Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2004-10-04 do 2008-11-14
Wersja archiwalna od 2004-10-04 do 2008-11-14
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW
z dnia 1 lipca 2003 r.
w sprawie ustanowienia Pełnomocnika Rządu do Spraw Budowy Dróg Krajowych i Autostrad
(ostatnia zmiana: Dz.U. z 2004 r., Nr 216, poz. 2204)
Na podstawie art. 10 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2003 r. Nr 24, poz. 199 i Nr 80, poz. 717) zarządza się, co następuje:
§ 1.[1] Ustanawia się Pełnomocnika Rządu do Spraw Budowy Dróg Krajowych i Autostrad, zwanego dalej „Pełnomocnikiem", w randze sekretarza lub podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury.
§ 2.1. Do zadań Pełnomocnika należy opracowywanie i nadzór nad wdrażaniem koncepcji przyspieszenia realizacji inwestycji w zakresie dróg krajowych, w szczególności autostrad, zwanych dalej „inwestycjami drogowymi”.
2. Zadania określone w ust.1 Pełnomocnik wykonuje w szczególności przez:
1) podejmowanie działań w celu pozyskania ze źródeł krajowych i zagranicznych środków finansowych niezbędnych do przyspieszenia realizacji inwestycji drogowych, w tym absorpcja środków Unii Europejskiej przeznaczonych na te inwestycje;
2) koordynowanie działań administracji rządowej w zakresie przygotowania inwestycji drogowych, w tym ustalania lokalizacji dróg krajowych, nabywania przeznaczonych pod nie nieruchomości oraz uzyskiwania pozwoleń na budowę;
3) koordynowanie działań w zakresie przyspieszenia realizacji inwestycji drogowych, w tym dostosowania sieci dróg krajowych do wzmożonego ruchu samochodów ciężarowych związanego z przystąpieniem Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej;
4) monitorowanie realizacji inwestycji drogowych;
5) inicjowanie i prowadzenie prac związanych z przygotowaniem projektów aktów prawnych dotyczących inwestycji drogowych.
§ 3.Organy administracji rządowej są obowiązane do współdziałania i udzielania pomocy Pełnomocnikowi, w szczególności przez udostępnianie informacji niezbędnych do realizacji jego zadań.
§ 4.Pełnomocnik może, za zgodą Prezesa Rady Ministrów, przedstawiać Radzie Ministrów do rozpatrzenia projekty aktów prawnych wynikających z zakresu jego działania.
§ 5.1. Pełnomocnik przedstawia Radzie Ministrów:
1) analizy, oceny i wnioski związane z zakresem jego zadań;
2) coroczne sprawozdania ze swojej działalności.
2. Pełnomocnik informuje Prezesa Rady Ministrów o wszystkich zagrożeniach realizacji zadań, o których mowa w § 2.
§ 6.Pełnomocnik może powoływać zespoły o charakterze opiniodawczym lub do opracowania określonych zagadnień oraz zlecać przeprowadzenie ekspertyz.
§ 7.[2] Obsługę merytoryczną, organizacyjno-prawną, techniczną i kancelaryjno-biurową zapewnia Pełnomocnikowi Ministerstwo Infrastruktury.
§ 8.Wydatki związane z działalnością Pełnomocnika są pokrywane z budżetu państwa, z części 39 - Transport.
§ 9.Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
[1] § 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 października 2004 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustanowienia Pełnomocnika Rządu do Spraw Budowy Dróg Krajowych i Autostrad (Dz.U. Nr 216, poz. 2204). Zmiana weszła w życie 4 października 2004 r.
[2] § 7 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 października 2004 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustanowienia Pełnomocnika Rządu do Spraw Budowy Dróg Krajowych i Autostrad (Dz.U. Nr 216, poz. 2204). Zmiana weszła w życie 4 października 2004 r.