Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2003-10-23
Wersja aktualna od 2003-10-23
obowiązujący
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 17 września 2003 r.
w sprawie trybu przyjmowania dzieci matek pozbawionych wolności do domów dla matki i dziecka przy wskazanych zakładach karnych oraz szczegółowych zasad organizowania i działania tych placówek
Na podstawie art. 87 § 5 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny wykonawczy (Dz. U. Nr 90, poz. 557, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Zakres przedmiotowy] Rozporządzenie określa tryb przyjmowania dzieci matek pozbawionych wolności do domów dla matki i dziecka przy wskazanych zakładach karnych oraz szczegółowe zasady organizowania i działania tych placówek.
§ 2.[Dom dla matki i dziecka] Matka pozbawiona wolności sprawuje stałą i bezpośrednią opiekę nad dzieckiem w domu dla matki i dziecka przy zakładzie karnym, zwanym dalej „domem”. Wykaz zakładów karnych, przy których organizuje się dom, określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§ 3.[Wniosek o przyjęcie do domu] 1. Przyjęcie wraz z matką dziecka do domu następuje na podstawie pisemnego wniosku złożonego przez matkę do dyrektora zakładu karnego, przy którym dom został zorganizowany, zwanego dalej „dyrektorem zakładu karnego”.
2. Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, matka dołącza odpis skrócony aktu urodzenia dziecka.
3. O złożeniu pisemnego wniosku przez matkę dyrektor zakładu karnego zawiadamia właściwy sąd opiekuńczy.
4. Umieszczenie tymczasowo aresztowanej w domu wymaga zgody organu, do którego dyspozycji ona pozostaje.
5. Umieszczenie dziecka w domu wymaga zgody ojca, o ile przysługuje mu władza rodzicielska. W przypadku braku takiej zgody lub niemożności jej uzyskania decyduje rozstrzygnięcie sądu opiekuńczego.
6. Matka wraz z dzieckiem zostają przyjęci do domu z chwilą uzyskania zgody sądu opiekuńczego. W szczególnie uzasadnionych przypadkach matka wraz z dzieckiem mogą zostać przyjęci do domu z chwilą złożenia pisemnego wniosku i pozostać w nim do czasu uzyskania zgody sądu opiekuńczego, z zastrzeżeniem ust. 4.
§ 4.[Odpowiednie stosowanie § 3] W wypadku urodzenia dziecka przez matkę pozbawioną wolności stosuje się odpowiednio przepisy § 3.
§ 5.[Organizacja przewiezienia dziecka do domu] Przewiezienie dziecka do domu organizują, w porozumieniu z dyrektorem zakładu karnego, osoby sprawujące faktyczną pieczę nad dzieckiem lub placówka opiekuńczo-wychowawcza, w której znajduje się dziecko.
§ 6.[Zezwolenie na czasowy pobyt poza zakładem karnym] 1. Matka korzystająca z zezwoleń na czasowy pobyt poza zakładem karnym opuszcza zakład karny wraz z dzieckiem.
2. W uzasadnionych przypadkach, na wniosek matki, dyrektor zakładu karnego może wyrazić zgodę na pozostawienie dziecka w domu na czas korzystania przez matkę z zezwoleń, o których mowa w ust. 1.
3. Jeżeli w przypadku, o którym mowa w ust. 2, matka nie powróciła do zakładu karnego, dyrektor tego zakładu powiadamia sąd opiekuńczy.
4. Przepis ust. 3 stosuje się odpowiednio w przypadku powrotu matki do zakładu karnego bez dziecka.
5. W przypadku okresowej niemożności sprawowania przez matkę stałej i bezpośredniej opieki nad dzieckiem przebywa ono pod opieką pielęgniarki i wychowawcy.
§ 7.[Oddzielenie dziecka od matki oraz skrócenie lub przedłużenie jego pobytu w domu] W przypadku gdy lekarz lub psycholog wydał na piśmie opinię, że względy wychowawcze lub zdrowotne przemawiają za oddzieleniem dziecka od matki albo przedłużeniem lub skróceniem okresu jego pobytu w domu, dyrektor zakładu karnego zawiadamia o tym sąd opiekuńczy, dołączając opinię.
§ 8.[Uprawnienia matki w razie konieczności opuszczenia przez dziecko domu przed jej zwolnieniem z zakładu karnego] Jeżeli zachodzi konieczność opuszczenia przez dziecko domu przed zwolnieniem matki z zakładu karnego, zakład karny umożliwia matce podjęcie starań o oddanie dziecka pod opiekę rodzinie bądź o umieszczenie go w placówce opiekuńczo-wychowawczej położonej w pobliżu zakładu karnego, w którym przebywa matka.
§ 9.[Kierownik oraz personel domu] 1. Domem kieruje kierownik domu podlegający dyrektorowi zakładu karnego.
2. Personel domu stanowią:
1) lekarz pediatra;
2) psycholog;
3) pielęgniarka;
4) wychowawca;
5) dietetyk.
