Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Ustaw rok 2002 nr 209 poz. 1779
Wersja archiwalna od 2003-06-13 do 2004-09-22
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 2002 nr 209 poz. 1779
Wersja archiwalna od 2003-06-13 do 2004-09-22
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY1)

z dnia 2 grudnia 2002 r.

w sprawie systemów oceny zgodności wyrobów budowlanych oraz sposobu ich oznaczania znakowaniem CE.

Na podstawie art. 10 ust. 7 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2000 r. Nr 106, poz. 1126, Nr 109, poz. 1157 i Nr 120, poz. 1268, z 2001 r. Nr 5, poz. 42, Nr 100, poz. 1085, Nr 110, poz. 1190, Nr 115, poz. 1229, Nr 129, poz. 1439 i Nr 154, poz. 1800 oraz z 2002 r. Nr 74, poz. 676) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Rozdział 1

Przepisy ogólne

§ 1. Rozporządzenie określa:

1) systemy oceny zgodności wyrobów budowlanych ze zharmonizowanymi normami europejskimi wprowadzonymi do zbioru Polskich Norm, europejskimi aprobatami technicznymi lub krajowymi specyfikacjami technicznymi wyrobów państw członkowskich Unii Europejskiej, uznanymi przez Komisję Europejską za zgodne z wymaganiami podstawowymi;

2) sposób oznaczania wyrobów budowlanych znakowaniem CE;

3) wymagania, jakie powinny spełniać notyfikowane jednostki uczestniczące w ocenie zgodności wyrobów budowlanych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:

1) „zharmonizowanej specyfikacji technicznej wyrobu" - należy przez to rozumieć zharmonizowaną normę europejską wyrobu wprowadzoną do zbioru Polskich Norm, europejską aprobatę techniczną lub krajową specyfikację techniczną wyrobu państwa członkowskiego Unii Europejskiej, uznaną przez Komisję Europejską za zgodną z wymaganiami podstawowymi;

2) „wyrobie" - należy przez to rozumieć wyrób budowlany w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane;

3) „producencie" - należy przez to rozumieć producenta wyrobu lub jego upoważnionego przedstawiciela, w rozumieniu przepisów o systemie oceny zgodności;

4) „wytycznych EOTA" - należy przez to rozumieć „Wytyczne do europejskich aprobat technicznych" Europejskiej Organizacji do spraw Aprobat Technicznych;

5) „certyfikacie zgodności" - należy przez to rozumieć dokument wydany przez notyfikowaną jednostkę certyfikującą, potwierdzający, że wyrób i proces jego wytwarzania są zgodne ze zharmonizowaną specyfikacją techniczną;

6) „deklaracji zgodności" - należy przez to rozumieć oświadczenie producenta lub jego upoważnionego przedstawiciela stwierdzające na jego wyłączną odpowiedzialność, że wyrób jest zgodny ze zharmonizowaną specyfikacją techniczną.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Rozdział 2

Systemy oceny zgodności wyrobów budowlanych

§ 3. Wyrób jest zgodny ze zharmonizowaną specyfikacją techniczną wyrobu, jeżeli spełnia wymagania określone odpowiednio w tej specyfikacji albo w jej zharmonizowanej części.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.1. Wyróżnia się systemy oceny zgodności wyrobów, określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia.

2. Oceny zgodności wyrobu dokonuje producent, stosując systemy wskazane we właściwej zharmonizowanej specyfikacji technicznej wyrobu, z zastrzeżeniem § 5 i 6.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5.W przypadku gdy zharmonizowana specyfikacja techniczna wyrobu wymaga dokonania oceny zgodności wyrobu zgodnie z systemem określonym w pkt 3 lub 4 załącznika nr 1 do rozporządzenia, a producent nie zastosował jej postanowień lub zastosował je jedynie częściowo, to oceny zgodności takiego wyrobu dokonuje się zgodnie z systemem określonym w pkt 3 tego załącznika.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6.Do wyrobu wytwarzanego jednostkowo może być stosowany system oceny zgodności, określony w pkt 4 załącznika nr 1 do rozporządzenia, o ile specyfikacja techniczna wyrobu, z którą zgodność jest dokonywana, nie stanowi inaczej.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7.1. Przez wystawienie deklaracji zgodności producent wyrobu oświadcza, że wyrób jest zgodny ze zharmonizowaną specyfikacją techniczną wyrobu.

