Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Ustaw rok 2003 nr 31 poz. 259
Wersja archiwalna od 2004-08-31 do 2005-05-10
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 2003 nr 31 poz. 259
Wersja archiwalna od 2004-08-31 do 2005-05-10
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ

z dnia 31 stycznia 2003 r.

w sprawie szczegółowych zasad przeznaczania poborowych do służby wojskowej

(ostatnia zmiana: Dz.U. z 2004 r., Nr 179, poz. 1851)   Pokaż wszystkie zmiany

Na podstawie art. 45 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2002 r. Nr 21, poz. 205, Nr 74, poz. 676, Nr 81, poz. 732, Nr 113, poz. 984 i 985, Nr 156, poz. 1301, Nr 166, poz. 1363, Nr 199, poz. 1673 i Nr 200, poz. 1679 i 1687) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1.1. Poborowych uznanych za zdolnych do czynnej służby wojskowej wojskowy komendant uzupełnień przeznacza do odbycia:

1) zasadniczej służby wojskowej;

2) zasadniczej służby lub szkolenia poborowych w obronie cywilnej;

3) służby w formacjach uzbrojonych niewchodzących w skład sił zbrojnych;

4) przeszkolenia wojskowego studentów i absolwentów szkół wyższych;

5) zajęć wojskowych studentów.

2. Przeznaczanie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2–5, regulują odrębne przepisy.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.1. Przeznaczanie poborowego do odbycia zasadniczej służby wojskowej polega na określeniu planowanego dla niego stanowiska lub funkcji oraz specjalności wojskowej, a także rodzaju Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, zwanych dalej „Siłami Zbrojnymi”, i rodzaju wojsk, w których będzie się szkolił podczas odbywania tej służby.

2. Nadanie poborowemu przeznaczenia wynika z potrzeb uzupełnienia Sił Zbrojnych w czasie pokoju, z uwzględnieniem terytorialnego gromadzenia rezerw osobowych na potrzeby czynnej służby wojskowej pełnionej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.1. Poborowemu nadaje się przeznaczenie do zasadniczej służby wojskowej stosownie do jego predyspozycji zdrowotnych i psychofizycznych, poziomu i kierunku wykształcenia, wykonywanego zawodu, przygotowania obronnego oraz innych kwalifikacji i zainteresowań przydatnych w służbie, a także karalności.

2. Do odbycia zasadniczej służby wojskowej poborowych przeznacza się:

1) na funkcję dowódcy drużyny (równorzędne) – posiadających ukończoną szkołę policealną oraz posiadających wykształcenie średnie i odpowiedni stan zdrowia, niekaranych i o najwyższych predyspozycjach psychofizycznych;

2) do szkolenia w ośrodkach szkolenia młodszych specjalistów – posiadających wykształcenie średnie, którzy nie spełniają kryteriów doboru na funkcję dowódcy drużyny (równorzędne) oraz z wykształceniem zasadniczym zawodowym o zakresie kształcenia zbieżnym z kierunkiem szkolenia w danym ośrodku;

3) bezpośrednio do pododdziałów jednostek wojsk operacyjnych i wojsk obrony terytorialnej – z wykształceniem zasadniczym zawodowym, gimnazjalnym lub podstawowym uzyskanym do dnia 31 sierpnia 2000 r., z wyłączeniem wykształcenia gimnazjalnego lub podstawowego uzyskanego w szkole specjalnej;

4) na stanowiska kierowców – posiadających wykształcenie średnie, których nie przeznaczono na funkcję dowódcy drużyny (równorzędne) oraz posiadających wykształcenie zasadnicze zawodowe, gimnazjalne lub podstawowe uzyskane do dnia 31 sierpnia 2000 r., z wyłączeniem wykształcenia gimnazjalnego lub podstawowego uzyskanego w szkole specjalnej, posiadających prawo jazdy odpowiedniej kategorii.

3. Poborowych posiadających predyspozycje do służby w Batalionie Reprezentacyjnym Wojska Polskiego lub funkcjach oraz specjalnościach wojskowych, na których służba wymaga dodatkowych kwalifikacji i umiejętności, w tym w szczególności zdolności do pracy w zasięgu działania promieniowania mikrofalowego, zdolności do służby w charakterze skoczka spadochronowego lub płetwonurka, kieruje się w pierwszej kolejności na te stanowiska.

4. Przed nadaniem przeznaczenia do odbycia służby na stanowiskach lub funkcjach oraz specjalnościach wojskowych, na których wymagane są szczególne predyspozycje zdrowotne, poborowego kieruje się na specjalistyczne badania lekarskie, psychologiczne lub psychotechniczne, odpowiednio do terenowej wojskowej komisji lekarskiej lub wojskowej pracowni psychologicznej.

5. Szczegółowe kryteria zdrowotne kierowania poborowych na poszczególne stanowiska i funkcje wojskowe określa załącznik nr 1 [1] do rozporządzenia.

6. Wykaz specjalności wojskowych i kryteriów doboru poborowych na te specjalności określa załącznik nr 2 [2] do rozporządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.Przeznaczenie nadane poborowemu może być zmienione ze względu na:

1) potrzeby uzupełnienia Sił Zbrojnych o określonych specjalistów wojskowych w czasie pokoju;

2) potrzeby terytorialnego gromadzenia rezerw osobowych dla celów czynnej służby wojskowej pełnionej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny;

3) uzyskanie nowych lub podniesienie posiadanych kwalifikacji w zakresie wykształcenia, zawodu lub wyszkolenia w specjalnościach przydatnych w służbie wojskowej;

4) zaistnienie zmian w stanie zdrowia stwierdzonych orzeczeniem wojskowej komisji lekarskiej;

5) powstanie okoliczności uniemożliwiających odbycie służby w nadanej specjalności lub funkcji wojskowej.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5.1. Poborowym, wobec których właściwa komisja lekarska orzekła:

1) niezdolność do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju (kategoria zdolności „D”), wojskowy komendant uzupełnień nie nadaje przeznaczenia do służby i przenosi do rezerwy z dniem uprawomocnienia się orzeczenia komisji;

2) czasową niezdolność do czynnej służby wojskowej (kategoria zdolności „B”), o ile posiadają przeznaczenie do służby wojskowej, przeznaczenie to zawiesza się na okres czasowej niezdolności. Ponowne przeznaczenie nadaje się po określeniu przez komisję jego zdolności do czynnej służby wojskowej.

2. W przypadku orzeczenia przez właściwą komisję lekarską niezdolności do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju i w czasie wojny (kategoria zdolności „E”), poborowego skreśla się z ewidencji wojskowej z dniem uprawomocnienia się orzeczenia komisji.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6.Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.1)

1) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozkazem nr 5/Sztab – Szefa Sztabu Generalnego WP z dnia 12 stycznia 1998 r. w sprawie wprowadzenia do użytku służbowego w Siłach Zbrojnych RP „wytycznych w sprawie kryteriów doboru poborowych na poszczególne specjalności wojskowe”, który utracił moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia – na podstawie art. 15 ustawy z dnia 6 lipca 2001 r. o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, ustawy o odszkodowaniach przysługujących w razie wypadków i chorób pozostających w związku ze służbą w Milicji Obywatelskiej, ustawy o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin, ustawy o uposażeniu żołnierzy, ustawy o Policji, ustawy o Urzędzie Ochrony Państwa, ustawy o Państwowej Straży Pożarnej, ustawy o kontroli skarbowej, ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin, ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin, ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, ustawy o Służbie Więziennej oraz ustawy o Inspekcji Celnej (Dz. U. Nr 81, poz. 877).


loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Załączniki do rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej
z dnia 31 stycznia 2003 r. (poz. 259)

Załącznik nr 1

SZCZEGÓŁOWE KRYTERIA ZDROWOTNE KIEROWANIA POBOROWYCH NA POSZCZEGÓLNE STANOWISKA I FUNKCJE WOJSKOWE

Lp.

Grupy stanowisk i funkcji wojskowych o zbliżonych kryteriach zdrowotnych

Wyszczególnienie
chorób i ułomności (§, punkt) według załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 10 czerwca 1992 r. w sprawie zasad określania zdolności do czynnej służby wojskowej oraz właściwości i trybu postępowania wojskowych komisji lekarskich w tych sprawach (Dz. U. Nr 57, poz. 278, z 1994 r. Nr 31, poz. 113 oraz z 2000 r. Nr 97, poz. 1059)

Wykaz szczegółowy

Numer grupy

§

§ 1

§ 2

§ 3

§ 6

§ 7

§ 8

§ 10

§ 11

§ 13

§ 14

§ 15

§ 19

§ 21

§ 22

§ 23

punkt

2

4

1

2

8

9

2

5

1

2

4

7

1

1

2

1

2

1

2

3

1

5

6

1

1

1

1

2

4

1

Stanowiska podoficerów – dowódców wszystkich rodzajów wojsk i służb oraz żołnierzy ŻW

1

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

2

Stanowiska w jednostkach pływających MW, nurkowie i płetwonurkowie

2

Doboru dokonywać według kolumny A z załącznika nr 3 do rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 10 czerwca 1992 r. w sprawie zasad określania zdolności do czynnej służby wojskowej oraz właściwości I trybu postępowania wojskowych komisji lekarskich w tych sprawach (Dz. U. Nr 57, poz. 278, z 1994 r. Nr 31, poz. 113 oraz z 2000 r. Nr 97, poz. 1059).

Specjaliści pokładowi w jednostkach lotniczych

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

3

Specjaliści radiolokacji Sił Powietrznych

3

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

4

Wartownicy etatowych pododdziałów ochrony (funkcja 9016)

4

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

5

Stanowiska ogólnowojskowe, kierowcy pojazdów kołowych i gąsienicowych

5

X

X

X

X

X

X

X

X

X

6

Specjaliści jednostek rakietowych

6

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

7

Specjaliści wojsk chemicznych

7

X

X

X

X

X

X

X

X

X

8

Ratownicy (jednostki organizacyjne wojskowe| ochrony ppoż. )

8

X

X

X

X

X

X

X

X

X

9

Specjaliści rozpoznania i zakłóceń radiowych

9

X

X

X

X

X

10

Obsługa przyrządów artylerii

10

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

11

Obsługa dział artylerii klasycznej

11

X

X

X

X

X

X

12

Specjaliści uzbrojenia i elektroniki, mechanicy samolotów, sprzętu czołgowo-samochodowego i inżynieryjnego

12

X

X

X

X

X

X

X

13

Specjaliści służby zdrowia

13

X

14

Obsługa maszyn inżynieryjnych, budowlanych, kolejowych, drogowych i urządzeń brzegowych

14

X

X

X

X

X

X

15

Radiotelegrafiści i specjaliści rozpoznania radiolokacyjnego

15

X

X

16

Saperzy, specjaliści budowlani, kolejowi i drogowi

16

X

X

X

X

17

Specjaliści łączności przewodowej i ubezpieczenia lotów

17

X

X

18

Specjaliści MPS i obsługa agregatów prądotwórczych

18

X

X

X

19

Topogeodeci

19

X

20

Specjaliści meteorologii i hydrologii, topografii, administracji i informatyki

20

X

21

Specjaliści służby żywnościowej

21

X

X

X

22

Specjaliści służby mundurowej, zakwaterowania, weterynaryjnej

22

23

Jednostki obrony terytorialnej

23

Uwaga:

Znak X przy paragrafie i punkcie oznacza chorobę lub ułomność, która wyłącza kierowanie poborowych do odbycia zasadniczej służby wojskowej w danej grupie stanowisk (funkcji) wojskowych.

