Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2003-06-25 do 2004-05-01
Wersja archiwalna od 2003-06-25 do 2004-05-01
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW
z dnia 20 maja 2003 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie procedur uproszczonych
Na podstawie art. 80 § 6 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny (Dz. U. z 2001 r. Nr 75, poz. 802, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Rozporządzenie w sprawie procedur uproszczonych] W rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 31 grudnia 2001 r. w sprawie procedur uproszczonych (Dz. U. z 2002 r. Nr 5, poz. 48) wprowadza się następujące zmiany:
1) § 2 otrzymuje brzmienie:
„§ 2. 1. Osoba ubiegająca się o udzielenie pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej, o której mowa w art. 80 § 1 pkt 1 i 2 Kodeksu celnego, składa wniosek do dyrektora izby celnej właściwej miejscowo ze względu na urząd lub urzędy celne, w którym towary będą obejmowane procedurą celną z zastosowaniem procedury uproszczonej.
2. Osoba ubiegająca się o udzielenie pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej, o której mowa w art. 80 § 1 pkt 3 Kodeksu celnego, składa wniosek do dyrektora izby celnej właściwej miejscowo ze względu na lokalizację miejsca (miejsc), w którym dokonywane będą czynności wynikające ze stosowania procedury uproszczonej."
2) w § 4:
a) w ust. 1 w pkt 10 lit. d otrzymuje brzmienie:
„d) wykaz pozwalający na identyfikację osób, które będą wykonywały czynności wynikające ze stosowania procedury uproszczonej, zawierający:
- ich imiona i nazwiska,
- wzory ich podpisów,
- ich numery PESEL, a w wypadku osób nieposiadających obywatelstwa polskiego - numery i serie paszportów.",
b) po ust. 1 dodaje się ust. 1a i 1b w brzmieniu:
„1a. W wypadku gdy miejscem, w którym dokonywane będą czynności wynikające ze stosowania procedury uproszczonej, jest magazyn celny, w magazynie tym powinno zostać wyodrębnione miejsce pozwalające na jednoznaczną identyfikację towarów obejmowanych w tej części magazynu celnego procedurą celną z zastosowaniem procedury uproszczonej.
1b. W wypadku gdy miejscem, w którym dokonywane będą czynności wynikające ze stosowania procedury uproszczonej, jest skład celny, miejsce wyznaczone lub uznane na podstawie odrębnej decyzji, przepis ust. 1a stosuje się odpowiednio.",
c) ust. 2 otrzymuje brzmienie:
„2. Dokumenty, o których mowa w ust. 1, powinny zawierać dane aktualne w dniu złożenia wniosku o udzielenie pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej, z tym że dokumenty, o których mowa w ust. 1 pkt 5-9, powinny być sporządzone nie wcześniej niż 3 miesiące przed dniem złożenia wniosku.",
d) ust. 3 otrzymuje brzmienie:
„3. Z zastrzeżeniem ust. 2, dokumentów wymienionych w ust. 1 nie dołącza się do wniosku o udzielenie pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej, jeżeli zostały one wcześniej złożone w innej sprawie dyrektorowi izby celnej, do którego składany jest wniosek. W takim wypadku wnioskodawca jest obowiązany do wskazania sprawy, przy której złożono te dokumenty.",
e) ust. 5 otrzymuje brzmienie:
„5. Dokumenty, o których mowa w ust. 1 pkt 1-9 i 10 lit. c), mogą być przedłożone w uwierzytelnionej kserokopii. W wypadku złożenia oryginału dokumentu wraz z załączoną jego nieuwierzytelnioną kserokopią, na żądanie wnioskodawcy funkcjonariusz celny zwraca oryginał dokumentu, po potwierdzeniu na załączonej kserokopii zgodności z oryginałem.",
f) ust. 6 otrzymuje brzmienie:
„6. Jeżeli wnioskodawca składa jednocześnie, do tego samego dyrektora izby celnej, więcej niż jeden wniosek o udzielenie pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej, dokumenty wymienione w ust. 1 pkt 1-9 i 10 lit. a)-c) należy dołączyć tylko do jednego z wniosków."
3) w § 5 ust. 1 i 2 otrzymują brzmienie:
„1. Jeżeli wnioskodawca spełnia warunki określone w art. 79 § 1 pkt 1-5, 7 i 8 Kodeksu celnego, dyrektor izby celnej wzywa wnioskodawcę do złożenia zabezpieczenia generalnego w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania.
2. Na uzasadniony wniosek złożony przez wnioskodawcę przed upływem terminu, o którym mowa w ust. 1, dyrektor izby celnej może przedłużyć termin wyznaczony do złożenia zabezpieczenia generalnego, nie dłużej jednak niż o 30 dni."