§ 10.[Pomieszczenia] 1. Wyposażenie wszystkich pomieszczeń domu powinno być zbliżone do warunków domowych.
2. W domu powinny znajdować się co najmniej następujące pomieszczenia:
1) pokoje sypialne dla matek i dzieci;
2) sale do zajęć pielęgnacyjnych i wychowawczych;
3) pomieszczenia do udzielania świadczeń zdrowotnych;
4) pomieszczenia do przygotowywania posiłków;
5) pomieszczenia sanitarne i gospodarcze;
6) pokoje dla personelu;
7) pomieszczenie izby chorych.
§ 11.[Zakaz używania mundurów służbowych podczas kontaktu z dzieckiem] Funkcjonariusze Służby Więziennej, mający bezpośredni kontakt z dziećmi, w czasie pełnienia służby nie używają umundurowania służbowego.
§ 12.[Zespół wychowawczo-opiekuńczy] 1. Dyrektor zakładu karnego powołuje zespół wychowawczo-opiekuńczy, w skład którego wchodzą:
1) kierownik domu, pełniący funkcję kierownika zespołu;
2) lekarz pediatra;
3) psycholog;
4) pielęgniarka;
5) wychowawca.
2. Do zadań zespołu, o którym mowa w ust. 1, należy w szczególności:
1) programowanie zajęć dydaktycznych, edukacyjnych, wychowawczych, terapeutycznych i resocjalizacyjnych wobec matek;
2) prowadzenie, przy udziale matek, działalności opiekuńczej zapewniającej dzieciom prawidłowy rozwój psychofizyczny;
3) dokonywanie kwartalnych ocen postaw macierzyńskich matek;
4) rozpoznawanie i przygotowywanie warunków właściwej adaptacji społecznej matek i dzieci poprzez utrzymywanie kontaktów z ich rodzinami, organami pomocy społecznej i publicznymi placówkami opiekuńczo-wychowawczymi.
§ 13.[Świadczenia zdrowotne udzielane dziecku] 1. Dzieciom przebywającym w domu świadczenia zdrowotne udzielane są przez lekarza pediatrę lub pielęgniarkę, zatrudnionych w zakładzie opieki zdrowotnej dla osób pozbawionych wolności, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. Świadczenia zdrowotne, których nie może dzieciom udzielić lekarz pediatra lub pielęgniarka, o których mowa w ust. 1, realizuje się za pośrednictwem zakładu opieki zdrowotnej właściwego ze względu na jego obszar działania i rodzaj świadczenia zdrowotnego.
3. Dzieci przyjęte spoza oddziału ginekologiczno-położniczego szpitala więziennego można umieścić wraz z matką w pomieszczeniu izby chorych, na czas określony przez lekarza.
4. Dzieci chore wymagające całodobowej opieki lekarskiej lekarz pediatra kieruje niezwłocznie do szpitala zgodnie z zasadami, o których mowa w ust. 2.
§ 14.[Wyżywienie] 1. Posiłki dla dzieci sporządza się w kuchni domu pod kontrolą dietetyka, zgodnie ze wskazaniami lekarza pediatry.
2. Ilość posiłków w ciągu doby oraz dobór produktów żywnościowych ustala lekarz pediatra. Na wniosek lekarza pediatry, przy żywieniu dzieci chorych można w uzasadnionych przypadkach odstąpić od ograniczeń wynikających z normy budżetowej.
3. Dzieciom przysługuje wyżywienie według normy L, określonej w przepisach w sprawie norm wyżywienia osób pozbawionych wolności.
§ 15.[Ubrania] Dzieciom przysługuje, stosownie do wieku i indywidualnych potrzeb, bielizna, odzież, obuwie i inne niezbędne przedmioty osobistego użytku, zgodnie z normami należności zawartymi w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§ 16.[Rodzaje prowadzonych w domu dokumentacji] 1. W domu prowadzi się następującą dokumentację:
1) książkę ewidencji dzieci;
2) kartę wyposażenia dziecka;
3) dokumentację osobistą dziecka;
4) protokolarz zespołu wychowawczo-opiekuńczego;
5) dokumentację medyczną dziecka.
2. Dokumentację, o której mowa w ust. 1 pkt 1–4, prowadzi kierownik domu, a dokumentację, o której mowa w ust. 1 pkt 5, prowadzi lekarz pediatra.
3. Do książki ewidencji dzieci wpisuje się: imię i nazwisko dziecka, datę i miejsce urodzenia, imiona i nazwiska rodziców oraz ich adres zamieszkania, imiona i nazwiska oraz adresy osób sprawujących faktyczną pieczę nad dzieckiem, datę przyjęcia dziecka oraz datę i przyczynę skreślenia z ewidencji, adres osób, którym dziecko zostało przekazane bądź adres i nazwę placówki, do której dziecko przeniesiono.
4. Do karty wyposażenia wpisuje się: imię i nazwisko dziecka, datę przybycia i opuszczenia placówki, bieliznę, odzież, obuwie i inne wyposażenie będące własnością dziecka w chwili przyjęcia do domu oraz otrzymane w czasie pobytu.
