Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Ustaw rok 2004 nr 13 poz. 112
Wersja aktualna od 2011-09-21
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 2004 nr 13 poz. 112
Wersja aktualna od 2011-09-21
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia 12 stycznia 2004 r.

w sprawie nadawania Krzyża Zesłańców Sybiru

(ostatnia zmiana: Dz.U. z 2011 r., Nr 186, poz. 1103)  

Na podstawie art. 6 ustawy z dnia 17 października 2003 r. o ustanowieniu Krzyża Zesłańców Sybiru (Dz. U. Nr 225, poz. 2230) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1.[Zakres regulacji] Rozporządzenie określa:

1) szczegółowy tryb postępowania w sprawach o nadanie Krzyża Zesłańców Sybiru, zwanego dalej „Krzyżem”, terminy przedkładania wniosków o nadanie Krzyża oraz terminy wręczania odznak nadanego Krzyża;

2) tryb postępowania w przypadku podjęcia przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej decyzji o pozbawieniu Krzyża lub jego utraty w wyniku orzeczenia przez sąd kary pozbawienia praw publicznych;

3) tryb postępowania w przypadku zgubienia lub zniszczenia odznaki Krzyża lub jego legitymacji;

4) wzory: wniosku o nadanie Krzyża, wykazu przedstawianych wniosków, legitymacji potwierdzającej nadanie Krzyża oraz jej wtórnika;

5) sposób i okoliczności noszenia odznaki Krzyża.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.[Zadania związane z nadawaniem Krzyża] Zadania związane z nadawaniem Krzyża wykonuje Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, zwana dalej „Kancelarią”.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Opcje

ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.[Wniosek o nadanie Krzyża] 1. Wniosek o nadanie Krzyża, zwany dalej „wnioskiem”, minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego lub minister właściwy do spraw zagranicznych, zwani dalej „wnioskodawcą”, przedstawiają Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej nie później niż na dwa miesiące przed przewidywanym terminem wręczenia odznaki nadanego Krzyża. Termin wręczenia odznaki Krzyża proponuje wnioskodawca.

2. Wniosek zawiera w szczególności dane personalne osoby proponowanej do odznaczenia. W uzasadnieniu wniosku należy podać informację, czy osoba proponowana do odznaczenia w chwili deportacji posiadała obywatelstwo polskie, oraz czas i miejsce deportacji, a w przypadku wniosku dotyczącego dziecka osoby deportowanej, urodzonego na zesłaniu – informację, czy choćby jedno z rodziców osoby proponowanej do odznaczenia w chwili deportacji posiadało obywatelstwo polskie, oraz czas i miejsce jego deportacji.

3. Wniosek składa się na urzędowym formularzu.

4. Wzór wniosku określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Opcje

ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.[Wykaz wniosków o nadanie Krzyża] 1. Wnioski przedstawia się w wykazie wniosków o nadanie Krzyża Zesłańców Sybiru, zwanym dalej „wykazem”, zawierającym zestawienie nazwisk osób proponowanych do odznaczenia. Nazwiska w wykazie umieszcza się w porządku alfabetycznym, przy czym liczba nazwisk w jednym wykazie nie powinna przekraczać dwustu.

2. W przypadku przedstawienia więcej niż dziesięciu wniosków, oprócz wykazu, o którym mowa w ust. 1, przedstawia się również wykaz w postaci zapisu na elektronicznym nośniku informacji.

3. Wzór wykazu określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5.[Zwrot wniosków oraz wykazów sporządzonych z uchybieniem przepisów rozporządzenia] Wnioski oraz wykazy sporządzone z uchybieniem przepisów rozporządzenia zwraca się wnioskodawcy do uzupełnienia lub ponownego sporządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6.[Odznaka nadanego Krzyża wraz z legitymacją] 1. Kancelaria przekazuje wnioskodawcy odznakę nadanego Krzyża oraz legitymację.

2. Odznakę nadanego Krzyża wraz z legitymacją wręcza się osobie odznaczonej w ciągu sześciu miesięcy od daty podjęcia przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej postanowienia o jego nadaniu.

3. Wzór legitymacji określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7.[Decyzja o pozbawieniu Krzyża] W przypadku podjęcia przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej decyzji o pozbawieniu Krzyża w trybie art. 36 ust. 1 ustawy z dnia 16 października 1992 r. o orderach i odznaczeniach (Dz. U. Nr 90, poz. 450, z 1999 r. Nr 101, poz. 1177, z 2000 r. Nr 62, poz. 718 oraz z 2002 r. Nr 74, poz. 676), Kancelaria wzywa osobę, która została pozbawiona Krzyża, do zwrotu odznaki Krzyża wraz z legitymacją.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8.[Utrata Krzyża w wyniku orzeczenia przez sąd kary pozbawienia praw publicznych] W przypadku utraty Krzyża w wyniku orzeczenia przez sąd kary pozbawienia praw publicznych, przepis § 7 stosuje się odpowiednio.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 9.[Zwrot odznaki nadanego Krzyża wraz z legitymacją] Jeżeli odznaka Krzyża została w trybie § 6 ust. 1 przekazana wnioskodawcy, ale jeszcze nie została wręczona osobie odznaczonej, a zaistnieją okoliczności określone w § 7 lub § 8 – wnioskodawca zwraca odznakę nadanego Krzyża wraz z legitymacją do Kancelarii.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 10.[Zgubienie lub zniszczenie odznaki nadanego Krzyża] 1. W przypadku zgubienia lub zniszczenia odznaki nadanego Krzyża, Kancelaria na prośbę osoby odznaczonej lub członka jej najbliższej rodziny może ponownie wydać odznakę nadanego Krzyża. Ponowne wydanie odznaki Krzyża następuje za zwrotem kosztów jej wytworzenia.

2. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w przypadku zgubienia lub zniszczenia legitymacji nadanego Krzyża. W takim przypadku Kancelaria może wydać nieodpłatnie wtórnik legitymacji.

3. O ponowne wydanie odznaki Krzyża lub wtórnika legitymacji może również wystąpić, na prośbę osoby odznaczonej, wnioskodawca.

4. Wzór wtórnika legitymacji określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 11.[Sposób noszenia odznaki nadanego Krzyża] Odznakę nadanego Krzyża nosi się na lewej stronie piersi, po odznakach orderów i odznaczeń wymienionych w ustawie, o której mowa w § 7, oraz po odznakach orderów i odznaczeń niewymienionych w tej ustawie, a otrzymanych wcześniej.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 12.[Uroczystości, podczas których nosi się odznakę Krzyża] Odznakę Krzyża nosi się głównie podczas:

1) uroczystości państwowych z udziałem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Marszałka Sejmu, Marszałka Senatu lub Prezesa Rady Ministrów;

2) uroczystych obchodów świąt narodowych i wojskowych;

3) uroczystości wręczania odznak orderów i odznaczeń;

4) innych uroczystości państwowych, stosownie do zaleceń zawartych w zaproszeniu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 13.[Miniaturka, baretka lub wstążeczka odznaki Krzyża] 1. We wszystkich okolicznościach, kiedy nie zakłada się odznaki Krzyża, można nosić jego miniaturkę, baretkę lub wstążeczkę.

2. Odznaki Krzyża, jego miniaturki, baretki i wstążeczki nie nosi się na ubiorach roboczych i ochronnych, a także na ubiorach o charakterze sportowym.

3. Na mundurze zamiast odznaki Krzyża można nosić tylko jego baretkę.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 14.[Miniaturka odznaki Krzyża] Miniaturkę odznaki Krzyża o średnicy 15–17 mm nosi się na wstążeczce w kolorach określonych w art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 17 października 2003 r. o ustanowieniu Krzyża Zesłańców Sybiru, o długości 25–30 mm i szerokości 11–13 mm, na lewej stronie piersi lub na klapie ubioru z kołnierzem wykładanym.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 15.[Baretka Krzyża] Baretkę Krzyża ze wstążki określonej w ustawie, o której mowa w § 14, o wysokości 8–10 mm, nosi się na lewej stronie piersi, nakładając ją na podkładkę sukienną lub aksamitną koloru czarnego albo na podkładkę metalową. Podkładka powinna być o 2 mm szersza i wyższa od baretki.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 16.[Wstążeczka] Wstążeczkę o szerokości 4 mm w kolorach określonych w ustawie, o której mowa w § 14, umocowuje się między dziurką lewej klapy ubioru z kołnierzem wykładanym a wewnętrzną stroną tej klapy, ukośnie w dół.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 17.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Załączniki do rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
z dnia 12 stycznia 2004 r. (poz. 112)

Załącznik nr 1

WZÓR WNIOSKU O NADANIE KRZYŻA ZESŁAŃCÓW SYBIRU [1]

infoRgrafika

infoRgrafika

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Załącznik nr 2

WZÓR WYKAZU WNIOSKÓW O NADANIE KRZYŻA ZESŁAŃCÓW SYBIRU [2]

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

Załącznik nr 3

WZÓR LEGITYMACJI DLA OSOBY ODZNACZONEJ KRZYŻEM ZESŁAŃCÓW SYBIRU

infoRgrafika

Załącznik nr 4

WZÓR WTÓRNIKA LEGITYMACJI DLA OSOBY ODZNACZONEJ KRZYŻEM ZESŁAŃCÓW SYBIRU

infoRgrafika

[1] Załącznik nr 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 4 sierpnia 2011 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie nadawania Krzyża Zesłańców Sybiru (Dz.U. Nr 186, poz. 1103). Zmiana weszła w życie 21 września 2011 r.

[2] Załącznik nr 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 4 sierpnia 2011 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie nadawania Krzyża Zesłańców Sybiru (Dz.U. Nr 186, poz. 1103). Zmiana weszła w życie 21 września 2011 r.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00