Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Ustaw rok 2003 nr 210 poz. 2046
Wersja archiwalna od 2003-12-26 do 2007-04-17
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 2003 nr 210 poz. 2046
Wersja archiwalna od 2003-12-26 do 2007-04-17
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY1)

z dnia 21 listopada 2003 r.

w sprawie trybu wykonywania kontroli przez Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego

Na podstawie art. 13 ust. 8 pkt 1 ustawy z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym (Dz. U. Nr 86, poz. 789, Nr 170, poz. 1652 i Nr 203, poz. 1966) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1.Rozporządzenie określa tryb wykonywania kontroli przez Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego w ramach wykonywanego nadzoru, o którym mowa w art. 10 ust. 3, art. 13 ust. 1 i 2 i art. 52 ustawy z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.Kontrolę przeprowadza Prezes Urzędu Transportu Kolejowego lub pracownicy Urzędu Transportu Kolejowego na podstawie legitymacji służbowej oraz imiennego upoważnienia wydanego przez Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.1. W dniu przystąpienia do kontroli, kontrolujący zawiadamia kierownika jednostki kontrolowanej o przedmiocie kontroli, okazując legitymację służbową i upoważnienie, o którym mowa w § 2.

2. Kontrola powinna być prowadzona w sposób niepowodujący zakłóceń działalności jednostki kontrolowanej.

3. Kontrolę wojskowych bocznic kolejowych i wojskowych pojazdów szynowych przeprowadza się w uzgodnieniu z właściwym terenowym organem wykonawczym Ministra Obrony Narodowej, po przedstawieniu przez osoby kontrolujące dokumentów uprawniających do dostępu do informacji niejawnych, wymaganych na podstawie odrębnych przepisów.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.Postępowanie kontrolne przeprowadza się w siedzibie jednostki kontrolowanej oraz w miejscach i czasie wykonywania jej zadań.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5.1. Wyniki przeprowadzonej kontroli kontrolujący przedstawia w protokole kontroli.

2. Protokół kontroli powinien zawierać w szczególności:

1) datę i miejsce sporządzenia protokołu;

2) imię i nazwisko przeprowadzającego kontrolę oraz numer i datę upoważnienia do przeprowadzenia kontroli;

3) datę rozpoczęcia i zakończenia kontroli;

4) określenie przedmiotu i zakresu kontroli;

5) opis stanu faktycznego ustalonego w toku kontroli, w tym opis stwierdzonych nieprawidłowości;

6) wskazanie osób odpowiedzialnych za stwierdzone nieprawidłowości;

7) adnotację o sporządzeniu odpisów, wyciągów i kserokopii kontrolowanych dokumentów;

8) wykaz załączników do protokołu;

9) informację o pouczeniu kontrolowanego o przysługującym kierownikowi jednostki kontrolowanej lub osobie pełniącej jego obowiązki, prawie zgłoszenia zastrzeżeń do protokołu oraz o prawie odmowy podpisania protokołu.

3. W protokole nie można dokonywać poprawek, skreśleń ani uzupełnień bez omówienia ich na końcu protokołu, z wyjątkiem sprostowania oczywistych pomyłek pisarskich i rachunkowych, które parafuje kontrolujący.

4. Kontrolujący ustala stan faktyczny na podstawie zebranych w toku postępowania dowodów, a w szczególności dokumentów, zabezpieczonych rzeczy, wyników oględzin, zeznań świadków, opinii biegłych, pisemnych wyjaśnień i oświadczeń.

5. Protokół kontroli sporządza się w dwóch egzemplarzach. Jeden egzemplarz protokołu otrzymuje kierownik jednostki kontrolowanej, a drugi egzemplarz kontrolujący.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6.1. Protokół kontroli podpisują kontrolujący i kierownik jednostki kontrolowanej, a w razie jego nieobecności - osoba pełniąca jego obowiązki.

2. Kierownikowi jednostki kontrolowanej lub osobie pełniącej jego obowiązki przysługuje prawo zgłoszenia, przed podpisaniem protokołu kontroli, pisemnie umotywowanych zastrzeżeń co do ustaleń zawartych w protokole.

