Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2003-12-17 do 2012-03-13
Wersja archiwalna od 2003-12-17 do 2012-03-13
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 18 czerwca 2003 r.
w sprawie sposobu postępowania z protokołami przesłuchań i innymi dokumentami lub przedmiotami, na które rozciąga się obowiązek zachowania tajemnicy państwowej, służbowej albo związanej z wykonywaniem zawodu lub funkcji
(ostatnia zmiana: Dz.U. z 2003 r., Nr 204, poz. 1987)
Na podstawie art. 181 § 2 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks postępowania karnego (Dz. U. Nr 89, poz. 555, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Zakres regulacji] Rozporządzenie określa sposób sporządzania, przechowywania i udostępniania protokołów przesłuchań oskarżonych, świadków, biegłych i kuratorów, a także innych dokumentów lub przedmiotów, na które rozciąga się obowiązek zachowania tajemnicy państwowej, służbowej albo związanej z wykonywaniem zawodu lub funkcji, jak również dopuszczalny sposób powoływania się na takie przesłuchania, dokumenty i przedmioty w orzeczeniach i pismach procesowych.
§ 2.[Sporządzanie odrębnego protokołu z przesłuchań] Z przesłuchań oskarżonych, świadków, biegłych i kuratorów, obejmujących okoliczności, na które rozciąga się obowiązek zachowania tajemnicy państwowej, służbowej albo związanej z wykonywaniem zawodu lub funkcji, sporządza się odrębny protokół, który wyłącza się z akt sprawy.
§ 3.[Sporządzanie odrębnego protokołu w przypadku zatrzymania lub przyjęcia dokumentów objętych tajemnicą] Odrębny protokół sporządza się również w przypadku zatrzymania lub przyjęcia w postępowaniu karnym dokumentów lub przedmiotów, na które rozciąga się obowiązek zachowania tajemnicy państwowej, służbowej albo związanej z wykonywaniem zawodu lub funkcji.
§ 4.[Wzmianka o sporządzeniu odrębnego protokołu] O sporządzeniu odrębnego protokołu czyni się wzmiankę w odpowiednim miejscu akt, wskazując numer, pod którym go zarejestrowano we właściwym dzienniku korespondencji, o którym mowa w § 5 i 6.
§ 5.[Oznaczenie i rejestracja tajnych dokumentów] [1] Protokoły z przesłuchań oraz dokumenty lub przedmioty, na które rozciąga się obowiązek zachowania tajemnicy państwowej, oznacza się, odpowiednio do ich treści, klauzulą „ściśle tajne” lub „tajne”. Podlegają one rejestracji w dzienniku ewidencji wykonanych dokumentów i w odpowiednim dzienniku korespondencji.
§ 6.[Oznaczenie i rejestracja poufnych dokumentów] Protokoły z przesłuchań oraz dokumenty lub przedmioty, na które rozciąga się obowiązek zachowania tajemnicy służbowej albo związanej z wykonywaniem zawodu lub funkcji, oznacza się, odpowiednio do ich treści, klauzulą „poufne” lub „zastrzeżone”. Podlegają one rejestracji w dzienniku ewidencji wykonanych dokumentów i w dzienniku korespondencji dokumentów oznaczonych klauzulą „poufne” lub „zastrzeżone”.
§ 7.[Klasyfikacja i rejestr całych akt lub poszczególnych tomów] 1. Prezes sądu, a w postępowaniu przygotowawczym kierownik właściwej jednostki organizacyjnej prokuratury może zaklasyfikować odpowiednio, jako „ściśle tajne”, „tajne”, „poufne” lub „zastrzeżone”, całe akta lub poszczególne ich tomy, jeżeli w znacznej części obejmują one okoliczności, na które rozciąga się obowiązek zachowania tajemnicy państwowej, służbowej albo związanej z wykonywaniem zawodu lub funkcji.
2. [2] Akta lub poszczególne ich tomy, o których mowa w ust. 1, podlegają rejestracji w „Rejestrze teczek dokumentów niejawnych, dzienników i książek ewidencyjnych”.
§ 8.[Nadanie odpowiedniej klauzuli tajności] Odpowiednią klauzulę tajności nadaje prezes sądu, a w postępowaniu przygotowawczym kierownik właściwej jednostki organizacyjnej prokuratury, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 22 stycznia 1999 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz. U. Nr 11, poz. 95, z późn. zm.2)), sporządzając na dokumencie oraz aktach, opatrzoną datą i podpisaną przez siebie, adnotację obok uwidocznionej na nich sygnatury akt.