4) w § 6 ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. Dyrektor izby celnej przyjmujący zabezpieczenie generalne wydaje wnioskodawcy potwierdzenie złożenia zabezpieczenia, zgodnie z wzorem określonym w załączniku nr 3 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 10 listopada 1999 r. w sprawie trybu i warunków wydawania i cofania pozwolenia na stosowanie zabezpieczenia generalnego i zabezpieczenia ryczałtowego oraz wypadków, w których zabezpieczenia te można stosować, a także sposobu określania wysokości zabezpieczenia ryczałtowego (Dz. U. Nr 96, poz. 1125 oraz z 2001 r. Nr 19, poz. 231), w liczbie wskazanej przez wnioskodawcę i w łącznej wysokości odpowiadającej zakresowi przewidywanej działalności, z zastrzeżeniem ust. 3. Na każdym egzemplarzu potwierdzenia dyrektor izby celnej nanosi w wolnym miejscu pola znajdującego się bezpośrednio pod polem nr 6 adnotację w kolorze zielonym „POTWIERDZENIE MOŻE BYĆ WYKORZYSTANE TYLKO DO CELÓW PROCEDURY UPROSZCZONEJ"."
5) w § 7:
a) ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. Jeżeli wnioskodawca korzysta z zabezpieczenia generalnego w związku z procedurą celną, w której stosowana będzie procedura uproszczona, zamiast złożenia zabezpieczenia generalnego, o którym mowa w § 5, mogą zostać przedłożone potwierdzenia wcześniej złożonego zabezpieczenia generalnego. Na przedłożonych potwierdzeniach dyrektor izby celnej nanosi adnotację, o której mowa w § 6 ust. 1.",
b) ust. 3 otrzymuje brzmienie:
„3. Potwierdzenia, o których mowa w ust. 1, mogą być wykorzystane tylko do celów procedury uproszczonej, do której zostały złożone. Przepis § 6 ust. 3 stosuje się odpowiednio."
6) § 8 otrzymuje brzmienie:
„§ 8. 1. W wypadku złożenia zabezpieczenia generalnego z określonym terminem ważności należy najpóźniej na 30 dni przed upływem tego terminu udokumentować przedłużenie jego ważności lub złożyć nowe zabezpieczenie.
2. Na uzasadniony wniosek osoby upoważnionej, złożony przed upływem ważności wcześniej złożonego zabezpieczenia generalnego, dyrektor izby celnej może przywrócić termin, o którym mowa w ust. 1."
7) w § 9 ust. 1 i 2 otrzymują brzmienie:
„1. Przepisów § 5-8 nie stosuje się w wypadku stosowania procedury uproszczonej w procedurze wywozu i procedurze uszlachetniania biernego, także z jednoczesnym zastosowaniem procedury tranzytu, oraz za zgodą dyrektora izby celnej w wypadkach, w których przepisy prawa celnego przewidują możliwość odstąpienia od pobrania zabezpieczenia.
2. Jeżeli wnioskodawca został zwolniony z obowiązku złożenia zabezpieczenia przy korzystaniu z procedury uszlachetniania czynnego w systemie zawieszeń lub przy przewozie towarów w ramach procedury tranzytu, a wniosek o udzielenie pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej dotyczy tych procedur, zamiast złożenia zabezpieczenia, o którym mowa w § 5, można przedstawić dyrektorowi izby celnej, do wglądu, oryginał pozwolenia potwierdzającego zwolnienie."
8) w § 10 ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. Dyrektor izby celnej udziela pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej według wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do rozporządzenia."
9) § 11 otrzymuje brzmienie:
„§ 11. 1. Pozwolenie na stosowanie procedury uproszczonej wydaje się na okres dwóch lat.
2. Na wniosek osoby upoważnionej pozwolenie, o którym mowa w ust. 1, może być przedłużane na dalsze okresy dwuletnie. Do wniosku o przedłużenie pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej należy dołączyć dokumenty, o których mowa w § 4 ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 3.
3. Dokumentów, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 1-4 i 10, nie dołącza się, jeżeli dane w nich zawarte są nadal aktualne.
4. Przepisy § 4 ust. 2-4 stosuje się odpowiednio."
10) w § 14 ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. Dyrektor izby celnej wyznacza w pozwoleniu na stosowanie procedury uproszczonej urząd lub urzędy celne spośród urzędów położonych na obszarze objętym jego właściwością miejscową, w których towary mogą być objęte procedurą celną z zastosowaniem procedury uproszczonej, o której mowa w art. 80 § 1 pkt 1 i 2 Kodeksu celnego."
11) w § 15 ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. Dla każdego miejsca, w którym dokonywane będą czynności wynikające ze stosowania procedury uproszczonej określonej w art. 80 § 1 pkt 3 Kodeksu celnego, dyrektor izby celnej wyznacza w pozwoleniu na stosowanie procedury uproszczonej urząd celny spośród urzędów położonych na obszarze objętym jego właściwością miejscową."
12) § 16 otrzymuje brzmienie:
„§ 16. Oryginał pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej wydaje się wnioskodawcy, kopie przesyła się do urzędu lub urzędów celnych wskazanych w pozwoleniu na stosowanie procedury uproszczonej, a jedną kopię zatrzymuje dyrektor izby celnej, który wydał to pozwolenie."
