Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Ustaw rok 2003 nr 90 poz. 854
Wersja archiwalna od 2005-06-08 do 2010-06-15
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 2003 nr 90 poz. 854
Wersja archiwalna od 2005-06-08 do 2010-06-15
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

Od redakcji: Rozporządzenie zostało uchylone na podstawie art. 68 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. Nr 234, poz. 1570; z późn. zm.) oraz zastąpione przez rozporządzenie Ministra Zdrowia z 18 maja 2010 r. w sprawie sposobu prowadzenia rejestru zakażeń i zachorowań na chorobę zakaźną oraz zgonów spowodowanych zakażeniem więcej …

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA1)

z dnia 22 kwietnia 2003 r.

w sprawie sposobu prowadzenia rejestrów zachorowań na choroby zakaźne i dodatnich wyników badań laboratoryjnych oraz sporządzania raportów o zarejestrowanych przypadkach

(ostatnia zmiana: Dz.U. z 2005 r., Nr 92, poz. 774)  

Na podstawie art. 23 ust. 8 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o chorobach zakaźnych i zakażeniach (Dz. U. Nr 126, poz. 1384 oraz z 2003 r. Nr 45, poz. 391) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1.[Zakres regulacji] Rozporządzenie określa:

1) sposób prowadzenia rejestrów:

a) zachorowań na choroby zakaźne podlegające zgłoszeniu oraz dodatnich wyników badań laboratoryjnych, prowadzonych przez państwowych powiatowych inspektorów sanitarnych, zwane dalej „powiatowymi rejestrami zachorowań”,

b) zachorowań na gruźlicę, AIDS, kiłę, rzeżączkę, nierzeżączkowe zakażenie dolnych odcinków narządów moczowo-płciowych i inne chlamydiozy oraz rzęsistkowicę, dodatnich wyników badań laboratoryjnych czynników chorobotwórczych wywołujących te choroby oraz zgonów z powodu chorób zakaźnych podlegających zgłoszeniu, prowadzonych przez państwowych wojewódzkich inspektorów sanitarnych lub przez wskazane przez nich specjalistyczne jednostki, zwane dalej „wojewódzkimi rejestrami zachorowań”;

2) wzory zbiorczych raportów zawierających dane liczbowe o wystąpieniu zachorowań na choroby zakaźne oraz dodatnich wynikach badań laboratoryjnych, o których mowa w pkt 1 lit. a, sporządzanych przez państwowych powiatowych inspektorów sanitarnych;

3) wzory zbiorczych raportów zawierających dane liczbowe o wystąpieniu zachorowań na choroby zakaźne oraz dodatnich wynikach badań laboratoryjnych, o których mowa w pkt 1 lit. a i b, oraz zgonach, o których mowa w pkt 1 lit. b, sporządzanych przez państwowych wojewódzkich inspektorów sanitarnych lub wskazane przez nich specjalistyczne jednostki;

4) terminy przekazywania raportów, o których mowa w pkt 2–3.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.[Odwołania do innych przepisów] Treść oraz terminy publikowania sporządzanych przez Głównego Inspektora Sanitarnego raportów krajowych o zachorowaniach i zgonach na choroby zakaźne, o których mowa w art. 23 ust. 7 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o chorobach zakaźnych i zakażeniach, zwanej dalej „ustawą”, określają przepisy o statystyce publicznej.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.[Prowadzenie rejestrów] 1. Rejestry, o których mowa w § 1 pkt 1, prowadzi się na podstawie zbiorów oryginałów formularzy zgłoszeń, o których mowa w art. 20 ust. 10 ustawy, zgłoszeń podejrzeń zakażeń lub zachorowań na choroby zakaźne, rozpoznań zakażeń lub zachorowań na choroby zakaźne oraz podejrzeń lub stwierdzeń zgonów z powodu chorób zakaźnych.

2. Zgłoszenia, o których mowa w art. 20 ust. 3–6 ustawy, dotyczące jednej osoby, w tym zgłoszenie zakażenia lub podejrzenia zakażenia, zgłoszenie zachorowania lub podejrzenia zachorowania na chorobę zakaźną oraz zgłoszenie stwierdzenia zgonu lub podejrzenia zgonu z powodu choroby zakaźnej, traktuje się jako jedną pozycję rejestru.