§ 9.[Miejsce przechowywania tajnych i poufnych dokumentów] 1. Akta, protokoły przesłuchań, dokumenty lub przedmioty oznaczone klauzulą „ściśle tajne”, „tajne” lub „poufne” przechowuje się w kancelarii tajnej sądu lub prokuratury albo w oddziale tej kancelarii.
2. Akta, protokoły przesłuchań, dokumenty lub przedmioty oznaczone klauzulą „zastrzeżone” mogą być przechowywane poza kancelarią tajną w innych pomieszczeniach sądu lub prokuratury, jeżeli będą umieszczane w meblach biurowych zamykanych na klucz.
3. [3] Organizację kancelarii tajnej regulują przepisy zarządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 6 sierpnia 2001 r. w sprawie szczególnych zasad organizacji kancelarii tajnych, stosowania środków ochrony fizycznej i obiegu informacji niejawnych (Dz. Urz. Min. Spraw. Nr 3, poz. 20), a w odniesieniu do kancelarii tajnych w resorcie Obrony Narodowej – przepisy zarządzenia nr 49/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 7 sierpnia 2002 r. w sprawie szczególnych zasad organizacji kancelarii tajnych, stosowania środków ochrony fizycznej oraz obiegu informacji niejawnych (Dz. Urz. MON Nr 15, poz. 149).
§ 10.[Udostępnianie dokumentów lub przedmiotów oznaczonych klauzulą tajności] 1. Dokumenty, akta lub przedmioty oznaczone klauzulą tajności, z wyjątkiem dotyczących świadka, o którym mowa w art. 184 § 1 Kodeksu postępowania karnego, udostępniane są stronom, obrońcom i pełnomocnikom oraz przedstawicielom ustawowym jedynie na zarządzenie prezesa sądu, a przed uprawomocnieniem się wyroku – na zarządzenie sądu, a w postępowaniu przygotowawczym na zarządzenie kierownika właściwej jednostki organizacyjnej prokuratury.
2. [4] W zarządzeniu, o którym mowa w ust. 1, należy wskazać osobę uprawnioną do przejrzenia dokumentów, akt lub przedmiotów oznaczonych klauzulą tajności oraz określić czas zapoznania się z nimi w sekretariacie lub kancelarii tajnej sądu lub prokuratury w obecności pracownika sekretariatu lub kancelarii tajnej, w zależności od klauzuli dokumentów.
3. Sporządzanie kopii, odpisów, wyciągów i notatek z dokumentów oraz akt oznaczonych klauzulą tajności jest niedopuszczalne.
§ 11.[Udostępnianie dokumentów i przedmiotów uprawnionej osobie pozbawionej wolności] 1. Osobie pozbawionej wolności, która uprawniona jest do przejrzenia akt, udostępnia się dokumenty, akta lub przedmioty oznaczone klauzulą tajności w sekretariacie lub kancelarii tajnej sądu lub prokuratury w obecności wyznaczonego pracownika sekretariatu lub kancelarii tajnej w zależności od klauzuli dokumentów.
2. W celu umożliwienia osobie, o której mowa w ust. 1, przejrzenia dokumentów i akt zarządza się sprowadzenie jej do siedziby sądu lub prokuratury.
§ 12.[Pouczenie o obowiązku zachowania tajemnicy] Przed udostępnieniem dokumentu, akt lub przedmiotów oznaczonych klauzulą tajności poucza się osobę uprawnioną o obowiązku zachowania tajemnicy państwowej, służbowej albo związanej z wykonywaniem zawodu lub funkcji oraz o zakazie sporządzania kopii, odpisów, wyciągów i notatek, a także przyjmuje się od niej pisemne oświadczenie o zachowaniu w tajemnicy uzyskanych wiadomości.
§ 13.[Odnotowywanie udostępniania dokumentów lub przedmiotów] Każdy przypadek udostępnienia dokumentu, akt lub przedmiotów oznaczonych klauzulą tajności odnotowuje się w karcie zapoznania z dokumentem, z zaznaczeniem daty, miejsca, nazwiska i imienia osoby przeglądającej, a osoba ta potwierdza fakt zapoznania się z dokumentem, aktami lub przedmiotem własnoręcznym podpisem.
§ 14.[Udostępnianie dokumentów lub przedmiotów biegłemu] Udostępnienie dokumentów, akt lub przedmiotów oznaczonych klauzulą tajności biegłemu następuje na zarządzenie i w sposób określony przez prezesa sądu, sąd lub kierownika właściwej jednostki organizacyjnej prokuratury i tylko w zakresie niezbędnym do wydania opinii. Przepisy § 10 ust. 2 i 3, § 12 i 13 stosuje się odpowiednio.
