Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2003-07-17 do 2007-06-09
Wersja archiwalna od 2003-07-17 do 2007-06-09
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ1)
z dnia 12 czerwca 2003 r.
w sprawie wymagań metrologicznych, którym powinny odpowiadać gęstościomierze oscylacyjne do pomiaru gęstości cieczy
Na podstawie art. 9 pkt 3 ustawy z dnia 11 maja 2001 r. - Prawo o miarach (Dz. U. Nr 63, poz. 636 i Nr 154, poz. 1800 oraz z 2002 r. Nr 155, poz. 1286 i Nr 166, poz. 1360) zarządza się, co następuje:
§ 1.Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1) gęstościomierzu, należy przez to rozumieć gęstościomierz oscylacyjny przeznaczony do pomiaru gęstości cieczy w zakresie od 450 kg • m-3 do 2 000 kg • m-3, działający na zasadzie pomiaru okresu lub częstotliwości drgań układu napełnionego badaną cieczą lub przez tę ciecz otoczonego, które są jednoznacznie zależne od jej gęstości;
2) rozdzielczości, należy przez to rozumieć różnicę wskazań odpowiadającą najmniejszej zmianie wskazań;
3) stałych gęstościomierza, należy przez to rozumieć współczynniki określające zależność wartości gęstości cieczy od zmierzonego okresu drgań lub częstotliwości drgań.
§ 2.1. W skład gęstościomierza wchodzą w szczególności:
1) układ drgający - cela pomiarowa - napełniany mierzoną cieczą lub tą cieczą otoczony;
2) urządzenie wzbudzające drgania oraz urządzenie do regulacji drgań;
3) urządzenie do pomiaru i wskazywania okresu lub częstotliwości drgań oraz gęstości badanej cieczy;
4) urządzenie do pomiaru i wskazywania temperatury cieczy;
5) urządzenie rozpoznające i sygnalizujące zakłócenia w funkcjonowaniu gęstościomierza oraz błędy w obsłudze.
2. Urządzenia wskazujące, o których mowa w ust. 1 pkt 3 i 4, powinny wyświetlać odpowiednio:
1) wartości gęstości wraz z oznaczeniem jednostki miary;
2) wartości okresu lub częstotliwości drgań celi pomiarowej;
3) wartości temperatury cieczy wraz z oznaczeniem jednostki miary;
4) stałe gęstościomierza.
3. Wartości i stałe, o których mowa w ust. 2, powinny być wykazywane z rozdzielczością umożliwiającą odczyt 1/10 wartości błędu granicznego dopuszczalnego.
4. Ponadto w skład gęstościomierza mogą wchodzić urządzenia przeznaczone do:
1) termostatyzacji badanej cieczy;
2) przechowywania, przekazywania i wydruku danych;
3) przeliczania gęstości i wskazywania wyników pomiarów w jednostkach miary wielkości fizycznej jednoznacznie zależnej od gęstości.
5. Stany nieprawidłowe powinny być sygnalizowane przed wskazaniem lub wydrukowaniem wyniku pomiaru albo powinny uniemożliwiać wskazanie lub wydrukowanie wyniku.
§ 3.Gęstościomierz powinien być tak skonstruowany, aby pracował prawidłowo albo wyświetlał komunikat o błędzie w przypadku wystąpienia:
1) pola elektromagnetycznego w zakresie częstotliwości od 80 MHz do 1 000 MHz, o natężeniu pola elektrycznego do 3 V/m, z modulacją amplitudową fali nośnej sygnałem sinusoidalnym 1 kHz z głębokością 80%;
2) wyładowania elektrostatycznego o napięciu do 6 kV w przypadku wyładowania stykowego, o napięciu do 8 kV w przypadku wyładowania przez przerwę powietrzną;
3) serii impulsów o wysokiej częstotliwości wartości do 1 kV na przyłączeniach napięcia, do 0,5 kV na pozostałych przewodach;
4) nakładania się napięcia sieciowego w przypadku napięć sinusoidalnych w zakresie częstotliwości od 150 kHz do 80 MHz, wartość efektywna napięcia do 3 V; z modulacją amplitudową fali nośnej sygnałem sinusoidalnym 1 kHz z głębokością 80%;
5) krótkotrwałego zaniku napięcia poniżej 200 ms;
6) wahania napięcia w sieci w zakresie od -15% do +10% napięcia nominalnego.
§ 4.1. Na gęstościomierzu powinny być zamieszczone w sposób trwały i czytelny w szczególności:
1) nazwa i typ gęstościomierza;
2) numer fabryczny;
3) nazwa lub znak producenta;
4) znak zatwierdzenia typu, jeżeli został nadany.
2. Na celi pomiarowej gęstościomierza przeznaczonego do pomiaru gęstości przepływającej cieczy należy oznaczyć kierunek przepływu.
§ 5.1. Błędy graniczne dopuszczalne gęstościomierza wynoszą +10 • n, gdzie n jest rozdzielczością przyrządu, przy czym nie powinny przekraczać +1 kg • m-3.
2. Błędy graniczne dopuszczalne urządzenia do pomiaru temperatury nie powinny przekraczać iloczynu błędu granicznego dopuszczalnego gęstościomierza i współczynnika równego 0,10 C • m3 • kg-1.
3. Różnica między temperaturą cieczy wskazywaną i rzeczywistą nie powinna przekraczać iloczynu błędu granicznego dopuszczalnego gęstościomierza i współczynnika równego 0,20 C • m3 • kg-1.
§ 6.Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Minister Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej: J. Hausner
|
1) Minister Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej kieruje działem administracji rządowej - gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 7 stycznia 2003 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej (Dz. U, Nr 1, poz. 5).