13) § 17 otrzymuje brzmienie:
„§ 17. Osoba upoważniona ma obowiązek niezwłocznie informować dyrektora izby celnej o każdej zmianie danych zawartych w dokumentach załączonych do wniosku o udzielenie pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej."
14) w § 23 ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. Towary objęte procedurą:
1) uszlachetniania czynnego,
2) przetwarzania pod kontrolą celną,
3) odprawy czasowej,
4) składu celnego, z zastrzeżeniem ust. 2
- mogą otrzymać inne przeznaczenie celne z zastosowaniem procedury uproszczonej jedynie w wypadku objęcia ich procedurą dopuszczenia do obrotu, procedurą wywozu, nadania przeznaczenia celnego powrotnego wywozu, jednoczesnego objęcia procedurą wywozu i procedurą tranzytu albo nadania przeznaczenia celnego powrotnego wywozu z jednoczesnym objęciem towarów procedurą tranzytu."
15) § 24 otrzymuje brzmienie:
„§ 24. Procedurą celną, w której stosuje się procedurę uproszczoną określoną w art. 80 § 1 pkt 1 i 2 Kodeksu celnego, mogą zostać objęte towary, które:
1) nie są wyrobami akcyzowymi, dla których ustalona została stawka podatku akcyzowego,
2) nie są objęte karnetem ATA,
3) nie są objęte preferencyjnymi środkami związanymi z wywozem towarów poza polski obszar celny, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 14 marca 2001 r. w sprawie preferencyjnych środków, których zastosowanie przy wywozie towarów skutkuje zakazem zwolnienia od cła przy powrotnym przywozie tych towarów na polski obszar celny (Dz. U. Nr 19, poz. 235 i Nr 138, poz. 1549),
4) są obejmowane procedurą dopuszczenia do obrotu i nie podlegają zwolnieniu od cła, z wyjątkiem:
a) towarów, o których mowa w art. 1909, art. 19010, art. 19027, art. 19028, art. 19029 i art. 19030 Kodeksu celnego, przewożonych w przesyłkach przez świadczących usługi kurierskie przedsiębiorców oraz urzędy pocztowe, pod warunkiem że łączna wartość celna towarów w przesyłce nie przekracza równowartości:
- 22 euro dla towarów, o których mowa w art. 1909 Kodeksu celnego,
- 45 euro dla towarów, o których mowa w art. 19010 Kodeksu celnego,
- 70 euro dla towarów, o których mowa w art. 19027, art. 19028, art. 19029 i art. 19030 Kodeksu celnego,
b) zwolnionych od cła jako towary powracające:
- kontenerów,
- palet,
- opakowań wielokrotnego użytku,
- części zamiennych przywożonych lub wywożonych łącznie z kontenerami, przeznaczonych wyłącznie do dokonywania drobnych napraw lub niewielkich zabiegów konserwacyjnych,
- akcesoriów i wyposażenia kontenera, określonych w załączniku nr 27 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 8 marca 2001 r. w sprawie gospodarczych procedur celnych (Dz. U. Nr 18, poz. 214 oraz z 2002 r. Nr 43, poz. 384)."
16) w § 25 ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. Procedurą celną, w której stosuje się procedurę uproszczoną, określoną w art. 80 § 1 pkt 3 Kodeksu celnego, mogą zostać objęte towary, które:
1) nie są wyrobami akcyzowymi, dla których ustalona została stawka podatku akcyzowego, z zastrzeżeniem ust. 2,
2) nie są towarami określonymi w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 2 października 2002 r. w sprawie wykazu towarów o znaczeniu strategicznym (Dz. U. Nr 182, poz. 1518 i Nr 203, poz.1719),
3) nie są objęte zakazem dopuszczenia do obrotu,
4) nie są objęte karnetem ATA,
5) nie są objęte preferencyjnymi środkami związanymi z wywozem towarów poza polski obszar celny, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 14 marca 2001 r. w sprawie preferencyjnych środków, których zastosowanie przy wywozie towarów skutkuje zakazem zwolnienia od cła przy powrotnym przywozie tych towarów na polski obszar celny,
6) są obejmowane procedurą dopuszczenia do obrotu i nie podlegają zwolnieniu od cła, z wyjątkiem:
a) towarów, o których mowa w art. 1909, art. 19010, art. 19027, art. 19028, art. 19029 i art. 19030 Kodeksu celnego, przewożonych w przesyłkach przez świadczących usługi kurierskie przedsiębiorców oraz urzędy pocztowe, pod warunkiem że łączna wartość celna towarów w przesyłce nie przekracza równowartości:
- 22 euro dla towarów, o których mowa w art. 1909 Kodeksu celnego,
- 45 euro dla towarów, o których mowa w art. 19010 Kodeksu celnego,
- 70 euro dla towarów, o których mowa w art. 19027, art. 19028, art. 19029 i art. 19030 Kodeksu celnego,
b) zwolnionych od cła jako towary powracające:
- kontenerów,
- palet,
- opakowań wielokrotnego użytku,
- części zamiennych przywożonych lub wywożonych łącznie z kontenerami, przeznaczonych wyłącznie do dokonywania drobnych napraw lub niewielkich zabiegów konserwacyjnych,
- akcesoriów i wyposażenia kontenera, określonych w załączniku nr 27 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 8 marca 2001 r. w sprawie gospodarczych procedur celnych."
