Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2003-07-01 do 2015-01-30
Wersja archiwalna od 2003-07-01 do 2015-01-30
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 18 czerwca 2003 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu doręczania pism sądowych w postępowaniu karnym
Na podstawie art. 141 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks postępowania karnego (Dz. U. Nr 89, poz. 555, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Dokumenty dołączone do pisma sądowego doręczanego w postępowaniu karnym] 1. Do pisma sądowego doręczanego w postępowaniu karnym dołącza się zwrotne pokwitowanie odbioru, na którym odbierający pismo wpisuje datę i potwierdza odbiór pisma swym czytelnym podpisem zawierającym imię i nazwisko, a doręczający wpisuje datę doręczenia i potwierdza swym podpisem sposób doręczenia lub przyczynę niedoręczenia pisma.
2. Wzór formularza pokwitowania odbioru określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§ 2.[Przesyłka polecona za potwierdzeniem odbioru] 1. Pismo sądowe, doręczane przez pocztę, wysyłane jest jako przesyłka polecona za potwierdzeniem odbioru, zwana dalej „przesyłką”.
2. Na stronie adresowej przesyłki umieszcza się napis: „Polecona – za potwierdzeniem odbioru”.
3. Przesyłka, o której mowa w ust. 1, nie może być adresowana na skrytkę pocztową adresata ani też doręczana przez skrytkę.
§ 3.[Nadanie przesyłki doręczanej przez pocztę] 1. Przesyłkę, doręczaną przez pocztę, nadaje się w pocztowej placówce nadawczej za potwierdzeniem nadania w wykazie przesyłek poleconych.
2. Wzór wykazu przesyłek poleconych nadanych w pocztowej placówce nadawczej określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§ 4.[Formularz pokwitowania odbioru] W dniu doręczenia przesyłki listonosz składa formularz pokwitowania odbioru we właściwej pocztowej placówce oddawczej, która na formularzu pokwitowania odbioru umieszcza odcisk datownika i odsyła je organowi wysyłającemu.
§ 5.[Zawiadomienie dla adresata o pozostawieniu przesyłki] 1. Przewidziane w art. 133 § 2 Kodeksu postępowania karnego zawiadomienie dla adresata o pozostawieniu przesyłki listonosz sporządza na odrębnym formularzu.
2. Wzór formularza zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1, określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§ 6.[Niedoręczenie przesyłki] 1. Na stronie adresowej niedoręczonej przesyłki listonosz dokonuje adnotacji „awizowano dnia”, składa podpis i niezwłocznie przekazuje przesyłkę do właściwej pocztowej placówki oddawczej.
2. Pozostawienie przesyłki w pocztowej placówce oddawczej placówka ta potwierdza przez umieszczenie na stronie adresowej przesyłki – odcisku datownika oraz podpisu przyjmującego.
§ 7.[Przechowywanie przesyłki w pocztowej placówce oddawczej] 1. Przesyłkę, o której mowa w § 6, przechowuje się w pocztowej placówce oddawczej, wraz z pokwitowaniem odbioru, przez 7 dni.
2. Jeżeli adresat nie zgłosi się po odbiór przesyłki w terminie określonym w ust. 1, pocztowa placówka oddawcza wysyła powtórne zawiadomienie o możliwości jej odbioru, zaś na przesyłce umieszcza odcisk datownika i dokonuje adnotacji o ponownym awizowaniu; w zawiadomieniu tym określa siedmiodniowy termin do odebrania przesyłki, licząc go od dnia umieszczenia zawiadomienia w skrzynce do doręczania korespondencji bądź na drzwiach mieszkania adresata lub w innym widocznym miejscu.
3. Złożoną w pocztowej placówce oddawczej przesyłkę wydaje się za pokwitowaniem odbioru adresatowi albo jego przedstawicielowi ustawowemu lub ustanowionemu pełnomocnikowi po umieszczeniu na stronie adresowej adnotacji „wydano dnia” i odcisku datownika. Odbierający potwierdza odbiór przesyłki na formularzu pokwitowania odbioru w sposób, o którym mowa w § 2 ust. 1. Wypełnione pokwitowanie odbioru pocztowa placówka oddawcza, po umieszczeniu na nim odcisku datownika, odsyła niezwłocznie organowi wysyłającemu.