3. Zastrzeżenia zgłasza się na piśmie w terminie 7 dni od dnia otrzymania protokołu kontroli. W uzasadnionych przypadkach. Prezes Urzędu Transportu Kolejowego może przedłużyć ten termin na wniosek kierownika jednostki kontrolowanej lub osoby pełniącej jego obowiązki.

4. W razie zgłoszenia zastrzeżeń, o których mowa w ust. 2, kontrolujący jest obowiązany bezzwłocznie dokonać ich analizy i w miarę potrzeby podjąć dodatkowe czynności kontrolne w zakresie zgłoszonych zastrzeżeń w terminie 3 dni od dnia ich otrzymania, poprzez zmianę lub uzupełnienie odpowiedniej części protokołu kontroli.

5. W razie nieuwzględnienia zastrzeżeń, o których mowa w ust. 2, w całości lub w części, kontrolujący przekazuje na piśmie w terminie 3 dni od dnia otrzymania zastrzeżeń, swoje stanowisko zgłaszającemu zastrzeżenia.

6. Kierownik jednostki kontrolowanej lub osoba pełniąca jego obowiązki może odmówić podpisania protokołu kontroli, składając kontrolującemu w terminie 7 dni od dnia jego otrzymania pisemne uzasadnienie przyczyny odmowy.

7. Odmowa podpisania protokołu kontroli przez osobę wymienioną w ust. 6 nie stanowi przeszkody do podpisania protokołu przez kontrolującego i realizacji ustaleń kontroli.

8. W razie odmowy podpisania protokołu, o której mowa w ust. 6, kontrolujący zamieszcza w protokole odpowiednią wzmiankę i opisuje podane przez kierownika jednostki kontrolowanej lub osobę pełniącą jego obowiązki przyczyny odmowy podpisania.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7.1. Prezes Urzędu Transportu Kolejowego w terminie 7 dni od dnia podpisania protokołu kontroli sporządza wystąpienie pokontrolne, które przekazuje kierownikowi jednostki kontrolowanej.

2. Wystąpienie pokontrolne zawiera ocenę kontrolowanej działalności wynikającą z ustaleń zawartych w protokole kontroli. W razie stwierdzenia nieprawidłowości w wystąpieniu pokontrolnym wskazuje się przepisy, które zostały naruszone, oraz zamieszcza się uwagi i wnioski w sprawie ich usunięcia we wskazanym terminie.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8.1. Kierownik jednostki kontrolowanej, któremu przekazano wystąpienie pokontrolne, może w terminie 7 dni od dnia jego otrzymania zgłosić umotywowane zastrzeżenia w sprawie zawartych w nim ocen, uwag i wniosków.

2. Prezes Urzędu Transportu Kolejowego w terminie 7 dni od otrzymania zastrzeżeń, o których mowa w ust. 1, przedstawia stanowisko zgłaszającemu zastrzeżenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 9.Kierownik jednostki kontrolowanej, któremu przekazano wystąpienie pokontrolne, w terminie określonym w wystąpieniu, a w przypadku zgłoszonych zastrzeżeń, o których mowa w § 8, w terminie 7 dni od otrzymania odpowiedzi Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego, informuje pisemnie Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego o podjętych działaniach związanych z realizacją uwag i wniosków.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 10.Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.2)

Minister Infrastruktury: w z. A. Piłat

1) Minister Infrastruktury kieruje działem administracji rządowej - transport, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. Nr 32, poz. 302 oraz z 2003 r. Nr 19, poz. 165 i Nr 141, poz. 1359).

2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 27 kwietnia 1999 r. w sprawie trybu wykonywania kontroli przez Głównego Inspektora Kolejnictwa (Dz. U. Nr 45, poz. 457), które na podstawie art. 76 ust. 1 ustawy z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym (Dz. U. Nr 86, poz. 789, Nr 170, poz. 1652 i Nr 203, poz. 1966) utraciło moc z dniem wejścia w życie ustawy, tj. z dniem 1 czerwca 2003 r.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00