Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2003-03-15 do 2010-08-13
Wersja archiwalna od 2003-03-15 do 2010-08-13
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 7 lutego 2003 r.
w sprawie szczegółowych zasad przydziału i opróżniania lokali mieszkalnych i tymczasowych kwater oraz normy powierzchni mieszkalnej przysługującej funkcjonariuszom Służby Więziennej i członkom ich rodzin
Na podstawie art. 95 ust. 1 ustawy z dnia 26 kwietnia 1996 r. o Służbie Więziennej (Dz. U. z 2002 r. Nr 207, poz. 1761) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Przydział lokalu mieszkalnego] 1. Funkcjonariuszowi Służby Więziennej w służbie stałej, zwanemu dalej „funkcjonariuszem”, przydziela się decyzją lokal mieszkalny, o którym mowa w art. 87 ust. 1 ustawy z dnia 26 kwietnia 1996 r. o Służbie Więziennej, zwanej dalej „ustawą”, uwzględniając następujące okoliczności:
1) brak lokalu mieszkalnego w miejscowości, w której stale pełni służbę, lub w miejscowości pobliskiej;
2) przydatność do służby, kwalifikacje zawodowe oraz staż służby w jednostkach organizacyjnych Służby Więziennej;
3) przeniesienie z urzędu do pełnienia służby w innej miejscowości, niebędącej miejscowością pobliską;
4) zajmowanie tymczasowej kwatery w budynku jednostki organizacyjnej Służby Więziennej, przeznaczonym na cele służbowe lub znajdującym się na terenie zamkniętym.
2. Funkcjonariuszowi nie przydziela się lokalu mieszkalnego na podstawie decyzji administracyjnej, jeżeli spełnia warunki, o których mowa w art. 91 ust. 1 ustawy.
§ 2.[Normy powierzchni mieszkalnej] 1. Funkcjonariuszowi przysługują następujące normy powierzchni mieszkalnej, zwane dalej „normami”:
1) samotnemu – dwie normy:
2) posiadającemu rodzinę – po jednej normie dla funkcjonariusza i każdego członka rodziny, o którym mowa w art. 86 ustawy.
2. Normy dodatkowe przysługują:
1) funkcjonariuszowi posiadającemu stopień majora, podpułkownika, pułkownika lub generała Służby Więziennej albo zajmującemu stanowisko służbowe przysługujące tym oficerom – jedna norma;
2) Dyrektorowi Generalnemu Służby Więziennej oraz jego zastępcom – dwie normy.
3. W razie zbiegu uprawnień do norm dodatkowych z tytułu służby obojga małżonków w Służbie Więziennej, uwzględnia się korzystniejsze normy dodatkowe przysługujące tylko jednemu z nich.
4. Powierzchnią mieszkalną jest powierzchnia pokoi.
5. Za lokal mieszkalny o powierzchni mieszkalnej większej od przysługującej zgodnie z normami uważa się lokal, w którym zwiększenie powierzchni mieszkalnej przekracza połowę górnej granicy normy.
§ 3.[Powierzchnia mieszkalna odpowiadająca przysługującym normom] 1. Funkcjonariuszowi przydziela się lokal mieszkalny o powierzchni mieszkalnej odpowiadającej liczbie przysługujących mu norm, z zastrzeżeniem ust. 3.
2. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, za zgodą Dyrektora Generalnego Służby Więziennej, funkcjonariuszowi można przydzielić lokal mieszkalny, o którym mowa w § 2 ust. 5.
3. Funkcjonariuszowi, za jego pisemną zgodą lub na jego pisemny wniosek, może być przydzielony lokal mieszkalny o powierzchni mieszkalnej mniejszej od przysługującej mu zgodnie z normami.
4. Przydział lokalu mieszkalnego, o którym mowa w ust. 3, nie pozbawia funkcjonariusza prawa do uzyskania lokalu mieszkalnego o powierzchni mieszkalnej odpowiadającej normom mu przysługującym.
§ 4.[Stan techniczny i sanitarny] Funkcjonariuszowi przydziela się lokal mieszkalny będący w należytym stanie technicznym i sanitarnym, umożliwiającym zamieszkanie, stwierdzonym w protokole zdawczo-odbiorczym.
§ 5.[Pisemny wniosek funkcjonariusza] 1. Lokal mieszkalny przydziela się na pisemny wniosek funkcjonariusza.
