Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2003-01-01 do 2010-12-10
Wersja archiwalna od 2003-01-01 do 2010-12-10
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 18 grudnia 2002 r.
w sprawie nagród jubileuszowych funkcjonariuszy Służby Więziennej.
Na podstawie art. 107 ust. 3 ustawy z dnia 26 kwietnia 1996 r. o Służbie Więziennej (Dz. U. z 2002 r. Nr 207, poz. 1761) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Zakres regulacji] Rozporządzenie określa okresy wliczane do okresu służby uprawniającego do nagrody jubileuszowej funkcjonariusza Służby Więziennej, zwanego dalej „funkcjonariuszem”, oraz szczegółowy tryb obliczania i wypłacania nagrody jubileuszowej.
§ 2.[Okresy pracy i nauki wliczane do stażu jubileuszowego] 1. Do okresu służby uprawniającego funkcjonariusza do nagrody jubileuszowej, zwanego dalej „stażem jubileuszowym”, poza okresami wymienionymi w art. 107 ust. 2 ustawy z dnia 26 kwietnia 1996 r. o Służbie Więziennej, wlicza się:
1) wszystkie zakończone okresy służby i pracy, wykonywanej w wymiarze nie niższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy;
2) inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają zaliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze;
3) okres studiów w szkole wyższej przewidziany programem nauczania w łącznym wymiarze nie większym niż 5 lat, pod warunkiem uzyskania dyplomu ich ukończenia.
2. W razie równoczesnego pozostawania w więcej niż w jednym stosunku pracy albo równoczesnego pozostawania w stosunku pracy i kontynuowania nauki w szkole wyższej, do stażu jubileuszowego wlicza się tylko jeden z zakończonych okresów pracy lub nauki, w wymiarze korzystniejszym dla funkcjonariusza.
3. Do stażu jubileuszowego wlicza się, w przypadku ukończenia studiów:
1) w więcej niż jednej szkole wyższej lub na kilku kierunkach studiów – tylko jeden z tych okresów,
2) przed terminem przewidzianym w programie nauczania – okres do uzyskania dyplomu ich ukończenia,
3) w wyższej szkole zawodowej i kontynuowania nauki na uzupełniających studiach magisterskich – oba te okresy, z uwzględnieniem ust. 1 pkt 3
– w wymiarze korzystniejszym dla funkcjonariusza.
§ 3.[Podstawa obliczania nagrody jubileuszowej] 1. Podstawę obliczania nagrody jubileuszowej stanowi miesięczne uposażenie zasadnicze wraz z dodatkami o charakterze stałym, zwane dalej „uposażeniem”, w wysokości przysługującej funkcjonariuszowi w dniu wypłaty nagrody jubileuszowej, a jeżeli jest to dla niego korzystniejsze – w dniu nabycia prawa do nagrody.
2. Podstawę obliczenia nagrody jubileuszowej wypłacanej po ustaniu lub wygaśnięciu stosunku służbowego, stanowi uposażenie w wysokości przysługującej funkcjonariuszowi na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym, a jeżeli jest to korzystniejsze – uposażenie przysługujące w dniu nabycia prawa do nagrody.
§ 4.[Wypłata nagrody jubileuszowej] 1. Nagrodę jubileuszową wypłaca się niezwłocznie po nabyciu do niej prawa, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. Funkcjonariuszowi, który osiągnął staż jubileuszowy w okresie podlegającym zaliczeniu do stażu jubileuszowego, lecz bez prawa do uposażenia, nagrodę jubileuszową wypłaca się niezwłocznie po upływie tego okresu.
3. Jeżeli funkcjonariusz w dniu udokumentowania prawa do nagrody jubileuszowej jest jednocześnie uprawniony do dwóch lub więcej nagród jubileuszowych, wypłaca się tylko jedną nagrodę w wymiarze najwyższym.
4. W razie nabycia prawa do nagrody wyższego stopnia w ciągu 12 miesięcy od dnia nabycia prawa do nagrody danego stopnia, funkcjonariuszowi wypłaca się różnicę między kwotą nagrody wyższej a kwotą nagrody niższej.
§ 5.[Dokumentacja prawa do nagrody] 1. Funkcjonariusz dokumentuje swoje prawo do nagrody jubileuszowej, jeżeli w jego aktach osobowych brak jest odpowiednich dokumentów potwierdzających nabycie tego prawa.
2. Dokumentami potwierdzającymi okresy, o których mowa w § 2, są w szczególności:
1) decyzja o mianowaniu funkcjonariusza na stanowisko służbowe, o której mowa w art. 28 ust. 2 i art. 45 ust. 1 ustawy z dnia 26 kwietnia 1996 r. o Służbie Więziennej;
2) świadectwo służby;
3) świadectwo pracy;
4) wyciąg z książeczki wojskowej;
5) decyzja o wypłacie zasiłku dla bezrobotnych;
6) zaświadczenie o pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym;
7) zaświadczenie o ukończeniu studiów wyższych określające w szczególności: datę rozpoczęcia i zakończenia studiów, programowy czas trwania nauki, datę uzyskania dyplomu.
3. Wliczenie okresów do stażu jubileuszowego, ustalenie prawa do nagrody jubileuszowej i wypłata nagrody jubileuszowej następuje na podstawie decyzji.
§ 6.[Wypłata nagrody w przypadku zwolnienia ze służby] W przypadku zwolnienia ze służby funkcjonariusza uprawnionego do emerytury lub renty, nagrodę wypłaca się w dniu zwolnienia ze służby, jeżeli w tym dniu brakuje mu do stażu jubileuszowego, od którego zależy nabycie prawa do nagrody jubileuszowej, nie więcej niż 12 miesięcy.
§ 7.[Termin wypłaty nagrody jubileuszowej] Funkcjonariuszowi, który nabył prawo do nagrody jubileuszowej w związku z wejściem w życie przepisów umożliwiających wliczenie do stażu jubileuszowego, od którego zależy nabycie prawa do tej nagrody, okresów dotychczas niepodlegających uwzględnieniu, nagrodę jubileuszową wypłaca się w dniu wejścia w życie tych przepisów. Przepisy § 4 ust. 3 i 4 stosuje się odpowiednio.
§ 8.[Zachowanie ustalonego stażu jubileuszowego] Funkcjonariusz, który przed dniem wejścia w życie rozporządzenia pełnił służbę w Służbie Więziennej, zachowuje dotychczas ustalony staż jubileuszowy.
§ 9.[Przepisy uchylone] Uchyla się zarządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 9 grudnia 1996 r. w sprawie określenia okresów służby uprawniających funkcjonariuszy Służby Więziennej do nagrody jubileuszowej oraz zasad jej obliczania i wypłacania (Dz. Urz. Min. Spraw. Nr 6, poz. 44).
§ 10.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2003 r.
Minister Sprawiedliwości: G. Kurczuk