Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2004-05-01 do 2014-02-22
Wersja archiwalna od 2004-05-01 do 2014-02-22
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY1)
z dnia 30 lipca 2003 r.
w sprawie uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii
Na podstawie art. 45 ust. 5 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. – Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2000 r. Nr 100, poz. 1086, z późn. zm. 2)) zarządza się, co następuje:
Rozdział 1
Przepisy ogólne
§ 1.[Zakres przedmiotowy] Rozporządzenie określa:
1) tryb składania wniosków o nadanie uprawnień zawodowych;
2) sposób i warunki uznania praktyki zawodowej;
3) organizację działania komisji kwalifikacyjnej;
4) sposób przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego;
5) sposób ustalania kosztów postępowania kwalifikacyjnego;
6) sposób prowadzenia i zakres danych centralnego rejestru osób posiadających uprawnienia zawodowe;
7) wzory świadectw uprawnień zawodowych.
§ 2.[Definicje] Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1) ustawie – należy przez to rozumieć ustawę z dnia 17 maja 1989 r. – Prawo geodezyjne i kartograficzne;
2) uprawnieniach zawodowych – należy przez to rozumieć uprawnienia zawodowe w dziedzinie geodezji i kartografii, nadawane przez Głównego Geodetę Kraju na podstawie art. 45 ust. 1 ustawy;
3) komisji kwalifikacyjnej – należy przez to rozumieć komisję do spraw uprawnień zawodowych;
4) osobie zainteresowanej – należy przez to rozumieć osobę ubiegającą się o nadanie jej uprawnień zawodowych;
5) rejestrze – należy przez to rozumieć centralny rejestr osób posiadających uprawnienia zawodowe.
§ 3.[Osoby, wobec których przeprowadza się postępowanie kwalifikacyjne] Komisja kwalifikacyjna przeprowadza postępowanie kwalifikacyjne wobec osób zainteresowanych, spełniających warunki określone w art. 44 ustawy.
Rozdział 2
Tryb składania wniosków o nadanie uprawnień zawodowych
§ 4.[Składanie wniosku] 1. Osoba zainteresowana składa wniosek o nadanie uprawnień zawodowych na formularzu, którego wzór jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
2. Osoba zainteresowana dołącza do wniosku:
1) dokumenty potwierdzające posiadanie wykształcenia, o którym mowa w art. 44 ust. 1 pkt 1 lub art. 44 ust. 2 ustawy;
2) dokumenty potwierdzające praktykę zawodową;
3) oświadczenie osoby zainteresowanej o niekaralności za przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów;
4) inne dokumenty mające wpływ na ocenę dotychczasowego dorobku zawodowego, w tym opinie pracodawców;
5) dwie fotografie o wymiarach 36 x 45 mm.
§ 5.[Dokumenty dołączane do wniosku przez osoby posiadające w dziedzinie geodezji i kartografii tytuł naukowy profesora albo I lub II stopień specjalizacji zawodowej] Osoby, o których mowa w art. 44 ust. 3 ustawy, dołączają do wniosku wykaz dorobku naukowego w zakresach uprawnień zawodowych wymienionych w art. 43 ustawy, potwierdzony pracami i publikacjami zawodowymi, a także prowadzonymi zajęciami dydaktycznymi.
§ 6.[Zwrot niekompletnego wniosku] W razie złożenia wniosku niekompletnego zwraca się go osobie zainteresowanej w celu uzupełnienia.
§ 7.[Zakres uprawnień zawodowych będący przedmiotem złożonego wniosku] Osoba zainteresowana może w jednym postępowaniu kwalifikacyjnym złożyć wniosek o nadanie uprawnień zawodowych wyłącznie w jednym z zakresów, o których mowa w art. 43 ustawy.
Rozdział 3
Sposób i warunki uznania praktyki zawodowej
§ 8.[Dokumentacja praktyki zawodowej] Osoba zainteresowana dokumentuje praktykę zawodową zaświadczeniem pracodawcy lub składa oświadczenie dotyczące praktyki zawodowej.
§ 9.[Przesłanki uznania praktyki] Praktyka zawodowa jest uznawana, jeżeli odpowiada zakresowi uprawnień zawodowych, o których nadanie ubiega się osoba zainteresowana.