2. W przypadku gdy zharmonizowana specyfikacja techniczna wyrobu wymaga dokonania oceny zgodności wyrobu zgodnie z systemem określonym w pkt 1 załącznika nr 1 do rozporządzenia, producent może wystawić deklarację zgodności, jeżeli notyfikowana jednostka certyfikująca potwierdziła, przez wydanie certyfikatu zgodności, zgodność wyrobu z tą specyfikacją.

3. W przypadku gdy zharmonizowana specyfikacja techniczna wyrobu wymaga dokonania oceny zgodności wyrobu zgodnie z systemem określonym w pkt 2 załącznika nr 1 do rozporządzenia, producent może wystawić deklarację zgodności, jeżeli:

1) wykazał, przez wstępne badanie typu i zakładową kontrolę produkcji i, jeżeli wymaga tego zharmonizowana specyfikacja techniczna wyrobu, z którą zgodność jest potwierdzana, przez badanie zgodnie z ustalonym planem badań próbek, pobranych w zakładzie produkcyjnym, że wyrób jest zgodny z tą specyfikacją, oraz

2) notyfikowana jednostka certyfikująca potwierdziła, przez wydanie certyfikatu zakładowej kontroli produkcji, że przeprowadzona została wstępna inspekcja zakładu produkcyjnego i zakładowej kontroli produkcji i, jeżeli wymaga tego zharmonizowana specyfikacja techniczna wyrobu, z którą zgodność jest potwierdzana, że zapewniony został ciągły nadzór zakładowej kontroli produkcji.

4. W przypadku gdy zharmonizowana specyfikacja techniczna wyrobu wymaga dokonania oceny zgodności wyrobu zgodnie z systemem określonym w pkt 3 załącznika nr 1 do rozporządzenia, producent może wystawić deklarację zgodności, jeżeli wstępne badanie typu wykonane przez notyfikowane laboratorium wykazało, że wyrób jest zgodny ze zharmonizowaną specyfikacją techniczną wyrobu, oraz producent przez zakładową kontrolę produkcji zapewnił ciągłość tej zgodności.

5. W przypadku gdy zharmonizowana specyfikacja techniczna wyrobu wymaga dokonania oceny zgodności wyrobu zgodnie z systemem określonym w pkt 4 załącznika nr 1 do rozporządzenia, producent może wystawić deklarację zgodności, jeżeli wykonane przez niego wstępne badanie typu wykazało, że wyrób jest zgodny ze zharmonizowaną specyfikacją techniczną wyrobu, a przez zakładową kontrolę produkcji zapewnił ciągłość tej zgodności.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8.1. Deklaracja zgodności zawiera w szczególności:

1) oznaczenie, siedzibę i adres producenta;

2) opis wyrobu, w tym rodzaj i zastosowanie;

3) określenie zharmonizowanej specyfikacji technicznej wyrobu;

4) warunki dotyczące stosowania wyrobu, wynikające ze zharmonizowanej specyfikacji technicznej wyrobu;

5) oznaczenia i siedziby notyfikowanych jednostek, jeżeli brały one udział w ocenie zgodności wyrobu;

6) imię, nazwisko i stanowisko osoby upoważnionej do podpisania deklaracji zgodności w imieniu producenta.

2. Deklarację zgodności wystawia się przed wprowadzeniem wyrobu do obrotu, w rozumieniu przepisów o systemie oceny zgodności. Deklarację zgodności producent przechowuje przez okres 10 lat od daty zakończenia produkcji wyrobu i jest obowiązany przedkładać ją właściwym organom kontroli na ich żądanie.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 9.Certyfikat zgodności zawiera w szczególności:

1) oznaczenie i siedzibę jednostki certyfikującej;

2) oznaczenie, siedzibę i adres producenta;

3) opis wyrobu, w tym rodzaj i zastosowanie;

4) określenie zharmonizowanej specyfikacji technicznej wyrobu;

5) warunki dotyczące stosowania wyrobu, wynikające ze zharmonizowanej specyfikacji technicznej wyrobu;

6) numer certyfikatu;

7) warunki i okres ważności certyfikatu, tam gdzie to ma zastosowanie;

8) imię, nazwisko i stanowisko osoby upoważnionej do podpisania certyfikatu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 10.Certyfikat zakładowej kontroli produkcji zawiera w szczególności:

1) oznaczenie i siedzibę jednostki certyfikującej;

2) oznaczenie, siedzibę i adres producenta;

3) określenie zharmonizowanej specyfikacji technicznej wyrobu;