§ 15.[Przesłanie dokumentów lub przedmiotów sądowi lub prokuratorowi] 1. Przesłanie przez prezesa sądu lub kierownika właściwej jednostki organizacyjnej prokuratury dokumentów, akt lub przedmiotów oznaczonych klauzulą tajności sądowi lub prokuratorowi w związku z ich żądaniem następuje bezpośrednio do rąk prezesa sądu lub kierownika właściwej jednostki organizacyjnej prokuratury.
2. W wyjątkowych przypadkach prezes sądu lub kierownik właściwej jednostki organizacyjnej prokuratury może przesłać dokumenty, akta lub przedmioty oznaczone klauzulą tajności komendantowi jednostki organizacyjnej Policji, komendantowi jednostki organizacyjnej Żandarmerii Wojskowej, kierownikowi jednostki organizacyjnej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, komendantowi jednostki organizacyjnej Straży Granicznej lub innemu organowi uprawnionemu zgodnie z przepisami ustawy z dnia 22 stycznia 1999 r. o ochronie informacji niejawnych, na ich wniosek, zawierający uzasadnienie potrzeby zapoznania się z nimi. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio.
§ 16.[Powoływanie się w jawnych orzeczeniach i pismach na tajne dokumenty lub przedmioty] Przy powoływaniu się w jawnych orzeczeniach i pismach procesowych na protokoły przesłuchań, dokumenty lub przedmioty, na które rozciąga się obowiązek zachowania tajemnicy państwowej, służbowej albo związanej z wykonywaniem zawodu lub funkcji, w miejsce danych dotyczących tych dowodów, wskazuje się numer, pod którym został on zarejestrowany we właściwym dzienniku korespondencji.
§ 17.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2003 r.3)
|
1) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1999 r. Nr 83, poz. 931, z 2000 r. Nr 50, poz. 580, Nr 62, poz. 717, Nr 73, poz. 852 i Nr 93, poz. 1027, z 2001 r. Nr 98, poz. 1071 i Nr 106, poz. 1149, z 2002 r. Nr 74, poz. 676 oraz z 2003 r. Nr 17, poz. 155.
2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2000 r. Nr 12, poz. 136 i Nr 39, poz. 462, z 2001 r. Nr 22, poz. 247, Nr 27, poz. 298, Nr 56, poz. 580, Nr 110, poz. 1189, Nr 123, poz. 1353 i Nr 154, poz. 1800, z 2002 r. Nr 74, poz. 676, Nr 89, poz. 804 i Nr 153, poz. 1271 oraz z 2003 r. Nr 17, poz. 155.
3) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie sposobu przechowywania protokołów zeznań obejmujących okoliczności, na które rozciąga się obowiązek zachowania tajemnicy państwowej, służbowej albo związanej z wykonywaniem zawodu lub funkcji (Dz. U. Nr 148, poz. 975), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
[1] § 5 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 13 listopada 2003 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu postępowania z protokołami przesłuchań i innymi dokumentami lub przedmiotami, na które rozciąga się obowiązek zachowania tajemnicy państwowej, służbowej albo związanej z wykonywaniem zawodu lub funkcji (Dz.U. Nr 204, poz. 1987). Zmiana weszła w życie 17 grudnia 2003 r.
[2] § 7 ust. 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 13 listopada 2003 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu postępowania z protokołami przesłuchań i innymi dokumentami lub przedmiotami, na które rozciąga się obowiązek zachowania tajemnicy państwowej, służbowej albo związanej z wykonywaniem zawodu lub funkcji (Dz.U. Nr 204, poz. 1987). Zmiana weszła w życie 17 grudnia 2003 r.
[3] § 9 ust. 3 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 13 listopada 2003 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu postępowania z protokołami przesłuchań i innymi dokumentami lub przedmiotami, na które rozciąga się obowiązek zachowania tajemnicy państwowej, służbowej albo związanej z wykonywaniem zawodu lub funkcji (Dz.U. Nr 204, poz. 1987). Zmiana weszła w życie 17 grudnia 2003 r.
[4] § 10 ust. 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 13 listopada 2003 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu postępowania z protokołami przesłuchań i innymi dokumentami lub przedmiotami, na które rozciąga się obowiązek zachowania tajemnicy państwowej, służbowej albo związanej z wykonywaniem zawodu lub funkcji (Dz.U. Nr 204, poz. 1987). Zmiana weszła w życie 17 grudnia 2003 r.