Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2004-05-01 do 2004-05-01
Wersja archiwalna od 2004-05-01 do 2004-05-01
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW1)
z dnia 9 lipca 2003 r.
w sprawie testu umiejętności przeprowadzanego w celu uznania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodu doradcy podatkowego
Na podstawie art. 15 pkt 2 ustawy z dnia 26 kwietnia 2001 r. o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych (Dz. U. Nr 87, poz. 954 oraz z 2002 r. Nr 71, poz. 655) zarządza się, co następuje:
§ 1.Rozporządzenie określa warunki, sposób i tryb przeprowadzania testu umiejętności oraz oceny umiejętności wykazanych przez obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej, którzy nabyli w tych państwach, poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, kwalifikacje do wykonywania zawodu doradcy podatkowego, zwanych dalej „wnioskodawcami".
§ 2.1. W przypadku wystąpienia okoliczności, o których mowa w art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 kwietnia 2001 r. o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych, Krajowa Izba Doradców Podatkowych może zobowiązać wnioskodawcę, w drodze postanowienia, do przystąpienia do testu umiejętności.
2. W postanowieniu, o którym mowa w ust. 1, podaje się zakres tematyczny testu umiejętności, który jest ustalany indywidualnie dla każdego wnioskodawcy, z uwzględnieniem istniejących różnic pomiędzy posiadanymi przez wnioskodawcę a wymaganymi kwalifikacjami do wykonywania zawodu doradcy podatkowego, określonymi w przepisach ustawy z dnia 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym (Dz. U. z 2002 r. Nr 9, poz. 86, Nr 153, poz. 1271 i Nr 240, poz. 2052 oraz z 2003 r. Nr 124, poz.1152 i Nr 137, poz. 1302).
3. Postanowienie, o którym mowa w ust. 1, doręcza się wnioskodawcy oraz Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do Spraw Doradztwa Podatkowego, zwanej dalej „Komisją Egzaminacyjną".
§ 3.1. Wnioskodawca po otrzymaniu postanowienia, o którym mowa w § 2 ust. 1, występuje z wnioskiem do Komisji Egzaminacyjnej o przeprowadzenie testu umiejętności.
2. Wzór wniosku, o którym mowa w ust. 1, stanowi załącznik do rozporządzenia.
§ 4.1. Test umiejętności jest przeprowadzany przez Komisję Egzaminacyjną, na zasadach określonych w rozporządzeniu, w terminach egzaminów na doradcę podatkowego wyznaczanych przez Przewodniczącego Komisji Egzaminacyjnej.
2. O terminie oraz miejscu przeprowadzenia testu umiejętności Komisja Egzaminacyjna powiadamia wnioskodawcę nie później niż na 21 dni przed wyznaczonym terminem testu umiejętności.
3. O nieprzystąpieniu przez wnioskodawcę do testu umiejętności w wyznaczonym terminie Komisja Egzaminacyjna powiadamia, nie później niż na 21 dni po upływie tego terminu. Krajową Izbę Doradców Podatkowych.
§ 5.1. Test umiejętności przeprowadza się w wydzielonej sali, w warunkach umożliwiających egzaminowanym samodzielną pracę.
2. Przed wejściem na salę egzaminacyjną osoba przystępująca do testu umiejętności jest obowiązana okazać dokument potwierdzający jej tożsamość.
3. Prace pisemne są oznaczane kodem.
4. Osoba sprawująca nadzór nad prawidłowym przebiegiem testu umiejętności może wykluczyć z niego osobę, która w jego trakcie korzystała z cudzej pomocy, posługiwała się niedozwolonymi materiałami pomocniczymi, pomagała pozostałym uczestnikom testu umiejętności lub w inny sposób zakłócała jego przebieg.
5. Podczas testu umiejętności zdający może opuścić salę egzaminacyjną po uzyskaniu zgody osoby sprawującej nadzór nad prawidłowym przebiegiem testu umiejętności. Przed opuszczeniem sali zdający przekazuje pracę sekretarzowi składu egzaminacyjnego.
§ 6.1. Test umiejętności przeprowadzany jest w języku polskim.
2. Test umiejętności składa się z części pisemnej i ustnej.
3. Część pisemna testu umiejętności polega na:
1) rozwiązaniu testu;
2) rozwiązaniu zadania polegającego na sporządzeniu wystąpienia w imieniu klienta do organu podatkowego lub sądu.
4. Liczbę pytań w teście, o którym mowa w ust. 3 pkt 1, ustala się jako iloczyn liczby 10 i liczby dziedzin objętych zakresem tematycznym testu umiejętności określonym w postanowieniu, o którym mowa w § 2 ust. 1.
5. Czas trwania testu jest równy liczbie minut odpowiadającej liczbie pytań w teście.
6. Rozwiązanie zadania, o którym mowa w ust. 3 pkt 2, trwa 180 minut.
7. Część ustna testu umiejętności polega na udzieleniu odpowiedzi na pytania zamieszczone w wylosowanym zestawie pytań.
8. Liczba pytań w zestawie, o którym mowa w ust. 7, jest równa liczbie dziedzin objętych zakresem tematycznym testu umiejętności określonym w postanowieniu, o którym mowa w § 2 ust. 1.
§ 7.1. Każde pytanie w teście, o którym mowa w § 6 ust. 3 pkt 1, jest oceniane w następujący sposób:
1) odpowiedź prawidłowa - dwa punkty;
2) odpowiedź nieprawidłowa - minus jeden punkt;
3) brak odpowiedzi - zero punktów.
2. Rozwiązanie zadania oceniane jest od 0 do 20 punktów.
3. Warunkiem zdania części pisemnej testu umiejętności jest uzyskanie co najmniej:
1) 80% maksymalnej liczby punktów z części testowej oraz
2) 10 punktów za rozwiązanie zadania.
§ 8.1. Sekretarz składu egzaminacyjnego sporządza protokół z przebiegu części pisemnej testu umiejętności. Protokół podpisują przewodniczący oraz sekretarz składu egzaminacyjnego.
2. Wyniki części pisemnej testu umiejętności są ogłaszane w siedzibie Komisji Egzaminacyjnej.
§ 9.1. W części ustnej testu umiejętności skład egzaminacyjny ocenia odrębnie odpowiedź na każde pytanie, przyznając ilość punktów wyrażoną pełną liczbą w skali od 0 do 6 punktów za każdą odpowiedź. Punkty sumuje się łącznie za wszystkie pytania.
2. Część ustną testu umiejętności uważa się za zdaną, jeżeli zdający uzyskał co najmniej 70% maksymalnej liczby punktów.
§ 10.1. Sekretarz składu egzaminacyjnego sporządza protokół z przebiegu części ustnej testu umiejętności. Protokół podpisują wszystkie osoby egzaminujące.
2. Niezwłocznie po podpisaniu protokołu przewodniczący składu egzaminacyjnego ogłasza wynik części ustnej testu umiejętności.
§ 11.Komisja Egzaminacyjna przekazuje, w formie zaświadczenia, wynik testu umiejętności, w terminie 14 dni od dnia jego przeprowadzenia, wnioskodawcy oraz Krajowej Izbie Doradców Podatkowych.
§ 12.Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.
Minister Finansów: A. Raczko
|
1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 32, poz.301, Nr 43, poz. 378 i Nr 93, poz. 834).
Załącznik do rozporządzenia Ministra Finansów
z dnia 9 lipca 2003 r. (poz. 1312)