Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2009-06-23 do 2015-01-02
Wersja archiwalna od 2009-06-23 do 2015-01-02
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ŚRODOWISKA1)
z dnia 30 grudnia 2002 r.
w sprawie zawartości ołowiu, kadmu, rtęci i chromu sześciowartościowego w opakowaniach.
(ostatnia zmiana: Dz.U. z 2009 r., Nr 97, poz. 815) Pokaż wszystkie zmiany
Na podstawie art. 5 ust. 3 ustawy z dnia 11 maja 2001 r. o opakowaniach i odpadach opakowaniowych (Dz. U. Nr 63, poz. 638) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Zakres przedmiotowy] Rozporządzenie określa:
1) rodzaje opakowań zwolnionych z wymagań dotrzymywania maksymalnej sumy zawartości ołowiu, kadmu, rtęci i chromu sześciowartościowego, zwanych dalej „metalami ciężkimi”, w opakowaniu na poziomie 100 mg/kg;
2) rodzaje opakowań, dla których maksymalna suma zawartości metali ciężkich w opakowaniu może być wyższa niż 100 mg/kg;
3) czas trwania oraz szczegółowe warunki zwolnienia lub podwyższenia zawartości maksymalnej sumy zawartości metali ciężkich w opakowaniu.
§ 2.[Przepis wyjaśniający] Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1) „celowym wprowadzeniu” – rozumie się przez to działanie polegające na umyślnym wykorzystaniu danej substancji w procesie produkcji opakowań lub ich części, w celu otrzymania szczególnej właściwości, wyglądu lub jakości opakowań, z wyjątkiem wykorzystania materiałów pochodzących z procesu recyklingu jako bazy dla wytworzenia nowych opakowań lub części opakowań;
2) „przypadkowej obecności” – rozumie się przez to obecność metali ciężkich w opakowaniach lub częściach opakowań jako niezamierzonego składnika tych opakowań lub ich części;
3) „cyklach produkcyjnych w zamkniętym i kontrolowanym procesie” – rozumie się przez to cykle produkcyjne, w których materiały krążą w systemie kontrolowanego, ponownego wykorzystania i dystrybucji oraz w którym materiały pochodzące z recyklingu są wyłącznie częścią tego procesu, oraz gdzie wprowadzenie do procesu innych surowców jest ograniczone do najniższego technologicznie możliwego poziomu, a także gdzie materiały mogą być wycofywane z procesu tylko w formie specjalnej zatwierdzonej procedury w celu maksymalizacji ponownego wykorzystania tych materiałów.
§ 3.[Opakowania ze szkła kryształowego ołowiowego] Z wymagań, o których mowa w § 1 pkt 1, są zwolnione opakowania wykonane ze szkła kryształowego ołowiowego.
§ 4.[Maksymalna suma zawartości metali ciężkich w opakowaniu] Dla opakowań szklanych maksymalna suma zawartości metali ciężkich w opakowaniu może wynosić 200 mg/kg, pod warunkiem spełnienia następujących wymagań:
1) metale ciężkie nie mogą być celowo wprowadzone w procesie produkcji opakowań;
2) przekroczenie zawartości metali ciężkich w opakowaniu szklanym może być jedynie skutkiem użycia do produkcji materiałów pochodzących z recyklingu.
§ 5.[Maksymalna suma zawartości metali ciężkich dopuszczalna w opakowaniach w postaci skrzyń i palet z tworzyw sztucznych] Dla opakowań w postaci skrzyń i palet z tworzyw sztucznych, które są używane w cyklach produkcyjnych w zamkniętym i kontrolowanym procesie, maksymalna suma zawartości metali ciężkich w opakowaniu może przekraczać 100 mg/kg, pod warunkiem spełnienia następujących wymagań:
1) metale ciężkie nie mogą być wprowadzane celowo w procesie produkcji opakowań;
2) przekroczenie zawartości metali ciężkich w opakowaniach może być jedynie skutkiem użycia do produkcji materiałów pochodzących z recyklingu;
3) opakowania są wyprodukowane z innych skrzyń i palet z tworzyw sztucznych przetworzonych w zamkniętym i kontrolowanym procesie, przy udziale nie większym niż 20% innych surowców;
4) opakowania, o których mowa w pkt 3, są stosowane jako opakowania wielokrotnego użytku, dla których osiąga się co najmniej 90% wskaźnik zwrotności;
5) prowadzenia odpowiedniego systemu ewidencji umożliwiającego udokumentowanie spełnienia wymagań, o których mowa w pkt 3 i 4, na podstawie dokumentów magazynowych oraz ewidencji odpadów;
6) zamieszczenia na opakowaniach w sposób trwały i widoczny informacji, że zawartość metali ciężkich w opakowaniu przekracza 100 mg/kg.
§ 6.[Zwolnienie z wymagań oraz podwyższenie maksymalnej sumy zawartości metali ciężkich w opakowaniach] [1] 1. Zwolnienie, o którym mowa w § 3, jest bezterminowe.
2. Podwyższenie maksymalnej sumy zawartości metali ciężkich w opakowaniach, o których mowa w § 4 i 5, stosuje się bezterminowo.
§ 7.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2003 r.
|
1) Minister Środowiska kieruje działem administracji rządowej – środowisko, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 czerwca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Środowiska (Dz. U. Nr 85, poz. 766).
[1] § 6 w brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 15 czerwca 2009 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zawartości ołowiu, kadmu, rtęci i chromu sześciowartościowego w opakowaniach (Dz.U. Nr 97, poz. 815). Zmiana weszła w życie 23 czerwca 2009 r., z mocą od 9 lutego 2009 r.