Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2003-02-01 do 2004-05-01
Wersja archiwalna od 2003-02-01 do 2004-05-01
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA1)
z dnia 16 grudnia 2002 r.
w sprawie szczegółowych warunków i trybu odbywania rocznej praktyki w aptece
Na podstawie art. 5a ustawy z dnia 19 kwietnia 1991 r. o izbach aptekarskich (Dz. U. Nr 41, poz. 179 i Nr 105, poz. 452, z 1997 r. Nr 43, poz. 272 i Nr 121, poz. 770, z 1998 r. Nr 106, poz. 668, z 2000 r. Nr 120, poz. 1268, z 2001 r. Nr 126, poz. 1382 oraz z 2002 r. Nr 141, poz. 1181, Nr 153, poz. 1271 i Nr 240, poz. 2052) zarządza się, co następuje:
§ 1.Rozporządzenie określa:
1) szczegółowe warunki i tryb odbywania rocznej praktyki;
2) ramowy program rocznej praktyki;
3) sposób dokumentowania odbywania rocznej praktyki.
§ 2.Roczna praktyka, zwana dalej „praktyką”, obejmuje pogłębianie wiedzy teoretycznej, doskonalenie umiejętności praktycznych w zakresie czynności fachowych, w szczególności polegających na sporządzaniu, przechowywaniu i wydawaniu produktów leczniczych.
§ 3.1. Praktykę w aptece ogólnodostępnej lub szpitalnej osoba posiadająca prawo wykonywania zawodu farmaceuty, o którym mowa w art. 4a ustawy z dnia 19 kwietnia 1991 r. o izbach aptekarskich, zwana dalej „praktykantem”, odbywa na podstawie umowy o pracę lub skierowania starosty zgodnie z art. 37b ustawy z dnia 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (Dz. U. z 2001 r. Nr 6, poz. 56, Nr 42, poz. 475, Nr 89, poz. 973, Nr 100, poz. 1080, Nr 122, poz. 1323 i 1325, Nr 128, poz. 1405 i Nr 154, poz. 1793 oraz z 2002 r. Nr 25, poz. 253, Nr 74, poz. 675, Nr 113, poz. 984, Nr 199, poz. 1673 i Nr 200, poz. 1679), z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.
2. Jeżeli kontynuacja praktyki w danej aptece jest niemożliwa, dopuszcza się odbywanie dalszej części praktyki w innej aptece, pod warunkiem umożliwienia realizacji całości zajęć objętych programem praktyki.
3. Jeżeli praktykę odbywa się w aptece szpitalnej, co najmniej 6 miesięcy praktyki z ogólnej liczby 12 miesięcy musi przypadać na praktykę wykonywaną w aptece ogólnodostępnej.
§ 4.Apteka, w której odbywana jest praktyka, jest obowiązana do zapewnienia warunków niezbędnych do przeprowadzenia praktyki oraz:
1) zapewnienia odpowiednich stanowisk pracy, pomieszczeń, urządzeń, aparatury, sprzętu, surowców farmaceutycznych i innych materiałów zgodnie z programem praktyki;
2) zapewnienia odzieży roboczej i ochronnej oraz środków higieny przewidzianych w przepisach bezpieczeństwa i higieny pracy;
3) zapoznania praktykanta z obowiązującymi regulacjami prawnymi w zakresie wydawania produktów leczniczych i wyrobów medycznych, przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy, zachowania tajemnicy służbowej oraz regulaminem pracy, jeżeli został wprowadzony.
§ 5.1. Czas trwania praktyki ulega przedłużeniu o okres trwania nieobecności w przypadku:
1) nieprzerwanej niezdolności do pracy, o której mowa w art. 92 § 1 Kodeksu pracy, przez okres dłuższy niż 14 dni, z zastrzeżeniem ust. 3;
2) urlopu macierzyńskiego;
3) urlopu wychowawczego, nie dłużej jednak niż 1 rok;
4) urlopu bezpłatnego, nie dłużej jednak niż 1 rok.
2. Czas trwania praktyki ulega ponadto przedłużeniu w przypadku:
1) pracy w niepełnym wymiarze, nie dłużej jednak niż o 1 rok;
2) niezrealizowania programu praktyki, nie dłużej jednak niż o 1 rok,
3. Suma okresów, o które ulec może przedłużeniu praktyka, nie może przekroczyć 18 miesięcy.
4. W przypadku praktyki odbywanej na podstawie umowy o pracę na czas określony oraz na podstawie skierowania starosty, o którym mowa w § 3 ust. 1, przedłużenie czasu trwania praktyki jest dokonywane na podstawie dodatkowo zawartej umowy na czas określony.