§ 10.[Badanie dokumentacji odbytej praktyki zawodowej przez zespół kwalifikacyjny] Zespół kwalifikacyjny, o którym mowa w § 15 ust. 1, w części wstępnej postępowania, bada złożone zaświadczenia lub oświadczenia dokumentujące praktykę zawodową w sposób określony w § 17 ust. 2–6, uwzględniając warunki określone w art. 44 ust. 1–3 ustawy.
Rozdział 4
Organizacja działania komisji kwalifikacyjnej
§ 11.[Skład] W skład komisji kwalifikacyjnej wchodzą:
1) przewodniczący;
2) trzech wiceprzewodniczących;
3) członkowie.
§ 12.[Podkomisje] 1. Komisja kwalifikacyjna działa w podkomisjach:
1) podkomisja l – dla uprawnień zawodowych, o których mowa w art. 43 pkt 1, 2, 4 i 5 ustawy;
2) podkomisja II – dla uprawnień zawodowych, o których mowa w art. 43 pkt 3 ustawy;
3) podkomisja III – dla uprawnień zawodowych, o których mowa w art. 43 pkt 6 i 7 ustawy.
2. Pracami podkomisji kierują wiceprzewodniczący komisji kwalifikacyjnej.
§ 13.[Kompetencje przewodniczącego komisji] 1. Pracami komisji kwalifikacyjnej kieruje jej przewodniczący, który w szczególności:
1) wnioskuje do Głównego Geodety Kraju w sprawie ustalania harmonogramów postępowania kwalifikacyjnego;
2) zapewnia opracowanie propozycji zestawów pytań na egzaminy pisemne;
3) inicjuje działania mające na celu podnoszenie poziomu wiedzy członków komisji kwalifikacyjnej i zachowanie jednolitości postępowań kwalifikacyjnych.
2. Przewodniczący może powierzyć bezpośrednie kierowanie pracami komisji kwalifikacyjnej jednemu z wiceprzewodniczących.
Rozdział 5
Sposób przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego
§ 14.[Termin przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego] Komisja kwalifikacyjna przeprowadza postępowanie kwalifikacyjne w terminie nie dłuższym niż 4 miesiące od dnia złożenia wniosku przez osobę zainteresowaną.
§ 15.[Zespół kwalifikacyjny] 1. Główny Geodeta Kraju, w celu przeprowadzenia postępowania kwalifikacyjnego, na wniosek przewodniczącego lub wiceprzewodniczącego komisji kwalifikacyjnej, wyznacza zespół kwalifikacyjny w liczbie od 3 do 5 osób, spośród osób wchodzących w skład właściwej podkomisji, w zależności od ilości wniosków złożonych przez osoby zainteresowane.
2. Zespołem kwalifikacyjnym kieruje przewodniczący komisji kwalifikacyjnej, jeden z wiceprzewodniczących lub inna osoba wchodząca w skład zespołu, wyznaczona przez Głównego Geodetę Kraju.
3. Przewodniczący komisji kwalifikacyjnej kieruje zespołem kwalifikacyjnym, jeżeli postępowanie kwalifikacyjne dotyczy osoby zainteresowanej posiadającej tytuł profesora albo stopień specjalizacji zawodowej.
§ 16.[Miejsce przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego] 1. Postępowania kwalifikacyjne są organizowane w siedzibie Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii.
2. W uzasadnionych przypadkach Główny Geodeta Kraju może podjąć decyzję o zorganizowaniu postępowania kwalifikacyjnego w innym miejscu.
§ 17.[Struktura postępowania kwalifikacyjnego] 1. Postępowanie kwalifikacyjne składa się z części wstępnej i z części sprawdzającej.
2. Część wstępna odbywa się na posiedzeniu zespołu kwalifikacyjnego nie później niż na 14 dni przed wyznaczonym przez przewodniczącego komisji kwalifikacyjnej terminem części sprawdzającej.
