Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2004-05-01 do 2004-05-01
Wersja archiwalna od 2004-05-01 do 2004-05-01
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW1)
z dnia 14 kwietnia 2003 r.
w sprawie testu umiejętności przeprowadzanego w celu uznania nabytych przez obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych
Na podstawie art. 15 pkt 2 ustawy z dnia 26 kwietnia 2001 r. o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych (Dz. U. Nr 87, poz. 954 oraz z 2002 r. Nr 71, poz. 655) zarządza się, co następuje:
§ 1.Rozporządzenie określa warunki, sposób i tryb przeprowadzania testu umiejętności oraz oceny umiejętności wykazanych przez obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej, którzy nabyli w tych państwach, poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, kwalifikacje do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, zwanych dalej „wnioskodawcami."
§ 2.Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o „ustawie", rozumie się przez to ustawę z dnia 26 kwietnia 2001 r. o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych.
§ 3.1. W przypadku wystąpienia okoliczności, o których mowa w art. 11 ust. 1 ustawy, Minister Finansów może zobowiązać wnioskodawcę, w drodze postanowienia, do przystąpienia do testu umiejętności.
2. W postanowieniu, o którym mowa w ust. 1, podaje się szczegółowy zakres testu umiejętności, który ustalany jest indywidualnie dla każdego wnioskodawcy, z uwzględnieniem istniejących różnic pomiędzy posiadanymi przez wnioskodawcę a wymaganymi kwalifikacjami do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, określonymi w przepisach wykonawczych do ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 oraz z 2003 r. Nr 60, poz. 535).
§ 4.1. O terminie oraz miejscu przeprowadzenia testu umiejętności Minister Finansów powiadamia wnioskodawcę, w drodze postanowienia, nie później niż na 30 dni przed wyznaczonym terminem testu umiejętności.
2. Nieprzystąpienie przez wnioskodawcę do testu umiejętności w wyznaczonym terminie stanowi podstawę do wydania odmownej decyzji w sprawie uznania kwalifikacji, z zastrzeżeniem ust. 3.
3. Wnioskodawca, który z ważnych przyczyn losowych nie przystąpił do testu umiejętności w wyznaczonym terminie, może wystąpić do Ministra Finansów w ciągu 7 dni od dnia ustania przyczyny uchybienia terminu z wnioskiem o wyznaczenie nowego terminu przeprowadzenia testu umiejętności.
4. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku, o którym mowa w ust 3, Minister Finansów wyznacza nowy termin przeprowadzenia testu umiejętności i zawiadamia o nim wnioskodawcę, w drodze postanowienia, nie później niż na 7 dni przed tym terminem.
§ 5.Test umiejętności przeprowadza Komisja Egzaminacyjna, zwana dalej „Komisją", powołana przez Ministra Finansów.
§ 6.1. Test umiejętności przeprowadzany jest w języku polskim w formie pisemnej.
2. Przed przystąpieniem do testu umiejętności wnioskodawca okazuje dokument potwierdzający jego tożsamość.
3. W czasie testu umiejętności wnioskodawca może korzystać z przepisów prawa opublikowanych w dziennikach urzędowych lub zawartych w zbiorach przepisów bez komentarzy oraz z urządzeń ułatwiających liczenie (kalkulatorów), z wyjątkiem urządzeń posiadających funkcje gromadzenia, przetwarzania i przenoszenia danych.
4. W czasie trwania testu umiejętności wnioskodawca może opuścić salę jedynie po uzyskaniu zgody Komisji i przekazaniu pracy egzaminacyjnej.
5. Komisja może wykluczyć wnioskodawcę z testu umiejętności, jeśli podczas jego trwania korzystał z cudzej pomocy, posługiwał się materiałami pomocniczymi, innymi niż określone w ust. 3, lub w inny sposób zakłócał przebieg testu umiejętności. Wykluczenie z testu umiejętności jest jednoznaczne z niezdaniem testu.
§ 7.1. Test umiejętności składa się z nie więcej niż 60 pytań w formie testu jednokrotnego wyboru oraz 3 zadań sytuacyjnych i trwa nie dłużej niż 3 godziny.
2. Każde pytanie testu jednokrotnego wyboru jest oceniane według następujących zasad:
1) odpowiedź prawidłowa - dwa punkty;
2) odpowiedź nieprawidłowa - minus jeden punkt;
3) brak odpowiedzi - zero punktów.
3. Wynik testu jednokrotnego wyboru stanowi sumę punktów dodatnich, uzyskanych za odpowiedzi prawidłowe, pomniejszoną o punkty ujemne za odpowiedzi nieprawidłowe
4. Każde zadanie sytuacyjne jest oceniane w skali od 0 do 10 punktów. Ocena zadania sytuacyjnego uwzględnia w szczególności poprawność odpowiedzi, stopień rozwiązania zadania oraz znajomość przepisów prawa.
5. Błędy stylistyczne i gramatyczne popełnione przez wnioskodawcę w teście umiejętności nie podlegają ocenie, jeżeli nie wpływają na stopień zrozumienia odpowiedzi.
§ 8.Warunkiem zdania testu umiejętności jest uzyskanie co najmniej 60% maksymalnej liczby punktów z testu jednokrotnego wyboru oraz 60% maksymalnej liczby punktów z zadań sytuacyjnych.
§ 9.Komisja powiadamia wnioskodawcę o uzyskanym wyniku testu umiejętności w terminie 14 dni od dnia jego przeprowadzenia.
§ 10.Wynik testu umiejętności jest podstawą do wydania decyzji w sprawie uznania kwalifikacji do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.
§ 11.Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.
Minister Finansów: w z. W. Ciesielski
|
1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 32, poz. 301, Nr 43, poz. 378 i Nr 93, poz. 834).