ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ1)
z dnia 23 grudnia 2003 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu udzielania przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych zamówień na realizację ze środków funduszu wypadkowego świadczeń zdrowotnych z zakresu stomatologii i szczepień ochronnych
(ostatnia zmiana: Dz.U. z 2007 r., Nr 86, poz. 576)
Na podstawie art. 23a ust. 2 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. Nr 199, poz. 1673 i Nr 241, poz. 2074 oraz z 2003 r. Nr 83, poz. 760 i Nr 223, poz. 2217) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Zakres regulacji] Rozporządzenie określa szczegółowe zasady i tryb udzielania przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, zwany dalej „Zakładem”, zamówień na realizację świadczeń zdrowotnych z zakresu stomatologii i szczepień ochronnych, na które ubezpieczony został skierowany przez lekarza orzecznika na wniosek lekarza prowadzącego, nierefundowanych na podstawie odrębnych przepisów, zwanych dalej „świadczeniami”.
§ 2.[Zamówienia na realizację świadczeń] 1. Zakład udziela zamówienia na realizację świadczeń placówkom medycznym wybranym w drodze konkursu ofert.
2. Zakład przeprowadza konkurs ofert, uwzględniając zasadę równego traktowania placówek medycznych ubiegających się o zamówienie, w sposób gwarantujący zachowanie uczciwej konkurencji.
§ 3.[Ogłoszenie o konkursie ofert] 1. [1] Zakład publikuje ogłoszenie o konkursie ofert na realizację świadczeń w miejscu powszechnie dostępnym w gmachu jednostki organizacyjnej Zakładu przeprowadzającej konkurs oraz zamieszcza je na stronie internetowej Zakładu.
2. Zakład może dodatkowo podać do publicznej wiadomości ogłoszenie o konkursie ofert w inny sposób, w szczególności przez publikację w lokalnym dzienniku prasowym.
3. [2] Ogłoszenie o konkursie ofert na realizację świadczeń Zakład przesyła do wiadomości właściwej terytorialnie okręgowej radzie lekarskiej.
§ 4.[Termin podania do publicznej wiadomości ogłoszenia o konkursie ofert] Ustalając termin podania do publicznej wiadomości ogłoszenia o konkursie ofert, Zakład uwzględnia przewidywane potrzeby udzielania świadczeń oraz upływ terminu ważności umów zawartych z placówkami medycznymi na ich realizację.
§ 5.[Treść ogłoszenia o konkursie ofert] 1. Ogłoszenie o konkursie ofert zawiera:
1) nazwę i adres jednostki organizacyjnej Zakładu przeprowadzającej konkurs ofert;
2) przedmiot konkursu ofert oraz jego wartość;
3) wskazanie miejsca i terminu składania i otwierania ofert;
4) informację o możliwości zwrócenia się oferenta do Zakładu o wyjaśnienie treści postanowień zawartych w ogłoszeniu oraz o możliwości otrzymania materiałów dotyczących konkursu ofert;
5) informację o prawie do przesunięcia terminu składania ofert.
2. Materiały, o których mowa w ust. 1 pkt 4, zawierają:
1) formularz oferty;
2) formularz umowy na realizację świadczeń;
3) informację o szczegółowych warunkach konkursu ofert;
4) wskazanie okresu, na jaki zostanie zawarta umowa na prowadzenie świadczeń;
5) informację o obowiązku złożenia oferty na udostępnionym formularzu oferty;
6) informację o obowiązku załączenia do oferty następujących aktualnych dokumentów:
a) odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego albo zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej,
b) zaświadczenia o wpisie do rejestru zakładów opieki zdrowotnej,
c) zaświadczenia właściwego organu podatkowego oraz właściwej terytorialnie jednostki organizacyjnej Zakładu, że oferent nie zalega z opłacaniem podatków oraz składek na ubezpieczenia społeczne,
d) polisy lub innego dokumentu ubezpieczenia potwierdzającego, że oferent jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności;
7) informacje określające wymagania dla placówek medycznych, dotyczące:
a) lokalizacji placówki medycznej,
b) specjalistycznej kadry lekarskiej i pielęgniarskiej,
c) wyposażenia w aparaturę leczniczą i diagnostyczną;
8) informację o możliwości i terminie składania protestów dotyczących rozstrzygnięcia konkursu ofert.
§ 6.[Podpisanie, złożenie i rozpatrzenie ofert] 1. Ofertę podpisują osoby upoważnione do składania oświadczenia woli w imieniu oferenta.
2. Ofertę składa się, pod rygorem odrzucenia, w zamkniętej kopercie na udostępnionym formularzu, w miejscu i w czasie określonym w ogłoszeniu o konkursie ofert.
