Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2004-05-01 do 2005-08-19
Wersja archiwalna od 2004-05-01 do 2005-08-19
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ1)
z dnia 25 lipca 2003 r.
w sprawie warunków, sposobu i trybu przeprowadzania testu umiejętności oraz odbywania stażu adaptacyjnego, sposobu i trybu wykonywania nadzoru nad odbywanym stażem oraz oceny umiejętności wnioskodawcy, będącego obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej, w zawodzie regulowanym pracownik socjalny
Na podstawie art. 15 ustawy z dnia 26 kwietnia 2001 r. o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych (Dz. U. Nr 87, poz. 954 oraz z 2002 r. Nr 71, poz. 655) zarządza się, co następuje:
§ 1.1. W przypadku gdy program kształcenia i szkolenia w zawodzie pracownik socjalny zrealizowany przez wnioskodawcę w jego państwie różni się od programu kształcenia wymaganego w Rzeczypospolitej Polskiej, wydanie decyzji o uznaniu kwalifikacji jest uzależnione od przystąpienia przez wnioskodawcę do testu umiejętności i uzyskania pozytywnej oceny testu albo odbycia przez wnioskodawcę stażu adaptacyjnego i uzyskania pozytywnej oceny stażu.
2. Organ prowadzący postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji w zawodzie regulowanym pracownik socjalny, w Biuletynie Informacji Publicznej na stronach podmiotowych ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego, upowszechnia informacje o wymogach kwalifikacyjnych dla zawodu pracownik socjalny, a także wzór wniosku o przeprowadzenie testu umiejętności albo odbycie stażu adaptacyjnego.
§ 2.1. Test umiejętności lub staż adaptacyjny prowadzone są zgodnie z postanowieniem wydanym w toku postępowania w sprawie uznania kwalifikacji w zawodzie pracownik socjalny.
2. Wnioskodawca po otrzymaniu postanowienia, o którym mowa w ust. 1, występuje z wnioskiem o przeprowadzenie testu umiejętności lub odbycie stażu adaptacyjnego.
3. Wzór wniosku, o którym mowa w ust. 2, stanowi załącznik do rozporządzenia.
§ 3.Test umiejętności obejmuje sprawdzian umiejętności zastosowania przepisów polskiego prawa, regulujących działalność pracownika socjalnego w konkretnych sytuacjach zawodowych, a w szczególności:
1) przepisowo:
a) pomocy społecznej,
b) Rzeczniku Praw Obywatelskich,
c) Rzeczniku Praw Dziecka,
d) zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu,
e) rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych,
f) powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym,
g) zasiłkach rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych,
h) ochronie zdrowia psychicznego,
i) wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi,
j) przeciwdziałaniu narkomanii,
k) emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych,
l) funduszu alimentacyjnym,
m) kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego,
n) ochronie danych osobowych;
2) przepisów:
a) Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej,
b) prawa rodzinnego,
c) postępowania administracyjnego.
§ 4.1. Minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego w celu przeprowadzenia testu umiejętności powołuje komisję kwalifikacyjną, zwaną dalej „komisją”, złożoną z:
1) dwóch przedstawicieli Instytutu Rozwoju Służb Społecznych w Warszawie;
2) jednego przedstawiciela Centralnej Komisji Egzaminacyjnej do spraw stopni specjalizacji zawodowej pracowników socjalnych działającej przy ministrze właściwym do spraw zabezpieczenia społecznego.
2. W posiedzeniu komisji bierze również udział w charakterze obserwatora przedstawiciel ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego.
3. Z posiedzenia komisji sporządzany jest protokół, który podpisują członkowie komisji.
§ 5.1. Test umiejętności jest przeprowadzany raz w roku.
2. Termin testu umiejętności jest podawany do publicznej wiadomości w Biuletynie Informacji Publicznej na stronach podmiotowych ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego.
3. Test umiejętności opracowuje Instytut Rozwoju Służb Społecznych w Warszawie.
§ 6.1. Test umiejętności przeprowadza się w języku polskim.
2. Test umiejętności składa się z dwóch części: pisemnej i ustnej.
3. Część pisemna testu umiejętności składa się z dwóch modułów:
1) moduł pierwszy stanowi dziesięć pytań testowych, na które należy udzielić odpowiedzi o charakterze uzupełniającym lub dokonując wyboru zaprezentowanych odpowiedzi, które mają na celu sprawdzenie podstawowej wiedzy dotyczącej przepisów polskiego prawa w zakresie określonym w § 3;
2) moduł drugi stanowią trzy ćwiczenia o charakterze symulacyjnym dotyczące rozwiązania opisanego w ćwiczeniu przypadku, sytuacji problemowej występującej w rodzinie lub jednostkowej sytuacji problemowej, które mają na celu sprawdzenie umiejętności zastosowania przepisów polskiego prawa z zakresu określonego w § 3.
4. Czas trwania części pisemnej testu umiejętności nie może przekraczać 210 minut.
5. Pytania i możliwości odpowiedzi umieszczane są na jednostronnie zadrukowanych arkuszach testu ostemplowanych przez jednostkę, w której test jest przeprowadzany.
6. Za odpowiedź na każde pytanie dotyczące pierwszego modułu wnioskodawca może uzyskać 0-3 punktów. Zaliczenie pierwszego modułu wymaga uzyskania minimalnej liczby 18 punktów.