17) uchyla się § 26;
18) w § 39:
a) ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. Powiadomienie, z zastrzeżeniem § 39a-39c, powinno zawierać w szczególności:
1) numer i datę powiadomienia,
2) wskazanie urzędu celnego, do którego jest kierowane,
3) dane osoby upoważnionej,
4) imię i nazwisko lub nazwę oraz adres osoby, na rzecz której działa agencja celna, jeżeli osobą upoważnioną jest agencja celna,
5) określenie miejsca, w którym dokonywane są czynności wynikające ze stosowania procedury uproszczonej,
6) numer i datę pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej,
7) określenie procedury celnej, którą towary będą objęte,
8) numer i datę pozwolenia na korzystanie z gospodarczej procedury celnej, jeżeli towary mają być nią objęte,
9) numer i datę pozwolenia lub pozwolenia cząstkowego, jeżeli na przywóz towarów wymagane jest pozwolenie udzielane w ramach kontyngentów taryfowych lub środków administrowania obrotem towarami z zagranicą, o których mowa w art. 4 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 26 września 2002 r. o administrowaniu obrotem towarami z zagranicą, o zmianie ustawy - Kodeks celny oraz o zmianie innych ustaw (Dz. U. Nr 188, poz. 1572), zwanej dalej „ustawą o administrowaniu", oraz określenie towarów, których dotyczy pozwolenie, z uwzględnieniem ilości lub wartości wykorzystanej,
10) określenie towarów, z uwzględnieniem ich ilości i masy,
11) określenie wartości celnej towarów lub wartości towarów,
12) dane dotyczące środka transportu oraz rodzaj i numer dokumentu tranzytowego, jeżeli towar jest rozładowywany z tego środka,
13) termin dostarczenia towaru wynikający z dokumentu tranzytowego,
14) jednostkową cenę importową, o której mowa w art. 3 § 1 pkt 26 Kodeksu celnego, lub dane pozwalające na wyliczenie tej ceny, w wypadku przywozu towarów w ramach zawieszenia poboru ceł, kontyngentu taryfowego lub plafonu taryfowego,
15) adnotację, odpowiednio: „Plafon taryfowy", „Automatyczna rejestracja - art. 9 ust. 1 ustawy o administrowaniu" lub „Wniosek o zaliczenie towarów na poczet kontyngentu taryfowego - art. 144 § 1 pkt 1 Kodeksu celnego", oraz informację o liczbie załączników dołączonych do powiadomienia, w wypadkach, o których mowa w § 39a-39c,
16) imię i nazwisko osoby, która będzie usuwała zamknięcia celne,
17) imię i nazwisko oraz podpis osoby sporządzającej powiadomienie.",
b) po ust. 3 dodaje się ust. 4 w brzmieniu:
„4. Szczegółowe zasady dotyczące przekazywania powiadomienia z zastosowaniem technik elektronicznego przetwarzania danych określają przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 7 września 2001 r. w sprawie deklaracji skróconych i zgłoszeń celnych (Dz. U. Nr 117, poz. 1250 i Nr 152, poz. 1726 oraz z 2002 r. Nr 43, poz. 381 i Nr 230, poz. 1928)."
19) po § 39 dodaje się § 39a-39c w brzmieniu:
„§ 39a. Jeżeli procedurą celną, w której stosuje się procedurę uproszczoną, są obejmowane towary, które na podstawie przepisów odrębnych są objęte automatyczną rejestracją bez obowiązku uzyskania pozwolenia na ich przywóz, do powiadomienia, o którym mowa w § 38 ust. 1, należy dołączyć informację sporządzoną według wzoru określonego w załączniku nr 4a do rozporządzenia. Dla każdej pozycji towarowej do powiadomienia należy dołączyć odrębną informację.
§ 39b. 1. Jeżeli procedurą celną, w której stosuje się procedurę uproszczoną, są obejmowane towary objęte plafonem taryfowym, do powiadomienia, o którym mowa w § 38 ust. 1, należy dołączyć informację sporządzoną według wzoru określonego w załączniku nr 4a do rozporządzenia. Dla każdej pozycji towarowej do powiadomienia należy dołączyć odrębną informację.
2. Informację, o której mowa w ust. 1, dołącza się do powiadomienia tylko w wypadku wnioskowania o zastosowanie obniżonej stawki celnej wynikającej z rozporządzenia, o którym mowa w art. 141 § 1 pkt 3 Kodeksu celnego.