§ 6.Praktykę odbywa się zgodnie z ramowym programem praktyki określonym w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
§ 7.1. Kierownik apteki powiadamia okręgową radę aptekarską właściwą ze względu na miejsce odbywania praktyki o rozpoczęciu praktyki lub o zmianie miejsca odbywania praktyki.
2. Powiadomienie, o którym mowa w ust. 1, zawiera:
1) imię i nazwisko praktykanta;
2) imię i nazwisko opiekuna praktyki;
3) oznaczenie apteki, w której jest odbywana praktyka;
4) datę rozpoczęcia praktyki.
3. Kierownik apteki powiadamia okręgową radę aptekarską właściwą ze względu na miejsce odbywania praktyki również o przedłużeniu czasu trwania praktyki, określając przyczynę tego przedłużenia.
§ 8.1. Kierownik apteki, w której odbywana jest praktyka, wprowadza do ewidencji zatrudnionych w aptece farmaceutów i techników farmaceutycznych w rubryce uwagi następujące dane praktykanta:
1) datę rozpoczęcia i zakończenia praktyki w danej aptece;
2) imię i nazwisko osoby, pod której nadzorem praktyka jest odbywana;
3) określenie przyczyny przedłużenia praktyki.
2. Kierownik apteki, o której mowa w ust. 1, prowadzi również ewidencję obecności praktykanta.
§ 9.1. Nadzór nad odbywaniem praktyki sprawuje opiekun, którym jest kierownik apteki lub wyznaczony przez kierownika farmaceuta.
2. Opiekun musi posiadać co najmniej 3-letni staż pracy w aptece oraz specjalizację z:
1) farmacji aptecznej lub
2) farmacji szpitalnej, lub
3) farmacji klinicznej, lub
4) farmakologii.
3. Opiekun może sprawować nadzór nad odbywaniem praktyki nie więcej niż dwóch osób.
§ 10.1. Praktykant w obecności opiekuna lub innego farmaceuty spełniającego wymagania, o których mowa w § 9 ust. 2, może samodzielnie wykonywać czynności fachowe obejmujące sporządzanie leków recepturowych i wydawanie leków oraz sprawdzanie ich tożsamości, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. Sporządzania, wydawania oraz sprawdzania leków bardzo silnie działających, psychotropowych oraz leków zawierających środek odurzający praktykant może dokonywać tylko pod bezpośrednim nadzorem opiekuna.
§ 11.1. Praktykant prowadzi dziennik praktyki w aptece, zwany dalej „dziennikiem”, w którym odnotowuje wykonywane czynności praktyczne oraz nabyte umiejętności.
2. Dziennik zawiera 52 ponumerowane kolejno strony, zawierające:
1) wykaz czynności praktycznych wykonywanych przez praktykanta;
2) wykaz nabytych umiejętności określonych w ramowym programie praktyki oraz liczbę godzin praktycznej nauki tych umiejętności potwierdzonych podpisem opiekuna, z zastrzeżeniem ust. 4;
3) opinię opiekuna o przebiegu praktyki, z zastrzeżeniem ust. 5.
3. Na pierwszej stronie dziennika zamieszcza się pieczątkę apteki oraz okręgowej izby aptekarskiej, na której terenie odbywana jest praktyka, imię i nazwisko praktykanta, numer jego dyplomu, datę rozpoczęcia praktyki, datę założenia dziennika.
4. Jeżeli wpisy w dzienniku dotyczą udziału w posiedzeniach naukowych i innych formach szkoleń, wymagają dodatkowego potwierdzenia przez osobę prowadzącą szkolenie.
5. Jeżeli praktyka odbywana jest w kilku aptekach, wpisy w dzienniku obejmują opinie dotyczące przebiegu praktyki w każdej z tych aptek.
6. Po zakończeniu praktyki i przedstawieniu dziennika w okręgowej izbie aptekarskiej właściwej ze względu na miejsce odbywania praktyki dziennik pozostaje u praktykanta.
§ 12.Praktykant jest obowiązany:
1) sumiennie i starannie wykonywać czynności i zadania objęte programem praktyki;
2) przestrzegać ustalonego czasu odbywania praktyki;
3) przestrzegać przepisów i zasad etycznych dotyczących wykonywania zawodu farmaceuty.
§ 13.Praktykant jest uprawniony w szczególności do:
1) realizacji zadań wynikających z ramowego programu praktyki;
2) rzetelnego otrzymywania wiedzy i pomocy w zakresie niezbędnym do zaliczenia praktyki w aptece;
3) uzyskania zaliczenia praktyki po zrealizowaniu ramowego programu oraz po uzyskaniu pozytywnej oceny swoich wiadomości i umiejętności przez opiekuna praktyki.
§ 14.1. Dokumentem potwierdzającym odbycie praktyki jest zaświadczenie o odbyciu praktyki.