7. Za odpowiedź na każde pytanie dotyczące drugiego modułu wnioskodawca może uzyskać 0-10 punktów. Zaliczenie drugiego modułu wymaga uzyskania minimalnej liczby 20 punktów.
8. Część ustna testu umiejętności odbywa się po zakończeniu części pisemnej i dokonaniu jej oceny w tym samym dniu przez komisję. Część ustna testu umiejętności polega na rozmowie przeprowadzonej przez komisję z wnioskodawcą i dotyczy problematyki związanej z pytaniami zawartymi w części pisemnej testu oraz umożliwia wnioskodawcy udzielenie komisji dodatkowych wyjaśnień.
9. W wyniku złożenia przez wnioskodawcę dodatkowych wyjaśnień i uzupełnień komisja może dokonać podwyższenia oceny punktowej uzyskanej przez wnioskodawcę w części pisemnej.
10. Podczas testu umiejętności wnioskodawca może korzystać z tekstów przepisów polskiego prawa, w szczególności ustaw i rozporządzeń z zakresu, o którym mowa w § 3.
§ 7.1. Co najmniej 14 dni przed wyznaczonym terminem przeprowadzenia testu umiejętności minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego przesyła do wnioskodawcy pisemne powiadomienie o miejscu i terminie przystąpienia przez niego do testu umiejętności.
2. W terminie 7 dni od dnia przeprowadzenia testu umiejętności minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego powiadamia wnioskodawcę o pozytywnym lub negatywnym wyniku testu.
§ 8.1. Staż adaptacyjny odbywa się w ośrodkach pomocy społecznej, zwanych dalej „ośrodkami”.
2. Wojewodowie przekazują ministrowi właściwemu do spraw zabezpieczenia społecznego, raz do roku, w terminie do dnia 15 listopada, wykaz ośrodków, w których wnioskodawcy mogą w następnym roku odbywać staż adaptacyjny.
3. Wykaz ośrodków jest dostępny w Biuletynie Informacji Publicznej na stronach podmiotowych ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego.
4. W postanowieniu, o którym mowa w § 2 ust. 1, wskazuje się ośrodek, w którym wnioskodawca odbędzie staż adaptacyjny.
5. Wnioskodawca ubiegający się o uznanie kwalifikacji na podstawie stażu adaptacyjnego, wraz z wnioskiem, o którym mowa w § 2 ust. 2, przedkłada zaświadczenie wydane przez ośrodek, w którym odbędzie się staż, potwierdzające miejsce realizowania przez wnioskodawcę stażu.
6. Wnioskodawca rozpoczyna staż adaptacyjny nie później niż 60 dni od dnia wydania postanowienia.
§ 9.1. Wnioskodawcy nie przysługuje wynagrodzenie za okres odbywania stażu adaptacyjnego. Staż adaptacyjny odbywa się na podstawie umowy cywilnoprawnej, na warunkach określonych pomiędzy wnioskodawcą a ośrodkiem, w którym odbywany ma być staż.
2. Staż adaptacyjny jest realizowany zgodnie z programem ustalanym przez kierownika ośrodka.
3. Umowa, o której mowa w ust. 1, określa program stażu adaptacyjnego przewidzianego do realizacji przez wnioskodawcę w ośrodku.
4. Długość stażu adaptacyjnego określona jest w postanowieniu, o którym mowa w § 2 ust. 1.
§ 10.1. Nadzór nad stażem adaptacyjnym sprawuje opiekun stażu, którym może być specjalista lub starszy specjalista pracy socjalnej zatrudniony w ośrodku. Opiekuna wyznacza na okres stażu kierownik ośrodka, w którym wnioskodawca odbywa staż.
2. Prawidłowy przebieg stażu adaptacyjnego zapewnia kierownik ośrodka, w którym staż jest odbywany.
3. Zmiana opiekuna stażu adaptacyjnego może nastąpić z powodu:
1) braku możliwości dalszego pełnienia czynności nadzoru;
2) umotywowanego wniosku złożonego przez wnioskodawcę nie później niż na trzy miesiące przed zakończeniem stażu adaptacyjnego;
3) umotywowanej prośby opiekuna stażu złożonej nie później niż na trzy miesiące przed zakończeniem stażu adaptacyjnego.
4. Opiekun stażu adaptacyjnego informuje kierownika ośrodka o realizacji przez wnioskodawcę zadań wynikających z zatwierdzonego programu stażu.
5. Oceny stażu adaptacyjnego dokonują wspólnie opiekun stażu i kierownik ośrodka, w którym staż jest odbywany, nie później niż w okresie 14 dni od dnia zakończenia stażu.
6. Ocena stażu adaptacyjnego dokonywana jest na piśmie i powinna zawierać opis przebiegu stażu oraz informację o przystosowaniu lub braku przystosowania wnioskodawcy do samodzielnego wykonywania zawodu pracownik socjalny, wraz ze szczegółowym uzasadnieniem.
7. Ocenę stażu adaptacyjnego kierownik ośrodka, w którym staż był odbywany, przekazuje wnioskodawcy oraz ministrowi właściwemu do spraw zabezpieczenia społecznego, w terminie trzech dni od jej dokonania.
§ 11.Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.
Minister Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej: w z. J. Banach
|
1) Minister Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej kieruje działem administracji rządowej - zabezpieczenie społeczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 5 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 7 stycznia 2003 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej (Dz. U. Nr 1, poz. 5).
Załącznik do rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej
z dnia 25 lipca 2003 r. (poz. 1382)