4) warunki dotyczące systemu zakładowej kontroli produkcji, wynikające ze zharmonizowanej specyfikacji technicznej wyrobu;

5) numer certyfikatu;

6) warunki i okres ważności certyfikatu, tam gdzie to ma zastosowanie;

7) imię, nazwisko i stanowisko osoby upoważnionej do podpisania certyfikatu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Rozdział 3

Znakowanie CE

§ 11. Po wystawieniu deklaracji zgodności, a przed wprowadzeniem wyrobu do obrotu, producent umieszcza na wyrobie znakowanie CE oznaczające, że wyrób jest zgodny ze zharmonizowaną specyfikacją techniczną wyrobu i zgodnością została potwierdzona poprzez dokonanie oceny zgodności zgodnie z systemem oceny zgodności wyrobu, wskazanym w tej specyfikacji.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 12.1. Znakowanie CE wyrobu składa się ze znaku zgodności, którego wzór określa załącznik nr 2 do rozporządzenia, oraz numeru identyfikacyjnego notyfikowanej jednostki certyfikującej, jeżeli taka jednostka brała udział w zastosowanym systemie oceny zgodności wyrobu.

2. Do znakowania CE należy dołączyć dodatkowe informacje, zawierające:

1) oznaczenie producenta;

2) ostatnie dwie cyfry roku, w którym znakowano wyrób;

3) numer certyfikatu zgodności, jeżeli taki certyfikat był wymagany;

4) dane umożliwiające identyfikację właściwości wyrobu, jeżeli wynika to ze zharmonizowanej specyfikacji technicznej wyrobu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 13.Znakowanie CE umieszcza się w sposób wskazany w zharmonizowanej specyfikacji technicznej wyrobu:

1) bezpośrednio na wyrobie lub etykiecie przymocowanej do wyrobu, lub

2) na opakowaniu jednostkowym albo opakowaniu zbiorczym wyrobu, lub

3) na dokumentach handlowych dotyczących wyrobu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 14.Na wyrobie mogą być umieszczone inne znakowania, o ile nie będą one ograniczać widoczności i czytelności znakowania CE, a ich znaczenie i forma graficzna nie będą wprowadzać w błąd, iż jest to znakowanie CE.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Rozdział 4

Notyfikowane jednostki

§ 15. W ocenie zgodności wyrobów uczestniczą notyfikowane, zgodnie z przepisami o systemie oceny zgodności, jednostki certyfikujące wyroby, jednostki certyfikujące zakładową kontrolę produkcji, jednostki kontrolujące oraz laboratoria.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 16.Jednostka certyfikująca wyroby, ubiegająca się o autoryzację w celu uzyskania notyfikacji, powinna posiadać certyfikat akredytacji, który:

1) potwierdza spełnienie wymagań i warunków zawartych w Polskich Normach określających wymagania ogólne dotyczące jednostek prowadzących systemy certyfikacji wyrobów i jednostek prowadzących ocenę oraz certyfikację/rejestrację systemów jakości;

2) został wydany w zakresie, o którym mowa w § 20 ust. 1.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 17.Jednostka certyfikująca zakładową kontrolę produkcji, ubiegająca się o autoryzację w celu notyfikacji, powinna posiadać certyfikat akredytacji, który:

1) potwierdza spełnienie wymagań i warunków zawartych w Polskich Normach, określających wymagania ogólne dotyczące jednostek prowadzących ocenę oraz certyfikację/rejestrację systemów jakości;

2) został wydany w zakresie, o którym mowa w § 20 ust. 1.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 18.Jednostka kontrolująca, ubiegająca się o autoryzację w celu notyfikacji powinna posiadać certyfikat akredytacji, który:

1) potwierdza spełnienie wymagań i warunków zawartych w Polskich Normach, określających ogólne kryteria działania różnych rodzajów jednostek kontrolujących;

2) został wydany w zakresie, o którym mowa w § 20 ust. 1.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 19.Laboratorium ubiegające się o autoryzację w celu notyfikacji powinno posiadać certyfikat akredytacji, który:

1) potwierdza spełnienie wymagań i warunków zawartych w Polskich Normach, określających ogólne wymagania dotyczące kompetencji laboratoriów badawczych i wzorcujących;

2) został wydany w zakresie, o którym mowa w § 20 ust. 2.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 20.1. Zakres akredytacji jednostki certyfikującej wyroby, jednostki certyfikującej zakładową kontrolę produkcji oraz jednostki kontrolującej powinien odnosić się do wyrobu lub grupy wyrobów i być określony przez odwołanie się do numeru, tytułu i zakresu:

1) zharmonizowanych norm europejskich, wprowadzonych do zbioru Polskich Norm;

2) krajowych specyfikacji technicznych wyrobów państw członkowskich Unii Europejskiej uznanych przez Komisję Europejską za zgodne z wymaganiami podstawowymi;

3) wytycznych EOTA;

4) europejskich aprobat technicznych, wydanych bez wytycznych EOTA.