2. Zaświadczenie wydaje kierownik apteki po pisemnym stwierdzeniu przez opiekuna zrealizowania całości praktyki.
3. Wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie praktyki stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.
4. Jeżeli praktyka odbywana była w więcej niż jednej aptece, zaświadczenie, o którym mowa w ust. 1, wydaje kierownik ostatniej apteki, w której odbywana była praktyka.
§ 15.Farmaceuta, który rozpoczął praktykę przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, kontynuuje ją na dotychczasowych zasadach.
§ 16.Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Minister Zdrowia: M. Łapiński
|
1) Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 28 czerwca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. Nr 93, poz. 833).
Załączniki do rozporządzenia Ministra Zdrowia
z dnia 16 grudnia 2002 r. (poz. 59)
Załącznik nr 1
RAMOWY PROGRAM PRAKTYKI W APTECE
Cel praktyki
Pogłębianie wiedzy teoretycznej i praktycznej farmaceuty dotyczącej w szczególności sporządzania, przechowywania i wydawania produktów leczniczych, sprawdzania tożsamości i jakości produktu leczniczego w zakresie niezbędnym do samodzielnego wykonywania czynności zawodowych w aptece.
Czas trwania praktyki
Czas trwania praktyki wynosi 12 miesięcy.
Wykaz umiejętności praktycznych
Farmaceuta po zakończeniu praktyki nabywa umiejętności w zakresie:
1) znajomości organizacji pracy w aptece, regulaminów pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy;
2) prowadzenia dokumentacji aptecznej oraz administrowania systemem informatycznym;
3) znajomości kodeksu etyki zawodowej, przepisów prawnych dotyczących wykonywania zawodu farmaceuty;
4) właściwej komunikacji interpersonalnej, zwłaszcza z pacjentami, ich opiekunami, lekarzami oraz pozostałymi pracownikami ochrony zdrowia;
5) znajomości założeń opieki farmaceutycznej i sposobu jej realizacji w aptece;
6) znajomości zasad rozmieszczania i przechowywania produktów leczniczych;
7) wydawania produktów leczniczych i wyrobów medycznych;
8) znajomości zasad wydawania leków bardzo silnie działających, psychotropowych i środków odurzających;
9) znajomości zasad dobrej praktyki aptecznej;
10) prawidłowego sporządzania leków recepturowych;
11) prawidłowego sporządzania leków w warunkach aseptycznych;
12) prawidłowego sporządzania leków galenowych;
13) znajomości zasad kontroli leku recepturowego.
Ramowy plan rocznej praktyki
Lp. | Blok programowy | Wykaz umiejętności praktycznych w zakresie | Liczba godzin |
1 | 2 | 3 | 4 |
I | Administracyjne, prawne i etyczne aspekty pracy farmaceuty | 1) znajomości organizacji pracy w aptece, regulaminów pracy, przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy; |
|
| 2) prowadzenia dokumentacji aptecznej oraz administrowania systemem informatycznym; | 80 | |
|
| 3) znajomości kodeksu etyki zawodowej, przepisów prawnych dotyczących wykonywania zawodu farmaceuty; |
|
|
| 4) znajomości zasad rozmieszczania i przechowywania produktów leczniczych |
|
II | Sporządzanie leków | 1) prawidłowego sporządzania leków recepturowych, galenowych | 640 |
|
| 2) prawidłowego sporządzania leków w warunkach aseptycznych | 80 |
|
| 3) znajomości zasad kontroli leku recepturowego |
|
III | Wydawanie produktów leczniczych i wyrobów | 1) wydawania produktów leczniczych i wyrobów medycznych; | 1060 |
| medycznych | 2) zasad wydawania leków bardzo silnie działających, psychotropowych i środków odurzających; |
|
|
| 3) znajomości zasad dobrej praktyki aptecznej |
|
IV | Opieka farmaceutyczna, komunikacja interpersonalna | 1) właściwej komunikacji interpersonalnej, zwłaszcza z pacjentami, ich opiekunami, lekarzami oraz pozostałymi pracownikami ochrony zdrowia; | 40 |
|
| 2) znajomości założeń opieki farmaceutycznej i sposobu jej realizacji w aptece |
|
RAZEM | 1900 |
Praktykant jest obowiązany brać udział w posiedzeniach naukowych i innych formach szkoleń organizowanych przez uczelnie prowadzące działalność dydaktyczną i badawczą w dziedzinie nauk medycznych, samorząd zawodowy, towarzystwa naukowe i inne jednostki organizacyjne prowadzące działalność naukowo-badawczą albo badawczą w dziedzinie farmacji. Udział w szkoleniach zaliczany jest do czasu trwania praktyki w wymiarze nie większym niż 100 godzin.
Załącznik nr 2