Lp.

Grupy stanowisk i funkcji wojskowych o zbliżonych kryteriach zdrowotnych

Wyszczególnienie
chorób i ułomności (§, punkt) według załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 10 czerwca 1992 r. w sprawie zasad określania zdolności do czynnej służby wojskowej oraz właściwości i trybu postępowania wojskowych komisji lekarskich w tych sprawach (Dz. U. Nr 57, poz. 278, z 1994 r. Nr 31, poz. 113 oraz z 2000 r. Nr 97, poz. 1059)

Wykaz szczegółowy

Numer grupy

§

§ 24

§ 25

§ 26

§ 27

§ 28

§ 29

§ 30

§ 32

§ 33

§ 34

punkt

1

2

3

1

2

5

7

8

11

12

1

2

4

5

8

10

13

1

3

1

1

1

1

2

1

1

5

9

10

24

Stanowiska podoficerów – dowódców wszystkich rodzajów wojsk i służb oraz żołnierzy ŻW

1

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

25

Stanowiska w jednostkach pływających MW, nurkowie i płetwonurkowie

2

Doboru dokonywać według kolumny A z załącznika nr 3 do rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 10 czerwca 1992 r. w sprawie zasad określania zdolności do czynnej służby wojskowej oraz właściwości i trybu postępowania wojskowych komisji lekarskich w tych sprawach (Dz. U. Nr 57, poz. 278, z 1994 r. Nr 31, poz. 113 oraz z 2000 r. Nr 97, poz. 1059).

Specjaliści pokładowi w jednostkach lotniczych

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

26

Specjaliści radiolokacji Sił Powietrznych

3

X

X

X

X

X

27

Wartownicy etatowych pododdziałów ochrony (funkcja 9016)

4

X

X

X

X

X

X

X

X

28

Stanowiska ogólnowojskowe, kierowcy pojazdów kołowych i gąsienicowych

5

29

Specjaliści jednostek rakietowych

6

X

X

X

X

30

Specjaliści wojsk chemicznych

7

X

X

X

X

X

X

31

Ratownicy (jednostki organizacyjne wojskowej ochrony ppoż.)

8

X

X

X

32

Specjaliści rozpoznania i zakłóceń radiowych

9

33

Obsługa przyrządów artylerii

10

34

Obsługa dział artylerii klasycznej

11

X

X

X

X

35

Specjaliści uzbrojenia i elektroniki, mechanicy samolotów, sprzętu czołgowo-samochodowego i inżynieryjnego

12

X

X

36

Specjaliści służby zdrowia

13

37

Obsługa maszyn inżynieryjnych, budowlanych, kolejowych, drogowych i urządzeń brzegowych

14

X

38

Radiotelegrafiści i specjaliści rozpoznania radiolokacyjnego

15

X

39

Saperzy, specjaliści budowlani, kolejowi i drogowi

16

X

X

40

Specjaliści łączności przewodowej i ubezpieczenia lotów

17

X

X

X

41

Specjaliści MPS i obsługa agregatów prądotwórczych

18

42

Topogeodeci

19

X

X

43

Specjaliści meteorologii i hydrologii, topografii, administracji i informatyki

20

44

Specjaliści służby żywnościowej

21

45

Specjaliści służby mundurowej, zakwaterowania, weterynaryjnej

22

46

Jednostki obrony terytorialnej

23

X

X

Uwaga:

Znak X przy paragrafie i punkcie oznacza chorobę lub ułomność, która wyłącza kierowanie poborowych do odbycia zasadniczej służby wojskowej w danej grupie stanowisk (funkcji) wojskowych.

Lp.

Grupy stanowisk i funkcji wojskowych o zbliżonych kryteriach zdrowotnych

Wyszczególnienie
chorób i ułomności (§, punkt) według załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 10 czerwca 1992 r. w sprawie zasad określania zdolności do czynnej służby wojskowej oraz właściwości i trybu postępowania wojskowych komisji lekarskich w tych sprawach (Dz. U. Nr 57, poz. 278, z 1994 r. Nr 31, poz. 113 oraz z 2000 r. Nr 97, poz. 1059)

Wykaz szczegółowy

Numer grupy

§

§ 35

$ 36

§ 38

§ 39

§ 40

§ 41

§ 43

§ 44

§ 46

§ 47

§ 49

§ 52

§ 53

§ 55

punkt

1

1

11

1

11

1

1

2

2

1

4

10

13

15

1

4

11

1

3

3

1

1

2

3

3

1

47

Stanowiska podoficerów – dowódców wszystkich rodzajów wojsk i służb oraz żołnierzy ŻW

1

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

48

Stanowiska w jednostkach pływających MW, nurkowie i płetwonurkowie

2

Doboru dokonywać według kolumny A z załącznika nr 3 do rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 10 czerwca 1992 r. w sprawie zasad określania zdolności do czynnej służby wojskowej oraz właściwości i trybu postępowania wojskowych komisji lekarskich w tych sprawach (Dz. U. Nr 57, poz. 278, z 1994 r. Nr 31, poz. 113 oraz z 2000 r. Nr 97, poz. 1056).

Specjaliści pokładowi w jednostkach lotniczych

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

49

Specjaliści radiolokacji Sił Powietrznych

3

X

X

X

50

Wartownicy etatowych pododdziałów ochrony (funkcja 9016)

4

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

51

Stanowiska ogólnowojskowe, kierowcy pojazdów kołowych i gąsienicowych

5

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

52

Specjaliści jednostek rakietowych

6

53

Specjaliści wojsk chemicznych

7

X

X

54

Ratownicy (jednostki organizacyjne wojskowej ochrony ppoż.)

8

X

X

X

55

Specjaliści rozpoznania i zakłóceń radiowych

9

56

Obsługa przyrządów artylerii

10

57

Obsługa dział artylerii klasycznej

11

X

X

X

X

X

X

58

Specjaliści uzbrojenia i elektroniki, mechanicy samolotów, sprzętu czołgowo-samochodowego i inżynieryjnego

12

59

Specjaliści służby zdrowia

13

X

60

Obsługa maszyn inżynieryjnych, budowlanych, kolejowych, drogowych i urządzeń brzegowych

14

61

Radiotelegrafiści i specjaliści rozpoznania radiolokacyjnego

15

62

Saperzy, specjaliści budowlani, kolejowi drogowi

16

X

X

X

X

X

X

X

X

63

Specjaliści łączności przewodowej i ubezpieczenia lotów

17

64

Specjaliści MPS i obsługa agregatów prądotwórczych

18

X

65

Topogeodeci

19

66

Specjaliści meteorologii i hydrologii, topografii, administracji i informatyki

20

67

Specjaliści służby żywnościowej

21

X

68

Specjaliści służby mundurowej, zakwaterowania, weterynaryjnej

22

69

Jednostki obrony terytorialnej

23

X

X

Uwaga:

Znak X przy paragrafie i punkcie oznacza chorobę lub ułomność, która wyłącza kierowanie poborowych do odbycia zasadniczej służby wojskowej w danej grupie stanowisk (funkcji) wojskowych.

Lp.

Grupy stanowisk i funkcji wojskowych o zbliżonych kryteriach zdrowotnych

Wyszczególnienie
chorób i ułomności (§, punkt) według załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 10 czerwca 1992 r. w sprawie zasad określania zdolności do czynnej służby wojskowej oraz właściwości i trybu postępowania wojskowych komisji lekarskich w tych sprawach (Dz. U. Nr 57, poz. 278, z 1994 r. Nr 31, poz. 113 oraz z 2000 r. Nr 97, poz. 1059)

Wykaz szczegółowy

Numer grupy

§

§ 63

§ 84

§ 66

§ 67

§ 68

§ 69

§ 70

§ 72

§ 73

§ 74

§ 76

§ 77

§ 78

§ 79

§ 80

§ 81

§ 82

§ 83

punkt

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

2

1

2

2

3

8

9

2

1

1

5

1

2

5

6

9

1

70

Stanowiska podoficerów – dowódców wszystkich rodzajów wojsk i służb oraz żołnierzy ŹW

1

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

71

Stanowiska w jednostkach pływających MW, nurkowie i płetwonurkowie

2

Doboru dokonywać według kolumny A z załącznika nr 3 do rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 10 czerwca 1992 r. w sprawie zasad określania zdolności do czynnej służby wojskowej oraz właściwości I trybu postępowania wojskowych komisji lekarskich w tych sprawach (Dz. U. Nr 57, poz. 278, z 1994 r. Nr 31, poz. 113 oraz z 2000 r. Nr 97, poz. 1059).

Specjaliści pokładowi w jednostkach lotniczych

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

72

Specjaliści radiolokacji Sił Powietrznych

3

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

73

Wartownicy etatowych pododdziałów ochrony (funkcja 9016)

4

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

74

Stanowiska ogólnowojskowe, kierowcy pojazdów kołowych i gąsienicowych

5

X

X

X

X

X

X

X

X

75

Specjaliści jednostek rakietowych

6

X

X

X

X

X

X

X

76

Specjaliści wojsk chemicznych

7

X

77

Ratownicy (jednostki organizacyjne wojskowej ochrony ppoż.)

8

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

78

Specjaliści rozpoznania i zakłóceń radiowych

9

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

79

Obsługa przyrządów artylerii

10

X

X

X

X

X

X

80

Obsługa dział artylerii klasycznej

11

X

X

X

X

X

X

81

Specjaliści uzbrojenia i elektroniki, mechanicy samolotów, sprzętu czołgowo-samochodowego i inżynieryjnego

12

X

X

X

X

X

X

X

X

X

82

Specjaliści służby zdrowia

13

X

X

X

83

Obsługa maszyn inżynieryjnych, budowlanych, kolejowych, drogowych i urządzeń brzegowych

14

X

X

X

X

84

Radiotelegrafiści i specjaliści rozpoznania radiolokacyjnego

15

X

X

X

X

X

X

X

X

85

Saperzy, specjaliści budowlani, kolejowi i drogowi

16

X

X

X

X

X

X

X

X

X

86

Specjaliści łączności przewodowej i ubezpieczenia lotów

17

X

X

X

X

X

87

Specjaliści MPS i obsługa agregatów prądotwórczych

18

X

X

X

88

Topogeodeci

19

X

X

X

X

89

Specjaliści meteorologii i hydrologii, topografii, administracji i informatyki

20

X

90

Specjaliści służby żywnościowej

21

X

91.