3. Ofertę rozpatruje się w ciągu 20 dni od upływu terminu określonego do jej złożenia.
§ 7.[Konkurs ofert] Konkurs ofert rozpoczyna się otwarciem ofert w miejscu i terminie określonym w ogłoszeniu o konkursie ofert i trwa do dnia ogłoszenia jego wyniku, chyba że postępowanie konkursowe zostanie unieważnione w trybie określonym w § 13 lub nastąpi powtórzenie czynności konkursowych w przypadkach określonych w § 12 ust. 4.
§ 8.[Komisja konkursowa] 1. Konkurs ofert przeprowadza komisja konkursowa.
2. Zakład powołuje komisję konkursową w składzie co najmniej 5 członków i wyznacza spośród nich przewodniczącego.
3. Członkiem komisji konkursowej nie mogą być osoby, które:
1) są podmiotem ubiegającym się o zawarcie umowy, pozostają w związku małżeńskim albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej lub w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli z takim podmiotem, jego przedstawicielem lub pełnomocnikiem albo członkami organów osób prawnych biorących udział w postępowaniu;
2) pozostają z podmiotem ubiegającym się o zawarcie umowy w takim stosunku prawnym lub faktycznym, że może to budzić uzasadnione wątpliwości co do ich bezstronności, lub w takim stosunku pozostaje ich małżonek.
4. Członkowie komisji konkursowej po otwarciu ofert składają oświadczenie, że nie zachodzą wobec nich przesłanki określone w ust. 3.
5. Wyłączenia członka komisji konkursowej i powołania nowego Zakład dokonuje z urzędu lub na wniosek członka komisji konkursowej lub oferenta.
6. Komisja konkursowa rozwiązuje się z dniem rozstrzygnięcia konkursu ofert albo z dniem jego unieważnienia.
§ 9.[Kompetencje komisji konkursowej] 1. Komisja konkursowa:
1) stwierdza prawidłowość ogłoszenia konkursu ofert oraz liczbę otrzymanych ofert;
2) odrzuca oferty złożone po wyznaczonym terminie;
3) otwiera koperty lub paczki z ofertami i ustala, które z ofert spełniają warunki, o których mowa w § 5 ust. 2 pkt 6 i 7 oraz w § 6 ust. 1 i 2, sporządzając ich wykaz;
4) odrzuca oferty nieodpowiadające wymaganiom, o których mowa w § 5 ust. 2 pkt 6 i 7 oraz w § 6 ust. 1 i 2, sporządzając ich wykaz;
5) dokonuje oceny ofert;
6) dokonuje wyboru takiej liczby ofert, aby zamówienie zostało zrealizowane w całości lub po ocenie ofert stwierdza, że zgłoszone oferty nie pozwalają zrealizować zamówienia w całości.
2. Przy ocenie ofert komisja konkursowa kieruje się:
1) wysokością stawki kosztu świadczeń stomatologicznych lub w zakresie szczepień;
2) wymaganiami, o których mowa w § 5 ust. 2 pkt 7.
3. Jeżeli do konkursu ofert została zgłoszona tylko jedna ważna oferta, komisja konkursowa może ją przyjąć, jeżeli spełnia wszystkie wymagania Zakładu.
4. W toku postępowania komisja konkursowa może żądać dostarczenia dokumentów potwierdzających dane i inne informacje zawarte w ofercie.
5. Komisja konkursowa dokonuje wyboru najkorzystniejszych ofert spośród ofert, które spełniły wymagania dla placówek medycznych, o których mowa w § 5 ust. 2 pkt 7. Oferty te umieszcza się na liście w kolejności od najniższej do najwyższej oceny.
6. Wybór może być dokonywany do wyczerpania przedmiotu zamówienia. W przypadku gdy ostatnie miejsce przed wyczerpaniem przedmiotu zamówienia zajmują dwie lub więcej ofert o tej samej ocenie, wybór placówki medycznej jest dokonywany z uwzględnieniem dodatkowych kryteriów przyjętych przez komisję konkursową, aż do wyczerpania środków finansowych przeznaczonych na realizację przedmiotu zamówienia.
§ 10.[Protokół przebiegu konkursu ofert] Komisja konkursowa sporządza protokół przebiegu konkursu ofert, który zawiera w szczególności:
1) oznaczenie miejsca i czasu rozpoczęcia oraz zakończenia konkursu ofert;
2) imiona i nazwiska członków komisji konkursowej;
3) liczbę zgłoszonych ofert;
4) wykaz ofert odpowiadających warunkom określonym w § 5 ust. 2 pkt 6 i 7 oraz w § 6 ust. 1 i 2;
5) wykaz ofert nieodpowiadających wymaganiom, o których mowa w § 5 ust. 2 pkt 6 i 7 oraz w § 6 ust. 1 i 2, wraz z uzasadnieniem;
6) wykaz wybranych ofert najkorzystniejszych dla Zakładu lub stwierdzenie, że żadna z ofert nie została wybrana, wraz z uzasadnieniem, bądź stwierdzenie, że zgłoszone oferty nie pozwalają zrealizować zamówienia w całości;
7) ewentualne odrębne stanowisko członka komisji konkursowej;
8) wzmiankę o odczytaniu protokołu;
9) podpisy członków komisji konkursowej.