3. Część wstępna obejmuje:
1) badanie dokumentów złożonych przez osobę zainteresowaną pod względem formalnoprawnym;
2) ocenę spełnienia przez osobę zainteresowaną warunków określonych w art. 44 ust. 1–3 ustawy;
3) rozstrzygnięcie o dopuszczeniu lub niedopuszczeniu osoby zainteresowanej do części sprawdzającej, potwierdzone zapisem protokolarnym.
4. Przewodniczący zespołu kwalifikacyjnego powiadamia osobę zainteresowaną na piśmie o brakach w dokumentacji lub odmowie dopuszczenia do części sprawdzającej, wraz z uzasadnieniem.
5. Zespół kwalifikacyjny przed rozpoczęciem części sprawdzającej:
1) rozpatruje, z udziałem osób zainteresowanych, o których mowa w ust. 4, wniesione przez te osoby dodatkowe dokumenty i oświadczenia;
2) podejmuje wobec tych osób rozstrzygnięcie, o którym mowa w ust. 3 pkt 3.
6. Po zakończeniu części wstępnej postępowania zespół kwalifikacyjny wypełnia część l protokołu. W przypadku osób niedopuszczonych do części sprawdzającej zespół kwalifikacyjny wypełnia również część III protokołu.
§ 18.[Część sprawdzająca] 1. Część sprawdzającą postępowania kwalifikacyjnego przeprowadza się w formie egzaminu pisemnego i ustnego.
2. Maksymalna liczba osób, które mogą jednocześnie zdawać egzamin, nie może przekraczać 45.
3. Główny Geodeta Kraju lub z jego upoważnienia wiceprezes lub inny pracownik Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii doręcza zapieczętowane zestawy pytań egzaminu pisemnego przewodniczącemu zespołu kwalifikacyjnego.
§ 19.[Egzamin pisemny] 1. Egzamin pisemny składa się z dwóch części:
1) części ogólnej, będącej egzaminem testowym sprawdzającym znajomość przepisów prawnych oraz standardów technicznych dotyczących geodezji, kartografii oraz krajowego systemu informacji o terenie, których znajomość jest wymagana bez względu na zakres uprawnień zawodowych, przy czym do każdego pytania testowego są dołączone odpowiedzi, z których tylko jedna jest poprawna;
2) części szczegółowej, polegającej na udzieleniu odpowiedzi na pytania dotyczące wykonywania prac geodezyjnych i kartograficznych, z uwzględnieniem zakresu uprawnień zawodowych, o nadanie których ubiega się osoba zainteresowana, oraz na wskazaniu przepisów regulujących zagadnienia określone w pytaniach.
2. Liczba pytań na egzaminie pisemnym wynosi:
1) w części ogólnej: 60 pytań testowych;
2) w części szczegółowej: 3 pytania o charakterze opisowym.
3. Czas trwania każdej z części egzaminu pisemnego wynosi 1 godzinę.
§ 20.[Przebieg egzaminu pisemnego oraz przesłanki zwolnienia osoby zainteresowanej z części ogólnej egzaminu] 1. Osoba zainteresowana, która w okresie sześciu miesięcy przed przystąpieniem do egzaminu ukończyła z wynikiem pozytywnym postępowanie w sprawie innego zakresu uprawnień zawodowych, jest zwolniona z części ogólnej egzaminu pisemnego.
2. W czasie trwania egzaminu pisemnego osoby zainteresowane mogą posługiwać się tekstami aktów prawnych i zbiorami orzeczeń.
3. Przed wejściem na salę egzaminacyjną osoba zainteresowana okazuje dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość.
4. Przed rozpoczęciem egzaminu przewodniczący zespołu kwalifikacyjnego informuje osoby zainteresowane o warunkach organizacyjnych jego przeprowadzenia.
5. Korzystanie przez osobę zainteresowaną z pomocy innych uczestników egzaminu lub opracowań innych, niż wymienione w ust. 2, powoduje w stosunku do tej osoby przerwanie egzaminu przez przewodniczącego zespołu kwalifikacyjnego i jest równoznaczne z negatywnym wynikiem egzaminu.
