ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW
z dnia 5 listopada 2002 r.
w sprawie ochrony przed promieniowaniem jonizującym pracowników zewnętrznych narażonych podczas pracy na terenie kontrolowanym.
Na podstawie art. 29 ust. 3 ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. - Prawo atomowe (Dz. U. z 2001 r. Nr 3, poz. 18, Nr 100, poz. 1085 i Nr 154, poz. 1800 oraz z 2002 r. Nr 74, poz. 676 i Nr 135, poz. 1145) zarządza się, co następuje:
§ 1.Rozporządzenie określa szczegółowe obowiązki kierownika jednostki organizacyjnej i pracodawcy zewnętrznego w zakresie ochrony przed promieniowaniem jonizującym pracowników zewnętrznych narażonych podczas pracy na terenie kontrolowanym oraz obowiązki pracownika zewnętrznego w zakresie takiej ochrony.
§ 2.Kierownik jednostki organizacyjnej, stwarzając warunki do bezpiecznej pracy pracowników zewnętrznych, jest w szczególności obowiązany:
1) sprawdzić, czy pracownicy zewnętrzni posiadają aktualne orzeczenia lekarskie o zdolności do pracy, w tym stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach narażenia, wydane przez uprawnionego lekarza, o którym mowa w art. 10 ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. - Prawo atomowe, zwanej dalej „ustawą"
2) zapewnić pracownikom przeszkolenie specjalistyczne uwzględniające specyfikę terenu kontrolowanego i planowanej pracy, niezależnie od szkolenia, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 4;
3) zapewnić im opiekę medyczną, niezbędne środki ochrony indywidualnej, stosownie do warunków narażenia;
4) zapewnić warunki pracy umożliwiające przestrzeganie przez nich limitów użytkowych dawek promieniowania jonizującego, przewidzianych dla planowanej pracy;
5) zapewnić prowadzenie pomiaru dawek indywidualnych oraz innych pomiarów dozymetrycznych odpowiednio do warunków narażenia, jak również prowadzenie dokumentacji tych pomiarów.
§ 3.1. Pracodawca zewnętrzny zapewnia ochronę radiologiczną swoim pracownikom, a w szczególności:
1) badania lekarskie w celu uzyskania orzeczenia uprawnionego lekarza, o którym mowa w art. 10 ustawy, o zdolności pracownika do pracy, w tym stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach narażenia;
2) przestrzeganie zasad ochrony radiologicznej;
3) przestrzeganie limitów użytkowych dawek promieniowania jonizującego;
4) podstawowe szkolenie pracowników w zakresie bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej;
5) objęcie pracowników oceną narażenia, a pracowników kategorii A - także nadzorem medycznym;
6) uaktualnianie danych radiologicznych indywidualnego monitoringu narażenia poszczególnych pracowników w dokumentach tych pracowników, a w przypadku pracowników kategorii A - także w centralnym rejestrze dawek indywidualnych.
2. Pracodawca zewnętrzny może, w drodze umowy, powierzyć kierownikowi jednostki organizacyjnej wykonanie wszystkich lub niektórych obowiązków wymienionych w ust. 1.
§ 4.W stosunku do pracownika zewnętrznego samodzielnie wykonującego pracę na terenie kontrolowanym obowiązki pracodawcy zewnętrznego, wymienione w § 3 ust. 1 pkt 4 i 6, wypełnia kierownik jednostki organizacyjnej.
§ 5.Pracownik zewnętrzny jest obowiązany:
1) przestrzegać zasad bezpiecznej pracy w warunkach narażenia, w tym szczegółowych przepisów obowiązujących na danym stanowisku pracy w jednostce organizacyjnej, w której wykonuje pracę na terenie kontrolowanym;
2) współdziałać z kierownikiem jednostki organizacyjnej w zakresie poprawy warunków pracy i właściwej kontroli otrzymanych dawek promieniowania jonizującego.
§ 6.Kierownik jednostki organizacyjnej po zakończeniu przez pracownika zewnętrznego wykonywania pracy na terenie kontrolowanym:
1) niezwłocznie wydaje pracownikowi zewnętrznemu dokument potwierdzający wykonywanie tej pracy, zawierający następujące dane:
a) numer identyfikacyjny dokumentu,
b) nazwę, adres i numer REGON jednostki organizacyjnej,
c) nazwisko, imiona, nazwisko rodowe, płeć, datę i miejsce urodzenia, imiona rodziców pracownika,
d) informację o rodzaju pracy wykonywanej przez pracownika na terenie kontrolowanym,
e) okres wykonywania pracy na terenie kontrolowanym,
f) ocenę dawki skutecznej (efektywnej), w tym skutecznej dawki obciążającej, a także, w zależności od rodzaju pracy wykonywanej przez pracownika, dawek równoważnych dla soczewek oczu, skóry oraz dłoni, przedramion, stóp i podudzi, otrzymanych przez pracownika w okresie wykonywania pracy na terenie kontrolowanym, wraz z informacją o podmiocie dokonującym oceny i o podstawie oceny,
g) informację o okolicznościach, w jakich powstało narażenie;
2) rejestruje dane, o których mowa w pkt 1 lit. a oraz lit. c-g;
3) przekazuje pracodawcy zewnętrznemu:
a) dane, o których mowa w pkt 1,
b) wyniki pomiarów dozymetrycznych stanowiących podstawę oceny dawki promieniowania jonizującego otrzymanej przez pracownika zewnętrznego wraz z informacją o podmiocie dokonującym pomiarów i o stosowanych metodach pomiarowych.
§ 7.Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2003 r.
Prezes Rady Ministrów: L. Miller
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00