§ 39c. 1. Jeżeli procedurą celną, w której stosuje się procedurę uproszczoną, są obejmowane towary objęte kontyngentem taryfowym rozdysponowywanym na podstawie art. 144 § 1 pkt 1 Kodeksu celnego, do powiadomienia, o którym mowa w § 38 ust. 1, należy dołączyć informację sporządzoną według wzoru określonego w załączniku nr 4b do rozporządzenia. Dla każdej pozycji towarowej do powiadomienia należy dołączyć odrębną informację.
2. Informację, o której mowa w ust. 1, dołącza się do powiadomienia tylko w wypadku wnioskowania o zastosowanie obniżonej stawki celnej wynikającej z rozporządzenia, o którym mowa w art. 141 § 1 pkt 2 Kodeksu celnego."
20) w § 41 ust. 2 otrzymuje brzmienie:
„2. Przy obejmowaniu procedurą celną z zastosowaniem procedury uproszczonej towarów, o których mowa w ust. 1, osoba upoważniona przesyła do urzędu celnego powiadomienie, o którym mowa w § 38 ust. 1."
21) w § 42:
a) ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. Urząd celny przekazuje osobie upoważnionej niezwłocznie, jednak nie później niż w ciągu dwóch godzin od otrzymania powiadomienia, o którym mowa w § 38 ust. 1, potwierdzenie jego otrzymania. W pozwoleniu na stosowanie procedury uproszczonej dyrektor izby celnej może ustalić krótszy termin na przekazanie potwierdzenia.",
b) ust. 3 otrzymuje brzmienie:
„3. Brak potwierdzenia w terminie, o którym mowa w ust. 1, jest równoznaczny ze zgodą naczelnika urzędu celnego na podjęcie dalszych czynności związanych ze stosowaniem procedury uproszczonej."
22) § 43 otrzymuje brzmienie:
„§ 43. W wypadku, o którym mowa w § 40, urząd celny przekazuje jedno potwierdzenie otrzymania powiadomienia, dotyczące zakończenia procedury tranzytu i objęcia towarów procedurą celną."
23) w § 44 ust. 2 otrzymuje brzmienie:
„2. Protokół rozbieżności powinien zostać przekazany do urzędu celnego wskazanego w pozwoleniu na stosowanie procedury uproszczonej, właściwego ze względu na miejsce, w którym dokonywane są czynności wynikające z procedury uproszczonej, wraz z dokumentami, na podstawie których stwierdzono rozbieżności, nie później niż w następnym dniu roboczym po dniu dostarczenia towarów do miejsca, w którym dokonywane są czynności wynikające ze stosowania procedury uproszczonej. W uzasadnionych wypadkach dyrektor izby celnej może określić w pozwoleniu na stosowanie procedury uproszczonej inny termin przekazywania protokołu rozbieżności. Kserokopia protokołu rozbieżności stanowi załącznik do rejestru."
24) w § 45 ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. W wypadku dostarczenia towarów objętych procedurą tranzytu do miejsca, w którym dokonywane są czynności wynikające ze stosowania procedury uproszczonej, osoba upoważniona powinna dostarczyć do urzędu celnego wskazanego w pozwoleniu na stosowanie procedury uproszczonej, właściwego ze względu na to miejsce, w którym dokonywane są czynności wynikające z procedury uproszczonej, dokumenty, na podstawie których odbywała się procedura tranzytu, najpóźniej w następnym dniu roboczym po dniu, w którym dokonano wpisu do rejestru. W uzasadnionych wypadkach dyrektor izby celnej może określić inny termin przekazywania tych dokumentów."
25) w § 46 ust. 2 otrzymuje brzmienie:
„2. Dyrektor izby celnej może w pozwoleniu na stosowanie procedury uproszczonej określić wypadki, w których możliwe jest przedłużenie terminu na dokonanie wpisu w rejestrze o jeden dzień."
26) w § 48 ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. Wraz z dokonaniem wpisu do rejestru osoba upoważniona odnotowuje na potwierdzeniu złożenia zabezpieczenia generalnego powstanie zobowiązań objętych tym zabezpieczeniem."
