Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2005-10-14
Wersja aktualna od 2005-10-14
obowiązujący
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ1)
z dnia 11 marca 2003 r.
w sprawie trybu wydawania i anulowania legitymacji osoby represjonowanej, dokumentów wymaganych do jej wydania oraz wzoru legitymacji osoby represjonowanej
(ostatnia zmiana: Dz.U. z 2005 r., Nr 187, poz. 1573)
Na podstawie art. 12 ust. 7 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz. U. z 2002 r. Nr 42, poz. 371 i Nr 181, poz. 1515) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Wydanie legitymacji osoby represjonowanej] 1. Organ rentowy po wydaniu decyzji o przyznaniu renty inwalidy wojennego wydaje niezwłocznie legitymację osoby represjonowanej, zwaną dalej „legitymacją”.
2. Legitymację wydaje się osobie uprawnionej po dostarczeniu przez nią dwóch aktualnych fotografii o wymiarach 30 x 35 mm przedstawiających osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, w taki sposób, aby ukazywały głowę w pozycji lewego półprofilu i z widocznym lewym uchem, z zachowaniem równomiernego oświetlenia twarzy, na odwrocie podpisane czytelnie imieniem i nazwiskiem.
§ 2.[Odbiór legitymacji] 1. Legitymację odbiera się osobiście po przedstawieniu dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość.
2. Legitymację może również odebrać inna osoba upoważniona przez osobę uprawnioną do tej legitymacji po przedstawieniu do wglądu:
1) dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość osoby upoważnionej;
2) dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość osoby uprawnionej.
3. Osoba odbierająca legitymację potwierdza jej odbiór własnoręcznym, czytelnym podpisem.
§ 3.[Wniosek o wydanie nowej legitymacji] 1. W przypadku zniszczenia lub utraty legitymacji organ rentowy wydaje nową legitymację na wniosek osoby uprawnionej.
2. Wniosek powinien zawierać oświadczenie o zniszczeniu lub utracie legitymacji.
§ 4.[Anulowanie legitymacji] Organ rentowy, który wydał legitymację, dokonuje jej anulowania przez dokonanie w tej legitymacji wpisu o jej anulowaniu.
§ 5.[Wzór legitymacji] Wzór legitymacji określa załącznik [1] do rozporządzenia.
§ 6.[Przepis przejściowy] 1. Osobie, która nabyła prawo do renty inwalidy wojennego przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, legitymację wydaje organ rentowy, który ustalił prawo do renty, na wniosek tej osoby.
2. Wniosek powinien zawierać:
1) imię i nazwisko;
2) datę urodzenia;
3) numer ewidencyjny PESEL;
4) adres zamieszkania;
5) numer dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość;
6) symbol i numer renty inwalidy wojennego;
7) oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych.
3. Do wniosku dołącza się dwie aktualne fotografie zgodne z wymogami określonymi w § 1 ust. 2.
§ 7.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
|
1) Minister Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej kieruje działem administracji rządowej – zabezpieczenie społeczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 5 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 7 stycznia 2003 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej (Dz. U. Nr 1, poz. 5).
Załącznik do rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej
z dnia 11 marca 2003 r. (poz. 539)
WZÓR LEGITYMACJI OSOBY REPRESJONOWANEJ
[1] Załącznik w brzmieniu ustalonym przez rozporządzenie Ministra Polityki Społecznej z dnia 14 września 2005 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie trybu wydawania i anulowania legitymacji osoby represjonowanej, dokumentów wymaganych do jej wydania oraz wzoru legitymacji osoby represjonowanej (Dz.U. Nr 187, poz. 1573). Zmiana weszła w życie 14 października 2005 r.