Specjaliści służby mundurowej, zakwaterowania, weterynaryjnej

22

X

92.

Jednostki obrony terytorialnej

23

X

X

X

X

Uwaga:

Znak X przy paragrafie i punkcie oznacza chorobę lub ułomność, która wyłącza kierowanie poborowych do odbycia zasadniczej służby wojskowej w danej grupie stanowisk (funkcji) wojskowych.

W tabeli określono szczegółowe kryteria zdrowotne na poszczególne stanowiska wojskowe. Tabela zawiera wykaz grup stanowisk (funkcji) wojskowych uszeregowanych w zależności od stawianych wymagań zdrowotnych, poczynając od najwyższego oznaczonego nr 1 poprzez niewielkie w stopniu odchylenia w stanie zdrowia oznaczone kolejnymi numerami aż do nr 23. Symbol „X” oznacza nieprzydatność poborowego na danym stanowisku wojskowym (specjalności wojskowej). Tabelę opracowano zgodnie z rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 10 czerwca 1992 r. w sprawie zasad określania zdolności do czynnej służby wojskowej oraz właściwości i trybu postępowania wojskowych komisji lekarskich w tych sprawach (Dz. U. Nr 57, poz. 278, z 1994 r. Nr 31, poz. 113 oraz z 2000 r. Nr 97, poz. 1059).


loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Załącznik nr 2

WYKAZ SPECJALNOŚCI WOJSKOWYCH I KRYTERIÓW DOBORU POBOROWYCH NA TE SPECJALNOŚCI

1. W KORPUSIE OSOBOWYM OGÓLNOWOJSKOWYM (01)

Tabela nr 1

Lp.

Kod SW

Nazwa specjalności wojskowej

Kategorie prawa jazdy

Wymagane badania specjalistyczne

Nr grupy z kryteriów zdrowotnych

Można powołać z wykształceniem podstawowym

1

2

3

4

5

6

7

1

01200

ZMECHANIZOWANA

tak

2

01250

Ogólna

5

x

3

01255

Działonowy operator

5

tak

4

01256

Piechota górska

5

tak

5

01257

Kawaleria powietrzna

5

X

6

01258

Desantowo-szturmowa

1

X

7

01259

Piechota zmotoryzowana

5

tak

8

01264

Rozpoznanie

1

X

9

01265

Piechota zmechanizowana

5

tak

10

01270

Działania specjalne na lądzie

wskazane B

psychologiczne

1

X

11

01271

Działania specjalne w morzu i wodach śródlądowych

wskazane B

psychologiczne

1

X

12

01272

Spadochronowa

psychologiczne

1

X

13

01300

PANCERNA

14

01350

Ogólna

5

X

15

01355

Załoga czołgu T-72

T lub B1)

psychotechniczne 1)

5

X

16

01357

Załoga czołgu PT – 91

T lub B1)

psychotechniczne 1)

5

X

17

01400

OBRONY TERYTORIALNEJ, OCHRONY I OBSŁUGI

18

01451

Piechota obrony terytorialnej

psychotechniczne 2)

42), 23

tak

19

01700

WYCHOWANIA FIZYCZNEGO

20

01760

Wychowanie fizyczne

5

tak

1) Dotyczy funkcji (stanowiska) kierowcy czołgu.

2) Dotyczy pododdziałów ochrony (wartownik).

Tabela nr 2

Lp.

Numer korpusu

Numer i nazwa grupy osobowej

Kierunki wykształcenia

Dodatkowe wymagania na niektóre specjalności wojskowe

1

2

3

4

5

01257, 01258, 01264, 01271 – wskazana umiejętność pływania, wzrost powyżej 170 cm;

1

01

2. Zmechanizowana

różny

01257 – (ukończona minimum zasadnicza szkoła zawodowa) bez wad wzroku;

01270 – po kursie skoczków spadochronowych, dobór ochotniczy (ukończona minimum zasadnicza szkoła zawodowa), znajomość języka obcego:

01271 – po kursie płetwonurków, dobór ochotniczy (ukończona minimum zasadnicza szkoła zawodowa), znajomość języka obcego;

01272 – dobra sprawność fizyczna, umiejętność pływania, dobór ochotniczy

2

01

3. Pancerna

różny

na stanowiska podoficerów-dowódców wzrost 165 –175 cm;

na stanowiska kierowców czołgów wzrost 160 –170 cm

3

01

4. Obrony terytorialnej, ochrony i obsługi

różny

4

01

7. Wychowania fizycznego

różny

2. W KORPUSIE OSOBOWYM RAKIETOWYM l ARTYLERII (05)

Tabela nr 1

Lp.

Kod SW

Nazwa specjalności wojskowej

Kategorie prawa jazdy

Wymagane badania specjalistyczne

Nr grupy z kryteriów zdrowotnych

Można powołać z wykształceniem podstawowym

1

2

3

4

5

6

7

1

05200

NAZIEMNA (LUFOWA)

2

05250

Ogólna

11

tak

3

05251

Rozpoznanie

10

tak

4

05260

Obsługa przyrządów
pomiarowo-topograficznych

10

x

5

05262

Obsługa dalmierza

10

x

6

05263

Obsługa stacji
dźwiękowo-pomiarowej

10

tak

7

05270

Obsługa moździerza

11

tak

8

05274

Obsługa ciężkiego granatnika przeciwpancernego

11

tak

9

05280

Obsługa wyrzutni artyleryjskiej

11

tak

10

05282

Obsługa armaty przeciwpancernej

11

tak

11

05283

Obsługa haubicy samobieżnej

11

tak

12

05286

Obsługa armato-haubicy samobieżnej

11

tak

13

05287

Obsługa armaty samobieżnej

11

tak

14

05288

Obsługa haubicy i haubico- armaty

11

tak

15

05296

Obsługa wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych (ppk)

wskazane B

psychotechniczne

10

X

16

05300

NAZIEMNA (RAKIETOWA)

17

05365

Rachmistrz zestawu rakietowego 9 K52

10

X

18

05367

Operator EMC wyrzutni 9P 129M

6

tak

19

05368

Obsługa wyrzutni 9P 113

6

tak

20

05400

UZBROJENIA

21

05450

Ogólna

12

tak

22

05460

Naprawa sprzętu artylerii naziemnej

12

tak

23

05463

Eksploatacja i naprawa urządzeń dźwigowych, przeładunkowych i montażowych do rakiet taktycznych

12

tak

24

05464

Eksploatacja i naprawa urządzeń transportowych do rakiet Z - Z

prąd

12

tak

25

05467

Naprawa wyrzutni rakietowej

mikrofale

12

tak

26

05470

Obsługa stacji kontrolno- pomiarowych i trenażerów do szkol. operatorów ppk

wskazane B

mikrofale

12

tak

27

05700

NADBRZEŻNA

28

05767

Obsługa działa

12

tak

29

05785

Obsługa płatowca i silnika marszowego

6

tak

Tabela nr 2

Lp.

Numer korpusu

Numer i nazwa grupy osobowej

Kierunki wykształcenia

Dodatkowe wymagania na niektóre specjalności wojskowe

1

2.

3

4

5

05251, 63 – bez wad wzroku i wymowy, wzrost powyżej 165 cm;

1

05

2. Naziemna (lufowa)

różny, mechaniczny ciężki

05260 – wykształcenie o kierunkach mechanicznych lekkich, na pododdział zasadnicza szkoła zawodowa o kierunkach mechanicznych lekkich;

05262 – na pododdział wykształcenie zasadnicze zawodowe, wzrost powyżej 165 cm, bez wad wzroku;

05296 – na pododdział wykształcenie zasadnicze zawodowe o kierunkach różnych, wzrost do 170 cm

2

05

3. Naziemna (rakietowa)

elektroniczny, elektryczny, mechaniczny lekki, mechaniczny ciężki

05365 – wykształcenie o kierunkach różnych, bez wad wzroku i wymowy

3

05

4. Uzbrojenia

mechaniczny ciężki, mechaniczny

05464, 67, 70 – wykształcenie o kierunkach elektronicznych, elektrycznych lub mechanicznych lekkich;

lekki, elektryczny

05470 – bez wad wzroku i wymowy, wzrost powyżej 170 cm

4

05

7. Nadbrzeżna

różny,
mechaniczny ciężki

3. W KORPUSIE OSOBOWYM PRZECIWLOTNICZYM (07)

Tabela nr 1

Lp.

Kod SW

Nazwa specjalności wojskowej

Kategorie prawa jazdy

Wymagane badania specjalistyczne

Nr grupy z kryteriów zdrowotnych

Można powołać z wykształcaniem podstawowym

1

2

3

4

5

6

7

1

07200

ARTYLERII PRZECIWLOTNICZEJ

2

07260

Ogólna

11

tak

3

07251

Rozpoznanie

10

tak

4

07262

Obsługa dalmierza

10

tak

5

07274

Obsługa armaty przeciwlotniczej

11

X

6

07275

Obsługa samobieżnej armaty przeciwlotniczej

11

tak

7

07276

Obsługa zestawu artyleryjsko- rakietowego

11

tak

8

07281

Obsługa przenośnego zestawu rakietowego

LOS1)

10, 21)

X

9

07300

RAKIET PRZECIWLOTNICZYCH

10

07383

Obsługa wyrzutni rakiet bliskiego zasięgu

3

X

11

07384

Obsługa wyrzutni rakiet małego zasięgu

3

X

12

07385

Obsługa wyrzutni rakiet /SM-90/

mikrofale

3

tak

13

07386

Obsługa wyrzutni rakiet /SM-78-A-1/

mikrofale

3

tak

14

07387

Obsługa wyrzutni rakiet /2P24/

mikrofale

3

X

15

07388

Obsługa wyrzutni rakiet /2P25/

mikrofale

3

X

16

07389

Obsługa wyrzutni rakiet /9A33/

mikrofale

12

X

17

07395

Obsługa wyrzutni rakiet dużego zasięgu /5P72W/

mikrofale

12

X

18

07398

Obsługa zespołów zasilania rakiet ziemia – powietrze (Z – P)

mikrofale

18

X

19

07400

UZBROJENIA

20

07450

Ogólna

12

X

21

07465

Naprawa sprzętu artylerii przeciwlotniczej

12

X

22

07466

Naprawa sprzętu artylerii przeciwlotniczej (elektromechanicy)

prąd

12

X

23

07468

Naprawa przyrządów artylerii przeciwlotniczej

10

X

24

07472

Eksploatacja i naprawa zestawu rakietowego ziemia – powietrze (Z – P) dużego zasięgu (elektronicy)

mikrofale

12

X

25

07474

Eksploatacja i naprawa zestawu rakietowego ziemia – powietrze (Z – P) dużego zasięgu (elektromechanicy)

mikrofale/prąd

12

X

26

07475

Eksploatacja i naprawa zestawu rakietowego ziemia – powietrze (Z – P) średniego zasięgu (elektronicy)

mikrofale

12

X

27

07476

Eksploatacja i naprawa zestawu rakietowego ziemia – powietrze (Z – P) średniego zasięgu (elektromechanicy)

mikrofale

12

X

28

07477

Eksploatacja i naprawa zestawu rakietowego ziemia – powietrze (Z - P) małego zasięgu (elektronicy)

mikrofale

12

X

29

07479

Eksploatacja i naprawa aparatury kontrolno-pomiarowej rakiet ziemia-powietrze (Z – P)

mikrofale

12

X

30

07484

Eksploatacja i naprawa stacji kontroli i strojenia rakiet ziemia – powietrze (Z – P)

mikrofale

12

X

31

07486

Eksploatacja i naprawa dystrybutora paliwa i utleniacza oraz urządzeń neutralizujących do rakiet ziemia – powietrze
(Z – P)

18

X

32

07487

Montaż rakiet ziemia – powietrze (Z – P)

mikrofale

12

X

33

07490

Obsługa magazynu rakiet ziemia – powietrze (Z – P)

12

X

1) Dotyczy jednostek pływających Marynarki Wojennej.