27) po § 50 skreśla się oznaczenie i tytuł oddziału 2 „Uproszczony tryb zakończenia procedury składu celnego"
28) w § 51:
a) ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. W wypadku stosowania procedury uproszczonej w procedurze celnej stanowiącej zakończenie procedury składu celnego, jeżeli wprowadzenie towarów do składu celnego odbyło się bez zastosowania procedury uproszczonej, dyrektor izby celnej może wyrazić zgodę w pozwoleniu na stosowanie procedury uproszczonej, aby powiadomienie, o którym mowa w § 38 ust. 1, miało charakter zbiorczy i dotyczyło towarów wyprowadzonych ze składu celnego w danym dniu i obejmowanych jedną procedurą celną.",
b) w ust. 2 pkt 9 otrzymuje brzmienie:
„9) ilość dokonanych wpisów do rejestrów i datę ich dokonania,",
c) po ust. 2 dodaje się ust. 2a w brzmieniu:
„2a. Przepisu ust. 1 nie stosuje się w wypadku, gdy ze składu celnego wyprowadzane są towary:
1) na których przywóz wymagane jest pozwolenie udzielane w ramach kontyngentów taryfowych lub środków administrowania obrotem towarami z zagranicą, o których mowa w art. 4 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy o administrowaniu,
2) objęte, na podstawie przepisów odrębnych, automatyczną rejestracją bez obowiązku uzyskania pozwolenia na ich przywóz,
3) objęte plafonem taryfowym lub kontyngentem taryfowym rozdysponowywanym na podstawie art. 144 § 1 pkt 1 Kodeksu celnego.",
d) ust. 3 otrzymuje brzmienie:
„3. Powiadomienie, o którym mowa w ust. 1, powinno być przekazane najpóźniej w następnym dniu roboczym po dniu wyprowadzenia towarów ze składu celnego. Przepisy § 39 ust. 2-4 stosuje się odpowiednio."
29) § 52 otrzymuje brzmienie:
„§ 52. Urząd celny przekazuje potwierdzenie o przyjęciu powiadomienia zbiorczego, o którym mowa w § 51."
30) § 55 otrzymuje brzmienie:
„§ 55. 1. Z zastrzeżeniem § 55a, powiadomienie, o którym mowa w § 54, powinno zawierać w szczególności:
1) numer i datę powiadomienia,
2) wskazanie urzędu celnego, do którego jest kierowane,
3) nazwę i adres osoby upoważnionej,
4) imię i nazwisko lub nazwę oraz adres osoby, na rzecz której działa agencja celna, jeżeli osobą upoważnioną jest agencja celna,
5) określenie miejsca, w którym dokonywane są czynności wynikające ze stosowania procedury uproszczonej,
6) numer i datę pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej,
7) określenie procedury celnej, którą towary będą objęte,
8) numer i datę pozwolenia na korzystanie z procedury uszlachetniania biernego, jeżeli towary mają być objęte tą procedurą,
9) numer i datę pozwolenia lub pozwolenia cząstkowego, jeżeli na wywóz towarów wymagane jest pozwolenie udzielane w ramach środków administrowania obrotem towarami z zagranicą, o których mowa w art. 4 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy o administrowaniu, oraz określenie towarów, których dotyczy pozwolenie, z uwzględnieniem ilości lub wartości wykorzystanej,
10) określenie towarów, z uwzględnieniem ich ilości i masy,
11) określenie wartości towarów; przepis ten nie dotyczy procedury tranzytu,
12) dane dotyczące środka transportu, na który towary zostały załadowane, oraz rodzaj dokumentu tranzytowego,
13) adnotację „Automatyczna rejestracja - art. 9 ust. 1 ustawy o administrowaniu" oraz informację o liczbie załączników dołączonych do powiadomienia, w wypadku, o którym mowa w § 55a,
14) imię i nazwisko osoby, która nałożyła zamknięcia celne,
15) imię i nazwisko oraz podpis osoby sporządzającej powiadomienie.
2. Przepisy § 39 ust. 2-4 stosuje się odpowiednio."
31) po § 55 dodaje się § 55a w brzmieniu:
„§ 55a. Jeżeli procedurą celną z zastosowaniem procedury uproszczonej mają zostać objęte towary, które na podstawie przepisów odrębnych są objęte automatyczną rejestracją bez obowiązku uzyskania pozwolenia na ich wywóz, do powiadomienia, o którym mowa w § 54, należy dołączyć informację sporządzoną według wzoru określonego w załączniku nr 4c do rozporządzenia. Dla każdej pozycji towarowej do powiadomienia należy dołączyć odrębną informację."
32) w § 57:
a) ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. Urząd celny przekazuje osobie upoważnionej niezwłocznie, jednak nie później niż w ciągu dwóch godzin od otrzymania powiadomienia, o którym mowa w § 54, potwierdzenie jego otrzymania. W pozwoleniu na stosowanie procedury uproszczonej dyrektor izby celnej może ustalić krótszy termin na przekazanie potwierdzenia.",
b) ust. 3 otrzymuje brzmienie:
„3. Brak potwierdzenia w terminie, o którym mowa w ust. 1, jest równoznaczny ze zgodą naczelnika urzędu celnego na podjęcie dalszych czynności związanych ze stosowaniem procedury uproszczonej."
33) § 58 otrzymuje brzmienie:
„§ 58. W wypadku, o którym mowa w § 56, urząd celny przekazuje jedno potwierdzenie dotyczące objęcia towarów wspólną procedurą tranzytową lub procedurą tranzytu realizowanego transportem kolejowym i objęcia towarów procedurą wywozu albo procedurą uszlachetniania biernego."