5. Dokumentacja osobista dziecka obejmuje: odpis skrócony aktu urodzenia, orzeczenie sądu, dokumenty meldunkowe, korespondencję w sprawach dziecka, wnioski i wskazania w zakresie opieki wychowawczej.
6. Dokumentacja medyczna dziecka obejmuje: książeczkę zdrowia dziecka, karty zdrowia dziecka, kartę uodpornienia, karty gorączkowe, kartę rozwoju psychomotorycznego dziecka oraz wyniki badań laboratoryjnych.
7. Realizację zadań zespołu wychowawczo-opiekuńczego, o których mowa w § 12 ust. 2, dokumentuje się w protokolarzu zespołu wychowawczo-opiekuńczego.
§ 17.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Minister Sprawiedliwości: G. Kurczuk
|
1) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1997 r. Nr 160, poz. 1083, z 1999 r. Nr 83, poz. 931, z 2000 r. Nr 60, poz. 701, Nr 120, poz. 1268 i Nr 122, poz. 1318, z 2001 r. Nr 98, poz. 1071, Nr 111, poz. 1194 i Nr 151, poz. 1686, z 2002 r. Nr 74, poz. 676, Nr 121, poz. 1033 i Nr 200, poz. 1679 oraz z 2003 r. Nr 111, poz. 1061 i Nr 142, poz. 1380.
Załączniki do rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości
z dnia 17 września 2003 r. (poz. 1709)
Załącznik nr 1
WYKAZ
ZAKŁADÓW KARNYCH, PRZY KTÓRYCH ORGANIZUJE SIĘ DOMY DLA MATKI I DZIECKA
1. Zakład Karny Nr 1 w Grudziądzu – ul. Wybickiego 10/22.
2. Zakład Karny w Krzywańcu – gm. Nowogród Bobrzański.
Załącznik nr 2
NORMY NALEŻNOŚCI DLA DZIECI PRZEBYWAJĄCYCH W „DOMACH DLA MATKI I DZIECKA”
Lp. | Przedmiot | J.m. | Norma należ. dla jednost. | Okres używal. w latach | Ilość wydana osadz. | Uwagi |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
|
|
|
|
|
|
|
1. | kaftanik letni | szt. | 4 | 1 | 2 |
|
2. | kaftanik zimowy | szt. | 4 | 1 | 2 |
|
3. | śpioszki | szt. | 4 | 1 | 2 |
|
4. | czapeczka | szt. | 2 | 1 | 2 |
|
5. | pieluchy z tkaniny | szt. | 60 | 1 | 20 |
|
6. | koszulka | szt. | 6 | 1 | 2 |
|
7. | piżama | szt. | 2 | 3 | 1 |
|
8. | rajstopy | szt. | 2 | 1 | 1 |
|
9. | majtki dziecięce | szt. | 2 | 1 | 2 |
|
10. | skarpetki dziecięce | para | 4 | 1 | 2 |
|
11. | kurtka dziecięca | szt. | 1 | 3 | 1 |
|
12. | spodenki | para | 2 | 3 | 1 |
|
13. | szalik | szt. | 1 | 3 | 1 | wydaje się na okres zimowy |
14. | rękawiczki | para | 1 | 1 | 1 | wydaje się na okres zimowy |
15. | sweter | szt. | 2 | 1 | 1 |
|
16. | obuwie domowe | para | 1 | 1 | 1 |
|
17. | buty | para | 1 | 1 | 1 |
|
18. | ręcznik | szt. | 3 | 3 | 1 |
|
19. | ceratka | szt. | 1 | 2 | 1 |
|
20. | myjka | szt. | 3 | 1 | 1 |
|
21. | butelka | szt. | 2 | 1 | 2 |
|
22 | smoczek | szt. | 4 | 1 | 2 |
|
23. | gryzaczek | szt. | 1 | 1 | 1 |
|
24. | poszewka na kocyk | szt. | 4 | 1 | 1 |
|
25. | kocyk | szt. | 2 | 4 | 2 |
|
26. | prześcieradło | szt. | 6 | 2 | 2 |
|
27. | materacyk | kpl. | 1 | 5 | 1 |
|
28. | poduszka | szt. | 1 | 5 | 1 |
|
29. | poszewka na poduszkę | szt. | 4 | 2 | 1 |
|
30. | podkład pod kocyk | szt. | 1 | 7 | 1 | do łóżek bez wkładu |
Uwagi:
1. Normy należności oraz okres używalności stanowią podstawę do określenia ilościowych i asortymentowych potrzeb „Domów dla matki i dziecka”.
2. Przedmioty wyszczególnione w pozycjach od 1 do 23 wydawane są w zależności od wieku i rozwoju fizycznego dziecka.
3. Przedmioty wyszczególnione w poz. 8, 9, 10, 16, 17, 20, 22, 23 z chwilą wydania stanowią własność użytkownika.