Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2007-01-01 do 2010-08-13
Wersja archiwalna od 2007-01-01 do 2010-08-13
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 24 czerwca 2003 r.
w sprawie równoważnika pieniężnego przysługującego funkcjonariuszom Służby Więziennej za remont zajmowanego lokalu mieszkalnego
(ostatnia zmiana: Dz.U. z 2006 r., Nr 198, poz. 1461)
Na podstawie art. 88 ust. 2 ustawy z dnia 26 kwietnia 1996 r. o Służbie Więziennej (Dz. U. z 2002 r. Nr 207, poz. 1761 oraz z 2003 r. Nr 90, poz. 844) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Zakres regulacji] Rozporządzenie określa wysokość oraz szczegółowy tryb przyznawania i wypłaty funkcjonariuszowi Służby Więziennej, zwanemu dalej „funkcjonariuszem”, równoważnika pieniężnego za remont zajmowanego lokalu mieszkalnego, zwanego dalej „równoważnikiem pieniężnym”, właściwość organów w tych sprawach oraz sposób zwrotu nienależnie pobranego równoważnika pieniężnego.
§ 2.[Wysokość równoważnika pieniężnego] 1. Wysokość równoważnika pieniężnego dla funkcjonariusza wynosi 300 zł.
2. Wysokość równoważnika pieniężnego, o której mowa w ust. 1, podlega corocznej waloryzacji o ustalony w ustawie budżetowej na dany rok średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych. Podstawę waloryzacji stanowi kwota stawki równoważnika pieniężnego w roku poprzedzającym rok, w którym waloryzacja następuje.
§ 3.[Organy wydające decyzje w sprawach równoważnika pieniężnego] Decyzje w sprawach potwierdzania spełnienia warunków do otrzymania równoważnika pieniężnego oraz w sprawie zwrotu wydają:
1) Minister Sprawiedliwości w odniesieniu do Dyrektora Generalnego Służby Więziennej i jego zastępców;
2) Dyrektor Generalny Służby Więziennej w odniesieniu do:
a) funkcjonariuszy pełniących służbę w Centralnym Zarządzie Służby Więziennej,
b) dyrektorów okręgowych Służby Więziennej i ich zastępców,
c) Komendanta Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej i Komendanta Ośrodka Doskonalenia Kadr Służby Więziennej w Popowie i ich zastępców;
3) dyrektor okręgowy Służby Więziennej w odniesieniu do:
a) funkcjonariuszy pełniących służbę w okręgowym inspektoracie Służby Więziennej,
b) dyrektorów aresztów śledczych i zakładów karnych położonych na terenie działania okręgowego inspektoratu i ich zastępców,
c) komendantów ośrodków szkolenia i ośrodków doskonalenia kadr położonych na terenie działania okręgowego inspektoratu i ich zastępców;
4) dyrektor aresztu śledczego, zakładu karnego oraz komendant ośrodka szkolenia i ośrodka doskonalenia kadr Służby Więziennej w odniesieniu do funkcjonariuszy pełniących służbę w tych jednostkach.
§ 4.[Podstawa wypłaty równoważnika pieniężnego] 1. Równoważnik pieniężny przyznaje się według uprawnień przysługujących funkcjonariuszowi na dzień 1 stycznia danego roku, na podstawie oświadczenia mieszkaniowego składanego przez funkcjonariusza w ciągu pierwszego kwartału roku kalendarzowego. Wzór oświadczenia mieszkaniowego stanowi załącznik do rozporządzenia.
2. Na podstawie złożonych oświadczeń mieszkaniowych wypłaty równoważnika pieniężnego, o którym mowa w ust. 1, dokonuje w danym roku kalendarzowym jednostka organizacyjna Służby Więziennej, w której funkcjonariusz pobiera uposażenie, w terminie do dnia 30 czerwca, za cały rok kalendarzowy.
§ 5.[Zwrot nienależnie pobranego równoważnika pieniężnego] Kwota nienależnie pobranego przez funkcjonariusza równoważnika pieniężnego podlega zwrotowi do kasy jednostki organizacyjnej, o której mowa w § 4 ust. 2, w terminie 14 dni od dnia, w którym wydana decyzja o zwrocie wypłaconego równoważnika pieniężnego stała się ostateczna.
§ 6.[1] (uchylony).
§ 7.[Obowiązywanie wysokości równoważnika pieniężnego] Równoważnik pieniężny w wysokości, o której mowa w § 2 ust. 1, przysługuje od dnia 1 stycznia 2004 r.
§ 8.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.1)
|
1) Z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia traci moc rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 września 2000 r. w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad przyznawania i wypłaty funkcjonariuszom Służby Więziennej równoważnika pieniężnego za remont zajmowanego lokalu mieszkalnego (Dz. U. Nr 84, poz. 951), zachowane w mocy na podstawie art. 15 ustawy z dnia 6 lipca 2001 r. o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, ustawy o odszkodowaniach przysługujących w razie wypadków i chorób pozostających w związku ze służbą w Milicji Obywatelskiej, ustawy o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin, ustawy o uposażeniu żołnierzy, ustawy o Policji, ustawy o Urzędzie Ochrony Państwa, ustawy o Państwowej Straży Pożarnej, ustawy o kontroli skarbowej, ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin, ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin, ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, ustawy o Służbie Więziennej oraz ustawy o Inspekcji Celnej (Dz. U. Nr 81, poz. 877).
Załącznik do rozporządzenia Ministra
Sprawiedliwości z dnia 24 czerwca 2003 r. (poz. 1234)
[1] § 6 uchylony przez § 1 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 11 października 2006 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie równoważnika pieniężnego przysługującego funkcjonariuszom Służby Więziennej za remont zajmowanego lokalu mieszkalnego (Dz.U. Nr 198, poz. 1461). Zmiana weszła w życie 1 stycznia 2007 r.