34) w § 59:
a) ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. Dyrektor izby celnej może udzielić zgody na objęcie towarów procedurą wywozu lub procedurą uszlachetniania biernego albo objęcie towarów jednocześnie procedurą wywozu i procedurą tranzytu lub procedurą uszlachetniania biernego i procedurą tranzytu poza godzinami pracy urzędu. Zgoda oraz szczegółowy tryb postępowania w takim przypadku powinny stanowić element pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej.",
b) po ust. 5 dodaje się ust. 5a w brzmieniu:
„5a. W wypadku, o którym mowa w § 55a, do zestawienia należy dołączyć odrębnie dla każdej pozycji towarowej informację sporządzoną według wzoru stanowiącego załącznik nr 6 do rozporządzenia.",
35) w § 60 pkt 1 otrzymuje brzmienie:
„1) w wypadku zatrzymania towarów w celu przeprowadzenia kontroli celnej - w dniu, w którym urząd celny stwierdzi, że zostały spełnione warunki objęcia towarów procedurą celną z zastosowaniem procedury uproszczonej,"
36) w § 62 ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. Wraz z dokonaniem wpisu do rejestru na potwierdzeniu złożenia zabezpieczenia generalnego osoba upoważniona odnotowuje powstanie zobowiązań objętych tym zabezpieczeniem."
37) w § 70 ust. 3 otrzymuje brzmienie:
„3. Prowadzenie jednego rejestru w sytuacjach, o których mowa w ust. 1 i 2, wymaga zgody naczelnika urzędu celnego."
38) w § 71 ust. 1-3 otrzymują brzmienie:
„1. Osoba upoważniona, przed dokonaniem pierwszej czynności związanej ze stosowaniem procedury uproszczonej, powinna uzgodnić z naczelnikiem urzędu celnego, właściwego dla miejsca, w którym dokonywane będą czynności wynikające z procedury uproszczonej, sposób prowadzenia rejestru oraz miejsce jego przechowywania.
2. Wpis do rejestru dotyczący procedury dopuszczenia do obrotu, składu celnego, uszlachetniania czynnego, przetwarzania pod kontrolą celną, odprawy czasowej oraz uprzedniego przywozu towarów w ramach procedury uszlachetniania biernego powinien określać w szczególności:
1) numer i datę wpisu,
2) numer i rodzaj dokumentu tranzytowego,
3) numer i datę powiadomienia,
4) numer i datę potwierdzenia,
5) rodzaj towarów wraz z podaniem kodu taryfy celnej,
6) ilość towarów,
7) masę netto i masę brutto towarów,
8) symbol i kurs waluty,
9) wartość celną towarów lub wartość towarów,
10) elementy podstawy opodatkowania, o których mowa w art. 15 ust. 4c ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50, z późn. zm.2)),
11) stawkę celną i kwotę cła oraz innych należności celnych,
12) stawkę podatku i kwotę podatku,
13) numer i datę faktury lub innego dokumentu służącego do ustalania wartości celnej towarów,
14) numer i datę pozwolenia lub pozwolenia cząstkowego, jeżeli na przywóz towarów wymagane jest pozwolenie udzielane w ramach kontyngentów taryfowych lub środków administrowania obrotem towarami z zagranicą, o których mowa w art. 4 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy o administrowaniu,
15) adnotację, odpowiednio: „Plafon taryfowy", „Automatyczna rejestracja - art. 9 ust. 1 ustawy o administrowaniu" lub „Wniosek o zaliczenie towarów na poczet kontyngentu taryfowego - art. 144 § 1 pkt 1 Kodeksu celnego", w wypadkach, o których mowa w § 39a-39c,
16) imię i nazwisko oraz podpis osoby dokonującej wpisu do rejestru.
3. Wpis do rejestru dotyczący procedury wywozu, uszlachetniania biernego oraz tranzytu powinien określać w szczególności:
1) numer i datę wpisu,
2) dane środka transportu, a także numer i rodzaj dokumentu tranzytowego,
3) dane osoby, do której zostaną dostarczone towary,
4) numer i datę powiadomienia lub informacji,
5) numer i datę potwierdzenia,
6) rodzaj towarów wraz z podaniem kodu taryfy celnej; w wypadku procedury tranzytu określenie kodu taryfy celnej nie jest wymagane,
7) ilość towarów,
8) masę netto i masę brutto,
9) wartość towarów; przepis ten nie dotyczy procedury tranzytu,
10) symbol i kurs waluty,
11) numer i datę pozwolenia lub pozwolenia cząstkowego, jeżeli na wywóz towarów wymagane jest pozwolenie udzielane w ramach środków administrowania obrotem towarami z zagranicą, o których mowa w art. 4 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy o administrowaniu,
12) adnotację „Automatyczna rejestracja - art. 9 ust. 1 ustawy o administrowaniu" w wypadku, o którym mowa w § 55a,
13) imię i nazwisko oraz podpis osoby dokonującej wpisu do rejestru."