2. Wzór wniosku o przydział lokalu mieszkalnego określa załącznik do rozporządzenia.
§ 6.[Decyzja o opróżnieniu lokalu mieszkalnego] 1. Decyzję o opróżnieniu lokalu mieszkalnego wydaje się, z zastrzeżeniem ust. 4, w przypadkach:
1) podnajmowania lub oddawania do bezpłatnego używania lokalu mieszkalnego lub jego części bez zgody właściwego organu, o którym mowa w § 12;
2) gdy funkcjonariusz otrzymał przydział lokalu mieszkalnego i w terminie 2 miesięcy nie zwolnił wcześniej przydzielonego lokalu;
3) uzyskania i zamieszkania przez funkcjonariusza lub jego małżonka w miejscu pełnienia służby lub w miejscowości pobliskiej w innym lokalu mieszkalnym (domu) o powierzchni mieszkalnej odpowiadającej co najmniej normom powierzchni przysługującym funkcjonariuszowi i członkom jego rodziny;
4) gdy funkcjonariusz i osoby wymienione w decyzji o przydziale lokalu mieszkalnego nie zamieszkują w lokalu mieszkalnym przez okres dłuższy niż 6 miesięcy, chyba że zachodzą okoliczności uzasadniające czasowy pobyt tych osób poza miejscem stałego zamieszkania;
5) używania lokalu mieszkalnego niezgodnie z jego przeznaczeniem, w szczególności gdy funkcjonariusz lub członkowie jego rodziny w sposób rażący lub uporczywy wykraczają przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali, lub zaniedbywania obowiązków ciążących na najemcy, dopuszczając do powstania szkód lub niszczenia urządzeń przeznaczonych do wspólnego korzystania przez mieszkańców;
6) zwłoki z zapłatą czynszu lub opłat za świadczenia związane z eksploatacją tego lokalu mieszkalnego przez co najmniej trzy pełne okresy płatności, pomimo uprzedzenia na piśmie o zamiarze wydania decyzji o opróżnieniu lokalu i wyznaczenia dodatkowego, miesięcznego terminu zapłaty zaległych i bieżących należności;
7) zajmowania przez funkcjonariusza zwolnionego ze służby lub członków rodziny uprawnionych do renty rodzinnej po funkcjonariuszu, który w chwili śmierci spełniał warunki wymagane do uzyskania emerytury lub renty, lokalu mieszkalnego znajdującego się w budynku jednostki organizacyjnej Służby Więziennej, przeznaczonym na cele służbowe lub na terenie zamkniętym;
8) zajmowania lokalu mieszkalnego bez tytułu prawnego przez funkcjonariusza lub członków jego rodziny albo przez inne osoby;
9) zrzeczenia się uprawnień do zajmowanego lokalu mieszkalnego;
10) zamiany lokalu mieszkalnego bez zgody właściwego organu, o którym mowa w § 12;
11) zajmowania lokalu mieszkalnego przez funkcjonariuszy zwolnionych ze służby, którzy nie nabyli prawa do zaopatrzenia emerytalnego na podstawie przepisów ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. Nr 53, poz. 214, z 1995 r. Nr 4, poz. 17, z 1997 r. Nr 28, poz. 153, z 1998 r. Nr 162, poz. 1118, z 1999 r. Nr 106, poz. 1215, z 2000 r. Nr 122, poz. 1313, z 2001 r. Nr 27, poz. 298 i Nr 81, poz. 877 oraz z 2002 r. Nr 74, poz. 676);
12) gdy funkcjonariusz, który skorzystał z pomocy finansowej na uzyskanie lokalu mieszkalnego, nie opróżnił dotychczas zajmowanego lokalu mieszkalnego wraz ze wszystkimi zamieszkałymi wspólnie osobami, w terminie 2 miesięcy od daty zasiedlenia lokalu mieszkalnego lub w terminie 2 lat od daty przyznania pomocy finansowej na uzyskanie lokalu mieszkalnego.
2. Decyzja o opróżnieniu lokalu mieszkalnego dotyczy wszystkich osób zamieszkałych w tym lokalu,
3. W przypadkach, o których mowa w ust. 1 pkt 4 i 5, może być przydzielony lokal mieszkalny o obniżonym wyposażeniu technicznym i o powierzchni mieszkalnej mniejszej od przysługującej zgodnie z normami, jednak nie mniej niż 5 m2 na normę.
4. W przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 7 i 11, na przekwaterowanie przeznacza się lokal zamienny w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 71, poz. 733 oraz z 2002 r. Nr 113, poz. 984 i Nr 168, poz. 1383), o powierzchni mieszkalnej odpowiadającej:
1) normom określonym w decyzji o przydziale lokalu mieszkalnego, w przypadku osób stałe zamieszkujących w lokalu, wymienionych w decyzji, jeżeli nie zmieniła się ich liczba;
2) jednej normie, w przypadku osób innych niż wymienione w pkt 1, wprowadzonych do lokalu mieszkalnego za zgodą dysponenta lokalu.
§ 7.[Rozwód funkcjonariusza] 1. Były małżonek funkcjonariusza rozwiedzionego zachowuje prawo do zamieszkiwania w przydzielonym lokalu mieszkalnym do czasu uzyskania (nabycia) przez niego innego lokalu mieszkalnego (domu), nie dłużej jednak niż przez 2 lata od dnia uprawomocnienia się wyroku orzekającego rozwód.
2. W szczególnie uzasadnionych przypadkach rozwiedzionemu funkcjonariuszowi przydziela się lokal mieszkalny inny niż dotychczas zajmowany, o powierzchni mieszkalnej odpowiadającej przysługującym mu normom.
