Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2019-11-30
Wersja aktualna od 2019-11-30
obowiązujący
ROZPORZĄDZENIE PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 23 czerwca 2003 r.
w sprawie zasad i trybu powierzania mienia funkcjonariuszom Agencji Wywiadu
(ostatnia zmiana: Dz.U. z 2019 r., poz. 2231)
Na podstawie art. 10 ust. 3 ustawy z dnia 7 maja 1999 r. o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu (Dz. U. Nr 53, poz. 548, z 2001 r. Nr 27, poz. 298 oraz z 2002 r. Nr 74, poz. 676) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Zakres regulacji] Rozporządzenie określa zasady i tryb powierzania funkcjonariuszom Agencji Wywiadu, zwanym dalej „funkcjonariuszami”, mienia znajdującego się, zgodnie z przepisami regulującymi ewidencję rzeczowych składników majątkowych, w dyspozycji jednostek organizacyjnych Agencji Wywiadu, zwanych dalej „jednostkami organizacyjnymi”.
§ 2.[Kierownik jednostki organizacyjnej] Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o kierowniku jednostki organizacyjnej, rozumie się przez to kierownika jednostki organizacyjnej dysponującej mieniem, o którym mowa w § 1.
§ 3.[Powierzenie funkcjonariuszowi mienia niezbędnego do wykonywania zadań służbowych] 1. Funkcjonariuszowi mogą być powierzone, z obowiązkiem zwrotu albo wyliczenia się, środki pieniężne, papiery wartościowe, uzbrojenie, sprzęt techniczny oraz inne mienie niezbędne do wykonywania zadań służbowych.
2. Powierzenie mienia, o którym mowa w ust. 1, następuje, z zastrzeżeniem § 4, za pokwitowaniem, w sposób ustalony w przepisach regulujących zasady gospodarowania mieniem określonego rodzaju.
3. W pokwitowaniu, o którym mowa w ust. 2, należy wyszczególnić rodzaj i ilość powierzonego mienia, a w razie potrzeby określić jego wartość i cechy indywidualne. Pokwitowanie musi być podpisane przez funkcjonariusza, któremu mienie zostało powierzone, oraz opatrzone datą powierzenia mienia.
4. Funkcjonariusz, któremu powierzono mienie, jest obowiązany zwrócić je w określonym przez kierownika jednostki organizacyjnej terminie i w należytym stanie albo wyliczyć się ze sposobu zużycia lub wydania tego mienia.
§ 4.[Powierzenie mienia przechowywanego w zamykanym pomieszczeniu, pod bezpośrednim nadzorem] Powierzenie funkcjonariuszowi mienia przechowywanego w zamykanym pomieszczeniu, pod jego bezpośrednim nadzorem, następuje na podstawie protokołu przyjęcia albo na podstawie inwentaryzacji przeprowadzonej na pisemne polecenie kierownika jednostki organizacyjnej lub na żądanie funkcjonariusza.
§ 5.[Inwentaryzacja] 1. Inwentaryzację, o której mowa w § 4, należy przeprowadzić w ciągu miesiąca od zawiadomienia funkcjonariusza o planowanym powierzeniu jemu mienia.
2. Jeżeli funkcjonariusz, o którym mowa w § 4, nie może z powodu choroby lub innej ważnej przyczyny osobiście wziąć udziału w inwentaryzacji, może, za pisemną zgodą kierownika jednostki organizacyjnej, upoważnić na piśmie innego funkcjonariusza do wzięcia za niego udziału w inwentaryzacji.
3. Jeżeli funkcjonariusz nie bierze udziału w inwentaryzacji i nie upoważni funkcjonariusza w trybie określonym w ust. 2, kierownik jednostki organizacyjnej poleca przeprowadzenie inwentaryzacji przez wyznaczoną przez siebie komisję inwentaryzacyjną.
4. Funkcjonariuszowi, któremu mienie ma być powierzone, oraz funkcjonariuszowi upoważnionemu w trybie określonym w ust. 2 do wzięcia udziału w inwentaryzacji przysługuje prawo wglądu w dokumenty ewidencyjne w zakresie dotyczącym rozliczenia powierzonego mienia.
5. W razie przewidywanego zwolnienia ze służby lub przeniesienia do innej jednostki organizacyjnej funkcjonariusza, o którym mowa w § 3 ust. 1, inwentaryzację należy przeprowadzić niezwłocznie i zakończyć ją przed dniem odejścia funkcjonariusza z miejsca powierzenia mienia, nie później jednak niż w dniu zwolnienia ze służby lub przeniesienia do innej jednostki organizacyjnej. W przypadku niemożności udziału funkcjonariusza w inwentaryzacji stosuje się odpowiednio postanowienia ust. 2 i 3.
§ 6.[Wyłączenie stosowania przepisów rozporządzenia] [1] Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do funkcjonariuszy ponoszących wspólną odpowiedzialność majątkową, o której mowa w art. 11 ustawy z dnia 7 maja 1999 r. o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Celno-Skarbowej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego i Centralnego Biura Antykorupcyjnego.
§ 7.[Przepisy uchylone] Traci moc rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 12 października 2000 r. w sprawie zasad i trybu powierzania mienia funkcjonariuszom Urzędu Ochrony Państwa (Dz. U. Nr 90, poz. 998).
§ 8.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
[1] § 6 w brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 listopada 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zasad i trybu powierzania mienia funkcjonariuszom Agencji Wywiadu (Dz.U. poz. 2231). Zmiana weszła w życie 30 listopada 2019 r.