Tabela nr 2

Lp.

Numer korpusu

Numer i nazwa grupy osobowej

Kierunki wykształcenia

Dodatkowe wymagania na niektóre specjalności wojskowe

1

2

3

4

5

1

07

2. Artylerii przeciwlotniczej

różny,

07262 – wzrost powyżej 165 cm, bez wad wzroku;

mechaniczny ciężki

07281 – wykształcenie o kierunkach elektronicznych, elektrycznych i mechanicznych lekkich

2

07

3. Rakiet przeciwlotniczych

elektroniczny, elektryczny,
mechaniczny lekki

3

07

4. Uzbrojenia

elektroniczny, elektryczny, mechaniczny lekki

07472, 75, 77, 84-90 – bez wad wzroku i chwytności palców rąk

4. W KORPUSIE OSOBOWYM ŁĄCZNOŚCI (10)

Tabela nr 1

Lp.

Kod SW

Nazwa specjalności wojskowej

Kategorie prawa jazdy

Wymagane badania specjalistyczne

Nr grupy z kryteriów zdrowotnych

Można powołać z wykształceniem podstawowym

1

2

3

4

5

6

7

1

10400

OBSŁUGA URZĄDZEŃ ŁĄCZNOŚCI RADIOWEJ l SATELITARNEJ

2

10450

Radiooperator urządzeń łączności radiowej

9

X

3

10452

Radiotelefonista – wymiana informacji fonem

9

X

4

10453

Radiotelegrafista nasłuchowiec

audiometryczne

9

X

5

10456

Radiotelegrafista

audiometryczne

9

X

6

10460

Obsługa stacji łączności satelitarnej

9

X

7

10472

Obsługa radiostacji lotniczej

15

X

8

10473

Obsługa radiostacji okrętowej

LOS

2

X

9

10474

Obsługa zautomatyzowanego wozu dowodzenia

9

X

10

10475

Obsługa wozu dowodzenia

9

X

11

10476

Obsługa radiostacji dużej mocy

9

X

12

10477

Obsługa radiostacji średniej mocy

9

X

13

10478

Obsługa radiostacji małej mocy

9

X

14

10479

Obsługa aparatowni radioodbiorczych

9

X

15

10488

Obsługa aparatowni kontroli częstotliwości

9

X

16

10490

Obsługa aparatowni zdalnego sterowania

15

X

17

10500

OBSŁUGI URZĄDZEŃ ŁĄCZNOŚCI

18

10550

Ogólna

17

X

19

10551

Obsługa ruchomego węzła łączności cyfrowej /RWŁC/

9

X

20

10552

Obsługa stacji radioliniowej cyfrowej węzłowej

15

X

21

10553

Obsługa aparatowni dalekosiężnej łączności cyfrowej

15

X

22

10554

Obsługa aparatowni telefaksowej

15

X

23

10556

Obsługa stacji radioliniowej przelotowej

15

X

24

10557

Obsługa cyfrowych urządzeń utajniających

15

X

25

10558

Obsługa urządzeń teletransmisyjnych

15

X

26

10577

Obsługa ruchomego węzła łączności

9

X

27

10580

Obsługa stacji łączności troposferycznej

9

X

28

10581

Obsługa stacji radioliniowej analogowej

15

X

29

10585

Obsługa telefonicznej aparatowni i urządzenia utajniającego

15

X

30

10586

Obsługa telegraficznej aparatowni i urządzenia utajniającego

15

X

31

10587

Obsługa aparatowni i urządzenia zautomatyzowanych systemów łączności

15

X

32

10588

Obsługa okrętowych urządzeń utajniających

LOS

15

X

33

10591

Budowa i obsługa kabla polowego

17

tak

34

10593

Obsługa centrali i aparatowni telefonicznych

15

X

35

10595

Obsługa dalekopisu i aparatowni dalekopisowej

15

X

36

10596

Obsługa aparatowni i urządzenia łączności specjalnej

15

X

37

10597

Obsługa urządzenia kodującego

15

X

1

2

3

4

5

6

7

38

10598

Obsługa stacji zasilania i ładowania akumulatorów

prąd

18

X

39

10599

Obsługa ekspedycji i poczty polowej

17

tak

40

10600

ROZPOZNANIA l ZAKŁÓCEŃ RADIOWYCH

41

10650

Ogólna

9

X

42

10661

Obsługa namiernika radiowego KF

audiometryczne

9

X

43

10662

Obsługa namiernika radiowego UKF

audiometryczne

9

X

44

10664

Obsługa stacji zakłóceń radiowych KF i aparatury sterowania zakłóceń

audiometryczne

9

X

45

10665

Obsługa stacji zakłóceń radiowych UKF

audiometryczne

9

X

46

10671

Obsługa rozpoznawczego urządzenia do analizy sygnałów radiowych

audiometryczne

9

X

47

10672

Obsługa rozpoznaw. urządz. przechwytu radiowych sygn. telegr. słuchowej

audiometryczne

9

X

48

10673

Obsługa rozpoznawczych urządzeń przechwytujących sygn. r./telef. zakresu KF radiodalekop.

audiometryczne

9

X

49

10674

Obsługa rozpoznawczych urządzeń przechwytujących sygn. r./telef. zakresu UKF w paśmie lotniczym

audiometryczne

9

X

50

10676

Obsługa radioliniowych stacji rozpoznawczych

audiometryczne

9

X

51

10677

Obsługa stacji zasilania, ładowania akumulatorów i zespołów prądotwórczych

prąd

18

X

52

10678

Obsługa okrętowych i lotniczych urządzeń zakł. radiowych i rozpoznania

LOS

9

X

53

10900

TECHNICZNA

54

10954

Naprawa urządzeń telematycznych

12

X

55

10955

Naprawa cyfrowych urządzeń radiowych i radioliniowych

12

X

56

10958

Naprawa sprzętu łączności troposferycznej

12

X

57

10960

Naprawa sprzętu radiowego

12

X

58

10965

Naprawa namierników radiowych

12

X

59

10966

Naprawa stacji zakłóceń radiowych

12

X

60

10968

Naprawa urządzeń przechwytu

12

X

61

10969

Naprawa stacji radioliniowych analogowych

12

X

62

10971

Naprawa telef. i telekopiowych urządzeń komutacyjnych i końcowych

12

X

63

10972

Naprawa telef. i telegraficznych urządzeń zwielokratniających

12

X

S4

10973

Naprawa telegraficznych urządzeń komutacyjnych lub końcowych

12

X

65

10974

Naprawa kabli i osprzętu kablowego

12

X

66

10976

Naprawa telegraficznego i telefaksowego urządzenia utajniającego

12

X

67

10977

Naprawa urządzenia łączności specjalnej i kodującej

12

X

68

10978

Naprawa urządzeń zautomatyzowanych systemów łączności

12

X

69

10979

Naprawa i legalizacja przyrządów pomiarowych

12

X

70

10980

Obsługa i naprawa urządzeń zasilających akumulatory i zespoły prądotwórcze

prąd

12

X

71

10990

Obsługa magazynu

12

X

Tabela nr 2

Lp.

Numer korpusu

Numer i nazwa grupy osobowej

Kierunki wykształcenia

Dodatkowe wymagania na niektóre specjalności wojskowe

1

2

3

4

5

1

10

4. Obsługa urządzeń łączności radiowej i satelitarnej

elektroniczny, elektryczny

Bez wad słuchu, wymowy i chwytności palców rąk;

10474 – dopuszczalne wykształcenie o kierunkach mechanicznych lekkich i ciężkich;

10476–78 – wskazani czynni radioamatorzy;

10479 – typować kandydatów, którzy uczyli się w szkole języka obcego

2

10

5. Obsługa urządzeń łączności

elektroniczny, elektryczny,

mechaniczny lekki

Bez wad słuchu, wymowy i chwytności palców rąk;

10591,10599 – na pododdział wykształcenie podstawowe

3

10

6. Rozpoznania i zakłóceń radiowych

elektroniczny, elektryczny

Bez wad słuchu, wymowy i chwytności palców rąk;

10671–74 – powoływać poborowych, którzy uczyli się w szkole języka obcego;

10678 – wskazani czynni radioamatorzy, którzy uczyli się w szkole języka obcego;

10650, 77 – dopuszczalne wykształcenie o kierunkach mechanicznych lekkich

4

10

9. Techniczna

elektroniczny, elektryczny, mechaniczny lekki

5. W KORPUSIE OSOBOWYM RADIOTECHNICZNYM (11)

Tabela nr 1

Lp.