3. Podmiot prowadzący rejestr, o którym mowa w ust. 1, umieszcza na otrzymanym formularzu zgłoszenia datę otrzymania zgłoszenia oraz jednostkowy numer pozycji w rejestrze (w skali roku).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.[Czynności wykonywane przez podmioty prowadzące rejestry] 1. Podmioty prowadzące rejestry, o których mowa w § 1 pkt 1, działając w porozumieniu z lekarzem lub felczerem, który dokonał zgłoszenia:

1) weryfikują informacje zawarte w formularzach zgłoszeń pod względem formalnym i merytorycznym oraz uzupełniają ewentualne braki w formularzach zgłoszeń;

2) uzupełniają informacje zawarte w formularzach zgłoszeń o dodatkowe informacje zebrane w trakcie dochodzenia lub nadzoru epidemiologicznego, w tym o wyniki badań laboratoryjnych;

3) dokonują kwalifikacji zgłoszenia, zgodnej z definicją zachorowania na określoną chorobę zakaźną przyjętą na potrzeby nadzoru epidemiologicznego.

2. Wzmiankę dotyczącą dokonania kwalifikacji, o której mowa w ust. 1 pkt 3, podmiot, o którym mowa w ust. 1, odnotowuje w prowadzonym przez siebie rejestrze.

3. Na potrzeby nadzoru epidemiologicznego informacje znajdujące się w rejestrach, o których mowa w § 1 pkt 1, mogą być kopiowane.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5.[Wykorzystywanie danych osobowych gromadzonych w rejestrach] Dane osobowe gromadzone w rejestrach mogą być wykorzystywane wyłącznie na potrzeby nadzoru epidemiologicznego.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6.[Stosowanie innych przepisów] Zakres informacji zbieranych w dochodzeniu epidemiologicznym oraz definicje przypadków zachorowań dla poszczególnych chorób określają odrębne przepisy.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7.[Raporty zbiorcze] 1. Podmioty prowadzące rejestry, o których mowa w § 1 pkt 1, sporządzają odpowiednio raporty zbiorcze.

2. Wzory formularzy raportów, o których mowa w ust. 1, terminy ich przesyłania oraz adresatów raportów określają przepisy o statystyce publicznej.

3. Wzór formularza raportów o zgonach oraz podejrzeniach zgonów z powodu chorób zakaźnych, sporządzanych przez państwowych wojewódzkich inspektorów sanitarnych, jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8.[Dodatkowe okresowe raporty zbiorcze] 1. Państwowi powiatowi i państwowi graniczni inspektorzy sanitarni prowadzący rejestry, o których mowa w § 1 pkt 1, sporządzają dodatkowe okresowe raporty zbiorcze, które przesyłają państwowym wojewódzkim inspektorom sanitarnym.

2. Państwowi wojewódzcy inspektorzy sanitarni na podstawie raportów, o których mowa w ust. 1, sporządzają okresowe raporty zbiorcze, które przesyłają Głównemu Inspektorowi Sanitarnemu lub wskazanej przez niego jednostce specjalistycznej.

3. Wzór formularza raportów, o których mowa w ust. 1 i 2, oraz terminy ich przesyłania są określone w załączniku nr 2 [1] do rozporządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 9.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

1) Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 28 czerwca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. Nr 93, poz. 833).

Załączniki do rozporządzenia Ministra Zdrowia
z dnia 22 kwietnia 2003 r. (poz. 854)

Załącznik nr 1

infoRgrafika

Załącznik nr 2

WZÓR

infoRgrafika

infoRgrafika

[1] Załącznik nr 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 11 maja 2005 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu prowadzenia rejestrów zachorowań na choroby zakaźne i dodatnich wyników badań laboratoryjnych oraz sporządzania raportów o zarejestrowanych przypadkach (Dz.U. Nr 92, poz. 774). Zmiana weszła w życie 8 czerwca 2005 r.

 

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00