§ 21.[Kryteria oceny udzielonych odpowiedzi] 1. Członkowie zespołu kwalifikacyjnego oceniają udzielone podczas egzaminu pisemnego odpowiedzi w następujący sposób:
1) w części ogólnej przyznaje się 1 punkt za każdą poprawną odpowiedź;
2) w części szczegółowej przyznaje się od 0 do 7 punktów za odpowiedź na każde z pytań;
3) uzyskanie co najmniej 41 punktów w części ogólnej egzaminu oraz uzyskanie co najmniej 15 punktów w części szczegółowej oznacza wynik pozytywny;
4) prace pisemne z oceną negatywną są sprawdzane powtórnie przez innego członka zespołu kwalifikacyjnego.
2. Nie sprawdza się części szczegółowej egzaminu pisemnego osoby zainteresowanej, która nie uzyskała wyniku pozytywnego z części ogólnej.
3. Wynik egzaminu pisemnego wpisuje się na arkuszu pracy egzaminacyjnej, opatrując go datą i podpisem sprawdzającego.
§ 22.[Warunek dopuszczenia do egzaminu ustnego] Warunkiem dopuszczenia do egzaminu ustnego jest uzyskanie pozytywnego wyniku egzaminu pisemnego.
§ 23.[Przebieg egzaminu ustnego] 1. W czasie egzaminu ustnego członkowie zespołu kwalifikacyjnego zadają indywidualnie pytania osobie zainteresowanej.
2. Odpowiedzi ocenia cały zespół kwalifikacyjny.
3. Członkowie zespołu kwalifikacyjnego formułują pytania w sposób zwięzły i jasny, z uwzględnieniem zakresu uprawnień zawodowych, o które ubiega się osoba zainteresowana. Przewodniczący zespołu kwalifikacyjnego, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, może zinterpretować treść zadanego pytania.
4. Zespół kwalifikacyjny dokonuje oceny egzaminu ustnego i całego postępowania kwalifikacyjnego.
5. W przypadku braku zgodności członków zespołu w ocenie egzaminu ustnego, przewodniczący zarządza głosowanie. Przy równej liczbie głosów decyduje głos przewodniczącego.
6. Negatywny wynik egzaminu ustnego wymaga szczegółowego uzasadnienia, w tym przedstawienia zagadnień, których osoba egzaminowana nie opanowała w stopniu umożliwiającym wykonywanie samodzielnych funkcji w dziedzinie geodezji i kartografii, oraz przebiegu egzaminu ustnego i związanego z tym stanowiska członków komisji.
§ 24.[Protokół z przebiegu postępowania kwalifikacyjnego] 1. Z przeprowadzonego postępowania kwalifikacyjnego zespół kwalifikacyjny sporządza protokół, którego wzór stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.
2. Po podpisaniu protokołu przewodniczący zespołu kwalifikacyjnego ogłasza osobie zainteresowanej ostateczny wynik postępowania kwalifikacyjnego.
3. Protokoły z przeprowadzonego postępowania kwalifikacyjnego przewodniczący zespołu kwalifikacyjnego niezwłocznie przekazuje Głównemu Geodecie Kraju.
§ 25.[Przeprowadzanie postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do osób zainteresowanych posiadających tytuł profesora albo stopień specjalizacji zawodowej] 1. Postępowanie kwalifikacyjne w stosunku do osób zainteresowanych posiadających tytuł profesora albo stopień specjalizacji zawodowej przeprowadza się odrębnie.
2. Postępowanie kwalifikacyjne wobec osób wymienionych w ust. 1 obejmuje wyłącznie część wstępną postępowania, o której mowa w § 17 ust. 1.
3. Po zakończeniu części wstępnej postępowania wobec osób zainteresowanych, o których mowa w ust. 1, zespół kwalifikacyjny wypełnia część III protokołu.
Rozdział 6
Sposób ustalania kosztów postępowania kwalifikacyjnego
§ 26.[Ustalanie wysokości kosztów] Wysokość kosztów postępowania kwalifikacyjnego ustala się na podstawie analizy przewidywanych kosztów, stosownie do prognozowanej liczby osób zainteresowanych w danym roku budżetowym.