2. Zakres udzielonej akredytacji laboratorium powinien odnosić się do metod badań wyrobów i być określony przez odwołanie się do numeru, tytułu i zakresu:

1) europejskich norm na metody badań;

2) opublikowanych wytycznych EOTA;

3) europejskich aprobat technicznych, wydanych bez wytycznych EOTA, jeżeli dokumenty te takie metody zawierają.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Rozdział 5

Przepis końcowy

§ 21. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem przepisów rozdziału 2 i 3, które wchodzą w życie z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.

Minister Infrastruktury: M. Pol

1) Minister Infrastruktury kieruje działem administracji rządowej - budownictwo, gospodarka przestrzenna i mieszkaniowa, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. Nr 32, poz. 302). Dział administracji rządowej - budownictwo, gospodarka przestrzenna i mieszkaniowa przejął sprawy należące do działu - architektura i budownictwo na podstawie art. 2 pkt 1 lit. a i art. 44 ustawy z dnia 21 grudnia 2001 r. o zmianie ustawy o organizacji i trybie pracy Rady Ministrów oraz o zakresie działania ministrów, ustawy o działach administracji rządowej oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 154, poz. 1800).

Załączniki do rozporządzenia Ministra Infrastruktury
z dnia 2 grudnia 2002 r. (poz. 1779)

Załącznik nr 1

SYSTEMY OCENY ZGODNOŚCI WYROBÓW BUDOWLANYCH

1. System 1 - Certyfikacja zgodności wyrobu przez notyfikowaną jednostkę certyfikująca na podstawie:

(a) (zadania producenta)

(1) zakładowej kontroli produkcji;

(2) uzupełniających badań próbek pobranych w zakładzie produkcyjnym, prowadzonych przez producenta zgodnie z ustalonym planem badania;

(b) (zadania notyfikowanej jednostki)

(3) wstępnego badania typu;

(4) wstępnej inspekcji zakładu produkcyjnego i zakładowej kontroli produkcji;

(5) ciągłego nadzoru, oceny i akceptacji zakładowej kontroli produkcji;

(6) badań sondażowych (audytowych) próbek pobranych w zakładzie produkcyjnym, na rynku lub na placu budowy, jeżeli dodatkowo wymaga tego zharmonizowana specyfikacja techniczna.

2. System 2 - Deklarowanie zgodności wyrobu przez producenta na podstawie:

(a) (zadania producenta)

(1) wstępnego badania typu;

(2) zakładowej kontroli produkcji;

(3) badań próbek pobranych w zakładzie produkcyjnym zgodnie z ustalonym planem badania, jeżeli dodatkowo wymaga tego zharmonizowana specyfikacja techniczna;

(b) (zadania notyfikowanej jednostki)

(4) certyfikacji zakładowej kontroli produkcji na podstawie:

- wstępnej inspekcji fabryki i zakładowej kontroli produkcji;

- ciągłego nadzoru, oceny i akceptacji zakładowej kontroli produkcji, jeżeli dodatkowo wymaga tego zharmonizowana specyfikacja techniczna.

3. System 3 - Deklarowanie zgodności wyrobu przez producenta na podstawie:

(1) wstępnego badania typu prowadzonego przez notyfikowane laboratorium;

(2) zakładowej kontroli produkcji.

4. System 4 - Deklarowanie zgodności wyrobu przez producenta na podstawie:

(1) wstępnego badania typu prowadzonego przez producenta;

(2) zakładowej kontroli produkcji.

Załącznik nr 2

ZNAKOWANIE CE

infoRgrafika

Objaśnienia:

1. Znakowanie ma postać symbolu w postaci stylizowanych liter „CE".

2. W przypadku zmniejszania lub powiększania znakowania należy zachować proporcje przyjęte na podanym wyżej rysunku.

3. Poszczególne elementy znakowania CE powinny mieć taki sam wymiar pionowy; wymiar ten nie może być mniejszy niż 5 mm.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00