39) w § 72:
a) ust. 3 otrzymuje brzmienie:
„3. W przypadku prostowania błędów pisarskich i rachunkowych oraz innych oczywistych omyłek w rejestrze zapisy w poszczególnych rubrykach rejestru nie mogą być wycierane lub zamalowywane. Ewentualne zmiany należy wprowadzić po skreśleniu nieprawidłowych danych. Każdą zmianę musi potwierdzić osoba, która jej dokonała, poprzez zamieszczenie stosownej adnotacji, oraz naczelnik urzędu celnego bądź upoważniony przez niego funkcjonariusz celny, poprzez parafowanie tej adnotacji i przystawienie pieczęci.",
b) uchyla się ust. 4;
40) w § 75 ust. 2 otrzymuje brzmienie:
„2. W pozwoleniu na stosowanie procedury uproszczonej dyrektor izby celnej określa początek okresu rozliczeniowego."
41) w § 79 ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. W wypadku objęcia towarów procedurą dopuszczenia do obrotu, procedurą składu celnego, procedurą uszlachetniania czynnego, procedurą przetwarzania pod kontrolą celną lub procedurą odprawy czasowej oraz w wypadku uprzedniego przywozu towarów w ramach procedury uszlachetniania biernego, zgłoszenie celne uzupełniające stanowi dokument SAD składający się z kart 6, 7 i 8."
42) załącznik nr 1 do rozporządzenia otrzymuje brzmienie określone w załączniku nr 1 do niniejszego rozporządzenia;
43) załącznik nr 3 do rozporządzenia otrzymuje brzmienie określone w załączniku nr 2 do niniejszego rozporządzenia;
44) w załączniku nr 4 do rozporządzenia wyrazy „organ celny" zastępuje się wyrazami „urząd celny"
45) po załączniku nr 4 do rozporządzenia dodaje się załączniki nr 4a-4c do rozporządzenia w brzmieniu określonym w załączniku nr 3 do niniejszego rozporządzenia;
46) załącznik nr 5 do rozporządzenia otrzymuje brzmienie określone w załączniku nr 4 do niniejszego rozporządzenia;
47) po załączniku nr 5 do rozporządzenia dodaje się załącznik nr 6 do rozporządzenia w brzmieniu określonym w załączniku nr 5 do niniejszego rozporządzenia.
§ 2.[Termin ważności dotychczas wydanych pozwoleń] Pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej wydane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia zachowują swoją ważność do czasu, na który zostały wydane, z możliwością przedłużenia lub zmiany zgodnie z przepisami niniejszego rozporządzenia.
§ 3.[Termin przedłożenia potwierdzeń złożenia zabezpieczenia] Potwierdzenia złożenia zabezpieczenia, o których mowa w § 7 ust. 1, przedłożone przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, powinny zostać przedstawione dyrektorowi izby celnej w ciągu trzech miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia, w celu naniesienia adnotacji, o której mowa w § 6 ust. 1.
§ 4.[Stosowanie przepisów rozporządzenia] W wypadku złożenia wniosku o wydanie lub zmianę pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, stosuje się przepisy niniejszego rozporządzenia.
§ 5.[Wejście w życie] [1] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Minister Finansów: w z. W. Ciesielski
|
1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2001 r. Nr 89, poz. 972, Nr 110, poz. 1189, Nr 125, poz. 1368 i Nr 128, poz. 1403 oraz z 2002 r. Nr 41, poz. 365, Nr 89, poz. 804, Nr 112, poz. 974, Nr 141, poz. 1178, Nr 169, poz. 1387 i Nr 188, poz. 1572.
2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1993 r. Nr 28, poz. 127 i Nr 129, poz. 599, z 1994 r. Nr 132, poz. 670, z 1995 r. Nr 44, poz. 231 i Nr 142, poz. 702 i 703, z 1996 r. Nr 137, poz. 640, z 1997 r. Nr 111, poz. 722, Nr 123, poz. 776 i 780, Nr 137, poz. 926, Nr 141, poz. 943 i Nr 162, poz. 1104, z 1998 r. Nr 139, poz. 905 i Nr 161, poz. 1076, z 1999 r. Nr 50, poz. 499, Nr 57, poz. 596 i Nr 95, poz. 1100, z 2000 r. Nr 68, poz. 805 i Nr 105, poz. 1107, z 2001 r. Nr 12, poz. 92, Nr 39, poz. 459, Nr 56, poz. 580, Nr 63, poz. 639, Nr 80, poz. 858, Nr 90, poz. 995, Nr 106, poz. 1150 i Nr 122, poz. 1324, z 2002 r. Nr 19, poz. 185, Nr 41, poz. 365, Nr 86, poz. 794, Nr 153, poz. 1272, Nr 169, poz. 1387 i Nr 213, poz. 1800 i 1803 oraz z 2003 r. Nr 7, poz. 79, Nr 84, poz. 774 i Nr 96, poz. 874.
Załączniki do rozporządzenia Ministra Finansów
z dnia 20 maja 2003 r. (poz. 934)
Załącznik nr 1
Załącznik nr 2
Załącznik nr 3
Załącznik nr 4
Załącznik nr 5
[1] Rozporządzenie wchodzi w życie 25 czerwca 2003 r.