Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Ustaw rok 2003 nr 206 poz. 2007
Wersja archiwalna od 2003-12-19 do 2011-02-09
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 2003 nr 206 poz. 2007
Wersja archiwalna od 2003-12-19 do 2011-02-09
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

Od redakcji: Rozporządzenie zostało uchylone na podstawie art. 272 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej (Dz.U. Nr 79, poz. 523; z późn. zm.) oraz zastąpione przez rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 29 grudnia 2010 r. w sprawie określenia przełożonych właściwych do dokonywania potrąceń z uposażenia funkcjonariuszy Służby Więziennej oraz trybu postępowania w więcej …

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI

z dnia 13 listopada 2003 r.

w sprawie określenia przełożonych właściwych do dokonywania potrąceń z uposażenia funkcjonariuszy Służby Więziennej oraz trybu postępowania w tych sprawach

Na podstawie art. 123 ust. 3 ustawy z dnia 26 kwietnia 1996 r. o Służbie Więziennej (Dz. U. z 2002 r. Nr 207, poz. 1761 oraz z 2003 r. Nr 90, poz. 844, Nr 142, poz. 1380 i Nr 166, poz. 1609) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1.[Przełożony właściwy do dokonywania potrąceń] Przełożonym właściwym do dokonywania potrąceń z uposażenia funkcjonariusza Służby Więziennej, zwanego dalej „funkcjonariuszem”, jest jego przełożony właściwy w sprawach osobowych, określony w art. 31 ust. 1 ustawy z dnia 26 kwietnia 1996 r. o Służbie Więziennej.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.[Potrącenia z uposażenia funkcjonariusza] Z uposażenia funkcjonariusza za jego zgodą, wyrażoną na piśmie, mogą być dokonywane potrącenia z tytułu zobowiązań:

1) zapłaty odszkodowania, przewidzianych w przepisach o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu;

2) wobec pracowniczej kasy zapomogowo-pożyczkowej;

3) innych, wskazanych przez funkcjonariusza.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.[Dokonywanie potrąceń] 1. Potrąceń z uposażenia dokonuje się:

1) w związku z egzekucją należności:

a) objętych sądowymi lub administracyjnymi tytułami wykonawczymi – na wezwanie komornika sądowego, organu egzekucyjnego właściwego do prowadzenia egzekucji administracyjnej lub wierzyciela uprawnionego do egzekwowania należności w trybie administracyjnym,

b) z tytułu szkód wyrządzonych w mieniu Skarbu Państwa znajdującym się w dyspozycji jednostek organizacyjnych Służby Więziennej, zwanych dalej „jednostkami organizacyjnymi” – na pisemne wezwanie organu określonego w przepisach dotyczących podmiotów właściwych do ustalenia wysokości szkód, zawierania ugód oraz podejmowania innych decyzji dotyczących szkód wyrządzonych przez funkcjonariuszy,

c) na podstawie odrębnych przepisów – na pisemne wezwanie właściwego organu lub wierzyciela, które określa dokładną kwotę podlegającą potrąceniu i powołuje odpowiedni przepis zobowiązujący do potrącenia;

2) w przypadkach, o których mowa w § 2 pkt 2 i 3 – na podstawie zestawienia kwot podlegających potrąceniu, sporządzonego przez właściwy organ lub upoważnione osoby.

2. Potrącenia na zaspokojenie należności z tytułu świadczeń alimentacyjnych oraz należności z tytułu odpowiedzialności majątkowej za szkody wyrządzone w mieniu Skarbu Państwa znajdującym się w dyspozycji jednostek organizacyjnych mogą być dokonywane również bez postępowania egzekucyjnego, na wniosek wierzyciela, po przedłożeniu przez niego tytułu wykonawczego bądź dobrowolnego zobowiązania do zapłaty odszkodowania.

3. Przepisu ust. 2 nie stosuje się, jeżeli:

1) świadczenia alimentacyjne mają być potrącone na rzecz kilku wierzycieli, a łączna suma, która może być potrącona, nie wystarcza na pokrycie wszystkich zobowiązań alimentacyjnych,

2) uposażenie zostało zajęte w trybie egzekucji sądowej lub administracyjnej.

4. Potrącenia z tytułu nieusprawiedliwionej nieobecności funkcjonariusza w służbie lub zawinionej niemożności pełnienia przez niego obowiązków służbowych dokonuje się na podstawie, zatwierdzonego przez przełożonego właściwego w sprawach osobowych, imiennego wykazu uwzględniającego liczbę dni, za które nie przysługuje uposażenie.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.[Przeniesienie funkcjonariusza do innej jednostki] 1. W przypadku przeniesienia funkcjonariusza do innej jednostki organizacyjnej dotychczasowa jednostka wpisuje w zaświadczeniu o zaopatrzeniu finansowym funkcjonariusza kwoty dokonanych już potrąceń i kwoty pozostałego zadłużenia oraz wysokość miesięcznych bieżących obciążeń, a następnie przekazuje do nowej jednostki posiadane tytuły wykonawcze wraz z wezwaniami do dokonywania potrąceń.

2. Jednostka organizacyjna, do której funkcjonariusz został przeniesiony, zawiadamia organ egzekucyjny o otrzymaniu tytułów wykonawczych i na ich podstawie dokonuje dalszych potrąceń.

3. W przypadku zawieszenia, wstrzymania lub przywrócenia funkcjonariuszowi wypłaty pełnego uposażenia jednostka organizacyjna zawiadamia o tym organ egzekucyjny lub wierzyciela, na których wezwanie dokonuje się potrąceń.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5.[Przekazywanie kwot potrąceń] Kwoty potrąceń komórka finansowa jednostki organizacyjnej przekazuje zgodnie z dyspozycją funkcjonariusza, organów egzekucyjnych lub wierzycieli, na których wezwanie dokonuje się potrącenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia 1)

Minister Sprawiedliwości: G. Kurczuk

1) Z dniem wejścia w życie mniejszego rozporządzenia traci moc zarządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 12 czerwca 1997 r. w sprawie określenia kierowników jednostek organizacyjnych właściwych do dokonywania potrąceń z uposażenia funkcjonariuszy Służby Więziennej oraz trybu postępowania w tych sprawach (Dz. Urz. Min. Sprawiedl. Nr 2, poz. 13), zachowane w mocy na podstawie art. 15 ustawy z dnia 6 lipca 2001 r. o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej ustawy o odszkodowaniach przysługujących w razie wypadków i chorób pozostających w związku ze służbą w Milicji Obywatelskiej, ustawy o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin ustawy o uposażeniu żołnierzy ustawy o Policji, ustawy o Urzędzie Ochrony Państwa, ustawy o Państwowej Straży Pożarnej, ustawy o kontroli skarbowej ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin, ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji Urzędu Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin, ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, ustawy o Służbie Więziennej oraz ustawy o Inspekcji Celnej (Dz. U Nr 81, poz. 877)

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00