Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2003-12-30
Wersja aktualna od 2003-12-30
obowiązujący
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ I MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)
z dnia 28 listopada 2003 r.
w sprawie zasad i trybu działania dowódców jednostek pływających Marynarki Wojennej, Straży Granicznej oraz Policji w razie zderzenia się tych jednostek z innymi statkami
Na podstawie art. 264 § 3 ustawy z dnia 18 września 2001 r. – Kodeks morski (Dz. U. Nr 138, poz. 1545 oraz z 2002 r. Nr 41, poz. 365) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Obowiązki dowódcy jednostki pływającej po jej zderzeniu się z innym statkiem] 1. Dowódca jednostki pływającej Marynarki Wojennej, Straży Granicznej lub Policji po zderzeniu się tej jednostki ze statkiem morskim, statkiem żeglugi śródlądowej lub wodnosamolotem na morzu lub na wodach śródlądowych ma obowiązek udzielenia pomocy temu statkowi oraz jego załodze i pasażerom, jeżeli to nie stwarza niebezpieczeństwa dla własnej jednostki.
2. Dowódca jednostki pływającej, o którym mowa w ust. 1, przy zachowaniu należytej staranności, powinien w szczególności:
1) zbadać rozmiary uszkodzeń jednostki, w tym upewnić się, czy uczestnik zderzenia może samodzielnie kontynuować pływanie;
2) w zależności od rozmiarów uszkodzeń jednostki podjąć decyzję o wezwaniu pomocy ratowniczej;
3) w sytuacji zagrożenia zatonięciem uszkodzonej jednostki, podjąć akcję ratowniczą, do czasu nadejścia pomocy ratowniczej;
4) sporządzić, gdy jest to możliwe wraz z kapitanem statku uczestniczącego w zderzeniu, protokół o przebiegu zdarzenia i powstałych uszkodzeniach;
5) ustalić nazwę uczestnika zderzenia, jego sygnał rozpoznawczy i port przeznaczenia;
6) powiadomić niezwłocznie o zderzeniu swojego przełożonego.
3. Dowódca jednostki pływającej, o którym mowa w ust. 1, obowiązany jest stosować odpowiednio zakres i formy udzielania pomocy, o której mowa w ust. 1 oraz w ust. 2, stosownie do okoliczności zderzenia, pod warunkiem że wykonywane zadanie na to pozwala.
§ 2.[Informacje podawane przez dowódcę jednostki pływającej kapitanowi statku uczestniczącego w zderzeniu] Dowódca jednostki pływającej, o którym mowa w § 1 ust. 1, obowiązany jest podać bezzwłocznie, o ile może to uczynić bez narażenia na niebezpieczeństwo swojej jednostki pływającej lub jej załogi, kapitanowi statku uczestniczącemu w zderzeniu, numer taktyczny (burtowy) jednostki oraz ewentualnie jej nazwę i przynależność służbową, pod warunkiem że wykonywane zadanie pozwala na podanie numeru taktycznego (burtowego).
§ 3.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.2)
Minister Obrony Narodowej: J. Szmajdziński
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji: K. Janik
|
1) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej – sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 14 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. Nr 35, poz. 325 i Nr 58, poz. 533).
2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone zarządzeniem Ministrów Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych z dnia 12 grudnia 1963 r. w sprawie podawania przez jednostki pływające marynarki wojennej, organów ochrony granic i Milicji Obywatelskiej danych dotyczących tych jednostek po zderzeniu się na morzu lub wodach śródlądowych ze statkami lub wodnosamolotami (M. P. Nr 97, poz. 459), które na podstawie art. 75 ust. 2 ustawy z dnia 22 grudnia 2000 r. o zmianie niektórych upoważnień ustawowych do wydawania aktów normatywnych oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 120, poz. 1268) utraciło moc z dniem 30 marca 2001 r.