4. Przesyłkę niepodjętą w terminach określonych w ust. 1 i 2 pocztowa placówka oddawcza opatruje na stronie adresowej adnotacją „nie podjęto w terminie”, odciskiem datownika i podpisem oraz odsyła niezwłocznie organowi wysyłającemu.
§ 8.[Przesyłka doręczona za pośrednictwem przełożonego] 1. Jeżeli przesyłka ma być doręczona osobie określonej w art. 134 § 1 Kodeksu postępowania karnego, za pośrednictwem przełożonego, do przesyłki dołącza się dwa formularze pokwitowania odbioru dla adresata oraz dla organu przełożonego adresata.
2. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w razie doręczenia przesyłki osobie pozbawionej wolności, za pośrednictwem administracji zakładu karnego lub aresztu śledczego.
3. W wypadkach, o których mowa w ust. 1 i 2, organ przełożony adresata lub administracja właściwego zakładu przekazuje niezwłocznie potwierdzony egzemplarz formularza pokwitowania odbioru pocztowej placówce oddawczej. Czynności związane z uzyskaniem potwierdzenia odbioru przez adresata na drugim egzemplarzu formularza dokonywane są przez funkcjonariusza organu przełożonego adresata lub właściwego zakładu, który niezwłocznie po doręczeniu przesyłki adresatowi zwraca potwierdzony przez adresata formularz pokwitowania odbioru do pocztowej placówki oddawczej.
4. Pocztowa placówka oddawcza po umieszczeniu na formularzu pokwitowania odbioru odcisku datownika odsyła je organowi wysyłającemu.
§ 9.[Niemożność doręczenia przesyłki] Jeżeli przesyłki, doręczanej przez pocztę, nie można doręczyć z powodów określonych w art. 136 Kodeksu postępowania karnego, listonosz umieszcza o tym adnotację na formularzu pokwitowania odbioru i niezwłocznie oddaje przesyłkę pocztowej placówce oddawczej, która po umieszczeniu na formularzu pokwitowania odbioru odcisku datownika odsyła pismo organowi wysyłającemu.
§ 10.[Doręczenie pisma sądowego przez pracownika organu wysyłającego lub inny uprawniony podmiot] 1. W przypadku doręczania pisma sądowego przez pracownika organu wysyłającego lub inny uprawniony podmiot zajmujący się doręczaniem korespondencji albo przez Policję, czynności związane z uzyskaniem pokwitowania odbioru pisma przez adresata, zawiadomieniem adresata o miejscu pozostawienia pisma i terminie jego odebrania oraz zwrotem pisma organowi wysyłającemu są dokonywane odpowiednio przez pracownika organu wysyłającego albo funkcjonariusza Policji lub osobę występującą w imieniu podmiotu uprawnionego do doręczania korespondencji.
2. Przepisy § 6–10 stosuje się odpowiednio.
§ 11.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2003 r.2)
Minister Sprawiedliwości: G. Kurczuk
|
1) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1999 r. Nr 83, poz. 931, z 2000 r. Nr 50, poz. 580, Nr 62, poz. 717, Nr 73, poz. 852 i Nr 93, poz. 1027, z 2001 r. Nr 98, poz. 1071 i Nr 106, poz. 1149, z 2002 r. Nr 74, poz. 676 oraz z 2003 r. Nr 17, poz. 155.
2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 17 czerwca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu doręczania pism sądowych w postępowaniu karnym (Dz. U. Nr 62, poz. 696), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
Załączniki od rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości
z dnia 18 czerwca 2003 r. (poz. 1022)
Załącznik nr 1
WZÓR FORMULARZA POKWITOWANIA ODBIORU
Załącznik nr 2
WZÓR WYKAZU PRZESYŁEK POLECONYCH NADANYCH W PLACÓWCE POCZTOWEJ
Załącznik nr 3
WZÓR FORMULARZA ZAWIADOMIENIA