§ 27.[Składniki kosztów] Koszty postępowania kwalifikacyjnego obejmują:
1) koszty bezpośrednie, w skład których wchodzą koszty:
a) wynagrodzenia, przejazdów, noclegów i diet członków zespołu kwalifikacyjnego,
b) wynajmu sal na egzamin i posiedzenia zespołu,
c) materiałów i prac biurowych związanych z przeprowadzeniem postępowania kwalifikacyjnego, w tym druku formularzy zawierających pytania egzaminacyjne;
2) koszty pośrednie, które obejmują w szczególności:
a) koszty organizowania okresowych posiedzeń komisji kwalifikacyjnej lub posiedzeń zespołów kwalifikacyjnych, mających na celu ujednolicenie zasad postępowania kwalifikacyjnego wobec wszystkich osób zainteresowanych oraz podsumowanie doświadczeń wynikających z prowadzonych postępowań kwalifikacyjnych,
b) koszty opracowania pytań egzaminacyjnych,
c) koszty wydawnictw informacyjno-szkoleniowych,
d) koszty związane z obsługą prac komisji kwalifikacyjnej, w tym obsługą księgową i obsługą administracyjno-prawną.
§ 28.[Zwrot 50% wpłaty wniesionej na poczet pokrycia kosztów postępowania kwalifikacyjnego] 1. W przypadku niedopuszczenia osoby zainteresowanej do części sprawdzającej postępowania kwalifikacyjnego, osobie tej zwraca się 50% wpłaty wniesionej na poczet pokrycia kosztów postępowania kwalifikacyjnego.
2. Wzory świadectw nadania uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii są określone w załącznikach nr 3 i 4 do rozporządzenia.
Rozdział 7
Sposób prowadzenia i zakres danych centralnego rejestru osób posiadających uprawnienia zawodowe
§ 29.[Rejestr osób posiadających uprawnienia zawodowe] Główny Geodeta Kraju prowadzi rejestr w postaci informatycznej bazy danych.
§ 30.[Dane zawarte w rejestrze] Rejestr zawiera następujące dane osób posiadających uprawnienia zawodowe:
1) nazwisko, imię (imiona);
2) imię ojca;
3) datę i miejsce urodzenia;
4) numer PESEL, jeżeli został nadany;
5) adres miejsca zamieszkania;
6) informacje o wykształceniu;
7) numer świadectwa;
8) zakresy posiadanych uprawnień zawodowych i daty nadania;
9) informacje o rodzajach orzeczonych kar dyscyplinarnych, w tym datę wydania i numer decyzji o ukaraniu oraz okres, na który kara została orzeczona.
§ 31.[Informacje publikowane w sieci Internet] Główny Geodeta Kraju publikuje informacje wymienione w § 30 pkt 7–9 w sieci Internet.
Rozdział 8
Przepis końcowy
§ 32.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.3)
Minister Infrastruktury: M. Pol
|
1) Minister Infrastruktury kieruje działem administracji rządowej – budownictwo, gospodarka przestrzenna i mieszkaniowa, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. Nr 32, poz. 302 oraz z 2003 r. Nr 19, poz. 165 i Nr 141, poz. 1359). Właściwość Ministra Infrastruktury do wydania niniejszego rozporządzenia wynika z art. 44 ustawy z dnia 21 grudnia 2001 r. o zmianie ustawy o organizacji i trybie pracy Rady Ministrów oraz o zakresie działania ministrów, ustawy o działach administracji rządowej oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 154, poz. 1800).
2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2000 r. Nr 120, poz. 1268 oraz z 2001 r. Nr 110, poz. 1189, Nr 115, poz. 1229 i Nr 125, poz. 1363.
3) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 14 listopada 2000 r. w sprawie sposobu, trybu i szczegółowych warunków nadawania uprawnień zawodowych oraz działania komisji kwalifikacyjnej do spraw uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii (Dz. U. Nr 107, poz. 1139), zachowanym w mocy na podstawie art. 78 ustawy z dnia 22 grudnia 2000 r. o zmianie niektórych upoważnień ustawowych do wydawania aktów normatywnych oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 120, poz. 1268).
Załączniki do rozporządzenia Ministra Infrastruktury
z dnia 30 lipca 2003 r. (poz. 1396)
Załącznik nr 1
Załącznik nr 2
Załącznik nr 3
Załącznik nr 4