§ 11.[Zawiadomienie oferentów o rozstrzygnięciu konkursu i jego wyniku] Przewodniczący komisji konkursowej niezwłocznie zawiadamia na piśmie oferentów o rozstrzygnięciu konkursu ofert i jego wyniku.
§ 12.[Protest dotyczący rozstrzygnięcia konkursu] 1. Oferent może złożyć do Zakładu umotywowany pisemny protest dotyczący rozstrzygnięcia konkursu ofert w ciągu 7 dni od daty otrzymania zawiadomienia o jego rozstrzygnięciu.
2. Pisemny protest należy złożyć osobiście albo przesłać w formie przesyłki kurierskiej za zwrotnym poświadczeniem odbioru.
3. Zakład rozpoznaje i rozstrzyga protest w ciągu 7 dni od daty jego złożenia.
4. W przypadku uwzględnienia protestu Zakład ponownie przeprowadza czynności, których dotyczył protest.
5. O wniesieniu i rozstrzygnięciu protestu a także o ewentualnie powtarzanych czynnościach w wyniku uwzględnienia protestu, Zakład zawiadamia niezwłocznie w formie pisemnej wszystkich oferentów.
6. Protest nie przysługuje w przypadku unieważnienia konkursu ofert.
§ 13.[Unieważnienie konkursu] 1. Zakład unieważnia konkurs ofert, jeżeli:
1) nie wpłynęła żadna oferta;
2) wszystkie oferty zostały odrzucone;
3) w postępowaniu komisji konkursowej stwierdzono naruszenie prawa, mogące mieć wpływ na wynik postępowania.
2. Zakład może unieważnić konkurs ofert, jeżeli złożone oferty nie pozwalają zrealizować zamówienia w całości.
3. O unieważnieniu konkursu ofert z przyczyn wymienionych w ust.1 pkt 2 i 3 oraz w ust. 2 Zakład zawiadamia niezwłocznie w formie pisemnej wszystkich oferentów.
4. W przypadku unieważnienia konkursu ofert Zakład ogłasza niezwłocznie nowy konkurs ofert.
§ 14.[Zawarcie umowy o realizację świadczeń] 1. Zakład zawiera umowy o realizację świadczeń z placówkami medycznymi, które zostały wybrane przez komisję konkursową.
2. Umowę o realizację świadczeń zawiera się nie później niż w ciągu 30 dni kalendarzowych od upływu terminu do składania protestów, a w przypadku złożenia protestu – od jego rozstrzygnięcia, z uwzględnieniem § 12 ust. 4.
3. Umowa o realizację świadczeń może być zawarta na okres nie dłuższy niż 3 lata.
4. Umowa o realizację świadczeń może być rozwiązana przez każdą ze stron:
1) za trzymiesięcznym wypowiedzeniem albo
2) bez wypowiedzenia – w przypadku zdarzeń spowodowanych siłą wyższą lub niedotrzymaniem warunków umowy przez drugą stronę.
§ 15.[Umowa o realizację świadczeń] Umowa o realizację świadczeń zawiera w szczególności:
1) zobowiązanie placówki medycznej do wykonania świadczenia z zakresu stomatologii z udzieleniem gwarancji na wykonane świadczenie lub szczepień ochronnych;
2) zobowiązanie placówki medycznej do przekazania Zakładowi w określonym terminie faktury VAT wraz z potwierdzeniem na skierowaniu wykonania usługi;
3) zobowiązanie placówki medycznej do umożliwienia zbadania przez Zakład prawidłowości realizacji świadczeń;
4) klauzulę o możliwościach jej rozwiązania.
§ 16.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2004 r.
|
1) Minister Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej kieruje działem administracji rządowej – zabezpieczenie społeczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 5 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 7 stycznia 2003 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej (Dz. U. Nr 1, poz. 5).
[1] § 3 ust. 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 26 kwietnia 2007 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad i trybu udzielania przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych zamówień na realizację ze środków funduszu wypadkowego świadczeń zdrowotnych z zakresu stomatologii i szczepień ochronnych (Dz.U. Nr 86, poz. 576). Zmiana weszła w życie 31 maja 2007 r.
[2] § 3 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 26 kwietnia 2007 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad i trybu udzielania przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych zamówień na realizację ze środków funduszu wypadkowego świadczeń zdrowotnych z zakresu stomatologii i szczepień ochronnych (Dz.U. Nr 86, poz. 576). Zmiana weszła w życie 31 maja 2007 r.
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00