§ 8.[Przydział lokalu mieszkalnego w drodze zamiany] 1. Funkcjonariuszowi, o którym mowa w § 3 ust. 3, można przydzielić w drodze zamiany lokal mieszkalny odpowiadający przysługującym mu normom.
2. Funkcjonariuszowi, który zajmuje lokal mieszkalny mniejszy lub odpowiadający co najmniej przysługującym mu normom, można w drodze zamiany przydzielić inny lokal wskazany przez niego.
3. Zamiana przydzielonego lokalu mieszkalnego może nastąpić za zgodą właściwego organu, o którym mowa w § 12.
§ 9.[Tymczasowe kwatery] 1. Na tymczasowe kwatery przeznacza się lokale mieszkalne, pokoje gościnne, pokoje w hotelu lub w bursie albo pomieszczenia mieszkalne usytuowane w budynku jednostki organizacyjnej Służby Więziennej, przeznaczonym na cele służbowe lub na terenie zamkniętym.
2. Funkcjonariuszowi, o którym mowa w art. 92 ust. 3 ustawy, przydziela się, na jego pisemny wniosek, tymczasową kwaterę na czas pełnienia przez niego służby w jednostce organizacyjnej Służby Więziennej, która jest dysponentem tej kwatery.
§ 10.[Funkcjonariusz w służbie przygotowawczej] Funkcjonariuszowi w służbie przygotowawczej, na jego pisemny wniosek, można przydzielić tymczasową kwaterę, jeżeli on sam lub członkowie jego rodziny nie mają tytułu prawnego do zajmowania lokalu mieszkalnego (domu) w miejscowości pełnienia służby lub w miejscowości pobliskiej.
§ 11.[Decyzja o opróżnieniu tymczasowej kwatery] Decyzję o opróżnieniu tymczasowej kwatery wydaje się w przypadkach:
1) zwolnienia funkcjonariusza w służbie przygotowawczej ze służby albo przeniesienia do służby w innej miejscowości;
2) upływu czasu, o którym mowa w § 9 ust. 2;
3) o których mowa w § 6 ust. 1 pkt 1–5 i 8.
§ 12.[Organy wydające decyzje w sprawach przydziału i opróżniania lokali mieszkalnych lub tymczasowych kwater] Decyzje w sprawach przydziału i opróżniania lokali mieszkalnych lub tymczasowych kwater wydają następujące organy:
1) Minister Sprawiedliwości w odniesieniu do Dyrektora Generalnego Służby Więziennej i jego zastępców;
2) Dyrektor Generalny Służby Więziennej w odniesieniu do:
a) funkcjonariuszy pełniących służbę w Centralnym Zarządzie Służby Więziennej,
b) dyrektorów okręgowych Służby Więziennej i ich zastępców,
c) Komendanta Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej i Komendanta Ośrodka Doskonalenia Kadr Służby Więziennej w Popowie i ich zastępców;
3) dyrektor okręgowy Służby Więziennej w odniesieniu do:
a) funkcjonariuszy pełniących służbę w okręgowym inspektoracie Służby Więziennej,
b) dyrektorów aresztów śledczych i zakładów karnych położonych na terenie działania okręgowego inspektoratu i ich zastępców,
c) komendantów ośrodków szkolenia i ośrodków doskonalenia kadr położonych na terenie działania okręgowego inspektoratu i ich zastępców;
4) dyrektor aresztu śledczego, zakładu karnego oraz komendant ośrodka szkolenia i ośrodka doskonalenia kadr Służby Więziennej w odniesieniu do funkcjonariuszy pełniących służbę w tych jednostkach.
§ 13.[Emeryci, renciści i członkowie rodzin po zmarłych funkcjonariuszach] 1. Przepisy rozporządzenia stosuje się odpowiednio do lokali mieszkalnych zajmowanych przez emerytów, rencistów i członków rodzin po zmarłych funkcjonariuszach uprawnionych do renty rodzinnej, którzy posiadają uprawnienia do tych lokali na podstawie przepisów ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin.
2. Decyzje w sprawach przydziału i opróżniania lokali mieszkalnych w przypadkach, o których mowa w ust. 1, wydaje właściwy organ jednostki organizacyjnej Służby Więziennej będącej dysponentem kwatery.
§ 14.[Sprawy wszczęte i niezakończone] 1. W sprawach wszczętych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia i niezakończonych ostatecznymi decyzjami stosuje się przepisy niniejszego rozporządzenia.
2. Decyzje wydane na podstawie przepisów dotychczasowych pozostają w mocy.
§ 15.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.1)
Minister Sprawiedliwości: G. Kurczuk
|
1) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone zarządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 7 maja 1997 r. w sprawie określenia szczegółowych zasad przydziału i opróżniania lokali mieszkalnych i tymczasowych kwater oraz określenia norm powierzchni mieszkalnej przysługującej funkcjonariuszom Służby Więziennej i członkom ich rodzin (Dz. Urz. Min. Spraw. Nr 2, poz. 11).
Załącznik do rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości
z dnia 7 lutego 2003 r. (poz. 304)