZYŁĄCZENIA BEZPOŚREDNIEGO
Załącznik nr 4
SZCZEGÓŁOWY ZAKRES BADAŃ PRZEPROWADZANYCH PODCZAS PRAWNEJ KONTROLI METROLOGICZNEJ GAZOMIERZY TURBINOWYCH O MAKSYMALNYM STRUMIENIU OBJĘTOŚCI NIE WIĘKSZYM NIŻ 6500 M3/H, ROTOROWYCH I MIECHOWYCH
Załącznik nr 5
SZCZEGÓŁOWY ZAKRES BADAŃ PRZEPROWADZANYCH PODCZAS PRAWNEJ KONTROLI METROLOGICZNEJ PRZELICZNIKÓW DO GAZOMIERZY
Załącznik nr 6
SZCZEGÓŁOWY ZAKRES BADAŃ PRZEPROWADZANYCH PODCZAS PRAWNEJ KONTROLI METROLOGICZNEJ WODOMIERZY
Załącznik nr 7
SZCZEGÓŁOWY ZAKRES BADAŃ PRZEPROWADZANYCH PODCZAS PRAWNEJ KONTROLI METROLOGICZNEJ PRZYRZĄDÓW POMIAROWYCH DO DYNAMICZNEGO POMIARU OBJĘTOŚCI LUB MASY CIECZY INNYCH NIŻ WODA
Załącznik nr 8
SZCZEGÓŁOWY ZAKRES BADAŃ PRZEPROWADZANYCH PODCZAS PRAWNEJ KONTROLI METROLOGICZNEJ KOLB METALOWYCH II RZĘDU
Załącznik nr 9
SZCZEGÓŁOWY ZAKRES BADAŃ PRZEPROWADZANYCH PODCZAS PRAWNEJ KONTROLI METROLOGICZNEJ SAMOCHODOWYCH CYSTERN POMIAROWYCH
Załącznik nr 10
SZCZEGÓŁOWY ZAKRES BADAŃ PRZEPROWADZANYCH PODCZAS PRAWNEJ KONTROLI METROLOGICZNEJ CIEPŁOMIERZY DO WODY I ICH ELEMENTÓW
Załącznik nr 11
SZCZEGÓŁOWY ZAKRES BADAŃ PRZEPROWADZANYCH PODCZAS PRAWNEJ KONTROLI METROLOGICZNEJ MATERIALNYCH MIAR DŁUGOŚCI
Załącznik nr 12
SZCZEGÓŁOWY ZAKRES BADAŃ PRZEPROWADZANYCH PODCZAS PRAWNEJ KONTROLI METROLOGICZNEJ PRZYRZĄDÓW KONTROLNYCH - TACHOGRAFOW SAMOCHODOWYCH I WYKRESÓWEK DO TACHOGRAFÓW SAMOCHODOWYCH
Załącznik nr 13
SZCZEGÓŁOWY ZAKRES BADAŃ PRZEPROWADZANYCH PODCZAS PRAWNEJ KONTROLI METROLOGICZNEJ MANOMETRÓW DO POMIARU CIŚNIENIA W OGUMIENIU POJAZDÓW MECHANICZNYCH
Załącznik nr 14
SZCZEGÓŁOWY ZAKRES BADAŃ PRZEPROWADZANYCH PODCZAS KONTROLI METROLOGICZNEJ WAG AUTOMATYCZNYCH PORCJUJĄCYCH ORAZ DOZOWNIKÓW OBJĘTOŚCIOWYCH, WAG AUTOMATYCZNYCH ODWAŻAJĄCYCH, WAG AUTOMATYCZNYCH DLA POJEDYNCZYCH ŁADUNKÓW, WAG SAMOCHODOWYCH DO WAŻENIA POJAZDÓW W RUCHU I WAG WAGONOWYCH DO WAŻENIA W RUCHU WAGONÓW SPIĘTYCH ORAZ WAG NIEAUTOMATYCZNYCH
Załącznik nr 15
SZCZEGÓŁOWY ZAKRES BADAŃ PRZEPROWADZANYCH PODCZAS PRAWNEJ KONTROLI METROLOGICZNEJ WAG AUTOMATYCZNYCH PRZENOŚNIKOWYCH
Załącznik nr 16
SZCZEGÓŁOWY ZAKRES BADAŃ PRZEPROWADZANYCH PODCZAS PRAWNEJ KONTROLI METROLOGICZNEJ WAG AUTOMATYCZNYCH KONTROLNYCH I SORTUJĄCYCH
Załącznik nr 17
SZCZEGÓŁOWY ZAKRES BADAŃ PRZEPROWADZANYCH PODCZAS PRAWNEJ KONTROLI METROLOGICZNEJ GĘSTOŚCIOMIERZY ZBOŻOWYCH 20 L UŻYTKOWYCH
Załącznik nr 18
