Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Ustaw rok 2003 nr 97 poz. 884
Wersja archiwalna od 2003-06-14 do 2006-10-28
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 2003 nr 97 poz. 884
Wersja archiwalna od 2003-06-14 do 2006-10-28
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI1)

z dnia 10 maja 2003 r.

w sprawie najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości zanieczyszczeń chemicznych, biologicznych, produktów leczniczych i skażeń promieniotwórczych w roślinach, u zwierząt, w tkankach lub narządach zwierząt po uboju i w środkach spożywczych pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego

Na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 11 maja 2001 r. o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia (Dz. U. Nr 63, poz. 634, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1.1. Wykaz najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości zanieczyszczeń produktów leczniczych weterynaryjnych u zwierząt, w tkankach lub narządach zwierząt po uboju i w środkach spożywczych pochodzenia zwierzęcego określa załącznik nr 1 do rozporządzenia, z zastrzeżeniem ust. 2.

2. Najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości zanieczyszczeń produktów leczniczych weterynaryjnych u zwierząt nie określa się dla substancji farmakologicznie czynnych, wymienionych w załączniku nr 2 do rozporządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.Nie dopuszcza się pozostałości zanieczyszczeń produktów leczniczych weterynaryjnych, ze względu na zagrożenie zdrowia lub życia człowieka, dla następujących substancji farmakologicznie czynnych:

1) chloramfenikolu;

2) chloroformu;

3) chloropromazyny;

4) dapsonu;

5) dimetridazolu;

6) kokornaku (Aristolochia spp.) i jego preparatów;

7) kolchicyny;

8) metronidazolu;

9) nitrofuranów z furazolidonem;

10) ronidazolu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.Wykaz tymczasowych najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości zanieczyszczeń produktów leczniczych weterynaryjnych u zwierząt, w tkankach lub narządach zwierząt po uboju i w środkach spożywczych pochodzenia zwierzęcego dla następujących substancji farmakologicznie czynnych:

1) morantelu, alfacypermetryny, cypermetryny, deltametryny, metamizolu, piperazyny,

2) kanamycyny,

3) tulatromycyny, fenwaleratu, altrenogestu

- określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.Jeżeli stosownie do przepisów wydanych na podstawie art. 69 ust. 1b ustawy z dnia 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne (Dz. U. Nr 126, poz. 1381, z późn. zm.3)), lekarz weterynarii może zastosować u zwierzęcia lub grupy zwierząt produkt leczniczy dopuszczony do obrotu dla ludzi, wówczas najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałości zanieczyszczeń tych produktów leczniczych odpowiadają najwyższym dopuszczalnym poziomom pozostałości zanieczyszczeń produktów leczniczych weterynaryjnych, zawierających te same substancje farmakologicznie czynne.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5.Najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałości zanieczyszczeń chemicznych i biologicznych w roślinach, u zwierząt, w tkankach lub narządach zwierząt po uboju i w środkach spożywczych pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego określają przepisy dotyczące maksymalnych poziomów zanieczyszczeń chemicznych i biologicznych, które mogą znajdować się w żywności, składnikach żywności, dozwolonych substancjach dodatkowych, substancjach pomagających w przetwarzaniu albo na powierzchni żywności.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6.Najwyższe dopuszczalne poziomy skażeń promieniotwórczych w roślinach, u zwierząt, w tkankach lub narządach zwierząt po uboju i w środkach spożywczych pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego określają przepisy dotyczące wartości poziomów interwencyjnych oraz poziomu zawartości substancji promieniotwórczych w skażonych w wyniku zdarzenia radiacyjnego żywności, wodzie pitnej i paszach.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7.1. Przepisy § 1, 2 i § 3 pkt 3 obowiązują do dnia uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.

2. Przepis § 3 pkt 1 stosuje się do dnia 1 lipca 2003 r.

3. Przepis § 3 pkt 2 stosuje się do dnia 1 stycznia 2004 r.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8.Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi: A. Tański

1) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 32, poz. 305).

2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w (Dz. U. z 2001 r. Nr 128, poz. 1408, z 2002 r. Nr 135, poz. 1145 i Nr 166, poz. 1362 oraz z 2003 r. Nr 52, poz. 450).

3) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2002 r. Nr 113, poz. 984, Nr 141, poz. 1181 i Nr 152, poz. 1265 oraz z 2003 r. Nr 45, poz. 391.

Załączniki do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi
z dnia 10 maja 2003 r. (poz. 884)

Załącznik nr 1

WYKAZ NAJWYŻSZYCH DOPUSZCZALNYCH POZIOMÓW POZOSTAŁOŚCI ZANIECZYSZCZEŃ PRODUKTÓW LECZNICZYCH WETERYNARYJNYCH U ZWIERZĄT, W TKANKACH LUB NARZĄDACH ZWIERZĄT PO UBOJU I W ŚRODKACH SPOŻYWCZYCH POCHODZENIA ZWIERZĘCEGO


Wyświetl załącznik


Załącznik nr 2

WYKAZ SUBSTANCJI FARMAKOLOGICZNIE CZYNNYCH, DLA KTÓRYCH NIE OKREŚLA SIĘ NAJWYŻSZYCH DOPUSZCZALNYCH POZIOMÓW POZOSTAŁOŚCI ZANIECZYSZCZEŃ PRODUKTÓW LECZNICZYCH WETERYNARYJNYCH


Wyświetl załącznik


Załącznik nr 3

WYKAZ TYMCZASOWYCH NAJWYŻSZYCH DOPUSZCZALNYCH POZIOMÓW POZOSTAŁOŚCI ZANIECZYSZCZEŃ PRODUKTÓW LECZNICZYCH WETERYNARYJNYCH U ZWIERZĄT, W TKANKACH LUB NARZĄDACH ZWIERZĄT PO UBOJU I W ŚRODKACH SPOŻYWCZYCH POCHODZENIA ZWIERZĘCEGO


Wyświetl załącznik


Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00