Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2003-01-23 do 2014-07-01
Wersja archiwalna od 2003-01-23 do 2014-07-01
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH l ADMINISTRACJI1)
z dnia 21 grudnia 2002 r.
w sprawie warunków przyznawania policjantowi odszkodowania za szkody poniesione w przedmiotach osobistego użytku w związku ze służbą w Policji
Na podstawie art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 16 grudnia 1972 r. o odszkodowaniach przysługujących w razie wypadków i chorób pozostających w związku ze służbą w Policji (Dz. U. Nr 53, poz. 345, z 1983 r. Nr 16, poz. 79, z 1985 r. Nr 20, poz. 85 i Nr 38, poz. 181, z 1989 r. Nr 35, poz. 192 oraz z 2001 r. Nr 81, poz. 877) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Zakres regulacji] Rozporządzenie określa warunki, na jakich przysługuje odszkodowanie za utracone, zniszczone lub uszkodzone przedmioty osobistego użytku policjantowi, który w związku ze służbą poniósł szkodę w tych przedmiotach, a nie doznał uszczerbku na zdrowiu.
§ 2.[Prawo do odszkodowania] Policjantowi przysługuje odszkodowanie za szkodę poniesioną w przedmiotach osobistego użytku, jeżeli szkoda powstała wskutek zdarzenia, o którym mowa w art. 2 ust. 1 pkt 1, 2 i 4–6 ustawy z dnia 16 grudnia 1972 r. o odszkodowaniach przysługujących w razie wypadków i chorób pozostających w związku ze służbą w Policji.
§ 3.[Postępowanie w sprawie odszkodowania] 1. Postępowanie w sprawie odszkodowania za szkodę poniesioną w przedmiotach osobistego użytku wszczyna się na pisemny wniosek policjanta skierowany drogą służbową do organu odszkodowawczego, w terminie 7 dni od dnia jej powstania.
2. Powstanie i rozmiar szkody w przedmiotach osobistego użytku ustala komisja odszkodowawcza powoływana na stałe, na czas określony lub doraźnie przez organ odszkodowawczy.
3. W stosunku do policjanta delegowanego do pełnienia służby w innej jednostce organizacyjnej Policji lub poza Policją, skierowanego do szkoły policyjnej oraz policjanta Komendy Głównej Policji, którego komórka organizacyjna ma siedzibę na terenie komendy wojewódzkiej Policji, czynności, o których mowa w ust. 2, przeprowadza komisja odszkodowawcza powołana w jednostce, na której terenie szkoda powstała.
4. W skład komisji odszkodowawczej wchodzi przedstawiciel komórki organizacyjnej do spraw:
1) inspekcji – jako przewodniczący;
2) finansów – jako członek.
5. W skład komisji odszkodowawczej, w zależności od potrzeb, mogą być powoływani przedstawiciele innych komórek organizacyjnych, w szczególności komórki organizacyjnej, w której policjant pełni służbę.
§ 4.[Wynik postępowania] 1. W postępowaniu, o którym mowa w § 3, komisja odszkodowawcza ustala:
1) okoliczności (czas, miejsce), przyczyny oraz kwalifikację prawną zdarzenia powodującego szkodę w przedmiotach osobistego użytku;
2) związek zdarzenia, o którym mowa w pkt 1, ze służbą oraz związek przyczynowy pomiędzy nim a powstałą szkodą;
3) rodzaj, przedmiot oraz rozmiar szkody,
2. Policjant jest obowiązany okazać komisji odszkodowawczej uszkodzone przedmioty osobistego użytku w celu ustalenia stopnia ich zużycia i uszkodzenia oraz przedstawić inne dowody będące w jego posiadaniu, umożliwiające ustalenie rozmiaru poniesionej szkody.
3. Z przeprowadzonych czynności komisja odszkodowawcza sporządza protokół.
4. Do protokołu zatacza się opinię rzeczoznawcy, jeżeli jej zasięgnięcie było niezbędne do oceny stopnia zniszczenia lub uszkodzenia przedmiotów osobistego użytku lub z uwagi na okoliczności towarzyszące powstaniu szkody.
§ 5.[Protokół] 1. Komisja odszkodowawcza zapoznaje policjanta z treścią protokołu, do którego może on zgłosić na piśmie uwagi i wnioski w terminie 3 dni od dnia jego przedstawienia.
2. Komisja odszkodowawcza ustosunkowuje się w terminie 7 dni do zgłoszonych uwag i wniosków oraz w razie potrzeby uzupełnia sporządzony protokół.
3. Protokół z przeprowadzonych czynności wraz z aktami sprawy komisja odszkodowawcza przedkłada organowi odszkodowawczemu.
§ 6.[Ustalenie wysokości odszkodowania] 1. Odszkodowanie za utracone lub zniszczone przedmioty osobistego użytku ustala się według ceny zakupu takiego samego przedmiotu z dnia, w którym wydano decyzję w sprawie odszkodowania za szkodę poniesioną w tych przedmiotach, z uwzględnieniem stopnia ich zużycia.
2. Jeżeli nie jest możliwe ustalenie ceny zakupu takiego samego przedmiotu, jego wartość ustala się według ceny zakupu przedmiotu tego samego rodzaju o identycznych lub zbliżonych parametrach.
3. Odszkodowanie za uszkodzone przedmioty osobistego użytku ustala się jako równowartość kosztów przywrócenia ich do stanu sprzed zaistnienia szkody. Jeżeli stopień uszkodzenia jest znaczny lub koszty naprawy przekraczałyby wartość uszkodzonego przedmiotu, odszkodowanie ustala się w sposób określony w ust. 1 i 2.
§ 7.[Decyzja w sprawie odszkodowania] Organ odszkodowawczy wydaje niezwłocznie decyzję w sprawie odszkodowania, która zawiera:
1) oznaczenie organu odszkodowawczego;
2) podstawę prawną, na której została wydana;
3) rozstrzygnięcie o prawie do odszkodowania, z określeniem wysokości w przypadku jego przyznania;
4) uzasadnienie, które w szczególności powinno zawierać fakty i przyczyny, z powodu których odmawia się przyznania odszkodowania;
5) pouczenie o środkach odwoławczych;
6) podpis, z podaniem imienia i nazwiska oraz stanowiska służbowego osoby upoważnionej do wydania decyzji.
§ 8.[Organ odszkodowawczy] Organem odszkodowawczym jest:
1) minister właściwy do spraw wewnętrznych – w stosunku do Komendanta Głównego Policji i jego zastępców oraz policjantów oddelegowanych do służby w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji;
2) Komendant Główny Policji – w stosunku do komendantów wojewódzkich (stołecznego) Policji i ich zastępców, Komendanta Wyższej Szkoły Policji i komendantów szkół policyjnych oraz ich zastępców;
3) przełożony policjanta właściwy w sprawach mianowania go na stanowiska służbowe, przenoszenia oraz zwalniania z tych stanowisk – w stosunku do policjantów niewymienionych w pkt 1 i 2.
§ 9.[Wypłata odszkodowania] Odszkodowanie wypłaca jednostka organizacyjna Policji, w której policjant w chwili powstania szkody pozostawał na zaopatrzeniu finansowym, w terminie 14 dni od dnia wydania decyzji o odszkodowaniu.
§ 10.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji: K. Janik
|
1) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej – sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 14 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. Nr 35, poz.. 325 i Nr 58, poz. 633).