SZCZEGÓŁOWY ZAKRES BADAŃ PRZEPROWADZANYCH PODCZAS PRAWNEJ KONTROLI METROLOGICZNEJ ANALIZATORÓW SPALIN SAMOCHODOWYCH
Załącznik nr 19
SZCZEGÓŁOWY ZAKRES BADAŃ PRZEPROWADZANYCH PODCZAS PRAWNEJ KONTROLI METROLOGICZNEJ ANALIZATORÓW WYDECHU
Załącznik nr 20
SZCZEGÓŁOWY ZAKRES BADAŃ PRZEPROWADZANYCH PODCZAS PRAWNEJ KONTROLI METROLOGICZNEJ TAKSOMETRÓW ELEKTRONICZNYCH
Załącznik nr 21
SZCZEGÓŁOWY ZAKRES BADAŃ PRZEPROWADZANYCH PODCZAS PRAWNEJ KONTROLI METROLOGICZNEJ PRZYRZĄDÓW DO POMIARU PRĘDKOŚCI POJAZDÓW W RUCHU DROGOWYM
Załącznik nr 22
SZCZEGÓŁOWY ZAKRES BADAŃ PRZEPROWADZANYCH PODCZAS PRAWNEJ KONTROLI METROLOGICZNEJ MASZYN DO POMIARU POLA POWIERZCHNI SKÓR
Załącznik nr 23
SZCZEGÓŁOWY ZAKRES BADAŃ PRZEPROWADZANYCH PODCZAS PRAWNEJ KONTROLI METROLOGICZNEJ PRZYRZĄDÓW DO POMIARU DŁUGOŚCI TKANIN, DRUTU, KABLA, MATERIAŁÓW TAŚMOWYCH, OPATRUNKOWYCH I PAPIEROWYCH
Załącznik nr 24
SZCZEGÓŁOWY ZAKRES BADAŃ PODCZAS PRAWNEJ KONTROLI METROLOGICZNEJ PŁYWAKOWYCH MIERNIKÓW OBJĘTOŚCI MLEKA
Załącznik nr 25
SZCZEGÓŁOWY ZAKRES BADAŃ PRZEPROWADZANYCH PODCZAS PRAWNEJ KONTROLI METROLOGICZNEJ ZBIORNIKÓW POMIAROWYCH
Załącznik nr 26
SZCZEGÓŁOWY ZAKRES BADAŃ PRZEPROWADZANYCH PODCZAS BADAŃ TYPU KALIBRATORÓW AKUSTYCZNYCH
Załącznik nr 27
SZCZEGÓŁOWY ZAKRES BADAŃ PRZEPROWADZANYCH PODCZAS BADAŃ TYPU AUDIOMETRÓW TONOWYCH
Załącznik nr 28
SZCZEGÓŁOWY ZAKRES BADAŃ PRZEPROWADZANYCH PODCZAS BADAŃ TYPU MIERNIKÓW POZIOMU DŹWIĘKU
Załącznik nr 29
SZCZEGÓŁOWY ZAKRES BADAŃ PRZEPROWADZANYCH PODCZAS BADAŃ TYPU MIERNIKÓW DRGAŃ MECHANICZNYCH ODDZIAŁUJĄCYCH NA CZŁOWIEKA ORAZ PRZETWORNIKÓW DRGAŃ MECHANICZNYCH PIEZOELEKTRYCZNYCH O MASIE DO 300 G
Załącznik nr 31
PRZYRZĄDY POMIAROWE, KTÓRYM MOŻE BYĆ NADANY ZNAK ZATWIERDZENIA TYPU O OKREŚLONYM WZORZE
Załącznik nr 32
WZORY CECH LEGALIZACJI, WYRÓŻNIKI CYFROWE URZĘDÓW ADMINISTRACJI MIAR ORAZ MIEJSCA UMIESZCZENIA CECH NA NIEKTÓRYCH PRZYRZĄDACH POMIAROWYCH
Załącznik nr 33
WZORY CECH LEGALIZACJI PIERWOTNEJ, KTÓRE MOGĄ BYĆ NAKŁADANE NA OKREŚLONE PRZYRZĄDY POMIAROWE
Załącznik nr 34
WZORY ŚWIADECTW LEGALIZACJI PIERWOTNEJ I LEGALIZACJI JEDNOSTKOWEJ
Załącznik nr 35
RODZAJE DOWODÓW LEGALIZACJI I OKRESY WAŻNOŚCI DOWODÓW LEGALIZACJI DLA POSZCZEGÓLNYCH RODZAJÓW PRZYRZĄDÓW POMIAROWYCH
Załącznik nr 37
WARUNKI TECHNICZNE UŻYTKOWANIA OKREŚLONYCH RODZAJÓW PRZYRZĄDÓW POMIAROWYCH
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00