Kod SW

Nazwa specjalności wojskowej

Kategorie prawa jazdy

Wymagane badania specjalistyczne

Nr grupy z kryteriów zdrowotnych

Można powołać z wykształceniem podstawowym

1

2

3

4

5

6

7

1

11500

RADIOLOKACYJNA

2

11550

Ogólna

3

X

3

11555

Obsługa urządzeń automatyzacji dowodzenia

3

tak

4

11556

Obsługa stacji radiolokacyjnych

mikrofale

3

X

5

11560

Obsługa stacji naprowadzania rakiet (SNR–75 W w.cz.)

mikrofale

3

X

6

11562

Obsługa stacji naprowadzania rakiet (SNR–125 n.cz)

mikrofale

3

X

7

11563

Obsługa stacji rozpoznania radiolokacyjnego w jednostkach artylerii naziemnej

mikrofale

3

X

8

11564

Obsługa stacji naprowadzania rakiet (SNR–125 w.cz)

mikrofale

3

X

9

11566

Obsługa stacji radiolokacyjnej systemu lądowania

mikrofale

3

X

10

11567

Obsługa stacji radiolokacyjnych okrętowych

LOS/mikrofale

2

X

11

11568

Obsługa stacji radiolokacyjnych brzegowych

mikrofale

3

X

12

11569

Obsługa stacji radiolokacyjnych –meteorologicznych jednostek rakietowych i artylerii

3

X

13

11570

Obsługa stacji radiolokacyjnych okrętowych kierowania strzelaniem

LOS/mikrofale

2

X

14

11572

Obsługa stacji radiolokacyjnych meteorologicznych

mikrofale

3

X

15

11574

Obsługa zestawu radiolokacyjnego – przelicznikowego artylerii przeciwlotniczej

mikrofale

3

X

16

11576

Obsługa stacji radiolokacyjnego wykrywania i naprowadzania rakiet

mikrofale

3

X

17

11584

Obsługa aparatury nadawczo-odbiorczej (stacji SNR–75W)

mikrofale

3

X

18

11587

Obsługa aparatury wskaźnikowej (stacji SNR–75W)

LOS/mikrofale

3

X

19

11591

Obsługa aparatury nadawczo-odbiorczej (stacji SNR–125)

mikrofale

3

X

20

11592

Obsługa aparatury wskaźnikowej (stacji SNR–125)

LOS/mikrofale

3

X

21

11598

Obsługa stacji radiolokacyjnych sondowania wiatru (RWZ)

3

X

22

11600

ROZPOZNANIA l ZAKŁÓCEŃ SYSTEMÓW RADIOLOKACYJNYCH

23

11650

Ogólna

15

X

24

11671

Obsługa stacji zakłóceń radiolokacyjnych

mikrofale

3

X

25

11887

Obsługa okrętowych urządzeń rozpoznania radiolokacyjnego

LOS

2

X

26

11690

Obsługa okrętowych urządzeń zakłóceń radiolokacyjnych

LOS/mikrofale

3

X

27

11693

Obsługa stacji rozpoznania systemów radiolokacyjnych

3

X

1

2

3

4

5

6

7

28

11694

Obsługa stacji rozpoznania systemów radionawigacyjnych

3

X

29

11695

Obsługa stacji zakłóceń systemów radionawigacyjnych

3

X

30

11700

RADIONAWIGACYJNA

31

11750

Ogólna

15

X

32

11762

Obsługa urządzeń i stacji radionawigacyjnych

LOS1)

15, 21)

X

33

11770

Obsługa urządzeń elektroświetlnych ubezpieczenia lotów

prąd

18

X

34

11900

TECHNICZNA

35

11960

Naprawa urządzeń automatyzacji dowodzenia

12

X

36

11978

Naprawa sprzętu rozpoznania systemów radiolokacyjnych

12

X

37

11980

Naprawa sprzętu zakłócenia systemów radiolokacyjnych

LOS1)

12, 21)

X

38

11986

Naprawa przyrządów elektronicznych

LOS1)

12, 21)

X

39

11990

Obsługa magazynu sprzętu radiolokacyjnego i automatyzacji

12

X

40

11991

Naprawa stacji radiolokacyjnych

12

X

41

11992

Obsługa zespołów prądotwórczych i źródeł zasilania

prąd

12

X

42

11995

Naprawa sprzętu rozpoznania systemów radionawigacyjnych

12

X

43

11996

Naprawa sprzętu zakłóceń systemów radionawigacyjnych

12

X

1) – Dotyczy jednostek pływających Marynarki Wojennej.

Tabela nr 2

Lp.

Numer korpusu

Numer i nazwa grupy osobowej

Kierunki wykształcenia

Dodatkowe wymagania na niektóre specjalności wojskowe

1

2

3

4

5

1

11

5. Radiolokacyjna

elektroniczny, elektryczny,

mechaniczny lekki

Bez wad wzroku i słuchu

2

11

6. Rozpoznania i zakłóceń systemów radiolokacyjnych

elektroniczny, elektryczny,

mechaniczny lekki

Bez wad wzroku i słuchu

3

11

7. Radionawigacyjna

elektroniczny, elektryczny,

mechaniczny lekki

4

11

9. Techniczna

elektroniczny, elektryczny,

mechaniczny lekki

6. W KORPUSIE OSOBOWYM INŻYNIERII WOJSKOWEJ (14)

Tabela nr 1

Lp.

Kod SW

Nazwa specjalności wojskowej

Kategorie prawa jazdy

Wymagane badania specjalistyczne

Nr grupy z kryteriów zdrowotnych

Można powołać z wykształceniem podstawowym

1

2

3

4

5

6

7

1

14200

SAPERSKA

2

14250

Ogólna

16

tak

3

14251

Rozpoznanie

5

tak

4

14260

Morska

16

tak

5

14261

Drogowo-mostowa

16

tak

6

14300

RATOWNICTWA ŚRÓDLĄDOWEGO

7

14361

Płetwonurek

psychologiczne

2

X

8

14370

Obsługa komory dekompresyjnej

2

X

9

14400

PRZEPRAWOWA

10

14461

Obsługa kutra

14

tak

11

14470

Obsługa samobieżnego promu gąsienicowego

T lub B

psychotech­niczne

14

tak

12

14471

Obsługa pływającego transportera gąsienicowego

T lub B

psychotech­niczne

14

tak

13

14500

OBSŁUGI SPRZĘTU INŻYNIERYJNEGO

14

14556

Obsługa spycharki gąsienicowej szybkobieżnej

T lub B

psychotech­niczne

14

X

15

14557

Obsługa spycharki gąsienicowej wolnobieżnej

T lub B

psychotech­niczne

14

X

16

14558

Obsługa spycharko-ładowarki

T lub B

psychotech­niczne

14

X

17

14560

Obsługa koparki jednoczerpakowej

B

psychotech­niczne

14

X

18

14563

Obsługa koparki wieloczerpakowej

B

14

X

19

14566

Obsługa równiarki i zgarniarki

B

14

X

20

14570

Obsługa mostu towarzyszącego na podwoziu czołgowym

T lub B

psychotech­niczne

14

X

21

14571

Obsługa mostu towarzyszącego na samochodzie

B

psychotech­niczne

14

X

22

14572

Operator elektrowni

prąd

18

X

23

14573

Operator sprężarki

14

X

24

14574

Obsługa kafara i młota bezkafarowego

14

tak

25

14575

Operator traka

14

tak

26

14600

BUDOWY l EKSPLOATACJI DRÓG l MOSTÓW KOŁOWYCH ORAZ KOLEJOWYCH

27

14650

Ogólna

16

tak

28

14660

Budowa dróg i mostów kolejowych

16

tak

29

14662

Obsługa lekkich maszyn do budowy toru

16

tak

30

14664

Obsługa żurawia i dźwigu kolejowego

16

tak

31

14666

Obsługa lokomotywy i drezyny spalinowej

16

tak

32

14670

Budowa dróg i mostów kołowych

16

tak

33

14674

Obsługa walca drogowego

16

tak

34

14676

Obsługa lekkich maszyn do budowy dróg

16

tak

35

14678

Obsługa kafara ciężkiego

16

tak

36

14680

Regulacji i kontroli ruchu drogowego

16

X

37

14900

TECHNICZNA

38

14960

Naprawa sprzętu inżynieryjnego

12

X

39

14964

Naprawa uniwersalnych elektrycznych źródeł zasilania i elektrowni polowych

prąd

12

X

40

14990

Obsługa magazynu sprzętu inżynieryjnego i materiałów wybuchowych

12

X

41

14991

Obsługa magazynu

12

X

Tabela nr 2

Lp.

Numer korpusu

Numer i nazwa grupy osobowej

Kierunki wykształcenia

Dodatkowe wymagania na niektóre specjalności wojskowe

1

2

3

4

5

1

14

2. Saperska

różny

14361 – wymagana umiejętność pływania, aktualne orzeczenie terenowej wojskowej komisji lekarskiej o zdolności do szkolenia w charakterze nurka lub płetwonurka

2

14

3. Ratownictwa

różny

śródlądowego

3

14

4. Przeprawowa

różny

wymagana umiejętność pływania

4

5. Obsługi sprzętu

mechaniczny

14572 – wykształcenie o kierunku

inżynieryjnego

ciężki

elektrycznym;

14

14574, 75 – na uzupełnienie pododdziałów dopuszczalne wykształcenie podstawowe

5

6. Budowy i

mechaniczny

14

eksploatacji dróg

ciężki,

14680 – na pododdział wykształcenie

i mostów kołowych

różny

zasadnicze zawodowe

oraz kolejowych

6

mechaniczny

14964 – wykształcenie o kierunku

ciężki

elektrycznym;

14

9. Techniczna

14991 – wykształcenie o kierunkach różnych

7. W KORPUSIE OSOBOWYM OBRONY PRZECIWCHEMICZNEJ (15)

Tabela nr 1

Lp.

Kod SW

Nazwa specjalności wojskowej

Kategorie prawa jazdy

Wymagane badania specjalistyczne

Nr grupy z kryteriów zdrowotnych

Można powołać z wykształceniem podstawowym

1

2

3

4

5

6

7

1

15200

CHEMICZNA

2

15250

Ogólna

7

X

3

15251

Rozpoznanie i wykrywanie skażeń

7

X

4

15260

Morska

LOS

2

X

5

15270

Obsługa miotaczy ognia

7

tak

6

15273

Obsługa instalacji do zadymiania

7

tak

7

15280

Obsługa laboratorium chemicznego i radiometrycznego

7

X

8

15283

Obsługa urządzenia filtrowentylacyjnego

7

X

9

15500

OBRONY PRZECIWCHEMICZNEJ

10

15559

Obsługa sprzętu do zabiegów specjalnych i sanitarnych

7

tak

11

15566

Obsługa i naprawa silnika odrzutowego naziemnych urządzeń specjalnych

7

tak

12

15567

Obsługa instalacji do odkażania umundurowania

7

tak

13

15900

TECHNICZNA

14

15960

Naprawa środków ochrony przed skażeniami

7

X

15

15961

Naprawa instalacji i urządzeń specjalnych

wskazane B

7

X

16

15962

Naprawa i legalizacja sprzętu rozpoznania skażeń

7

X

17

15990

Obsługa magazynu

7

X

Tabela nr 2

Lp.

Numer korpusu

Numer i nazwa grupy osobowej

Kierunki wykształcenia

Dodatkowe wymagania na niektóre specjalności wojskowe

1

2

3

4

5

chemiczny,

1

15

2. Chemiczna

mechaniczny

15280 – wykształcenie średnie o kierunkach

ciężki,

chemicznych

różny

chemiczny,

2

15

5. Obrony

mechaniczny

przeciwchemicznej

ciężki,

różny

chemiczny,

15961 – wykształcenie o kierunkach

3

15

9. Techniczna

mechaniczny

mechanicznych lekkich lub elektrycznych;

ciężki

15990 – wykształcenie o kierunkach różnych

8. W KORPUSIE OSOBOWYM LOTNICTWA (20)

Tabela nr 1

Lp.

Kod SW

Nazwa specjalności wojskowej

Kategorie prawa jazdy

Wymagane badania specjalistyczne

Nr grupy z kryteriów zdrowotnych

Można powołać z wykształceniem podstawowym

1

2

3

4

5

6

7

1

20400

POKŁADOWA

2

20457

Obsługa pokładowych urządzeń łączności samolotu

17

X

3

20460

Strzelec pokładowy

12

tak

4

20465

Strzelec pokładowy radiotelegrafista

15

X

5

20466

Operator urządzeń fotograficznych

12

X

6

20600

ZABEZPIECZENIA LOTÓW

7

20660

Zabezpieczenie ruchu lotniczego

17

X

8

20670

Obsługa poligonu lotniczego

17

X

9

20671

Zabezpieczenie wysokościowe i ratownictwo

17

X

10

20800

UZBROJENIA LOTNICZEGO

11

20850

Ogólna

12

X

12

20865

Obsługa urządzeń katapultowych

12

X

13

20866

Eksploatacja i naprawa stanowisk kontrolno-pomiarowych stanowiska technicznego

12

X

14

20880

Obsługa magazynu

12

X

15

20881

Obsługa uzbrojenia lotniczego

12

X

16

20900

TECHNICZNA

17

20960

Pokładowa obsługa samolotu

12

X

18

20961

Pokładowa obsługa śmigłowca

12

X

19

20969

Obsługa samolotów naddźwiękowych

12

X

20

20978

Obsługa samolotów dodźwiękowych

12

X

21

20979

Obsługa samolotów transportowych

12

X

22

20980

Obsługa lotniczych urządzeń radioelektronicznych

prąd

12

X

23

20984

Obsługa i naprawa samolotowych urządzeń fotograficznych

12

X

24

20986

Obsługa i naprawa sprzętu wysokościowego i ratownictwa

12

X

25

20987

Obsługa samolotowych urządzeń fotogrametrycznych

12

X

26

20988

Obsługa i naprawa sprężarek wysokociśnieniowych

12

X

27

20989

Obsługa i naprawa urządzeń gazów sprężonych

12

X

28

20990

Obsługa i naprawa elektrycznych źródeł zasilania samolotów

B

prąd psychotechniczne

12

X

29

20991

Obsługa i naprawa urządzeń elektrohydraulicznych

B

prąd psychotechniczne

12

X

30

20994

Obsługa i naprawa maszyn i urządzeń lotniskowych

12

X

31

20995

Obsługa magazynów sprzętu lotniczo-technicznego

12

X

32

20996

Naprawa i remont sprzętu lotniczego

12

X

33

20997

Obsługa śmigłowców

12

X

34

20998

Obsługa osprzętu lotniczego

12

X

35

20999

Obsługa samolotów

12

X

Tabela nr 2

Lp.

Numer korpusu

Numer i nazwa grupy osobowej

Kierunki wykształcenia

Dodatkowe wymagania na niektóre specjalności wojskowe

1

2

3

4

5

1

20

4. Pokładowa

elektroniczny,

20460 – wykształcenie o kierunkach różnych

elektryczny,

mechaniczny

lekki

2

20

6. Zabezpieczenia lotów

różny

20660 – umiejętność kreślenia i czytelny charakter pisma

3

elektroniczny,

20880 – wykształcenie o kierunkach różnych

elektryczny,

20

8. Uzbrojenia

mechaniczny

lotniczego

lekki

4

elektroniczny,

20987, 20990–91 – wzrost powyżej 165 cm

20

9. Techniczna

elektryczny,

mechaniczny

9. W KORPUSIE OSOBOWYM MARYNARKI WOJENNEJ (30)

Tabela nr 1

Lp.

Kod SW

Nazwa specjalności wojskowej

Kategorie prawa jazdy

Wymagane badania specjalistyczne

Nr grupy z kryteriów zdrowotnych

Można powołać z wykształceniem podstawowym

1

2

3

4

5

6

7

1

30200

POKŁADOWA

2

30250

Ogólna

LOS

2

X

3

30260

Eksploatacja pomocniczych jednostek pływających

LOS psychologiczne

2

X

4

30265

Bosman okrętowy

LOS psychologiczne

2

X

5

30268

Obsługa urządzeń sygnalizacyjnych

LOS/prąd/ psychologiczne

2

X

6

30300

BRONI MORSKIEJ

7

30359

Obsługa torped i okrętowych wyrzutni torpedowych

2

X

8

30364

Obsługa min, trałów i bomb głębinowych

LOS/prąd

2

X

9

30365

Miner płetwonurek

LOS/prąd/ psychologiczne

2

X

10

30370

Obsługa elekrycznych i elektronicznych urządzeń przyrządów kierowania strzelaniem torpedowym i bomb głębinowych

LOS/prąd

2

X

11

30371

Obsługa elektrycznych i elektronicznych urządządzeń trałowo-minowych i bombowych

LOS/prąd

2

X

12

30373

Obsługa wyrzutni rakiet woda-woda

LOS

2

X

13

30374

Obsługa wyrzutni rakiet woda-powietrze

LOS

2

X

14

30375

Obsługa przyrządów kierowania strzelaniem rakiet

LOS

2

X

15

30377

Obsługa urządzenia samonaprowadzającego rakiety

6

X

16

30380

Obsługa silnika marszowego rakiety

6

X

17

30381

Obsługa silnika startowego, ładunku i zapalnika rakiety

LOS

2

X

18

30390

Obsługa okrętowej artyleryjskiej stacji radiolokacyjnych MR–123

LOS

2

X

19

30391

Obsługa armaty okrętowej małego kalibru i jej przyrządów kierowania ogniem

LOS

2

X

20

30392

Obsługa armaty okrętowej średniego kalibru i jej przyrządów kierowania ogniem

LOS

2

X

21

30393

Obsługa komory amunicyjnej

LOS

2

X

22

30394

Obsługa morskiego zestawu rakietowo-artyleryjskiego ZU–23–2 MR

LOS

2

X

23

30395

Obsługa okrętowej wyrzutni pocisków zakłóceń pasywnych

LOS

2

X

24

30400

NAWIGACYJNA I HYDROGRAFICZNA

25

30460

Obsługa okrętowych urządzeń nawigacyjnych

LOS

2

X

26

30472

Obsługa urządzeń hydrograficznych

LOS/prąd

12

X

27

30500

RATOWNICTWA MORSKIEGO

28

30560

Nurek

LOS psychologiczne

2

X

29

30561

Płetwonurek

LOS psychologiczne

2

X

1

2

3

4

5

6

7

30

30572

Obsługa urządzeń ratowniczych

LOS

2

X

31

30700

HYDROAKUSTYCZNA

32

30762

Obsługa i naprawa urządzeń hydroakustycznych

LOS/prąd

2

X

33

30800

EKSPLOATACJI URZĄDZEŃ PORTOWYCH

34

30860

Obsługa urządzeń portowych

14

X

35

30861

Obsługa dźwigów portowych

14

X

36

30900

TECHNICZNA

37

30960

Naprawa torped

prąd

12

X

38

30963

Naprawa urządzeń minowo-trałowych i bomb głębinowych

12

X

39

30965

Naprawa artylerii okrętowej

LOS

12

X

40

30970

Naprawa sprzętu ratownictwa morskiego

2

X

41

30973

Naprawa sprzętu nawigacyjnego i hydrograficznego

2

X

42

30974

Obsługa okrętowych silników spalinowych

LOS

2

X

43

30975

Naprawa sprzętu techniczno-okrętowego

2

X

44

30976

Obsługa kotłów i pomocniczych mechanizmów parowych

LOS

2

X

45

30980

Obsługa i naprawa urządzeń elektrotechnicznych i elektronicznych okrętu

LOS/prąd

2

X

46

30985

Obsługa systemów powietrznych, wodnych i paliwowych

LOS

2

X

47

30988

Obsługa turbin gazowych

LOS

2

X

48

30990

Obsługa magazynu

12

X

Tabela nr 2

Lp.

Numer korpusu

Numer i nazwa grupy osobowej

Kierunki wykształcenia

Dodatkowe wymagania na niektóre specjalności wojskowe

1

2

3

4

5

1

30

2. Pokładowa

elektroniczny, elektryczny, mechaniczny lekki

Wskazana umiejętność pływania;

30260 – wymagana umiejętność pływania

2

30

3. Broni morskiej

elektroniczny, elektryczny, mechaniczny lekki

30391–93 – dopuszczalne wykształcenie o kierunkach różnych;

30365 – aktualne orzeczenie terenowej wojskowej komisji lekarskiej o zdolności do szkolenia w charakterze nurka lub płetwonurka, dobór ochotniczy

3

30

4. Nawigacyjna i hydrograficzna

elektroniczny, elektryczny, mechaniczny lekki

30472 – wykształcenie o kierunkach geodezyjnych, mierniczych, melioracyjnych oraz budowlanych

4

30

5. Ratownictwa morskiego

różny

Aktualne orzeczenie terenowej wojskowej komisji lekarskiej o zdolności do szkolenia w charakterze nurka lub płetwonurka – wzrost powyżej 170 cm;
30560,61 – dobór ochotniczy

5

30

7. Hydroakustyczna

elektroniczny, elektryczny, mechaniczny lekki

6

30

8. Eksploatacji urządzeń portowych

mechaniczny ciężki

30860 – wskazana umiejętność pływania

mechaniczny

Wskazana umiejętność pływania;

7

30

9. Techniczna

ciężki

30960, 80 – wymagane wykształcenie o kierunku elektronicznym lub elektrycznym;

30960, 63, 73 – bez wad wzroku i chwytności palców rąk oraz chorób skóry

10. W KORPUSIE OSOBOWYM LOGISTYKI (49)

Tabela nr 1

infoRgrafika

infoRgrafika

1) Dotyczy jednostek pływających Marynarki Wojennej.

2) Przeznaczeni do pododdziałów.

3) Przeznaczeni do szkolenia w ośrodkach młodszych specjalistów (OSMS).

Tabela nr 2

Lp.

Numer korpusu

Numer i nazwa grupy osobowej

Kierunki wykształcenia

Dodatkowe wymagania na niektóre specjalności wojskowe

1

2

3

4

5

1

49

1. Ogólnologistyczna

różny

2

49

3. Żywnościowa

spożywczy, gastronomiczny,

Wymagane aktualne wyniki badań na nosicielstwo i HBS

rolno-spożywczy

na pododdział wykształcenie podstawowe z przyuczonym zawodem kucharz, masarz lub piekarz

49463 – wykształcenie o kierunku krawieckim;

3

49

4. Mundurowa

różny

49464 – wykształcenie o kierunku szewskim, skórniczym;

49465 – wykształcenie o kierunkach mechanicznych ciężkich;

4

49

5. Materiałów pędnych i smarów

chemiczny, mechaniczny ciężki

Wymagane aktualne zaświadczenie lekarskie o braku uczulenia na produkty naftowe; na pododdział wykształcenie podstawowe

5

49

6. Uzbrojenia

mechaniczny ciężki,
mechaniczny lekki

49661, 63 – do ośrodków szkolenia młodszych specjalistów – wykształcenie o kierunkach elektronicznych, elektrycznych lub mechanicznych lekkich

Bez wad wzroku korygowanych szkłami optycznymi

mechaniczny

49754, 55 – wzrost powyżej 165 cm;

ciężki,

49763, 64, 65 – wzrost powyżej 170 cm;

6

49

7. Czołgowo- samochodowa

mechaniczny lekki,

49768, 70, 71, 72, 73 – wskazana umiejętność pływania;

elektryczny

49762, 63, 64, 66, 67, 90 – na pododdział szkoła podstawowa;

49768 kierowca BRDM – wzrost do 175 cm, kierowca SKOT – wzrost 170–195 cm

Poborowi powoływani na stanowiska kierowców pojazdów uprzywilejowanych oraz samochodów przewożących materiały niebezpieczne obowiązani są posiadać świadectwo kwalifikacji, o którym mowa w ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 98, poz. 602, z późn. zm.)

7

49

8. Organizacji transportu

mechaniczny ciężki,

Na pododdział wykształcenie podstawowe

mechaniczny lekki

11.W KORPUSIE OSOBOWYM ZAKWATEROWANIA I BUDOWNICTWA (53)

Tabela nr 1

Lp.

Kod SW

Nazwa specjalności wojskowej

Kategorie prawa jazdy

Wymagane badania specjalistyczne

Nr grupy z kryteriów zdrowotnych

Można powołać z wykształceniem podstawowym

1

2

3

4

5

6

7

1

53200

BUDOWNICTWA LĄDOWEGO

2

53250

Ogólna

16

tak

3

53400

OBSŁUGI MASZYN BUDOWLANYCH

4

53461

Obsługa maszyn budowlanych

wskazane B

14

X

5

53500

ZAKWATEROWANIA

6

53560

Zaopatrzenie kwaterunkowe

22

tak

7

53700

POŻARNICTWA

8

53750

Ogólna

8

tak

9

53760

Obsługa sprzętu pożarniczego

8

X

10

53900

TECHNICZNA

11

53965

Konserwacja urządzeń sanitarnych i wodnokanalizacyjnych

22

X

12

53967

Konserwacja urządzeń i sieci elektroenergetycznych

prąd

22

X

13

53968

Techniczne utrzymanie nieruchomości

22

x

14

53990

Obsługa magazynów i składów budowlanych

22

tak

Tabela nr 2

Lp.

Numer korpusu

Numer i nazwa grupy osobowej

Kierunki wykształcenia

Dodatkowe wymagania na niektóre specjalności wojskowe

1

2

3

4

5

1

53

2. Budownictwa lądowego

budowlany, mechaniczny ciężki

na pododdział z wykształceniem podstawowym i przyuczonym zawodem o kierunku budowlanym

2

53

4. Obsługi maszyn budowlanych

budowlany, mechaniczny ciężki

3

53

5. Zakwaterowania

budowlany, różny

4

53

7. Pożarnictwa

różny,

53750 – w pierwszej kolejności kierować członków

mechaniczny,

Ochotniczych Straży Pożarnych;

ciężki

na pododdział członkowie Ochotniczych Straży Pożarnych – wykształcenie podstawowe

budowlany,

53967 – wykształcenie o kierunku elektrycznym;

5.

53

9. Techniczna

mechaniczny ciężki, elektryczny

53990 – na pododdział wykształcenie podstawowe.

12. W KORPUSIE OSOBOWYM MEDYCZNYM (57)

Tabela nr 1

Lp.

Kod SW

Nazwa specjalności wojskowej

Kategorie prawa jazdy

Wymagane badania specjalistyczne

Nr grupy z kryteriów zdrowotnych

Można powołać z wykształceniem podstawowym

1

2

3

4

5

6

7

1

57700

ŚREDNIEGO l NIŻSZEGO PERSONELU MEDYCZNEGO

2

57750

Pielęgniarstwo ogólne

13

X

3

57752

Pielęgniarstwo operacyjne

13

X

4

57753

Pielęgniarstwo chirurgiczne

13

X

5

57765

Analityka medyczna

13

x

6

57767

Elektroradiologia

13

x

7

57769

Fizykoterapia

13

x

8

57771

Obsługa poddozorowych zbiorników ciśnieniowych

13

x

9

57775

Nadzór sanitarno-epidemiologiczny

13

x

10

57776

Obsługa laboratorium i pracowni

13

x

11

57777

Protetyka dentystyczna

13

x

12

57779

Produkcja i przechowywanie leków

13

x

13

57781

Żywienie dietetyczne

13

x

14

57786

Sanitariusz

LOS1)

13, 21)

x

15

57800

ŚREDNIEGO l NIŻSZEGO PERSONELU WETERYNARYJNEGO

16

57850

Ogólna

13

x

17

57860

Trychinoskopia

x

18

57870

Sanitariusz weterynaryjny

13

x

19

57871

Przewodnik psów służbowych

13

x

20

57900

TECHNICZNA

21

57960

Naprawa technicznej aparatury medycznej

13

x

22

57990

Obsługa magazynów

13

x

1) Dotyczy jednostek pływających Marynarki Wojennej.

Tabela nr 2

Lp.

Numer korpusu

Numer i nazwa grupy osobowej

Kierunki wykształcenia

Dodatkowe wymagania na niektóre specjalności wojskowe

1

2

3

4

5

1

57

7. Średniego i niższego personelu medycznego

medyczny, różny

2

57

8. Średniego i niższego personelu weterynaryjnego

medyczny, różny

3

57

9. Techniczna

medyczny, różny,
mechaniczny lekki

13. W KORPUSIE OSOBOWYM ŻANDARMERII WOJSKOWEJ (73)

Tabela nr 1

Lp.

Kod SW

Nazwa specjalności wojskowej

Kategorie prawa jazdy

Wymagane badania specjalistyczne

Nr grupy z kryteriów zdrowotnych

Można powołać z wykształceniem podstawowym

1

2

3

4

5

6

7

1

73200

DOCHODZENIOWO-PORZĄDKOWA

2

73262

Porządkowa

1

X

Tabela nr 2

Lp.

Numer korpusu

Numer i nazwa grupy osobowej

Kierunek wykształcenia

Dodatkowe wymagania na niektóre specjalności wojskowe

1

2

3

4

5

1

73

2. Dochodzeniowo-porządkowa

różny

wzrost powyżej 175 cm

14. W KORPUSIE OSOBOWYM INFORMATYCZNYM (81)

Tabela nr 1

Lp.

Kod SW

Nazwa specjalności wojskowej

Kategorie prawa jazdy

Wymagane badania specjalistyczne

Nr grupy z kryteriów zdrowotnych

Można powołać z wykształceniem podstawowym

1

2

3

4

5

6

7

1

81300

PROJEKTOWO-PROGRAMOWA

2

81365

Programowanie urządzeń ETO

20

X

3

81500

EKSPLOATACJA ELEKTRONICZNEJ TECHNIKI OBLICZENIOWEJ

4

81561

Obsługa operatorska ETO

20

X

5

81900

TECHNICZNA

6

81960

Obsługa i naprawa urządzeń ETO

12

X

Tabela nr 2

Lp.

Numer korpusu

Numer i nazwa grupy osobowej

Kierunki wykształcenia

Dodatkowe wymagania na niektóre specjalności wojskowe

1

2

3

4

5

1

81

3. Projektowo- programowa

informatyczny, elektroniczny

wskazane wykształcenie o kierunku programowanie i obsługa sprzętu mikrokomputerowego

2

81

5. Eksploatacja elektronicznej techniki obliczeniowej

elektroniczny, elektryczny, mechaniczny lekki

wskazane wykształcenie o kierunku programowanie i obsługa sprzętu mikrokomputerowego

3

81

9. Techniczna

elektroniczny, elektryczny, mechaniczny lekki

15. W KORPUSIE OSOBOWYM TOPOGRAFICZNYM (83)

Tabela nr 1

Lp.

Kod SW

Nazwa specjalności wojskowej

Kategorie prawa jazdy

Wymagane badania specjalistyczne

Nr grupy z kryteriów zdrowotnych

Można powołać z wykształceniem podstawowym

1

2

3

4

5

6

7

1

83300

TOPOGEODEZYJNA

2

83350

Ogólna

19

X

3

83360

Topografia

19

X

4

83363

Kartografia

20

X

5

83364

Geodezja

19

X

8

83700

POLIGRAFII KARTOGRAFICZNEJ

7

83760

Obsługa maszyn poligraficznych

7

X

8

83761

Fotografia reprodukcyjna

7

X

9

83900

TECHNICZNA

10

83960

Naprawa sprzętu topograficznego

20

X

11

83961

Naprawa sprzętu poligraficznego

20

X

12

83991

Obsługa magazynu

20

X

Tabela nr 2

Lp.

Numer korpusu

Numer i nazwa grupy osobowej

Kierunki wykształcenia

Dodatkowe wymagania na niektóre specjalności wojskowe

1

2

3

4

5

1

83

3. Topogeodezyjna

geodezyjny, kartograficzny, poligraficzny, fotograficzny, różny

2

83

7. Poligrafii kartograficznej

geodezyjny, kartograficzny, poligraficzny, fotograficzny, różny

3

83

9. Techniczna

geodezyjny, kartograficzny, poligraficzny, fotograficzny, mechaniczny lekki

16. W KORPUSIE OSOBOWYM METEOROLOGII l HYDROLOGII (85)

Tabela nr 1

Lp.

Kod SW

Nazwa specjalności wojskowej

Kategorie prawa jazdy

Wymagane badania specjalistyczne

Nr grupy z kryteriów zdrowotnych

Można powołać z wykształceniem podstawowym

1

2

3

4

5

8

7

1

85300

METEOROLOGICZNA

X

2

85360

Obsługa stacji i biura meteorologicznego w Siłach Powietrznych oraz Marynarki Wojennej

20

X

3

85366

Obsługa stacji meteorologicznych w jednostkach artylerii naziemnej

20

X

4

85370

Obsługa stacji meteorologicznych w jednostkach artylerii przeciwlotniczej

20

X

5

85500

HYDROLOGICZNA

6

85560

Obsługa stacji i urządzeń hydrometeorologicznych w Marynarce Wojennej

20

X

Tabela nr 2

Lp.

Numer korpusu

Numer i nazwa grupy osobowej

Kierunki wykształcenia

Dodatkowe wymagania na niektóre specjalności wojskowe

1

2

3

4

5

1

85

3. Meteorologiczna

meteorologiczny geodezyjny, elektroniczny

2

85

5. Hydrologiczna

meteorologiczny geodezyjny, elektroniczny

17. W KORPUSIE OSOBOWYM ADMINISTRACJI (87)

Tabela nr 1

Lp.

Kod SW

Nazwa specjalności wojskowej

Kategorie prawa jazdy

Wymagane badania specjalistyczne

Nr grupy z kryteriów zdrowotnych

Można powołać z wykształceniem podstawowym

1

2

3

4

5

6

7

1

87100

EKONOMICZNO-FINANSOWA

2

87160

Finanse i rachunkowość

20

X

3

87170

Obsługa kasy

20

X

4

87300

ADMINISTRACYJNO-BIUROWA

5

87350

Ogólnoewidencyjna

20

X

6

87360

Obsługa kancelarii

20

X

7

87361

Obsługa kreślarni

20

X

8

87363

Archiwistyka

20

X

9

87400

ŚRODKÓW MASOWEGO PRZEKAZU

10

87450

Obsługa rozgłośni elektroakustycznych i studia RTV

20

X

11

87465

Fotografia i obsługa fotolaboratorium

20

X

12

87600

KLUBÓW, ORKIESTR l ZESPOŁÓW ESTRADOWYCH

13

87650

Ogolnokulturalna

20

X

14

87661

Muzyk

20

tak

15

87700

TŁUMACZY JĘZYKÓW OBCYCH

16

87763

Angielski

20

X

17

87765

Niemiecki

20

X

18

87766

Rosyjski

20

X

19

87769

Inne języki

20

X

20

87900

TECHNICZNA

21

87960

Eksploatacja, naprawa i przechowywanie sprzętu kinowego, projekcyjnego oraz filmów

20

X

22

87962

Eksploatacja i naprawa sprzętu poligraficznego

20

X

23

87965

Eksploatacja i naprawa sprzętu elektroakustycznego

20

X

24

87967

Naprawa instrumentów muzycznych

20

X

25

87980

Gospodarka i zaopatrzenie

20

X

Tabela nr 2

Lp.

Numer korpusu

Numer i nazwa grupy osobowej

Kierunki wykształcenia

Dodatkowe wymagania na niektóre specjalności wojskowe

1

2

3

4

5

1

87

1. Ekonomiczno-finansowa

różny

87160 – wykształcenie o kierunkach ekonomicznych i finansowych

2

87

3. Administracyjno- biurowa

różny

Umiejętność kreślenia i czytelny charakter pisma;

87350, 63 – na pododdział wykształcenie średnie o kierunkach różnych

3

87

4. Środków masowego przekazu

różny

4

87

6. Klubów, orkiestr i zespołów estradowych

różny

87661 – na pododdział wykształcenie podstawowe i umiejętność gry na instrumentach muzycznych

5

87

7. Tłumaczy języków obcych

różny

Udokumentowana znajomość języka obcego

Uwagi:

l. „Wykaz specjalności wojskowych i kryteriów doboru poborowych na te specjalności” – obejmuje chronologiczny układ korpusów osobowych i grup specjalności wojskowych, jaki obowiązuje w Siłach Zbrojnych RP i składa się z dwóch tabel:

1. Tabela nr 1 wyszczególnia specjalności wojskowe w poszczególnych korpusach osobowych oraz przypisane im szczególne wymagania wobec wcielanych poborowych (pozytywny wynik specjalistycznych badań lekarskich, psychologicznych i psychotechnicznych oraz posiadanie odpowiedniej kategorii prawa jazdy), a także wskazuje na możliwość powołania poborowych posiadających wykształcenie podstawowe. Tabela ta składa się z 7 kolumn:

1) kolumna pierwsza zawiera wskazanie liczby porządkowej;

2) kolumna druga obejmuje (kod) symbol specjalności wojskowej, np. „01250”, co oznacza: „01” – korpus ogólnowojskowy, „2” grupa specjalności – „zmechanizowana”, „50” – specjalność „ogólna”

3) kolumna trzecia obejmuje nazwy specjalności wojskowych;

4) kolumna czwarta obejmuje wymagania wobec powoływanych poborowych w zakresie posiadania odpowiedniej kategorii prawa jazdy („A”, „B”, „C”, „D”, „T”). Użyte określenie oznacza wskazane posiadanie prawa jazdy odpowiedniej kategorii;

5) kolumna piąta obejmuje badania specjalistyczne wymagane na poszczególne specjalności wojskowe. W kolumnie tej umieszczono nazwy (skróty) wymaganych badań i pozytywnych orzeczeń w zakresie:

a) „psychologiczne” – o zdolności na daną specjalność wojskową,

b) „psychotechniczne” – o zdolności na daną specjalność wojskową,

c) „LOS” – laryngologicznym, okulistycznym i stomatologicznym o zdolności do służby w jednostkach pływających Marynarki Wojennej,

d) „mikrofale” – o zdolności do pracy w zasięgu działania promieniowania mikrofalowego,

e) „audiometryczne” – o zdolności na daną specjalność wojskową po badaniu słuchu,

f) „prąd” – o zdolności do pracy w warunkach działania prądu elektrycznego,

g) „medycyna pracy” – o zdolności do pracy orzeczoną przez lekarza medycyny pracy,

h) „kierowcy” – zdolności do wykonywania zawodu orzeczonej przez lekarza posiadającego uprawnienia do badań kierowców;

6) kolumna szósta obejmuje numery grup z tabeli szczegółowych kryteriów zdrowotnych kierowania poborowych na poszczególne stanowiska i funkcje wojskowe (stanowiącej załącznik nr 1 do rozporządzenia). Przydatność poborowego do danej grupy oznacza przydatność na danym stanowisku służbowym. Sposób określania przydatności do wskazanej grupy opisano w załączniku nr 1 do rozporządzenia;

7) kolumna siódma określa, czy poborowy posiadający wykształcenie podstawowe może być na wyszczególnioną specjalność powołany (symbol „X” oznacza, że nie może, wyraz „tak” oznacza, że może być powołany na pododdział, np. do obsługi lub eksploatacji wyszczególnionego w danej specjalności sprzętu.

2. Tabela nr 2 wyszczególnia w każdym korpusie osobowym określone grupy specjalności wojskowych oraz przypisane im kryteria doboru poborowych pod względem kierunku wykształcenia:

1) kolumna pierwsza zawiera wskazanie liczby porządkowej;

2) kolumna druga zawiera dwucyfrowy numer korpusu osobowego, np. w przypadku korpusu ogólnowojskowego – numer „01”

3) w kolumnie trzeciej znajduje się numer i nazwa grupy osobowej (np. w korpusie rakietowym i artylerii – numer „2”, nazwa „naziemna (lufowa))”

4) w kolumnie czwartej ujęto wymagany od poborowych kierunek wykształcenia (zawód). Dla uniknięcia wyszczególniania długiego szeregu kierunków wykształcenia przyjęto dla nich umowne nazwy:

Kierunki mechaniczne „ciężkie”: budowa, mechanizacja, eksploatacja i naprawa maszyn i urządzeń górniczych, wiertniczych, hutniczych, włókienniczych, drogowych i budowlanych, operatorzy obrabiarek skrawających, budowa, mechanizacja, eksploatacja i naprawa pojazdów, maszyn i urządzeń rolniczych, pojazdów samochodowych (osobowych i ciężarowych, w tym blacharstwo i lakiernictwo), silników spalinowych, okrętowych i wysokoprężnych, maszyn przeładunkowych, obróbka metali, kowalstwo przemysłowe i artystyczne, kamieniarstwo, górnictwo odkrywkowe i podziemne, budownictwo (w tym dróg, mostów i kolei) i inne specjalności w tych kierunkach;

Kierunki mechaniczne „lekkie”: mechanika precyzyjna (w tym aparatury pomiarowej i urządzeń laboratoryjnych), optyka, mechanika maszyn biurowych i urządzeń, obsługa, konserwacja i naprawa aparatury kontrolno-pomiarowej, budowa i mechanika sprzętu lotniczego i pływającego i inne specjalności w tych kierunkach;

Kierunki elektroniczne: elektronika, analiza numeryczna, elektroniczna automatyka przemysłowa, radiotechnika i telewizja, obsługa i naprawa sprzętu informatycznego, telekomunikacja, telekomutacja, teletransmisja, awionika (elektronika samolotów i śmigłowców), eksploatacja maszyn i urządzeń (w tym pokładowych), budowa i eksploatacja systemów i sieci komputerowych oraz inne specjalności w tych kierunkach;

Kierunki elektryczne: budowa sieci i trakcji energetycznych, montaż instalacji elektrycznych i tablic rozdzielczych, montaż, naprawa i eksploatacja napowietrznych i podziemnych linii kablowych, elektromechanika pojazdów samochodowych, budowa, eksploatacja i naprawa maszyn, urządzeń i sprzętu elektrycznego oraz inne specjalności w tych kierunkach;

Kierunki „różne”: ochrona środowiska, agrobiznes, zarządzanie i marketing, gastronomia i hotelarstwo, administracja, ekonomia, ceramika (w tym technologia szkła), geologia, geodezja, rolnictwo (w tym produkcja rolna i hodowla), ogrodnictwo (w tym sadownictwo, warzywnictwo, kwiaciarstwo, pszczelarstwo i szkółkarstwo), leśnictwo, rybołówstwo, handel i usługi, poligrafia (w tym drzewny), medycyna i weterynaria, artystyczny (w tym wystawiennictwo, reklama, grafika, ztotnictwo i jubilerstwo, renowacja zabytków architektury), oświatowy, spożywczy, odzieżowy (w tym obuwniczy), skórzany, chemiczny (w tym fotograficzny), ogólnokształcący oraz inne specjalności w tych kierunkach.

Na uzupełnienie niektórych specjalności wojskowych określono szczegółowo wymagany kierunek wykształcenia, jak np. krawiecki, obuwniczy, chemiczny.

Podane kierunki wykształcenia uszeregowane są według stopnia ich przydatności na daną grupę stanowisk. Dlatego też kierunki wyszczególnione w ostatniej kolejności należy wykorzystywać na daną grupę SW tylko wtedy, gdy brak jest poborowych z kierunkiem wykształcenia wyszczególnionym w pierwszej kolejności;

5) w kolumnie piątej ujęto dodatkowe wymagania na niektóre specjalności wojskowe i funkcje w danej grupie osobowej np.:

a) wymagane lub wskazane ukończenie kursów specjalistycznych, np. skoczków spadochronowych, radiotelegrafistów,

b) znajomość języków obcych,

c) wzrost, budowa ciała itp.,

d) umiejętność pływania,

e) dodatkowe wymagania zdrowotne.

II. Dotyczy wszystkich specjalności wojskowych – na funkcję dowódcy drużyny (równorzędną) – poborowi przed nadaniem przeznaczenia powinni być poddani badaniom psychologicznym i uzyskać z tych badań pozytywny wynik.

[1] Załącznik nr 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 30 lipca 2004 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad przeznaczania poborowych do służby wojskowej (Dz.U. Nr 179, poz. 1851). Zmiana weszła w życie 31 sierpnia 2004 r.

[2] Załącznik nr 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 30 lipca 2004 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad przeznaczania poborowych do służby wojskowej (Dz.U. Nr 179, poz. 1851). Zmiana weszła w życie 31 sierpnia 2004 r.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00